Skocz do zawartości


Zdjęcie

Noże motylkowe w WT/VT/WC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Noże motylkowe w WT/VT/WC
ponieważ temat narodził się tutaj
i odbiega trochę od tematu walki na ulicy proponuje się z nim przenieść.

Ja nożami jeszcze nie ćwiczyłem, często w chunach uważane sąza bardzo zaawansowany element systemu. Co nie przeszkadza temu, że są śliczne ;) .

Z tego co mi się wydaje, techniki Bart Cham Dao, wpływają na wykonywanie technik ręcznych (technicznie i fizycznie, to drugie jest pewne, bo one trochę ważą...)

Dziwnym by dla mnie było, żeby spójny system nagle zrywał i naginał swoje reguły dla broni, tak jak sugeruje WT.

Dlaczego ostrze jest szerokie - sam jestem ciekaw =)

Co do ich praktyczności - jak komuś chce sie dźwigać i jest zdecydowany użyć, czemu nie :)
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC

Z tego co mi się wydaje, techniki Bart Cham Dao, wpływają na wykonywanie technik ręcznych (technicznie i fizycznie, to drugie jest pewne, bo one trochę ważą...)

Tak, obydwa aspekty. Pisałem o tym w odpowiedzi dla, bodajże Kenjiro.

Dziwnym by dla mnie było, żeby spójny system nagle zrywał i naginał swoje reguły dla broni, tak jak sugeruje WT.

I tak nie jest, ani nie zrywa, ani nie nagina. Jest spójny jako całość z nożami włącznie, o tym też juz było :wink:

Dlaczego ostrze jest szerokie - sam jestem ciekaw =)

A i o tym pisałem. Krótkie, szerokie i przyciężkie - funkcje miażdżące przede wszystkim :-)

Co do ich praktyczności - jak komuś chce sie dźwigać i jest zdecydowany użyć, czemu nie :)

Oj, bardzo chciałbym to zobaczyć :D
  • 0

budo_wong
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
Tak, dobrze, że temat noży motylowych powstał oddzielnie, choć nie wiem jak długo się on tu utrzymie. Mam pytanie do Wing Tsun, i belora. Od jak dawna trenujecie Wing Tsun?
Belor uciekłeś od odpowiedzi.powtórzę, czym są dla ciebie osobiście noże motylowe? Od jak dawna trenujesz nimi? Pytania te są dla mnie ważne, ponieważ muszę ustosunkować się do was obu,bo narazie to wy się yu udzielacie.Pozdrawiam.
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC

Tak, dobrze, że temat noży motylowych powstał oddzielnie, choć nie wiem jak długo się on tu utrzymie. Mam pytanie do Wing Tsun, i belora. Od jak dawna trenujecie Wing Tsun?
Belor uciekłeś od odpowiedzi.powtórzę, czym są dla ciebie osobiście noże motylowe? Od jak dawna trenujesz nimi? Pytania te są dla mnie ważne, ponieważ muszę ustosunkować się do was obu,bo narazie to wy się yu udzielacie.Pozdrawiam.


Trenuje od ponad roku, więc bardzo krótko.
Nie uciekłem, bo odpowiedziałem na to bardzo rozlegle. W tej chwili noże są jeszcze dla mnie abstrakcją, bo nimi ćwiczę bardzo rzadko, ale z czasem będzie częściej :wink: Natomiast w szerszym ujęciu jest to element systemu jako całości. Pisałem o tym już dosyć sążniście i szczerze mówiąc nie chce mi się kolejny raz tego przytaczać, przeczytaj moje posty z poprzedniego wątku (sprzed przeniesienia tego), odpowiadałem na to pytanie także Kenjiro, chyba nie zauważyłeś :-)
Udzielamy się, bo nikt poza nami nic nie napisał, ty również :wink:
A co do tematu, to fakt, że lada moment zniknie, widać nie ma zainetresowania,
więc po co ciągnąć.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
Myślę że długość ćwiczenia nie ma tu nic do rzeczy. Nieco ponad 6 lat LT WT

Po prostu noże motylkowe są czymś zaawansowanym na końcu prawie nauki systemu - więc myślę że mało osób kompetentnych może być na tym forum :)

Pozdrawiam
  • 0

budo_wong
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
Właśnie to chciałem wiedzieć.
Panowie... nie wiem, czy wiecie, ale noże motylowe są traktowane na równi z długą tyczką.
Nie jest to jakaś "zaawansowana forma treningu" jak tu czytam.Szkoły które oznajmiaja tę tezę, robią to celowo, ponieważ prowadzący nie są dostatecznie przygotowani,by nauczać posługiwania się bronią, lub mają "jakiś tam" plan treningowy ułożony celowo przez wschodnich mistrzów (i nie tylko wschodnich),by przedłużyć czas nauki adepta.
W systemach WT,WC,VT itd. długą tyczkę nazywamy "nauczycielem",a noże motylowe "ojcem i matką".Cwiczymy nimi po poznaniu tzw." abecadła danego przekazu".I tu daję wam orzeszek do rozgryzienia. Powiem tylko, że tajemnic nie ma już w tych systemach od dawna.
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC

Właśnie to chciałem wiedzieć.
Panowie... nie wiem, czy wiecie, ale noże motylowe są traktowane na równi z długą tyczką.
Nie jest to jakaś "zaawansowana forma treningu" jak tu czytam.Szkoły które oznajmiaja tę tezę, robią to celowo, ponieważ prowadzący nie są dostatecznie przygotowani,by nauczać posługiwania się bronią, lub mają "jakiś tam" plan treningowy ułożony celowo przez wschodnich mistrzów (i nie tylko wschodnich),by przedłużyć czas nauki adepta.
W systemach WT,WC,VT itd. długą tyczkę nazywamy "nauczycielem",a noże motylowe "ojcem i matką".Cwiczymy nimi po poznaniu tzw." abecadła danego przekazu".I tu daję wam orzeszek do rozgryzienia. Powiem tylko, że tajemnic nie ma już w tych systemach od dawna.

Tak w sumie to nie do końca cię rozumiem. Ani tego co chcesz przekazać, ani tego co piszesz. A gdzie i ile ćwiczysz jeśli można zapytać?
  • 0

budo_wong
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
Widzisz, dla twojej wiadomości ćwiczę od 17-stu lat, i mam trochę inne spojrzenie na to wszystko. Co chcę wam przekazać? Poruszam ten temat powoli, ponieważ chciałbym, byście sami zastanowili się nad przydatnością broni takiej, jak noże motylowe, w całokształcie treningów. Mam swe poglądy i jakąś tam wiedzę, którą mogę się podzielić, pod warunkiem, że to wasze myśli i niewyjaśnione zagadnienia, które was dręczą, zobaczą światło dzienne właśnie w tym temacie. A więc chłopaki, do roboty. Jeśli temat będzie stopniowo się rozwijał, skorzystają na tym wszyscy, z wszystkich przekazów tej szkoły.
Konkretne pytania, przemyślenia, i odpowiedzi wspólne powodują rozwój wszelaki.
Pamiętajcie, że to wy jesteście następnym pokoleniem, „chunowców". I to właśnie wy rozwijacie się, by osiągnąć mistrzostwo.
  • 0

budo_xax
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
Na noze motylkowe - szkoda czasu - bzdura. Dobre w Hong Kongu nie w Polsce.
Na tyczke tez szkoda czasu bo sie takiej nie nosi. Juz lepiej pocwiczcie sobie WT z balisongiem lub nozem krotkim (ostrze do 15 cm) - bo to sie wam bardziej przyda albo czas z nozy motylkowych przeznaczcie na obrone przed nozem golymi rekoma. To juz bardziej wartosciowe.
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC

Na noze motylkowe - szkoda czasu - bzdura. Dobre w Hong Kongu nie w Polsce.
Na tyczke tez szkoda czasu bo sie takiej nie nosi. Juz lepiej pocwiczcie sobie WT z balisongiem lub nozem krotkim (ostrze do 15 cm) - bo to sie wam bardziej przyda albo czas z nozy motylkowych przeznaczcie na obrone przed nozem golymi rekoma. To juz bardziej wartosciowe.


Nie jestem sympatykiem tego stylu :wink: ale....zajmij się gościu czymś innym niż gong fu bo nie kumasz o co chodzi. Nie masz zielonego pojęcia po co sie ćwiczy w czasach obecnych z bronią ..........najlepiej kup sobie kałacha....i będziesz rządził na swoim podwórku :lol:
Przykre jest to co się dzieje na tym forum.....mam na myśli brak profesjonalizmu i ....szczeniactwo? ( które jest usprawiedliwione jak ktoś pisze wprost, że zaczyna drogę)
W dzisiejszych czasach trening z bronią ma zupełnie inne znaczenie niż dawniej......trzeba wiedzieć po co się z daną bronią ćwiczy i co to nam daje! ot i cała tajemnica.....
Niestety ludzi , którzy mają wiedzę i realne umiejętności w tym dziale jest niewielu... :cry:
p.s
szkoda też czasu na odpoczynek? wyjście z dzieckiem na spacer? umycie się ? :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC

Na noze motylkowe - szkoda czasu - bzdura. Dobre w Hong Kongu nie w Polsce.
Na tyczke tez szkoda czasu bo sie takiej nie nosi. Juz lepiej pocwiczcie sobie WT z balisongiem lub nozem krotkim (ostrze do 15 cm) - bo to sie wam bardziej przyda albo czas z nozy motylkowych przeznaczcie na obrone przed nozem golymi rekoma. To juz bardziej wartosciowe.

Wiesz, ty nie tylko sprawiasz takie wrażenie, ale naprawdę "gupi" jesteś.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC

...zajmij się gościu czymś innym niż gong fu bo nie kumasz o co chodzi. Nie masz zielonego pojęcia po co sie ćwiczy w czasach obecnych z bronią ..........

jak to zechcial ujac moj trener ostatnio - drag wyrabia sile, miecz wyrabia timing, rece nic za bardzo nie wyrabiaja :D Troche przesadzil ale to zeby nas zdolowac ze nic nie umiemy:)
  • 0

budo_-dmr-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 293 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Brooklyn, NY

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
:D :D :D
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC

...zajmij się gościu czymś innym niż gong fu bo nie kumasz o co chodzi. Nie masz zielonego pojęcia po co sie ćwiczy w czasach obecnych z bronią ..........

jak to zechcial ujac moj trener ostatnio - drag wyrabia sile, miecz wyrabia timing, rece nic za bardzo nie wyrabiaja :D Troche przesadzil ale to zeby nas zdolowac ze nic nie umiemy:)

masz dobrego nauczycila.... :wink:
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
Pozwolę sobie być troszkę ciekawski i wścibski. Zapytanie kieruje w zasadzie do wszystkich ćwiczących z bronią, ale jako że to temat o nożach motylkowych, to w szczególności do ćwiczących czuny. Dwa razy już tu chyba padło, że ćwiczenie nimi (lub ogólnie bronią) wyrabia siłę. O jakiej sile tutaj mówicie? Bo jest to dosyć ogólne pojęcie - zwykłą siłę fizyczną przecież można ćwiczyć na siłowni, z dużo lepszymi wynikami. :)
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
ale po co ci siłownia? Jak za jednym zamachem możesz rozwijać całe ciało ćwicząc np. z 10 kg halabardą :D U nas forma trwa ok 2min i po 2-3 powtórzeniach ma się totalnie dosyć....a wyrabia się przy tym siłę dynamiczną, siłę chwytu..itd :wink:
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC

ale po co ci siłownia? Jak za jednym zamachem możesz rozwijać całe ciało ćwicząc np. z 10 kg halabardą :D U nas forma trwa ok 2min i po 2-3 powtórzeniach ma się totalnie dosyć....a wyrabia się przy tym siłę dynamiczną, siłę chwytu..itd :wink:

No właśnie mniej więcej tak, jak kolega napisał (z uwzględnieniem różnicy w broni).
Po godzinie machania takimi nożykami, ręce odpadają, nadgarski się zwijają w kłębek etc. Ogólnie to całkiem rozwijające fizycznie w różnych aspektach, a do tego element systemu, a przecież ćwiczymy kung-fu tradycyjne, a nie sportowe, lub tym bardziej inny styl :wink:
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
Po co mi siłownia? Jeśli broń ma być tylko po to aby wyrobić siłę fizyczną w łapie (i nie tylko w łapie), to jestem przekonany że szybciej i lepiej wyrobię tą siłę na siłowni.

Pytam o to, czy chodzi tylko o właśnie taką siłę, czy też może tam coś innego się kryje?(i nie chodzi mi o tajemniczą energię czi, płynącą z kosmosu :wink: )

Belor: skoro ćwiczymy tradycyjne kungfu, to mam rozumieć, że jak jest jakaś lepsza metoda na osiągnięcie danego celu, która pojawiła się teraz - to nie mamy jej stosować? Chyba nie o to chodzi?
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC

Po co mi siłownia? Jeśli broń ma być tylko po to aby wyrobić siłę fizyczną w łapie (i nie tylko w łapie), to jestem przekonany że szybciej i lepiej wyrobię tą siłę na siłowni. Pytam o to, czy chodzi tylko o właśnie taką siłę, czy też może tam coś innego się kryje?(i nie chodzi mi o tajemniczą energię czi, płynącą z kosmosu :wink: )


Tak, ale nie chodzi o siłę li tylko. Pisałem już o tym bardzo obszernie i po prostu nie chce mi sie juz enty raz tego powtarzać, odsyłam do poprzedniego topicu. W skrócie i ogólnie tylko, to element systemu, który wyrabia pewne cechy/aspekty potrzebne w tym systemie. Żadnych tam energi kosmicznych :wink:

Belor: skoro ćwiczymy tradycyjne kungfu, to mam rozumieć, że jak jest jakaś lepsza metoda na osiągnięcie danego celu, która pojawiła się teraz - to nie mamy jej stosować? Chyba nie o to chodzi?

A czy ja coś takiego napisałem? Dziwnie wnisokujesz :wink: Raczej: skoro ćwiczymy tradycyjne kung-fu, to nie rezygnujemy z tradycyjnych i charakterystycznych metod treningowych dla danego stylu. Oczywiście to nie znaczy, że nie korzystamy także z tych nowocześniejszych. Jednak jeśli zastąpisz całkowicie tymi "nowoczesnymi" te "tradycyjne", to już nie będzie "kung-fu tradycyjne". Dyskusja stara jak świat, ostatnio przeglądałem wszystkie numery Neijia i jest tam kilka ciekawych artykułów poruszających ten temat (pisanych przez trenerów kung-fu z dużym doświadczeniem), polecam :-)
  • 0

budo_wong
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noże motylkowe w WT/VT/WC
Widzę, że temat się rozbujał. Wcześniej napisałem, że noże motylowe nazywane są „ojcem i matką”, a długa tyczka „ nauczycielem”, dlaczego? Otóż, obie bronie, są bardzo ważne w treningu adepta. Trening nimi powinien zacząć się, już po poznaniu „abecadła” danego przekazu stylu, a nie gdzieś na szarym końcu, ponieważ jest on bardzo ważnym elementem, który ma za zadanie rozwijać prawidłową postawę, prawidłowe ruchy ciała (wykorzystanie ciała podczas walki), prawidłowe wykorzystanie nie Technik, jak myśli większość ćwiczących te przekazy, ale Pryncypii i Koncepcji danego przekazu. Uczą one pozytywnych nawyków i niwelują złe, które mamy już w sobie. Noże motylowe, bo o nich jest tu mowa, nazywamy „matką i ojcem”, ponieważ uczą nie tylko pracy ciała, poruszania się, timingu, ale też równomierności ataku i obrony, tak ważnego elementu dla wszystkich „chunów”. Jeśli mowa o „ sile”, to na samym początku, trening nożami wzmacnia te mięśnie i ścięgna, które najbardziej zaangażowane są przy uderzeniach, rwaniach, wykręcaniach itp., wzmacnia również stawy. Nauka nożami motylowymi jest podzielona na etapy, i w każdym etapie zwraca się uwagę na inne bardzo ważne rzeczy. Dlatego, adept na początek uczyć się powinien prostych ruchów i kombinacji, zrozumienia ich samych w sobie.(koncepcje i pryncypia a nie techniki). Ostatecznym wynikiem złożonego treningu nożami motylowymi jest forma, która i tak składa się z trzech punktów jej widzenia. A jeśli chodzi o trening „bojowy”, sparingi, walki, to są one sprawdzianem, poziomu umiejętności adepta. Tak dla ciekawostki, system treningu z nożami motylowymi możemy przełożyć na inne rodzaje broni.
I przykro się patrzy na tzw. „miksy”, gdzie niektóre szkoły WT.WC.VT.VC itd. Przyswajają sobie inne style z bronią np.: kali, escrima, itp. Wynika to raczej z niedoćwiczenia tych ważnych elementów przez poprzednie generacje.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024