Skocz do zawartości


Zdjęcie

ciezarki na kostkach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach

Rekreacja – odnawianie sił fizycznych i psychicznych człowieka za pomocą rozmaitych form aktywności umysłowej lub fizycznej, ale innych niż wynikające z obowiązków codziennego życia.


wiem ze z wikipedii i pewnie zaczniesz polewac ale trening 6 razy w tygodniu nie jest zadnym odnawianiem sil

reakreacja a amatorstwo to IMHO dwa zupelnie inne pojecia
poza tym piszesz caly czas o sporcie a sztuki walki to nie tylko sport
Twoje rozumowanie doprowadza np. do stwierdzenia ze Musashi trenowal rekreacyjnie bo nie byl zawodowcem i nie uprawial sportu...
tak przynajmniej ja to wnioskuje
  • 0

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach

Rekreacja – odnawianie sił fizycznych i psychicznych człowieka za pomocą rozmaitych form aktywności umysłowej lub fizycznej, ale innych niż wynikające z obowiązków codziennego życia.



wiem ze z wikipedii i pewnie zaczniesz polewac ale trening 6 razy w tygodniu nie jest zadnym odnawianiem sil


Polewam o tyle, ze w Recreo bardziej chodzi o rozwijanie sie poprzez aktywnosc, niz o "odnawianie sil po calodniowej pracy" lub "tygodniu pracy".


reakreacja a amatorstwo to IMHO dwa zupelnie inne pojecia


Po prostu posluguje sie pojeciami tak, jak mnie tego uczono. A ze jestem na AWF'ie, w dodatku na Turystyce i Rekreacji, dlatego tak to nazywam. Amatorstwo, czyli wszystko co nie jest zwiazane z zawodowstwem. Sport rekreacyjny jest amatorstwem i tu nie jest konieczne, by dyscyplina byla zaliczona do sportow. Tai Chi rowniez jest rekreacją, podobnie jak w ten sam sposob cwiczacy ludzie np. Muay Thai.

poza tym piszesz caly czas o sporcie a sztuki walki to nie tylko sport
Twoje rozumowanie doprowadza np. do stwierdzenia ze Musashi trenowal rekreacyjnie bo nie byl zawodowcem i nie uprawial sportu...
tak przynajmniej ja to wnioskuje


To sa tylko nazwy. Musashi nie byl zawodowym sportowcem, wtedy zreszta przeciez sie na to nie patrzylo. Dzis tez sie na to nie patrzy, jednak ludzie zle postrzegają samo slowo "rekreacja", oznając to za cos w oderwaniu od trudu, ciezkosci i systematycznosci.

Btw. Sam bylem mocno oburzony jak to uslyszalem od wykladowcow ;) To jest tylko nazewnictwo, jednak w np. Osrodku Rekreacyjnym rowniez moga byc treningi Muay Thai, czy boksu, czy kung fu codziennie po 9 godzin i nie bedzie to oznaczac, ze to jest jakis "Osrodek sportu zawodowego".

Pozdro,

Sus
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach
dla mnie rekreacja i amatorstwo to dwa rozne pojecia i tyle
ale to tak IMHO
chyba ze ktos utwierdzi mnie ze tkwie w bledzie :?
ale argumenty ze na tym nie zarabiam wiec musze trenowac rekreacyjnie do mnie nie docieraja :wink:
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach
Generalnie tez chcialbym sie zgodzic z Itosu i dla mnie takze powinien byc podzial na trzy rodzaje treningow rekreacyjny amatorski i zawodowy chociaz to pewnie zaley od tego jak my postzregamy te nazwy a nie od tego co one oznaczaja w jezyku polskim m aktos jakis slownik i moze napisac co oznaczaja wedlug slownika polskiego slowa rekreacja amatorsstwo i zawodostwo?
  • 0

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach

dla mnie rekreacja i amatorstwo to dwa rozne pojecia i tyle
ale to tak IMHO
chyba ze ktos utwierdzi mnie ze tkwie w bledzie :?
ale argumenty ze na tym nie zarabiam wiec musze trenowac rekreacyjnie do mnie nie docieraja :wink:


Z notatek pojade :

Rekreacja - jest tym co wypełnia nasz czas wolny. Są to rozne formy aktywnosci podejmowane w czasie wolnym POZA obowiazkami zawodowymi i spolecznymi, dla odpoczynku, rozrywki i SAMODOSKONALENIA.

Czas wolny : Jest to czas, ktory pozostaje kazdemu czlowiekowi po wykonaniu czynnosci zawodowych, rodzinnych i spolecznych, a przeznaczony jest na wybrane przez siebie zajecia sluzace wypoczynkowi, rozrywce i ksztalowaniu wlasnej osobowosci.

Aktualnie termin "rekreacja" moze oznaczac :
- zespol zachowan realizowanych przez czlowieka w czasie wolnym
- proces wypoczynku po pracy, czyli regeneracja sil, usuwanie zmeczenia, restytucja organizmu.
- zjawisko spol-kult., ktorego podstawe stanowi wzrost ilosci czasu wolnego i zwiazane z tym formy zachowan.

Rodzaje rekreacji :

1. Fizyczna - sfera somatyczna, bezposrednio dotyczy ciala i jego funkcji. Konserwacja zdrowia, DOSKONALENIE sprawnosci ruchowej. Elementarny biologiczny nakaz.
2. Kulturowo-rozrywkowa - b.rozne formy. Czytelnictwo, gry towarzyskie, telewizja, radio, puby, kino, etc...
3. Tworcza - sfera emocjonalna czlowieka, ksztalowanie osobowosci. Formy artystyczne, teatralne etc..
4. Dzialalnosc charytatywna i np. wolontariat.

Funkcje rekreacji :

1. Regeneracyjna - (...)
2. Rozrywkowa - (...)
3. Rozwojowa - przyswajanie nowych umiejetnosci, wiedzy. Rozwoj.
4. Kompensacyjna - wyrownanie brakow.
i wiele innych ;) (moge ew. pozniej przytoczyc).


Wracajac do sportu (zrodlo : Wikipedia i rowniez moje notatki) :

Sport - rozmaite formy aktywności fizycznej i umysłowej, podejmowane dla przyjemności lub współzawodnictwa. Od zwykłej rekreacji sport różni się tym, że uprawianie go jest związane z przestrzeganiem szeregu reguł obowiązujących w danej dyscyplinie, jednak praktycznie granica między sportem i rekreacją jest dosyć płynna. Dlatego sport dzieli sie na sport zawodowy (glownie tutaj jako wspolzawodnictwo, chociaz jak widac nie trzeba czerpac z tego kasy) oraz sport rekreacyjny (sama rekreacje opisalem powyzej, co oddaje najlepiej calosc).

Pozdro,

Sus
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach
mozesz miec racje skoro podpierasz sie regulami
w takim razie sory
dla mnie rekreacja zawsze wiazala sie z robieniem czegos dla zdrowia i ogolnego donrego samopoczucia :?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach
Ja tam zawsze używałem słowa "rekreacyjnie" mówiąc o studentach, którzy na treningi przychodzą tylko do grupy początkującej poruszać się, porobić judo ale jak spyta się "co dokładnie mamy teraz robić?" a odpowiesz mu "tai otoshi" to ten odpowie "yyy co takiego?" :lol: już nie wspominając o "kim jest kimura"...
O tych co ćwiczą na serio i chcą się doskonalić na treningach raczej powiedziałbym, że poprostu robią to dla siebie a nie "rekreacyjnie", poprostu dobrałbym innych słów. Zabawne, że "rekreacyjnie" brzmi prawie jak obelga :lol: :)
  • 0

budo_pqar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach
Na zakończenie tego małego oftopu dodam tylko iż nieraz występuje różnica między słownikowym znaczeniem danego wyrazu/zwrotu językowego a potocznym jego rozumieniem. Najważniejsze jest móc się porozumieć - chyba wszyscy pod pojęciem "rekreacyjne uprawianie SW" rozumiemy to samo, bez względu na podręcznikowe definicje.

Suseł oczywiście masz racje, w końcu właśnie się tym zajmujesz, więc wiesz najlepiej, a my mogliśmy nauczyć sie czegoś nowego. Często tak jest że człowiek używa słów nie znając dokładnie ich słownikowego znaczenia.

A teraz taki mały konkursik, jak w słowie mówionym/pisanym odróżnić amatora trenującego 5 razy w tygodniu, stosującego diete, suplementy i dającego z siebie wszystko na treningach od kogoś kto przychodzi na trening trzy razy w tygodniu rozruszać się po 8h spędzonych przy biurku w pracy, a przede wszystkim od kogoś kto przyjdzie raz w tygodniu po to żeby poobijać się/ poprzeszkadzać i móc mówić wszystkim znajomym że trenuje ....... . Może mamy tu jakiegoś filologa, albo wspólnymi siłami uda nam się dojść o jakiś ciekawych wnisków :)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach
Pierwsi dwaj to ciężko pracujący ludzie trzeci to(wybierz sobie sam :wink: ): obibok, pomyłka, pozer, worek treningowy...
  • 0

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach
Szczerze mowiac mi osobiscie rowniez nie pasuje slowo "rekreacja" do wyczynowego uprawiania sztuki walki, jednak po tych studiach nauczylem sie bardziej szanowac ten zwrot i chcialbym, by ludzie na to rowniez inaczej spojrzeli ;)
Mysle, ze mozna ludzi bardzo aktywnie cwiczacych nazwac "wyczynowcami", a zwyklych kolesi cwiczacych 1 raz w tygodniu "amatorami". Bo tutaj jest roznica :-)

słownik jęz. polskiego

wyczynowy (Wilga)
przym. Ia, ~wi ‘mający na celu osiąganie nieprzeciętnych wyników, służący do uzyskiwania rekordowych wyników’

Pozdro,

Sus


Edit :

A wracajac do tematu - to tylko ten sposob jaki zostal wczesniej podany (zadne bieganie !). Jak juz chcemy pobiegac z ciezarkami, to proponuje zalozyc je na nadgarstki.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ciezarki na kostkach

A wracajac do tematu - to tylko ten sposob jaki zostal wczesniej podany (zadne bieganie !). Jak juz chcemy pobiegac z ciezarkami, to proponuje zalozyc je na nadgarstki.


no wlasnie wreszcie cos madrego klarownego i w temacie

zalozenie na nadgarstki podczas biegania jest swietne
pisalem o tym kilka postow wyzej
w pelni popieram Sus 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024