Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sanchin i Tensho


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Sanchin i Tensho
mam jedno pytanko do Sanchin i Tensho
czy podczas wykonywania kata Sanchin i Tensho miesnie maja byc przez caly czas maksymalnie napiete czy ruchy wykonujemy ze wzrastajaca sila i napieciem miesni az do samego konca kiedy osiagamy pelne kime :?:

zapraszam do dyskusji o tych dwoch jakze wartosciowych kata...
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
to można różnie wykonywać
Można w ogóle super lekko, i wyjdzie takie tai chi. Można tez ze wzrastającym napięciem.

Nie wyobrażam sobie maksymalnego napinania w czasie ruchu.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho

Nie wyobrażam sobie maksymalnego napinania w czasie ruchu.


tak zawsze wykonywalem
trenuje shotokan i nigdy nie mialem okazji nauczyc sie Sanchin od kogos a teraz kiedy minelo juz kilka ladnych lat od kiedy robilem ostatni raz sanchin (wiedza o karate poszla tez do gory) chcialbym sie przylozyc zwlaszcza do tensho
zwlaszcza ze z czasem czlowiek docenia wartosc takiego treningu :wink:
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Sanchin należy wykonywać z napiętymi mięśniami. Mocno napiętymi. Czy maksymalnie? No jak się napniemy maksymalnie to fakt, ruchu raczej nie wykonamy... Ale są fazy gdzie staramy się napiąć maksymalnie i fazy gdzie napięcie musi zelżeć. Ale jest ciągle obecne! Bardzo ważne aby pamiętać o napięciu całego ciała (bardzo ważna kontrola anusa). Co śmieszne? Ale ważne.
Poza napięciem równie ważna jest pozycja (postawa) ciała, ułożenie głowy, bioder itd .
O oddychaniu nie wspomnę...
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
ładnie to nam Gaweł powiedział.


tu szybko, gdzieś widziałem bardzo wolno.
Z chęcią bym w sumie z bliska zobaczył to w wykonaniu kogoś z Goju. Robiciei to bardziej miękko (z wyglądu) niż u nas w gosoku było. Zawsze bardzo to lubiłem.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
No to u nas jest twardsze i, że tak powiem stabilniejsze
ale, taka ciekawostka: ruch wyglądający na Tsuki (w sumie jest to zuki) w trakcie Sanchin nabiera innego "wymiaru" i wcale nie o zuki tu chodzi
chyba namieszałem, ale to trzeba organoleptycznie doświadczyć
(piszę o tym jak to wygląda w IOGKF)
  • 0

budo_vop23
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 613 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho

ładnie to nam Gaweł powiedział.


tu szybko, gdzieś widziałem bardzo wolno.
Z chęcią bym w sumie z bliska zobaczył to w wykonaniu kogoś z Goju. Robiciei to bardziej miękko (z wyglądu) niż u nas w gosoku było. Zawsze bardzo to lubiłem.


Laser - zamieściłeś ten filmik chyba dla jaj.
Ten facet nawet nie stoi w sanchin dachi i w ogóle nie wiadomo co to jest ale Sanchin to nie jest na pewno.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Vop23 jak popatrzeć na stare filmy, gdzie wykonywane są kata przez tych onegdajszych mistrzów to z reguły wygląda to ... tak jak napisałeś
to chyba tak wyglądało karate, które nie było skażone "pięknem ruchu", a najważniejsze było zastosowanie i skuteczność
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
dokładnie!!!

Wielu mi mówi, że mam złe zenkutsu. A ja mam to w D. bo moej zenkutsu działa tak jak powinno ;)
  • 0

budo_vop23
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 613 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho

Vop23 jak popatrzeć na stare filmy, gdzie wykonywane są kata przez tych onegdajszych mistrzów to z reguły wygląda to ... tak jak napisałeś
to chyba tak wyglądało karate, które nie było skażone "pięknem ruchu", a najważniejsze było zastosowanie i skuteczność


Chyba nie masz racji .
Kata albo jest perfekcyjne pod każdym względem albo to nie jest kata.
Gdyby robiono Kata bez dbałości np. o czystośc ruchu to kolejni wykonawcy robiliby już zwykłą improwizację i kazdy co innego.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
nie nie nie

Zobacz na filmiki z Funakoshim. Czy jego pozycje mają coś wspólnego z shotokanem?

Pozycja idealna to tylko shemat, któy każdy z nas dopasowuje do siebie, do swojego ciała, możliwości i predyspozycji.

To nie chodzi o to, żeby to kalkować.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
jeszcze raz
Vop popatrz na to jak wyglądają kata wykonywane przez zwycięzców mistrzostw świata, europy czy innych, niemal idealnie, "pod linijkę", dopracowany każdy ruch, detal, efektowny "strzał" z kimona, z reguły bardzo niskie pozycje, dynamika.
Popatrz także jak wykonują kata obecni posiadacze bardzo wysokich stopni (8,9,10 Dan).
No i popatrz na materiały archiwalne (Funakoshi, Yamaguchi, Mabuni).
Różnice są widoczne "gołym okiem"... na niekorzyść tych starych mistrzów!
Wnioski?

Karate polega na tym aby swoje ciało dopasować do jego technik. Ale to pierwszy etap!
Drugi polega na tym aby techniki dopasować do swojego ciała!
I to wtedy karate jest "żywe" i pełne zrozumienia.
Zawsze powtarzam swoim uczniom:
Nie róbcie karate tak samo jak ja, róbcie je równie dobrze, a nawet lepiej!
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Możeesz Gaweł powiedzieć po co są te dodatkowe wydechy z charczeniem na końcu technik?

JA widze, że to kata też źle robielm ;)
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
te dodatkowe wydechy z charczeniem to standard
huuaaa hat! wydech na dwa razy, w między czasie język na podniebieniu zapobiega dodatkowemu wdechowi
no i tanden! a raczej cała praca obszaru hara
  • 0

budo_vop23
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 613 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho

jeszcze raz
Vop popatrz na to jak wyglądają kata wykonywane przez zwycięzców mistrzostw świata, europy czy innych, niemal idealnie, "pod linijkę", dopracowany każdy ruch, detal, efektowny "strzał" z kimona, z reguły bardzo niskie pozycje, dynamika.
Popatrz także jak wykonują kata obecni posiadacze bardzo wysokich stopni (8,9,10 Dan).
No i popatrz na materiały archiwalne (Funakoshi, Yamaguchi, Mabuni).
Różnice są widoczne "gołym okiem"... na niekorzyść tych starych mistrzów!
Wnioski?

Karate polega na tym aby swoje ciało dopasować do jego technik. Ale to pierwszy etap!
Drugi polega na tym aby techniki dopasować do swojego ciała!
I to wtedy karate jest "żywe" i pełne zrozumienia.

Zawsze powtarzam swoim uczniom:
Nie róbcie karate tak samo jak ja, róbcie je równie dobrze, a nawet lepiej!


Nie ma 2 osób , które to samo kata zrobia identycznie i nie o to chodzi ale linia powinna być zachowana i najbliższa pierwowzorowi. Nie robię Kata identycznie jak Sosai a gdzie mi tam do Sosai , nie robię nawet tak jak Shihan ale robię podobnie . Czy " moje " karate nie jest żywe i " pełne zrozumienia ". Myślę że jest chociaż staram się robić Kata " po linijkę ".
Nie przekonasz mnie Kolego . Uważam , że nie można jednego Kata robić w niemal dowolny inny sposób.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Laser IMHO twoj sposob patrzenia na kata nigdy nie doprowadzi do pelnego zrozumienia za to bardzo latwo mozna zejsc do czegos takiego:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

jak myslisz ktory ze starych mistrzow mial taki dynamit, rytm, technike jak najlepsi wspolczesni zawodnicy :?:
jesli dodasz do tego ze sa wsrod dzisiejszych mistrzow ludzie ktorzy przy calej tej perfekcji "choreograficznej" doskonale rozumieja istote kata to okaze sie ze niemozliwe jest osiagniecie takiego poziomu w kata (nawet kiedy rozmawiamy o aspektach niesportowych) jaki osiagneli Ci karatecy jesli zbyt szybko zaczniesz dopasowywac technike do siebie

tak jak napisalem to takie moje skromne zdanie bazujace na doswiadczeniu z treningów u czlowieka ktory z kata potrafi wykrzesac tyle ze wiecej juz chyba jest niemozliwe :wink:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho

w między czasie język na podniebieniu zapobiega dodatkowemu wdechowi


i przy okazji łączymy główny regulator tylkny z przednim ;)
Lepiej mi się biega zauważyłem tak, więcej siły ma organizm. Też coś takiego zauważyłeś?
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
to łączenie GRP i GRT to i owszem, ale to trochę takia "magia"
Sanchin Kata dostarcza różnych "polepszeń" czy przy bieganiu to nie wiem, bo raczej nie biegam, ale jako kata podstawowe musi nieść ze sobą wiele korzyści
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho
Przykład kata Tsunami jest nieadekwatny do toczonej dyskusji, ten chłopiec bardzo niewiele potrafi i nie ma mowy o jego "indywidualnym" karate

etap dopasowania techniki do siebie to nie jest coś co uczynimy ćwicząc 5-6 lat, myślę, że potrzeba dłuższego czasu, umiejętności i zrozumienia
jeżeli karateka nie widzi potrzeby uczynienia czegoś takiego, to też OK, są przecież różne style i różni mistrzowie, którzy punkt ciężkości ćwiczonego przezsiebie systemu widzą w różnych miejscach
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin i Tensho

Przykład kata Tsunami jest nieadekwatny do toczonej dyskusji, ten chłopiec bardzo niewiele potrafi i nie ma mowy o jego "indywidualnym" karate

etap dopasowania techniki do siebie to nie jest coś co uczynimy ćwicząc 5-6 lat, myślę, że potrzeba dłuższego czasu, umiejętności i zrozumienia
jeżeli karateka nie widzi potrzeby uczynienia czegoś takiego, to też OK, są przecież różne style i różni mistrzowie, którzy punkt ciężkości ćwiczonego przezsiebie systemu widzą w różnych miejscach


Zaraz, zaraz panowie ... ten gość z filmiku ma chyba zielony pasek, a więc według oficjalnych stopni Tsunami ma 9 kyu. Żeby dojść w Tsunami do tego trzeba zaczynać od 20 kyu, a więc teoretycznie gość ma za sobą 12 egzaminów. To chyba jednak jest jego "indywidualne" ... qrcze... wyjątkowo "indywidualne" karate. No chyba że poziom umiejętności na poziomie 9 kyu nie zależy od tego od jakiego kyu sie zaczyna... :D a może nawet nie zależy jakie kyu sie ma :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024