Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sanchin i Tensho


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Wracając do zajawki tematu...

Oba wymienione kata w swoich orginałach lub korzeniach mają system White Craine Gongfu ( Styl Białego Zurawia ). Było mi dane poznac coś blisko tego - jeżeli ktos zna Haktusuru no Ichi znajdie wille podobieństw praktycznie 99 %... I wykonuje sie je bardzo szybko z napieciem tylko w ostatniej fazie ruchów ...
Również Tensho pochodzi ze stylu Żurawia i w wersji którą poznałem jest bardzo płynna zupełnie inna od obecnej np. w Goju ryu.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
daj linka do filmiku :)
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Hakutsuru powinieneś zanleżć na Youtube a to wykonanie Tenso ...raczej nie :) Może zamiecszce to w sieci jak znajde troche czasu 8)
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Fudo te konotacje ze stylem żurawia są oczywiste i wynikają z historii Goju Ryu.
Faktem jest także to, że Chojun Miyagi w dosyć znaczący sposób dokonał zmian, czy uzupełnień w tym czego nauczył się od K. Higashionna.
Sanchin kata wykonywane może być z mawate (starsza wersja K. Higashionna) i bez mawate (wersja Ch. Miyagi).
Zapewne duży wpływ na Ch. Miyagi miała też znajomość (przyjaźń) z Gokenki, naturalizowanym okinawańczykiem, praktykiem stylu żurawia.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Generalnie w kung fu jest trochę inny sposób generowania siły. I o ile kata karate trochę jednak tej siły dają, to często spotykając się z kolegami z kung fu, gdzie tylko formy ćwiczyli to zauważałem jakiejkolwiek siły brak.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
oglądam sobie filmiki z pak hok dostępne na you tube i się zastanawiam jak z tego karate mogło powstać:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Ale dodać tez muszę, że z PAK HOKiem miałem jeszcze kontakt jak przez chwilę ćwiczyłem u Liu Penga w Warszawie i zdecydowanie lepiej to wyglądało niż na tych filmikach, jednak karate mi najbardziej przypominał jednak Hung Gar z którym miałem kiedyś kontakt u sifu Osucha.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] > tu jest dokladnie to czego szukacie.
Szkoda ze kamera nie stala blizej.
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Super tu jest wszystko o czym mówiłem 8)
znam wersje nr 3... Porównajcie do Higaonny ... 8O
  • 0

budo_pył
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Sanshin to kata bardzo stabilne nie jest dopuszczalne wychalenie się w przód przy przejściach , podnoszenie pozycji i kiwanie się na boki, ruch w przód musi się zacząć od ustawienia stopy ugięcia nogi wykrocznej i jak by to powiedzieć natarcia ciałem w przód lecz bez jego wychylenia , karateka porusza się jak by sunął w przód. Z tego co jest mi wiadomo to Sanshin jest specjalnością Goju Ryu bez względu na szkoły , poszukajcie takich filmików. Lecz zaznaczam żadne filmy i opisy nie zastąpią dobrego sensei. Jezeli chodzi o napięcie ciała to nie tyle chodzi o napięcie całęgo ciałą co o napięcie mięśni brzucha i bioder , zyskuje się do przez podciągnięcie bioder w perzód i do góry. Szczególnietrudne jest zachowanie napięcie mięsni brzucha przy technice mawashi kake uke . Poza brzuchem napinamy równiez pozostałem mięśnie poza mięśniami twarzy
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Tak tak,
szczegóły wykonania z Goju Ryu są znane ale mi chodzi o zbliżenie do pra - formy która Jak podaje Patrick Mc Carthy była podstawą kliku sytsemów chińskich i nosiła nazwe Saam Chien quan i jak widać obecnie dfalej jest ćwiczona . goju ryu zaadoptowała formę do innych celów ćwiczenia oddechowego w praktyce ...
A jak filmik pokazuje - nawet w obecnie znanych stylach chińskich możemy zanaleźć początki karate...
  • 0

budo_pył
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Fajny myśl odszukanie pierwotnej formy , lecz chyba dziś nie znajdziesz już tego co podstawą do opracowania sanshin. Z tego co wiadomo to obecnie Japończycy ( chyba dlatego że zarzuca im suię ich goju ryu jest gorsze od okinawskiego) prowadzili dośc powazne badania historyczne na pierwowzorami kata . Jednak jak to już zostało napisane nie dwóch osób , które w ten sam sposób wykonywały by kata i chyba to samo obowiązuje w stylach kung fu , upływ czasu nwe pomusły i teorie często dopsowane do indywidualnych cech mistrzów i cóż dzisiaj można jedynie domniemywać.
  • 0

budo_pył
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Sory za styl pisanie ale warunki mi nie sprzyjają.
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Jak się przyjrzysz temu filmikowi to zobaczysz jak to kata ewoluowało - oczywiście orginał przepadł ale jestem skłonny stwierdzić że ta wersja z Wushu jest najstarsza :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024