Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
Witam,
z racji tego, że niedługo będę miał możliwość nauki Wing Chun lub Wing Tsun mam pytanie.
Z tego co mi wiadomo, Bruce Lee ćwiczył Wing Chun-przeczytałem ostatnio chyba prawie wszystko co można znaleźć w necie o tej sztuce walki i wyszło mi, że wolę Wing Tsun (tak wiem,najlepiej iść na obie sekcje i przekonać sie osobiście, mówię ogólnie :-) Ale do rzeczy. Na stronce Wing Tsun (nie wiem czy można tu podawać adresy to się wstrzymam narazie) pisze że uczniem ich stylu był Bruce Lee.Czy oni kłamią? Co Bruce trenował? Czy trenując Wing Tsun będę trenował podobny styl do niego czy też iść na Wing Chun? Sporo tych pytań ale kto pyta nie błądzi, liczę na wyrozumiałość jeśli pytania są naiwne :D
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun

Witam,
Na stronce Wing Tsun (nie wiem czy można tu podawać adresy to się wstrzymam narazie) pisze że uczniem ich stylu był Bruce Lee.Czy oni kłamią? Co Bruce trenował?

Wing Tsun powstał ponad 20 lat później, więc Bruce Lee nie uczył się tego stylu. Ale nie można też powiedzieć, że kłamią, bo uczył sie od mistrza Yp Mana, od którego uczył się również twórca Wing Tsun - Lieung Ting.

Czy trenując Wing Tsun będę trenował podobny styl do niego czy też iść na Wing Chun? Sporo tych pytań ale kto pyta nie błądzi, liczę na wyrozumiałość jeśli pytania są naiwne :D

Będziesz trenował styl "podobny" ale jednak zupełnie inny.
Jak sam sobie już odpowiedziałeś idź na różne sekcje (jesli masz możliwość) i kieruj się tym co ci się bardziej podoba. A jeśli zależy ci na sensownym instruktorze, to w konkretnej sprawie dopytaj na forum, na pewno otrzymasz pomoc.
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
Dzięki za informacje. A o radę przy wyborze instruktora na pewno nie omieszkam zapytać: )
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
Jak chcesz trenować to co Bruce to idź na JKD. Z tego co wiem, to Bruce poznał tylko relatywnie niewielką część *ng *un'u, większość czerpał z innych źródeł (boks, szermierka, FMA itd.) i własnych doświadczeń/pomysłów.

P.S. Na każdym forum tematycznym musi pojawić się temat o B.L. i *ng *unie :wink:
  • 0

budo_oce
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun

Co Bruce trenował?

To bez związku z tym o co pytasz, ale właśnie dziś rozmawiałem o BL i dowiedziałem się, że trenował tez tai chi :) 8)

Czy trenując Wing Tsun będę trenował podobny styl do niego czy też iść na Wing Chun?

Rozważając dokonania BL powinieneś zainteresować się Jeet Kune Do, czyli systemem który on stworzył. W Krakowie gościem, którego uważam za rozsądnego i który to ćwiczy i chyba także uczy jest Darek Korcara. Nie wiem jak ćwiczy i gdzie ćwiczy, jaka jest linia przekazu, ale uważam, że gość jest "w porzo", a uważam, że to ważne :) :) :) :roll:
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
Khuaq, Oce-trochę zagmatwałem: ) Nie chcę (przynajmniej narazie) trenować Jeet Kune Do tylko Kung Fu podobne do tego co ćwiczył Bruce i stąd to pytanie co trenował. Przynajmniej chciałem do niedawna, bo teraz czytając opinie o Wing Chun a Wing Tsun (mimo całej sympatii do BL słaniam się chyba do stylu Wing Tsun, ale aż się boje zadać pytanie na forum o wyższości jednego stylu nad drugim : )
  • 0

budo_oce
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun

Khuaq, Oce-trochę zagmatwałem: ) Nie chcę (przynajmniej na razie) trenować Jeet Kune Do tylko Kung Fu podobne do tego co ćwiczył Bruce i stąd to pytanie co trenował. Przynajmniej chciałem do niedawna, bo teraz czytając opinie o Wing Chun a Wing Tsun (mimo całej sympatii do BL słaniam się chyba do stylu Wing Tsun, ale aż się boje zadać pytanie na forum o wyższości jednego stylu nad drugim : )

Stary ja Cię bardzo proszę Ty lepiej nie zadawaj tego pytania :) :) :) :) :wink: Ty nawet o nim nie myśl :wink: Nawet jak nie chcesz trenować JKD tylko *ng *un (pomysł z tymi gwiazdkami jest r e w e l a c y j n y :) dziekuje :) ) to zainteresuj sie książeczkami napisanymi przez BL a opublikowanymi chyba przez kogoś z jego uczniów po śmierci ("BL metoda walki" czy coś takiego) można je dostać i uważam, że są wartościowe i pouczające, zwłaszcza ze zawierają wiele treści które maja źródło w *ng *unie, czyli po drodze z tym co chcesz
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
Eee, proszę się nie bać, na razie zgłębiam jeszcze swoją teoretyczną wiedzę, ale i tak coś czuję, ze to pytanie (tylko nie wiem jak sformułowane) tu zadam :)
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun

pomysł z tymi gwiazdkami jest r e w e l a c y j n y dziekuje


Podziękuj bullshido.net ;)

Nie chcę (przynajmniej narazie) trenować Jeet Kune Do tylko Kung Fu podobne do tego co ćwiczył Bruce i stąd to pytanie co trenował.


Tak... tyle, że on był raczej zawiedziony nim, ostro jechał po nauce form i tego typu rzeczach.

Z drugiej strony zaadaptował do JKD to specyficzne uderzanie, manekina etc.
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun

Tak... tyle, że on był raczej zawiedziony nim, ostro jechał po nauce form i tego typu rzeczach.

Można prosić o źródło tej informacji?
Z tego co się orientuję było "nieco" inaczej...
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
Fanem Bruce'a nie jestem a szukać mi się nie chce ;)

W każdym razie krytykował naukę poprzez formy, a że formy są w chunach bardzo ważne to mniej więcej taki nasuwa się wniosek.
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
Ech, nie ma to jak teza, którą następnie sami szybciutko obalamy :wink:
A poważniej. Krytykował nie tyle formy, co tradycyjne spojrzenie na walkę. Mieściło się w tym zarówno KF ze swoim kolorytem jak i inne wschodnie szkoły. Niemniej utażsamianie tego z krytyką form było by sporym uproszczeniem, i chyba jednak wypaczeniem jego myśli. Najkrócej mówiąc (bo to temat rzeka) BL po swoich własnych doświadzeniach w SW stwierdził, że walki nie da sie ująć w sztywne ramy i zaprogramować, tak jak to czynią tradycyjne szkoły w swoich koncepcjach walki. Stąd powstało jego JKD jako pewna formuła. Niemniej znalazło w niej miejsce sporo elementów (w stójce) z WC, takich jak np. trapping, czyli chunowe "zamykanie" (plus dużo boksu, przynajmniej w "Tao of Jeet Kune Do" tak to wygląda). A co do samego chunu, to akurat u niego się to dosyć dobrze sprawdzało, jak sam mówił wiele się lał w młodości i na pewno pomagały mu w tym te właśnie umiejętności :wink: . Formy też nie są w tym wypadku sensownym argumentem, bo są tylko 3, skrajnie skondensowane i wyjątkowo niewidowiskowe :wink: Nie wiem jak w innych odmianach, ale u nas mają bardzo praktyczne znaczenie. Również pierwsza książka mimo, że poświęcona ogólnie KF, to w zasadzie brzmi jak podręcznik do WC (Tao of Kung Fu) :wink:
Może tyle w temacie, bo zjedziemy na kompletnego off topa, a chciałem tylko doprecyzować, żeby ktos nie odebrał mylnego wrażenia.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun

Formy też nie są w tym wypadku sensownym argumentem, bo są tylko 3, skrajnie skondensowane i wyjątkowo niewidowiskowe


Tu nie chodziło o widowiskowość raczej, tylko o bezsens uczenia się walki przy pomocy form.

Żeby nie było: ja osobiście jestem innego zdania, lubię formy (jako element treningu) i czuny też lubię :wink:
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
Jeżu, Khunang, a któż się uczy walki z form??
Przecież to jedna z metod charaktersytycznych dla np. KF i tyle. Ani lepsza, ani gorsza, niż inne ale ja również uważam, że sensowna :-)

A co do lubienia chunów, czy nie, to chyba mają je lubieć ćwiczący. No ja też akurat lubie (jakoś tak wyszło) :P
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
Mój styl to taka zlepka, trochę z wing chunu tam mam :wink:
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
No proszę jaki przekrojowiec :P
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun
ze zacytuje Darka Muraszko z warsztów w Krakowie
Techniki walki zakodowane są tu w ćwiczeniach formalnych. - „Formy" to kod genetyczny stylu

  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun

ze zacytuje Darka Muraszko z warsztów w Krakowie

Techniki walki zakodowane są tu w ćwiczeniach formalnych. - „Formy" to kod genetyczny stylu

Abstrahując od odmienności Hu Long Pai, trzeba jeszcze zrozumieć sens tej wypowiedzi :wink:
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun

No proszę jaki przekrojowiec


Przekrojowiec to swoją drogą. Tak naprawdę to większość styli to połączenie czegoś z czymś, u mnie jest o tyle wygodnie, że dokładnie czego z czym (choć wpływ Wing Chunu jest u nas dość ewidentny - ćwiczenia podobne do lepkich rąk, klepsydra, te charakterystyczne pionowe uderzenia, tyle, że u nas dwoma górnymi kostkami itd.).

Techniki walki zakodowane są tu w ćwiczeniach formalnych. - „Formy" to kod genetyczny stylu


Tak wyrwane z kontekstu trochę głupio brzmi - style bez form to mutanty bez kodu genetycznego? ;)
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bruce Lee a Wing Chun a Wing Tsun

Tak naprawdę to większość styli to połączenie czegoś z czymś, u mnie jest o tyle wygodnie, że dokładnie czego z czym (choć wpływ Wing Chunu jest u nas dość ewidentny - ćwiczenia podobne do lepkich rąk, klepsydra, (...)


A do czego "używacie" klepsydry? Bo u nas to jest pozycja wykorzystywana "tylko" do ćwiczenia form i chi-sao. Ma zapewnić stabilną pozycję i dobrze wyważony środek ciężkości.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024