Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_niebo3d
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
Witam,

Na forum nie znalazłem żadnego wątku na temat wiatrówek, więc postanowiłem założyć własny.

Proszę o opinie: Czy pistolet-wiatrówka to dobry pomysł na samoobronę na ulicy? Z tego co mi wiadomo, można legalnie posiadać taką broń, jeżeli energia pocisku nie przekracza 17J. Czy strzał z bliskiej odległości, np. w nogi, zniechęci agresora do ataku? Czy śrut przebije ubranie i wejdzie w ciało?
  • 0

budo_tynks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 943 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
Tak wejdzie w ciało.
  • 0

budo_big boss
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Knurów

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.

Witam,

Na forum nie znalazłem żadnego wątku na temat wiatrówek, więc postanowiłem założyć własny.

Proszę o opinie: Czy pistolet-wiatrówka to dobry pomysł na samoobronę na ulicy? Z tego co mi wiadomo, można legalnie posiadać taką broń, jeżeli energia pocisku nie przekracza 17J. Czy strzał z bliskiej odległości, np. w nogi, zniechęci agresora do ataku? Czy śrut przebije ubranie i wejdzie w ciało?


Może i wiatrówke można legalnie posiadać ale strzelać z niej do ludzi już nie, nawet w samoobronie. Pozatym niewydaje mi się aby strzał z wiatrówki odstraszył napastnika (chyba, że trafisz w oko). Już lepiej z pały przywalić :wink:
  • 0

budo_sneferu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
może i jest element zastraszenia. . . ale pomysł sam w sobie jest głupi.

Ktoś opowiedział mi kiedyś, że w stanach robili badania. Była jakaś tam duża liczba policjantów w klasycznym uzbrojeniu -> pas, kabura, pistolet. Do tego również duża liczba złoczyńców ;)

Złoczyńcy mieli atrapę noża, policjanci atrapę pistoletu.
Odległość między nimi 6 metrów. Na sygnał mieli ruszyć do walki -> policjant wyjmuje broń, złoczyńca go siecze kosą. . .
Tylko 1 z ok. 800 policjantów (nie pamiętam dokładnej liczby) przeżył. Pozostali nawet nie wiedzieli kiedy zostali pokrojeni w kostkę ;)

Na ulicy gnojek raczej podejdzie dość blisko. Choć bywa różnie. Broni raczej nie zdążysz wyciągnąć i odbezpieczyć. . . no chyba że jesteś mighty i nosisz odbezpieczoną :lol:

imho lepiej zadbać o kondycje fizyczną, zaopatrzyć się w gaz.

ps: ten policjant który nie dał się pociąć kopnął w jaja bandytę, zanim w ogóle sięgnął po broń :)
  • 0

budo_email
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 874 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
sneferu, ten przykład z policjantami pochodzi ze strony Combata, chyba nie mu tu nikogo, kto by tego nie czytał.
  • 0

budo_montesi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 478 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
Pomysł jest głupi jak nie wiem.. :? gaz na pewno jest skuteczniejszy..
  • 0

budo_sneferu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.

sneferu, ten przykład z policjantami pochodzi ze strony Combata, chyba nie mu tu nikogo, kto by tego nie czytał.

dzięki za info. Nie znałem źródła.
  • 0

budo_scattergun
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
Da się :) Możliwe są następujące scenariusze:
a.1) trafisz, i napastnik się wk...wi - masz przechlapane,
a.2) trafisz i kolesiowi zostanie siniak - następnego dnia ponownie się wk...wi i przyjdzie drugi raz spuścić łomot,
B) nie zdążysz strzelić - masz przechlapane,
c) napastnik pomyśli że masz prawdziwą broń i wyjmie swoją - masz poważnie przechlapane,

Możliwe jest także użycie wiatrówki jako impact tool'a:

a) w przypadku wiatrówki - pistoletu, najlepiej jeśli jest z odlewu metalowego, można użyć podobnie jak jaskiniowcy używali tzw. "pięściaków", ale tłuc od strony lufy, gdyż elementy plastikowe na uchwycie mogą amortyzować uderzenie,

B) w przypadku karabinka - najlepiej jeśli osada jest drewniana, bo plastikowa może być zbyt lekka. Sposób użycia: albo chwytamy za lufę, i zamachujemy się (tak jak ), albo używamy jak tarana (chwyt za przód osady oraz za szyjkę kolby - uderzenie wyprowadzamy stopką kolby). Ale trzeba uważać, bo już przed II W.Ś. zauważono że bijąc kogoś kolbą (sprawdzano przy rozpędzaniu demonstracji), można ją złamać.

c) wiatrówką można także rzucić w napastnika. Mocno rzucona wiatrówka będzie miała energię dużo wyższą niż śrucina, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność. Jest jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania: pozbywając się wiatrówki, pozbywasz się bezsensownych myśli n/t jej użycia w samoobronie, a więc dajesz rozsądkowi szanse :wink:

Podsumowanie: weź chłopie nie żartuj...
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.

c) wiatrówką można także rzucić w napastnika. Mocno rzucona wiatrówka będzie miała energię dużo wyższą niż śrucina, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność. Jest jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania: pozbywając się wiatrówki, pozbywasz się bezsensownych myśli n/t jej użycia w samoobronie, a więc dajesz rozsądkowi szanse

przeciwnik ją łapie bądź podnosi i jak w kreskówce sie ganiają w kółko i jeden drugiemu po dupie strzela :) :)
  • 0

budo_schtruntz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 909 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
Można jeszcze nasadzić na lufę bagnet, co zapewne diametralnie zwiększy skuteczność tej broni :lol:

Słyszałem kiedyś o przypadkach kiedy koleś trafiony zwyczajowym śrutem kal. 4,5 mm, który "spenetrował" go na kilka cm w głąb nawet nie zauważył od razu tego faktu (co innego chwilę później :) ), co chyba świadczy o niewielkiej "stopping power" (czy jak tam to zwą) tej zabawki, czyli IMHO lepiej sobie odpuścić rozważania na ten temat.
No chyba, że będziemy śmigać z półcalowym sztucerem PCP, jakich ponoć używa się do polowań na grubszego zwierza, gdzieś tam w kanadyjskich lasach.
  • 0

budo_scattergun
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.

No chyba, że będziemy śmigać z półcalowym sztucerem PCP, jakich ponoć używa się do polowań na grubszego zwierza, gdzieś tam w kanadyjskich lasach.


Podobna broń była używana już w czasach napoleońskich. Wyglądało to-to jak normalna strzelba, ale z doczepionym "baniaczkiem" na sprężone powietrze. Tyle tylko że strzelała normalnymi kulami - a więc nadawała sie np. do polowania.
Napoleon zdecydował się to coś zdelegalizować, gdyż taka broń nie grzmiała podczas strzelania (czyżby była bronią szczególnie niebezpieczną :twisted: ). I pomyśleć że już wtedy armie okupacyjne musiały walczyć z powstańcami...
A potem rozwój broni prochowej zepchnął ten wynalazek do lamusa - ewentualnie do zastosowań hobbystycznych...

Z obecnie dostępnych, zwykłych pneumatyków można ustrzelić najwyżej gryzonia lub ptaka. Szczur dwunożny w grę nie wchodzi :(
  • 0

budo_siedemsto
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.

Z obecnie dostępnych, zwykłych pneumatyków można ustrzelić najwyżej gryzonia lub ptaka. Szczur dwunożny w grę nie wchodzi :(


Dwu nożny może i nie... :lol: :lol:

Dołączona grafika
  • 0

budo_arfen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.

Witam,

Na forum nie znalazłem żadnego wątku na temat wiatrówek, więc postanowiłem założyć własny.

Proszę o opinie: Czy pistolet-wiatrówka to dobry pomysł na samoobronę na ulicy? Z tego co mi wiadomo, można legalnie posiadać taką broń, jeżeli energia pocisku nie przekracza 17J. Czy strzał z bliskiej odległości, np. w nogi, zniechęci agresora do ataku? Czy śrut przebije ubranie i wejdzie w ciało?


Może i wiatrówke można legalnie posiadać ale strzelać z niej do ludzi już nie, nawet w samoobronie. Pozatym niewydaje mi się aby strzał z wiatrówki odstraszył napastnika (chyba, że trafisz w oko). Już lepiej z pały przywalić :wink:


o ile i wiadomo nawet palnej mozesz uzyc w obronie koniecznej ale po uzyciu musisz ja odlozyc tam skad wziales :)
Jesli posiadales ja w domu - odpowiesz za to przed sadem - za posiadanie broni palnej bez zezwolenia, ale za uzycie jej juz nie. Jesli z wiatrowki ustrzelisz komus oko w obronie to tez nie pojdziesz za to siedziec i zadnych konsekwencji nie bedziesz mial (chyba ze Ci ja zabiora :P ) dlatego ze nie jestes profesjonalista.
Jesli jestes policjantem/ochronierzem/zolnierzem to tak bo na co dzien masz kontakt z bronia i ktos moze Ci zarzucic ze specjalnie celowales w oko...
Tak nas uczyl prawnik na wykladach. Pozdro.
  • 0

budo_leslie
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.

Podobna broń była używana już w czasach napoleońskich. Wyglądało to-to jak normalna strzelba, ale z doczepionym "baniaczkiem" na sprężone powietrze. Tyle tylko że strzelała normalnymi kulami - a więc nadawała sie np. do polowania.
Napoleon zdecydował się to coś zdelegalizować, gdyż taka broń nie grzmiała podczas strzelania (czyżby była bronią szczególnie niebezpieczną :twisted: ).


Istniała i była używana? Tak.

Zakazana i nie grzmiała? Nie. :->> Nie była zakazana, i nie była cicha. Strzelanie ze zwykłej małej wiatrówki już trochę hałasuje, strzelanie z takiej wiatrówki co zabija ludzi jest bardzo głośne (chociaż nie aż tak jak z czarnoprochowca ;->). Plus jest głównie taki, że nie ma ognia wylotowego i wielkiej chmury dymu. Ale główną wadą wiatrówek było ich skomplikowanie i to że do ładowania cylindrów były w zasadzie potrzebne pompy napędzane końmi. OK, teoretycznie żołnierz był w stanie ręczną pompką taki cylinder napompować, ale było to potwornie męczące i czasochłonne. W połączeniu z wrażliwością mechanizmów na zabrudzenia spowodowało to że wiatrówki jako broń bitewna się nie przyjęły.

Bardzo dobre opracowanie na temat karabinów pneumatycznych Girandoniego można znaleźć tutaj: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Mnie urzekła ta wiatrówka zrobiona podczas II WŚ do polowania na Nazistów. ;->>> (Pod koniec jest zdjęcie)
  • 0

budo_radazz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
Chyba juz ASG albo jakies paintballowe cudenko bym wolal heh. Predkosc pocisku ASG minimalnie nizsza niz wiatrowki, a kulek wiecej :) Albo farba oczy zalac :) trafienie troche boli, a jeszcze mozna oznaczyc napastnika heh.

A tak na serio to nie jest dobry pomysl, bo wieksze niebezpieczenstwo konsekwencji prawnych oraz innych nieprzyjemnosci/niewygodnosci zwiazanych z noszeniem broni, niz korzysci.
  • 0

budo_sneferu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
. . . nie ma to jak konkretny offtop na ulicy :lol:

ps: a podobno żubr występuje w lodówce :lol:
  • 0

budo_ambull
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 782 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
Ten pomysl mialo wielu, ale wnioski po przemysleniu chyba zawsze sa takie same - nie nadaje sie, znikoma moc obalajaca i slaba przebijalnosc sprawiaja ze 17J wiatrowka bronia niejest, a co dopiero pistolety na Co2 ktore maja po 2-4J, ale niemozna tez piac ze nic sie niestanie jak sie do kogos z tego strzeli, niedawno byl przypadek postrzelenia z karabinka ok 16J na zawodach, w twaz i skotki nie tragiczne ale oplakane, srucina przebila policzek i utkwila w nosie! kogos zdecydowanego na napad by to nie powstrzymalo, srut moglby nieprzebic ubrania, ale przy strzale w cialo z karabinku na granicy limitu mozna zrobic krzywde, pisze o tym kuu pzestrodze bo na forum mozna czasem przeczytac, ze ktos komus na impezie prysna gazem itd. jest to "bron" o malej mocy, palka czy gaz beda skuteczniejsze, ale do ASG niema co porownywac bo z ASG mozna strzelac do ludzi, z wiatrowek srutowych nie bo skonczy sie to siniakami i krwiakami.

Inna kategoria sa wiatrowki mysliwskie, ale te mocne wymagaja rejestracji.
  • 0

budo_jabłon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
wiarówka np walther cp 88 pocisk z niej wystrzelony (śrut ostry) wejdzie nawet w czaszke z odległości 1m .Wczasie studów koleś pierdolnoł mi z takiej w udo boli szału nie ma.(śrut chiryrgicznie wyciagnierty na izbie przyjeć)(strzał z odległości 15 m w goła noge) co do stzrelania do ludzi nawet w samoobronie to stary NIE RADZE w tym kraju nawet policjanci broni używają w maksymalnej ostateczności.Znajc życie sadzia powie że zawsze mogłeś spierdolić w innym kierunku i dojebie ci przekroczenie obrony konieczenej. co do samego używania broni jako strzaszaka robi to efekt ale nie radze wyciagać broni jak nie mas zamiaru jej użyć
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
Poza tym trzeba by było chodzić cały czas z nabitym nabojem co2 a wtedy uszczelka sie psuje i gaz sie ulatnia przez mikroszczelinki i jak by przyszło co do czego to mógłby niewypalić i najwyżej można kogoś kolbą w kark zdzielić(tak jak na filmach) :)
  • 0

budo_chrystianek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 668 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ny

Napisano Ponad rok temu

Re: Zastosowanie wiatrówki do samoobrony.
ja tam sie na wiatrowkach nie znam ale slyszalem kilka histori nie do smiechu z uzyciem wiatrowek
szczegolnie tych potezniejszych
ale jak to historie bywaja rozne
prawdziwe lub tez nie
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024