Skocz do zawartości


Zdjęcie

trójkąt, wciaganie w garde


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

trójkąt, wciaganie w garde
Siema. Dozwolone sa w judo?
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde
Hejo!

W judo trójkąt nazywa się Sankaku-Jime i jest jak najbardziej dozwolony. Nie można tylko przy zakładaniu ciągnąć za głowe - jest to zabronione w walce sportowej - doświadczyłem tego raz na treningu BJJ (:
Co do wciągania do gardy - to jeżeli masz na myśli stójkę to na zawodach nie polecam. Można to zrobić - ale jeżeli przeciwnik się zoorientuje ruszy lekko nogą, mocno wbije w matę i będzie Ippon dla niego. Ale jeżeli nie - osuniecie się na glębę w miarę niedynamicznie to masz go w gardzie (:

Jodan mnie tu pewnie pokoryguje trochę (:

Pozdrowionka
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde

Nie można tylko przy zakładaniu ciągnąć za głowe - jest to zabronione w walce sportowej

ale można ciągnąć obiema dłońmi za goleń. efekt bardzo podobny.
jednak nie wiem, czy próby kończenia z dołu są opłacalne, bo jeśli przeciwnik jest trochę kumaty, to da radę cię podnieść, zanim dopniesz trójkąt i mate! dotyczy to wogóle wielu technik konczących wyprowadzanych z gardy. a wogóle jeśli przeciwnik nie ma ochoty w niej siedzieć, to cie unosi i nie musi.
z gardy znacznie lepszym rozwiązaniem byłyby przetoczenia do pozycji dominującej a więc i trzymania. poza tym jednak sankaku-jime można zakładać z dosiadu, zza pleców, rozpakowując żółwia od głowy, przy nieudanej balasze... niekoniecznie z gardy.
niekoniecznie trójkąt musi być duszeniem. np z dosiadu zakładasz sankaku-jime, obracasz tułów w tył i łapiesz za nogawkę - masz trzymanie.

Co do wciągania do gardy - to jeżeli masz na myśli stójkę to na zawodach nie polecam. Można to zrobić - ale jeżeli przeciwnik się zorientuje ruszy lekko nogą, mocno wbije w matę i będzie Ippon dla niego. Ale jeżeli nie - osuniecie się na glębę w miarę niedynamicznie to masz go w gardzie

można jak najbardziej, pod warunkiem jak wyęj i że nie jest to siłowy "wieszak". ściągnięcie do gardy może być logicznym wykończeniem np nieudanego tomoe-nage. albo na odwrót: markujesz tomoe a faktycznie wciągasz...

w bjj również wystarczy, że wciągany np złapie za nogawkę wciągającego - jest cłapa i 2 pkt za obalenie.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde

Ale jeżeli nie - osuniecie się na glębę w miarę niedynamicznie to masz go w gardzie (:

to chyba dobrze nie :wink:
tak w ogóle to czy jest jakis limit czasowy walki w parterze w judo po ktorym walka jest wznawiana do stojki?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde
To i ja przy okazji spytam:
Jak mamy na przykład sumi gaeshi nie udane, po którym przez moment mam gościa w gardzie(coś na wzór motylej powiedzmy, przeciwnik stał na zgiętyck kolanach) i przetaczam go. To jest za to punkt?
Wyglądało to mniej więcej tak, że ja spróbowałem sumie gaeshi, przeciwnik biodra do tyłu odsunął tak, że zrobił się luz i rzutu nie było i podszedł na zgiętych nogach i po sekundzie go przesweepowałem lądując w jego półgardzie(dżizas jak beznadziejnie sie opisuje takie rzeczy :) ).
Raz tak zrobiłem i dostałem yuko i nie wiem czy to zostało potraktowane jako lipny rzut poświęcenia czy może za przetoczenia w tej sytuacji dostaje się punkty?

Co do wciągania do gardy to w Belgradzie był zwolennik parteru, który udawał rzuty poświęcenia i chciał przenieść walkę do parteru ale jego przeciwnik nie miał zamiaru się dać i albo uciekał z gardy albo trzymał tak żeby dla sędziego to był zastój i mógł wznowić walkę. Nie pamiętam kto wygrał ale walka potoczyła się w stójce.

tak w ogóle to czy jest jakis limit czasowy walki w parterze w judo po ktorym walka jest wznawiana do stojki?

na czuja :? Na jednych zawodach jeden sędzia w pierwszych walkach dawał dość dużo swobody i dopóki ewidentnie nie było sytuacji, że jeden leży w gardzie a drugi patrzy się w sufit to nie przerywał walki. Ogólnie było spoko bo większość akcji parterowych była w walkach sędziowanych przez tego gostka. Z upływem czasu tak jakby zmęczył się i wznawiał prawie, że automatycznie jeśli ktoś lądował w gardzie czy pół gardzie.
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde

Jak mamy na przykład sumi gaeshi nie udane, po którym przez moment mam gościa w gardzie(coś na wzór motylej powiedzmy, przeciwnik stał na zgiętyck kolanach) i przetaczam go. To jest za to punkt?

jeśli jest zachowana ciągłość ataku, to jak widać tak
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde
Hejo!

to chyba dobrze nie :wink:


Dla Was BJJ dobrze - dlatego napisałem że masz go w gardzie - ale ja tam wolę stać na nogach. Chociaż na zawodach jak wygrywałem to w parterze. Przegrywałem w sumie też (:

Pozdrowionka
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde

Dla Was BJJ dobrze

nie wiem, czy aż tak dobrze :?
garda jest bardzo dobrą bazą do ataku i daje ci przewagę w przypadku równowagi punktowej, ale jiu-jitsu nie polega tylko na miętoszeniu przeciwnika nogami leżąc na plecach. powiedziałbym, przede wszystkim na tym nie polega. zreszta, sam zobaczysz...
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde
a na czym jak nie miedzy innymi walce garda?? zwłaszca jesli ktoś lubi...
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde
o miętoszeniu zamkniętą pisałem 8)
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: trójkąt, wciaganie w garde
no tak ale tak to chyba jest ze ogolnie w wiekszosci sportów nie chodzi o mietoszenie ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024