Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Ros, FFS jest nastawione w 99% na pchnięcia. Nie wiem czy inne szkoły preferują czy też używają tego chwytu. W innych FMA jest to nazywane pikal czy pakal. Nikt nie powiedział, że walczyć tym chwytem to prosta sprawa ;) Mnie jednak on pasuje a w przypadku mocnych pchnięć, nadgarstek pracuje w bezpieczniejszym (naturalnym) dla niego ułożeniu niż przy "standardowym" chwycie.

Wystarczy zrobić eksperyment i pierdol...znaczy chciałem powiedzieć uderzyć :) atrapą pchnięciem w drzewo/w ścianę w poszczególnych chwytach i zobaczysz jak reaguje nadgarstek.
Jako, że FFS jest nastawione na pchnięcia i liniową pracę stóp - przy ataku wchodzi znaczna część masy do przodu, to takie ułożenie nadgarstka eliminuje samo rozbrojenie gdy trafimy na twardy cel. A że w FFS głównym celem ataku jest głowa/szyja tak więc taka stabilność jest potrzebna.

Nie chcę tutaj nikogo na siłę przekonywać. W moim przypadku taki chwyt działa w sparingach. A sparujemy w kaskach hokejowych z kratą aby można było uderzyć z pełną siłą na głowę...

Pozdrawiam
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Hellfire
Aleś rozwalił stronę tym zdjęciem :wink:
Z twojej wypowiedzi skomentował bym tylko jedną sprawę, ale chyba istotną :!:
Widzę że nie możesz się zdecydować co jest skuteczne a co nie. Najpierw piszesz, że chwyt odwrotny jest dla Ciebie ok, a za chwilę dodajesz że w realnej walce byś go nie użył.
To nie dobrze, to znaczy że Twoje wypowiedzi nie mają żadnej wartości bo są dla ciebie tylko zabawą, która w konfrontacji z realna sytacją na nic się nie przydadzą.
Różni ludzie czytają nasze wypowiedzi i ktoś nie znając tematu może je przyjmować za "pewnik". A tu na koniec jakiejś dyskusji podsumowanie - "ja się tylko bawię, w życiu zrobiłbym inaczej....." 8O
Pomyśl, ktoś nie doczyta do tego momentu, zastosuje jakąś technikę i .....zginie :evil:
Wszyscy trenujemy raczej dla przyjemności :roll: ale większość chce to robić w taki sposób żeby to miało sens czyli przełożenie na sytuację, która może się każdemu przytrafić w życiu (oby nigdy, nikomu z nas :!: :!: :!: )

Kenjiro
Nie musisz mnie przekonywać do swoich racji, każdy robi jak uważa za słuszne i jak mu to działa to ok. Dla mnie ważne żeby dużo sparować z różnymi ludźmi i sprawdzać różne warianty a nie teoretyzować przed kompem :-)

Piszesz o chwycie odwrotnym jako najbardziej naturalnym i bezpiecznym. Zgodzę się że w krótkim dystansie jest bardzo dobry. Można pchnięciem/uderzeniem wbić przeciwnika w ziemię. Ale w długim to, jak dla mnie, nie za bardzo.
Przecież walka białą bronią bazuje na chwycie prostym , ostrzem do przodu, który zawsze się sprawdzał, niezależnie od długości broni. W prawej ręce broń, prawa noga z przodu, największy dystans do przeciwnika czyli najbezpieczniej. Duża siła przebicia pomimo tego, że walczący mieli na sobie różnego rodzaju ochraniacze/zbroje itp.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących

Pomyśl, ktoś nie doczyta do tego momentu, zastosuje jakąś technikę i .....zginie


Jak ktoś będzie próbował stosować techniki o których przeczytał na necie i sam ich nie ćwiczył to zginie tylko przez własną głupotę.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Ros, duża siła przebicia, bo miałeś w ręku kawał stali. Oczywistym jest, że w przypadku noża np bowie, chwyt odwrotny nie ma już zastosowania (dla mnie). Jednak do ostrzy typu 10" folder (chodzi mi wymiar całego noża, bo ostrze to raczej ma 4") w chwycie odwrotnym, ja zdecydowanie silniejsze mam uderzenie niż w standardowym - chodzi oczywiście o pchnięcia...

Pozdrowienia
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących

Widzę że nie możesz się zdecydować co jest skuteczne a co nie. Najpierw piszesz, że chwyt odwrotny jest dla Ciebie ok, a za chwilę dodajesz że w realnej walce byś go nie użył.
To nie dobrze, to znaczy że Twoje wypowiedzi nie mają żadnej wartości bo są dla ciebie tylko zabawą, która w konfrontacji z realna sytacją na nic się nie przydadzą.
Różni ludzie czytają nasze wypowiedzi i ktoś nie znając tematu może je przyjmować za "pewnik". A tu na koniec jakiejś dyskusji podsumowanie - "ja się tylko bawię, w życiu zrobiłbym inaczej....." 8O
Pomyśl, ktoś nie doczyta do tego momentu, zastosuje jakąś technikę i .....zginie :evil:


Dlatego staram się pisać wielkimi literami, że dla mnie walka na noże to zabawa atrapami i ponoszę jedynie odpowiedzialność za siniaki na treningach. Nie namawiam do używania noża "na codzień". I popieram Khuanga - jak ktoś zechce używać techniki, bo w necie przeczytał, to jest głupi.

Może źle się wyraziłem, czy bym użył, czy nie. Zależy to od zbyt wielu czynników. Ale jednym z decydujących jest to, że noż (jeżeli mam przy sobie) to noszę tak, by przy wyciąganiu leżał mi w normalnej pozyucji(względy praktyczne - częściej masło smaruję niż tnę ludzi) i zakładając, że muszę go dobyć miałbym go w pozycji normalnej. I zapewne wiedząc, że sytuacja jest prawdziwa nie chciałoby mi się bawić w zmianę chwytu(1 strata czasu 2 może się wymsknąć).

Wszyscy trenujemy raczej dla przyjemności :roll: ale większość chce to robić w taki sposób żeby to miało sens czyli przełożenie na sytuację, która może się każdemu przytrafić w życiu (oby nigdy, nikomu z nas :!: :!: :!: )

Tu się zgodzę. Oby się nie przytrafiało. Ale jeżeli - to chociażby dlatego, że nóż noszę jak noszę będę go miał w pozycji normalnej.
Zresztą to tak jak z innymi sztukami walki - trenujac jj zdarza mi się robić wiele np. rzutów - ale większosć z nich zostanie tylko na macie(i oby wszystkie).

Mam nadzieję, że się wytłumaczyłem jasno :wink:
Przepraszam za rozmiar zdjęcia - postaram się naprawić.
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących

....Jednak do ostrzy typu 10" folder (chodzi mi wymiar całego noża, bo ostrze to raczej ma 4") w chwycie odwrotnym, ja zdecydowanie silniejsze mam uderzenie niż w standardowym - chodzi oczywiście o pchnięcia...

Pozdrowienia


hmm jesli nie idzie o przebijanie kolczugi czy innej zbroi to sila z jaka wykonujemy pchniécie nawet scyzorykiem victorinoksa w klasycznym chwycie jest zupelnie wystarczajáca( moim zdaniem :wink: )zeby go wbic w cialo - folder tym bardziej - inná sprawá jest atak na glowe -tam kosci jest sporo i pewnie lepiej sprawdza sié w takim wypadku pikal
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
czy wy piszecie o wbijaniu noza komus w czaszke..? 8O
bo mowiac szczerze jestem mocno przerazony dyskusja ktora sie tu wywiazala w temacie..
  • 0

budo_fear
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W.

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Nie lękaj się, stal jest z tobą :-)

Co do praktyczności pewnych "zagrań", polecam dzielić sparingi na "do zabawy" i - użyjmy takiego określenia dla wygody - "survivalowe". W tych pierwszych możemy machać łapami na lewo i prawo, ciąć z obrotów, wyskoków, kopać z pół obrotu i pierdzieć w twarz przeciwnikowi. Co do tych drugich, zakładamy że znajdujemy się w sytuacji realnego zagrożenia (my i przeciwnik). Naszym celem jest jak najszybsza eliminacja przeciwnika z jak najmniejszymi stratami własnymi. Żeby lepiej zadziałało, możemy zastosować na potrzeby naszych mózgów system kar i nagród ("aaa, trafiłem cie! Nadstaw twarz, masz dziesięć strzałów z liścia. Świetnie, teraz zrób sześćset pompek. Doskonale! Ja w międzyczasie zjem swojegu ulubionego batonika" ;-) ). Silne nagrody i baardzo silne kary wniosą do 'zabawy' element 'ryzyka'. Oczywiście nie należy przesadzić i - dla przykładu - przegranego łamać kołem, ale skoro już 'bawimy' się w walke nożem, nasze umysły muszą wiedzieć że jak nas trafią to jest be, a jak my trafimy to jest gut (wtedy automatycznie wyrobi się w nas refleks i seria odruchów których nie wypracowalibyśmy w "normalnych" warunkach treningowych).

Jeśli chodzi o siłę przebicia, czaszka jest po to żeby chronić jeden z ważniejszych organów - mózg - więc należy się spodziewać że matka natura nie zrobiła czaszki z tektury ;-)
Prosty eksperyment - pójdźcie do sklepu, kupcie jakiś kawał kości i spróbujcie przebić go pchnięciem. "Ałaa, moja dłooń!". "Buu, mój nożyk!" ;-)
Oczywiście niektórzy mogą mieć baardzo solidne noże, baardzo dobrą technike (czaszka jest zaokrąglona, logiczne że jeżeli się nie przebijemy to ostrze zwyczajnie sie prześliźnie) i spoorą pare, to nie dam głowy że mu się nie uda.

Pozdrawiam ;-)
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
A kto powiedział, że atak na głowę to od razu przebijanie czaszki? 8O
Napisałem główny cel ataku: szyja/głowa/kark i cześć około obojczykowa.

Dobra kończę w tym temacie bo się rzeźniczo zrobiło ;)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących

("aaa, trafiłem cie! Nadstaw twarz, masz dziesięć strzałów z liścia


Podoba mi się. Ja wypłacam liścia :)

Ps.

Fear, z chęcią bym z Tobą posparował. Jesteś z Wawy, masz rzetelne i ciekawe przemyślenia. Z chęcią nauczę się/poznam coś ciekawego. Jako że w części jesteś samoukiem więc pewnie technika jest odmienna od tych które znam.
Tylko obiecaj że będziesz delikatny
(to znaczy jeśli masz taką chęć, nic oczywiście na silę)
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących

Podoba mi się. Ja wypłacam liścia :)


To ja się nie bawię :wink:
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Co do systemu kar na ogół wystarczającą kara jest świadomość bycia gorszym/przegranej i chęci odgryzienia się przeciwnikowi :-)
No ale te pompki sa ok,na liście bym się nie zdecydował z powodów humanitarnych :P
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących

Co do systemu kar na ogół wystarczającą kara jest świadomość bycia gorszym/przegranej


Dokładnie, nie ma gorszej kary.

ps. Ja wypłacam liścia ... please
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
:D

Niektórzy mają takie łapki (Kriss, to do Ciebie :wink: ), że ich liście mogą wyrządzić poważne szkody w organiźmie tego, który musi go zaliczyć :)
  • 0

budo_fear
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W.

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Szkoda i tak mniejsza niż, dajmy na to, rozcięta tętnica ;-)
Kriss, nie wiem czy jestem godzien Twego wyzwania :)
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
to nie wyzwanie, tylko zaproszenie do wspolnej zabawy
jak w serialu Dexter :)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Dokładnie, to zaproszenie.

I nie ma znaczenia komu lepiej pójdzie (tylko ile nowego ja się nauczę lub na ile potwierdzę stare przemyślenia :) )

No i sparing z osobą o innych odruchach to sama frajda.
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Kriss, To Fear jeszcze się z toba nie spotkał :?: Boi się czy co :D :D :twisted:
:wink:
  • 0

budo_fear
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W.

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Kriss, możesz być poważnie zdumiony moim wiekiem ;-)
Kiedy i gdzie Ci odpowiada?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Tutorial: Nauka walki nożem dla początkujących
Najlepiej chyba w najbliższą niedzielę na naszym treningu kff

Irzykowskiego 1a
Jeśli Ci nie pasuje to znajdziemy inny termin.

nie ma znaczenia ile masz lat, albo jesteś młody i szybkość z fantazją jest po Twojej stronie, albo jesteś starszy i masz doświadczenie z taktyką walki.
Nie można też wykluczy że jesteś nożowym naukowcem teoretykiem, wtedy możesz mieć ciekawe przemyślenia i idee. Bo raczej nie podejrzewam, że przekopiowałeś czyjeś przemyślenia i nosisz je jako swój sztandar.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024