Skocz do zawartości


Zdjęcie

NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_koburyu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Kriss

sparingi raz na jakiś czas są organizowane ale jak wspomniałem w filmie sparing nunchaku na nunchaku to nienaturalna rzecz. To tak jak Tonfa. Tonfa służy czemuś konkretnemu. Można dzięki niej przyjmować mocne uderzenia innej broni o większym zasięgu. Zaś sparing tonfa na tonfa jest ok ale nie możemy wtedy rozwinąć w walce podstawowych założeń tej broni. To tak jakbyśmy sparowali dwiema tarczami.

Broń została wymyślona w jakimś konkretnym celu. Zobaczcie SAI. 80% technik sai w kobudo jest ukierunkowane na obronę = przyjęcie ataku kijem lub mieczem.
Zapewniam was że daje Krissowi 2xSAI i mówię rób to co umiesz i będzie to w starciu z nieuzbrojonym napastnikiem, lub uzbrojonym w nóż lepsze od tego co jest w tradycyjnych technikach (już sam chwyt byłby inny = sai jak sztylety - nie schowane na przedramieniu gotowe do bloku).

Już nei rozciągając tego wątku dalej. Sparingi mamy. Lecz bardziej należy się skupiać na treningu nunchaku na cel, tarcze z poruszaniem się,na kij,na pałkę, nóż itp niż nun na nun.
Tak przynajmniej ja uważam.

-----------------
Corfe / anioł

Artykuły z nunchaku.pl
To artykuły jednego z moich uczni.
ładnie opisana historia itp.
Ja obecnie nie mam łącza wystarczającego (przenośny net w laptopie) ale jak będę w pracy to wam wrzucę kawałek wypowiedzi Shihana Mikio Nishiuchiego odnośnie powstania nunchaku.
Wielki mistrz przedstawia kilka teorii i mówi że wszystkie są właściwe lub wszystkie mylne = podchodzi z rezerwą i dystansem. A teoria z cepem do młócenia ryżu jest błędna. Bo młucili urządzeniem KURUKAMBO na Okinawie ale ziarna fasoli. Jeżeli nunchaku pochodzi od tego to teorytycznie ktoś może powiedzieć że od pewnej formy cepa. Ale większość osób które mówią o nunchaku to właśnie mówią - NUNCHAKU POCHODZI OD CEPA DO MłUCENIA RYżU..... Pomłóćcie sobie ryż to będziecie mieli kaszkę.

Co do uprzęży i konia to tego się nie dowiemy. Może do konia a może do jakiegoś woła. Ale faktycznie jest to uprzęż.
Odnośnie chłopów zacofania i dawnych dziejów Okinawy należy brać pod uwagę fakt że Okinawa była bardzo pożądanym i często uczęszczanym punktem na trasie handlu morskiego. Więc tam było wszystko = handel.

Aha to okinawskie chomąto mocowało się po boku pyska konia tak ze miejsce z linką było przy nosie.

-----------------------

Kubuś Puchatek - boże stary co za nick :D

Ważne zdanie powiedziałeś odnośnie lenistwa i nauki.
Ja od lat zajmuje się i rozmyślam nad tak zwaną "wdzięcznością" broni.
Zobaczcie sansetskukon albo chiński san jie gun, lub jiu jie ruan bian i inne bronie bardzo cieżkie do opanowania. Mamy kogoś ćwiczącego trzy częściowym kijem. 2-3 lata zanim użyje tego w walce? A pierwszego kibica ze stadiony z "zapałem" biorę na trzy tygodniowe przeszkolenie z pałki i jest z niego maszyna do robienia ludziom kuku.
Właśnie to nazywam wdzięcznością broni.
Nunchaku uczone tak jak zawsze = wszędzie nie jest bronią wdzięczną.
Nunchaku w moim wydaniu jest o wiele wdzięczniejsze ale i tak trudne do nauki.

-------------------------
Kooniu
Wietnamczycy się nie liczą... Hahahah.
Na Okinawie było małe nunchaku o krótkiej lince. Między pałki się wkładało źdźbła ryżu i przeciągało przez ściśnięte pałki i ryż wyskakiwał.
Podobne urządzenie było do wyżymania z wody ubrań itp. Zobaczycie w filmiku.

---------------------------
Kubuś Puchatek
Długość linki. Długość linki która podaje jest właściwa i rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (po licznych testach)..... 8O
Ok na serio. Długość linki to sprawa indywidualna. Jeżeli będziesz miał smukłe pałki 40cm - 45cm musisz mieć linkę krótszą. Ale mylne jest stwierdzenie że krótsza linka jest lepsza.
Tz wolałbym 8cm linkę niż te łańcuchy chińskie = 20cm pałka 20cm łańcuch i 20cm pałka.
Właśnie takie chińskie nunchaku jest przykładem tego jak z dynamicznej broni robi się man korbacz lekki. U nas techniki łącza w sobie dwa rodzaje siły. Takie machnięcie szerokie cepem ala nunchaku z kung fu i mocnego ukierunkowania siły jak w escrimie (tylko bez nadgarstka. I właśnie tego dynamizmu nie osiągniesz nunchakiem na długiej lince.
A krótsza linka daje większą stabilność ale mniejszą siłę. Techniki zamachowe wychodzą słabiej. Osoby stosujące takie nunchaku bardziej używają go jako escrimy z.
Z całym swoim doświadczeniem (i nie tylko moim) polecam w przypadku pałek 35cm = tego co większość osób ma 12-14cm.

Oczywiście każdy ma wolną rękę i może iść za tym panem np:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ja testowałem wielokrotnie. Do takiego wąskiego wiązania są potrzebne wąskie pałki. Tracimy masę i sasięg. Jest większa dynamika. Ale to jedna ze składowych siły nunchaku.
Krótka = źle
Długa = źle
12-14cm Linka jest ok dla większości.

--------------------------
Kenjiro
Cóż mam napisać. Wiedzę masz ogromną na temat Pana Lee.
Pozdrawiam.

----------------------

Na konie.
Zapraszam do samodzielnego testowania długości linki i innych teorii. Szanujcie czyjąś wiedzę i uczcie się jej. Ale zawsze używajcie głowy i nie dajcie sobie wciskać kitu...
Pozdrawiam.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM

Kriss

sparingi raz na jakiś czas są organizowane ale jak wspomniałem w filmie sparing nunchaku na nunchaku to nienaturalna rzecz.


ale ja chętnie posparuję nun kontra palka albo nóż :D , nóż vs bat (witaj Kooniu) itd.

Ale to nie było do Ciebie, że niby Cię sprawdzam. To było do użytkowników czytających tę dyskusję i chcących się tak bawić. (korzystam z okazji)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Sorry Dzey, że poruszę ten temat, ale moderator powinien dawać przykład zachowania a nie pisać w ten sposób.
Kenjiro:

Bardzo łatwo ubliżać komuś kto nie żyje, prawda? O Wielki Mistrzu Nunchaku.
Jak widać nie rozróżniasz filmu od rzeczywistości. Tak więc machaj sobie tymi cepami w pokoju...


Jak dla mnie to pan moderator robi tu osobiste wycieczki o byle co, potem się unosi, że tamten odpowiada tym samym, następnie grozi, że wywali gościa z forum. Po za tym pisze nie na temat, tylko od razu wyskakuje z piąchami, bo user ośmielił się napisać coś nie po jego myśli. Żałosne. Za bardzo niedotykalski ten pan moderator– użytkownik by zaraz dostał kopa za wywoływanie kłótni. User ma prawo do własnych poglądów i nikogo nie uraził. Dziwne zachowanie jak na moderatora.

Co do tematu Bruce Lee i nunchaku zarazem. Według mnie Bruce Lee robił matrix w filmach – sam wspominał, że do filmów uczył się kopać inaczej, inaczej machać bronią itp. Miało to określony cel – widowiskowość a co za tym idzie sukces w holyłódzie, o co Bruce Lee bardzo zabiegał. Co mu przysporzyło wielu wrogów – sam Yip Man nie chciał go uczyć pod koniec życia Bruce Lee’a.

Ludzie widzą coś co wydaje im się dobre i powtarzają to, traktując to jako swoje, bez wcześniejszego weryfikowania. Z Bruce Lee zrobiono prawdę objawioną w sztukach walki, legendę, wielkiego mistrza i takie tam, więc niewielu ma odwagę powiedzieć cokolwiek niewygodnego, co może zaszkodzić legendzie. Podobnie rzecz ma z jego nunchaku – to co prezentuje Paweł jest dużo lepsze od tego co robił aktor. Nunchaku Bruce Lee chwytał krócej, przez co miał krótszy dystans niż być powinien podczas walki tym sprzętem, robił od cholery przełożen itp.

Do Kenjiro: Ty czegoś nie rozumiesz – użytkownik Koburyu napisał tak jak się pisze po angielsku – skrótem myślowym. Napisał jak ludzie odbierają technikę Bruce Lee i jak to widzą, przez pryzmat filmów i pokazów, bo te są łatwo dostępne a tylko niewielu ma ochotę się zagłębiać w temacie, jeszcze mniej wie o co chodzi w danym temacie – jak to czy tamto winno wyglądać. Tak samo przeciętny człowiek odbiera sztuki walki – ktoś tam wymachuje kończynami, więc chyba się na tym zna.

A pytanie czy by został wielkim mistrzem ? Nie pożył na tyle długo aby to udowodnić, zresztą walk miał niewiele i najbardziej znana to ta, kiedy pobił kilku marynarzy. Wówczas ich nieco pokancerował, lecz z tej walki filmu nie ma i można się jedynie opierać na relacji pobitych matrosów jak było. Bruce robił dobre techniki, przemyślane, ale w sumie było to, to samo co robią inni instruktorzy myślący normalnie.

Kenjiro:

Znasz takiego Pana jak Joe Lewis? Jeśli nie to znajdź sobie w google. Zobacz kto zacz a potem poszukaj kto go przygotował do pierwszej w historii USA walki kickbokserskiej w full contact.


Właśnie mam przed sobą artykuł o nim (Combat Magazine – January 2008, pages 32 – 35), jego dokonaniach i takie tam. Wspomina on tam kilka nazwisk: Jeff Smith, Bill Wallace, Chuck Norris i Mike Stone. Są to jakby nie było ludzie znani w świecie MA. On ćwiczył do tej walki nie tylko z Brucem, ale też z Muhammadem Ali i Chuckem Nortisem, więc robienie z tego wielkiego halo nie ma sensu. Zresztą mogę się tego dowiedzieć od ludzi tu w UK jak to z nim było.

Prośba do Ciebie Kenjiro – nie pisz kto co wie o Bruce Lee i nie próbuj się podśmiewywać, że inni wiedzą mniej od ciebie. To wszystko to teoria, a to jak wiadomo można uzupełnić w każdej chwili. Z praktyką rzacz ma się inaczej, bo trzeba ją nabyć na drodze wysiłku. Mam po angielsku książkę „The legend of Bruce Lee” Alexa Bena Blocka. Około 170 stron, wrócę do domu, to sobie poszukam tego o czym pisałeś i czy jest coś na temat jak on widział nunchaku, bo nie przypominam sobie aby coś tam było o Lewisie. Mam też materiały jak ćwiczył z Taky’m Kimurą, Danem Inosanto i kilkoma innymi osobami.

Co do materiału przedstawionego w pierwszym poście to mam kilka wniosków.
1. Ja w tym widzę dobrze wykonane techniki, uderzenia mają największą siłę tam gdzie trzeba, nie są przerzucone jak to się często widzi u akrobatów. Nie wiem jak to wytłumaczyć, ale tu jest analogia do miecza – chodzi mi o to, że końcówka pałki nunchaku ma największą prędkość w momencie uderzenia np. na wysokości czoła czy barku, potem broń zwalnia aż do kontrolowanego zatrzymania. Krótko mówiąc – jakieś 90 % siły uderzenia skupia się w jednym momencie, tak aby siła uderzenia była jak najbardziej destrukcyjna. To jest widoczne dość wyraźnie, że Paweł uderza w jednym, konkretnym momencie, nie robi tego jak Bruce, że nacisk i prędkość nunchaku jest taka sama w czasie całej techniki. Są interwały.

2. Postawa. Faktycznie to wszystko jest statyczne ale patrz punkt 1 mojego wywodu. Dobre uderzenie jakąkolwiek bronią można uzyskać tylk ow jeden sposób – przez właściwą pracę nóg. Tutaj P. Urbańczyk robi dobrze, bo POKAZUJE potencjalnym uczniom jak powinny pracować nogi podczas uderzenia, wykonywania techniki. Ma pewną postawę, nie musi walczyć z własnymi nogami aby je prawdłowo ustawić, zatem środek ciężkości jest tam gdzie trzeba. Myślę, że tu chodzi o pokazanie jaka powinna być postawa i pracą środką ciężkości podczas wykonywania technik. Nie skakanie i hiphopla tylko właśnie pewne trzymanie się na nogach.

3. Zauważyłem rzecz ciekawą – P. Urbańczyk jest jednym z nielicznych, który potrafi kontrolować broń od początku do końca, co niestety niewielu potrafi. Stosuje też ekonomię ruchu co mi się podobą, żadnych głupich min, podskoków, wrzasków i takie tam. Dobre jest, że kontroluje nunchaku i po zakończonej technice sprawnie je przychwytuje spowrotem – nie wiem jak to opisać, chodzi mi o to, że zatrzymuje pęd pałki po uderzeniu.

4. Nadgarstek. Paweł robi rzecz fajną, że ma dobrze wytrenowaną pracę nadgarstka i dłoni. Robi presję uzyskując pęd pałki nunchaku za pomocą palców u dłoni (podobnie jak ma to miejsce w mieczu – przypomina to nieco tennouchi). Szczegóły są inne, ale zasada jest ta sama. Chodzi o to, że zaciska nieco mocniej dwa, lub trzy ostatnie palce dłoni na nunchaku tuż przed uderzeniem w cel, co pozwala na uzyskanie maksymalnej prędkości przy trafieniu w cel. Zasada momentu pędu się kłania. Nie przełamuje nadgarstka, lecz wywiera presję na broń za pomocą palców i środka ciężkości zarazem. Sprytne i bolesne zarazem.

Tyle. Nie umiem opisywać przez net, zawsze uważam, że najlepiej pewne rzeczy pokazać.

I przyłączam się do prośby, więcej tego typu materiałów. Podesłałem linki do paru Anglików, może się ktoś odezwie, mam nadzieję, że piszesz po angielsku ;-)
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM

Sorry Dzey, że poruszę ten temat, ale moderator powinien dawać przykład zachowania a nie pisać w ten sposób.

dlatego tez apelowalem do wszystkich - userow i modow (pisze w tym topicu az 4rech) - zeby bylo mniej personalnych wycieczek, a wiecej odnoszenia sie do tematu dyskusji..

i zapewniam cie ze nikt z tego forum nie wyleci za probe normalnej dyskusji :D
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
marcin954,

bo nie przypominam sobie aby coś tam było o Lewisie

To, że Ty sobie nie przypominasz, to nie znaczy że to nie jest prawda ;)

What Bruce Lee Taught Me
Bruce Lee’s Jeet Kune Do will forever be some of the best tactics ever known to combat. On this tape you will learn the best weapons from the Jeet Kune Do style. While Joe Lewis was training with Bruce Lee he fought the first full contact match ever held in the western hemisphere. That classic battle between Greg Baines and Joe Lewis showcased the skills Lee was teaching Lewis at the tape and the entire fight is on this amazing tape!

Add this tape to your collection so you’ll have a record of the birth of kickboxing in North America and Lewis’s devastating application of Jeet Kune Do in the ring.

This is the perfect companion tape to the Joe Lewis book, The World's Greatest Fighter Teaches You: How to Master Bruce Lee's Fighting System.


źródło:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Lewis ćwiczył z wieloma, to fakt, ale faktem jest także, że do TEJ KONKRETNEJ WALKI przygotowywał się z Brucem i że to dzięki Bruce'owi zmienił swój styl walki z karateckiego na bardziej przydatny w full contact (m.in pozycja walki z bocznej na frontalną)...
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM

nóż vs bat


uu.... eee... 8O msuiało by to być hmm.... interesujące ;-)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Jak by nie było zgadzamy się że to rzetelny przekaz (nun)

prosimy o info jeśli Koburyu wypuści następne materiały, również z inną bronią.

Ja na pewno z chęcią je obejrzę. Uważam to za zdrowy powiew w naszym światku ślepych naśladowców, cyrkowych miszczów mających aspiracje co do skuteczności.
Żeby nie bylo. Nie wkurza mnie, że miszczowie opowiadają cuda wianki, wkurza mnie, że uczą i wmawiają, że to działa. A potem ktoś się przejedzie.

panowie z freestyle, to nie do Was. Wy robicie sztukę ruchu a walczycie pewnie skuteczniej niż nasi, bardziej żółci od azjatów miszczowie

ps. nóż vs bat? Tak! Nie twierdzę że mi dobrze pójdzie. Nawet jak dostanę wpierdol,a tego się spodziewam, to będzie to w ochraniaczach (Kooniu, zdejmij nakrętkę z cracka :D ) i dużo mogę się nauczyć. A o to właśnie chodzi! Bezpieczna metoda własnej weryfikacji. No i nieco inna forma ruchu.
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
ja nic nie twierdzę bo jak pisałem experiensu mi brak :cry: wiem ze do takiej miedzy stylowej walki whip vs.stick doszło w 1990 roku pomiędzy Tomem Meadows a Erickiem Knaus - w Dog Brothes której to organizacji obaj są członkami - nagrania niestety nie widziałem ale musiało nie być łatwo Medowsowi bo po tej walce dołożył nóż w druga rękę w swoim systemie i stworzył styl latigo & daga . Ja jednak chciałbym sprawdzić sam po pierwsze jego doświadczenie a po drugie własne umiejętności.

edyta ort
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM

Ja na pewno z chęcią je obejrzę. Uważam to za zdrowy powiew w naszym światku ślepych naśladowców, cyrkowych miszczów mających aspiracje co do skuteczności.
Żeby nie bylo. Nie wkurza mnie, że miszczowie opowiadają cuda wianki, wkurza mnie, że uczą i wmawiają, że to działa. A potem ktoś się przejedzie.


Czyzbys mowil o slynnym juz shihanie z Nowego brzeska zwanym mariuszem Blaszkiewiczem, ktoryms tam danem kenjutsu (minumum 7), ktory opowiada fairy tales ? Chya tak :P

Kenjiro - nie wnikam w temat Bruce Lee i jego relacji z Joe lewisem i innymi. Faktem jest, ze jego technika nunchako to fristajel i to wlasnie takie techniki spowodowaly ze wielu poczulo sie mistrzami jak ten pan o ktorym wspomnialem wyzej.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Każdy z nas kilku takich miszczów zna :)


Dlatego z taką przyjemnością obejrzałem filmiki Koburyu.

Normalny, pewny uchwyt będący zarazem tarczą jak i pozycją wyjściową do uderzenia.
Siła i szybkość zawarta w technice. Brak technik z matrixa.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Japonskie systemy to nie chinszczyzna uderza sie wtedy kiedy to ma sens .... to Niemcy sie specjalizuja w machaniu kijem czy mieczem japonskim w polaczeniu z saltami i nazywaja to bo-jutsu lub ken-jutsu 8)
No niestety maja tez moim zdaniem jedna rzecz ktora warto zmieniac dosc znikoma mobilnosc a w szczegolnosci w przeciwienstwie do krabi-krabong gdzie uczony jest ruch od razu z praca nog czy tez praca nog na poczatku najpierw uczy sie techniki w pozycjach stabilnych a potem dopiero praca nog.
Co do filmikow rzetelnie przygotowany material - choc oczywiscie ruchy rzeczywiste na zawodach czy pokazach nie wzbudzily by zachwytu publicznosci :)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Nie wiem czy do samobrony jest potrzebne ciezkie nunchaku z dlugim lacznikiem?
(W ogole nunchaku do samoobrony? To sie zle nosi przy sobie - za duze, za ciezkie, niewygodne, wymagloby specjalnego etui... Porownjacie to np. z 16 calowym teleskopem. Ja wiem, ze wszyscy miestrzowie pokauzja jka sie nois i wydobywa nunchaku! I.... wyciagaja je zawsze zza paska kimona. Nie wiem, jak wiekszosc z Was? Ale ja w kimonie na ulicy nie chodze... To jest jkaby wada wiekszosci broni wscodnich w samobronie. Np. yawara, to samo - wyciagaja zza paska kimona).

Ciezkie? Po co nikt w zbroi dzis nie chodzi.
Te male, chude palki z krociutkim lacznikiem
mimo, ze pewnie maja mniejsza mase i energie - jak sadze bylyby wystarczajace. Chetnie bym nabyl takie, bo te moje sa sporo grubsze. Gdzie mozna takie kupic?

Jesli mam do wyboru moc kosztem prostoty uzycia, zawsze wybiore prostote.

Wiadomo, ze uderzenie zwykla palka jest silniejsze nic uderzenie nunchaku (dowiedziono to naukowo, ku zdziwieniu wielu ekspertow, i przyznam mnie samego, zyjacego legenda tego sprzetu - ktorego zniszczyla wlasna legenda i trafil w Polsce, na liste broni zakazanych prawnie).
Mnie w nunchaku zadziwia jego szybkosc, mozliwosc gwaltownej zmiany kierunku uderzenia, chyba niemozliwego dla innych broni.
To tak jakby uraken kontra prawy krzyzowy, ten pierwszy nie prawdopodobnie szybki i niesygnalizowany.

I na koniec - to co mi radzicie uzyc jako lacznika palek w nunchaku?

Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Kubusiu w zrobieniu dobrego nuna, takiego pod siebie żadnej filozofii nie ma - na łącznik każda mocna linka nylonowa nadaje sie doskonale-np.paracord tylko trzeba dobrze obtopić końcówki bo on akurat lubi się rozwiązać

wiazanie masz np. tu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sadzio
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
W 1 poscie tego tematu macie film z Bo Jutsu w wykonaniu Koburyu, niestety wersja bez głosu.

Co do materiału łączącego pałki to proponuję linkę alpinistyczną o grubości 4 mm- bardzo mocny i trwały materiał.
Aha trzeba ją jakoś złączyć :D Taka wersja łączenia na maxa :
skleić końcówki kropelką, zszyć mocną nicią wiele razy i to jeszcze skleić kropelką nić.
Zawsze można tylko skleić- kropelka mocno trzyma włukna ale ja mam pełne zaufanie do 1 wersji.
Pozdrawiam
  • 0

budo_koburyu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM

Nie wiem czy do samobrony jest potrzebne ciezkie nunchaku z dlugim lacznikiem?

Przecież nikt tu a takim nie mówi.

W ogole nunchaku do samoobrony? To sie zle nosi przy sobie - za duze, za ciezkie, niewygodne, wymagloby specjalnego etui... Porownjacie to np. z 16 calowym teleskopem.

nosi się dobrze.
ja noszę jedną pałkę w rękawie a druga sobie wisi od wew strony płaszcza. Lub w kieszeni - tak że połowa wychodzi z jeansów i jest przykryta płaszczem.

To jest jkaby wada wiekszosci broni wscodnich w samobronie. Np. yawara, to samo - wyciagaja zza paska kimona

Niw wiem kto nosi yaware za pasem boja noszę w kieszeni.
A mogę cię zapewnić że noszenie pałki teleskopowej jest dobre ale o wiele dłużej trwa wyciągnięcie. Pałka jest na rzep i trzeba ją rozłożyć co trwa ok 3-4sec.
A nunchaku w kieszeni (przy rozpiętej kurtce wyciągam szybko - pętla i pierwsze uderzenie)
Nunchaku w lewym rękawie płaszcza dobywam i już leci uderzenie.
Najszybciej jednak dobywam nunchaku gdy wiem że może być problem albo że muszę przejść przez pewien obszar (dzielnicę) i że nie ma wyjścia. Wtedy skłądam nunchaku i wkładam do lewego rękawa tak że palcami lewej ręki blokuje je przed wysunięciem z rękawa. w razie ataku zwalniam palec i jedna pałka się wysuwa ?(wystaje ok 15cm z rękawa) chwytam prawą i robie od razu uderzenie.

To i tak takie gdybanie ale gwarantuje ci że nunchaku się nosi zupełnie dobrze i że szybko się go dobywa. Nosze je od 8 lat. W pracy na uczelni zawsze. W roku może z 10 dni nie mam nunchaku przy sobie (nie liczę dni jak idę na trening z innym sprzętem (bo boken itp)

Aha na koniec powiem że wybrałem nunchaku właśnie dlatego że prosto się je nosi = składana pałka.

Wiadomo, ze uderzenie zwykłą palka jest silniejsze nic uderzenie nunchaku

No właśnie nie wiadomo. Zależy jaka pałka i jakie nunchaku zapewniam cię że jeżeli weźmiesz pałkę 70cm o określonej grubości i uderzysz nią a potem ja ją przetnę i połączę linką i ja uderzę to wynik będzie większy. Mówiąc to może masz na myśłi test przeprowadzony przez NATIONAL GEOGRAPHIC w filmie Fight Science. Gdzie murzyn (ten sam którym grał w discovery xtream martial art = ten sam który jest panem AFRO NINJA z YOUTUBE) uderza nunchaku i ma wynik mniejszy niż DAN INOSANTO zwykłą pałką. Ten gość to idealny przykład złego zastosowania nunchaku.
Reasumując. Nunchaku ma inną siłę niż pałka. Jeżeli będziemy bić na twarde cele w które trzeba wejść z 1-3cm to nunchaku ma większą siłę.

Zresztą to logiczne ta sama masa ale zasięg o 14cm większy dzięki lince = większy łuk = większa trasa przebyta = większa szybkość końcowa = większa siła = uderzenie trzaśnięcie... Pałka faktycznie się bardziej zagłębia w ciało tak jak tonfa czy kij.
Ale na twarde cele nunchaku ma większą siłę. Ja tak twierdzę po tych wszystkich cegłach kokosach dachówkach gałęziach i innych bardziej ruchliwych celach.

I na koniec - to co mi radzicie uzyc jako lacznika palek w nunchaku?

Ja piedykam.... Drogi kolego Kubusiu Puchatku. Nakręciłem półtoragodzinny materiał i udostępniłem go za darmo po to byś mógł go obejrzeć i się dowiedzieć wszystkiego. Zapraszam na początek tematu.

Nunchaku takie jak w filmie kupisz w sklepie samuraj w sklepie wojownik itp szukaj ośmiokątnego na lince.

-----------------------------------------------

JEST JEDNA BARDZO WAżNA SPRAWA O KTóREJ NEI POWIEDZIAłEM NA FILMIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Słuchajcie. Kupujecie nunchaku i musicie wymienić linkę bo jest za długa (chyba z 16cm = lipa) I teraz co zrobić.
Wymieńcie linkę i "ustawcie" na 12-14cm max i najważniejsze.
Nigdy PRZENIGDY NIE ZGRZEWAJCIE LINKI TAK JAK TO BYłO W ORYGINALNYM NUNCHAKU.

Raz na jakiś czas mam dzień niszczenia sprzętu = biorę 2 nunchaka jakiś kij tonfe starą i idę dokończyć ich żywot na drzewie (tak kończy u mnie ten sprzet którsy już jest popękany i niebezpiecznie nim ćwiczyć)

Okazało się że biorę pełen zamach nunchaku i BOOM mam jedna pałkę w ręce. Odszukałem drugą pałkę i przy pomocy zapalniczki ponownie zgrzałem linki I tak 4x pod rząd.
NIE ZGRZEWAJCIE LINEK :!:

Niektóre włókna syntetyczne po stopnieniu robią się kruche i po uderzeniu w coś twardszego od człowieka (drzewo mur) drgania powodują pękniecie linki na zgrzewaniu.

Linkę wiążemy przy górze pałki. Normalnym podwójnym węzłem mocno zaciskamy - obcinamy końcówki żeby zostało po półtora cm i stapiamy je ogniem tak by się utworzyły takie kulki stopionego plastiku = węzeł na 100% się nie rozwiąże.

To tyle.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_koburyu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Ja łączę pałki tak.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Linka im grubsza tym lepiej ale faktycznie te 4-6mm dobrej linki wystarcza - szerszą ciężej przewlec.

A rozwiązanie proponowane przez sadzia też jest dobre i sprawdzone tylko bardziej pracochłonne i trochę droższe.
Aha i przy palcach jak marchewki nie obędzie się bez pomocy kobiety przy nawleczeniu igły. :)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Nieistotne bylo, kto uderzal (mowie o filmie emitowanym przez National Geografic), istotne byla wypowiedz - a brzmialo to mniej wiecej tak - nunchaku z tego wzgledu, ze jest bronia miekka, czesc energii oddaje spowrotem przez lacznik, w przypadku palki calosc energii jest odbierana przez cel.

Niestety, nie kupie w sklepie samuraj, chyba, ze wysylkowo. Ale pewnie za wysylke zaplacilbym tyle samo, co za bron. Nie mieszkam teraz w Polsce.

Koburyu musisz zyc naprawde w jakims nieciekawym miejscu (chodzi mi o to, ze zawsze nosisz bron). Acha jeszcze jedno - duzo ryzykujesz - noszenie nunchaku jest zabronione w Polsce.
K_P
  • 0

budo_koburyu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Ważne kto uderza. Ten murzyn to jełop i nie potrafi uderzać nunchaku. Niestety.
Więc jakbym dał babci ze wsi pałkę i kazał uderzyć to też nie będzie super efektu.
Więc ważne kto uderza.
Ps murzyn nie uderzał tylko smyrał.


A ja nic nie ryzykuje.
W PL nikt nie ma pozwolenia na nunchaku. A jak masz 2 kluby sportowe prowadzisz zajęcia seminaria pracowałeś w mundurówce i udzielasz się dla miasta i ludzi to nie ma problemu.
A to że ejst nie legalne - cóż.
Noszę to dla samoobrony.
Jak będę kogoś chciał zabić to wezmę ostrą katanę albo jedną z maczet. Na nie pozwolenia mieć nie trzeba.

A to czy jest legalne czy nie zostawmy. Jak wszyscy płacą abonament za telewizje i radio na tym forum to możemy rozmawiać o legalności nunchaku.
  • 0

budo_prawieronin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolska
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Koburyu Twoja argumentacja do stosoawnia nunchaku jest nie poprawna jęsli chodzi o osobę uczącą innych. Kontakty osobiste instruktora czy też ucznia nie przekładają się no ogół ćwiczących.

Nunchaku w Polsce ma swój status i nie można tego podważać.

Ucząc budo uczymy dyscypliny a elementem dyscypliny jest poszanowanie obowiązującego prawa.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: NUNCHAKU JUTSU - BO JUTSU - FILM
Osobiscie, uwazam za absurd - uznanie nunchaku za bron zabroniona prawem. Niby dlaczego? Ze kiedys paru przestepcow obejrzalo "wejscie smoka" i tez sie w nunchaku wyposazylo?
To samo stalo sie z nozem motylkowym w wielu krajach swiata - bzdura.
W Angli za samo noszenie noza, mozna dostac 2 lata, a i tak kazdy gowniarz nosi kuchenniaka i trup pada nadzwyczaj gesto.
K_P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024