Skocz do zawartości


Zdjęcie

skręcona kostka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_montesi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 478 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

skręcona kostka
Witam,

Mam pytanie- ile trwała wasza regeneracja po skręceniu kostki?
Ja juz trzeci tydzień mam lekko spuchnietą :? ( co prawda musialem caly czas chodzic) i zaczyna mnie to irytować.
Po jakim czasie od skręcenia wracaliście na treningi.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. :)
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Dość mocno sobie skręciłem kostkę jakiś rok temu i od czasu do czasu do teraz ją czuję. :(
  • 0

budo_montesi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 478 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
nie jest to pocieszająca informacja.. :? Ja wsumie nie tak strasznie mocno,ale i tak lipa.
  • 0

budo_schtruntz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 909 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka

Mam pytanie- ile trwała wasza regeneracja po skręceniu kostki?

Zostałem wpakowany na dwa tygodnie w gips. Ból przy zwykłym chodzeniu utrzymywał się przez ok. 2 miesiące po jego zdjęciu, a jakiekolwiek większe obciążenia powodowały nieprzyjemności przez jeszcze następne 5 miechów od momentu nabawienia sie kontuzji.
  • 0

budo_montesi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 478 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
no to ładnie... :(
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Ja miałem lewą kostkę skręconą 3 razy, najpierw 2 tygodnie okładów z sody oczyszczonej i jako tako przeszło, później znowu skręciłem i znowu okłady. Później po raz kolejny skręciłem no i gips na 2 tygodnie. Po zdjęciu gipsu jakieś 2-3 tygodnie dochodzenia do siebie. We wszystkich przypadkach poszła torebka stawowa. Jakiś czas później skręciłem prawą ale już dość mocno i razem z torebką stawową poszły jakieś włókna(nie pamiętam już które). Lipa, miałem tak kostke napuchniętą, że ciągle stopa była krzywa. Stope nastawili, gips na 3 tygodnie i około 2 miechy dochodzenia do siebie. Aktualnie ani jedna ani druga nie dokucza.
Jeśli poszła Ci torebka stawowa to wal w gips bo później możesz mieć nawyk, że krzywo stope stawiasz i może być "niekończąca się opowieść". Po zdjęciu poza fizycznym wyzdrowieniem jest mały problem psychiczny, np. na włefie przy rozgrzewce jak były podskoki to najpierw lądowałem na zdrowszą zamiast na obie, ale to mija i szczególnie długo nie trwa.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Podobne odczucia, jak wyżej pisali Forumowicze - uraz kostki miałem 20 stycznia (z rozerwaniem torebki stawowej). 2 tygodnie w gipsie. Pod koniec lutego zacząłem chodzić na treningi, oczywiście w przepasce elastycznej na kostce, ale np. przy kata Empi w drugim ruchu za nic nie mogłem "zejść do ziemi" kolanem - ból w kostce. Ciągle czuję, że coś jest "nie tak", a minęły 2 miesiące. Nawet na rozgrzewce przy niektórych ćwiczeniach muszę odpuścić. O kopaniu w tarczę czy sparingowym kumite nie ma mowy - gdzieś jest strach, że przy podcięciu ktoś mnie urazi w tą kostkę i żegnajcie treningi. Jest to denerwujące - fakt, że, jak widzę, będzie to się ciągnąć długie miesiące...
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Ja ciągle sobie skręcałem kostkę :? ..... aż powiedziałem, że dosyć - i przestałem jeździć na deskorolce.

Za każdym razem regeneracja w okolicach miesiąca, dwóch i jeździłem dalej, ale to nie było tak na 100% ok.
  • 0

budo_montesi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 478 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
wygląda na to ,ze jeszcze troche sie pobujam z ta noga zanim pójde na trening, zeby jej znow sobie nie zalatwic.. :? Torebka stawowa na szczescie nie poszła,tyle dobrego.
  • 0

budo_chrystianek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 668 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ny

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
jak ci nie poszla to jest spoko
jak by ci sie naderwala to wtedy juz bedzie gozej i mozliwe ze bedzie wypadac czesciej

stosuj ochraniacze na stopy
to dobra zecz
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Niestety czasem trzeba to rehabilitować.

Najczęściej jest zerwanie któregoś z 3 więzadeł po stronie bocznej. To się oczywiście zagoi ale warto "modelować" bliznę by przejęła część funkcji zerwanego więzadła. A to niestety kasa.

Więc jak ktoś ma na to kasę to polecam rehabilitację, rzadziej będzie się rwało na przyszłość.
  • 0

budo_scattergun
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka

Niestety czasem trzeba to rehabilitować.
... ale warto "modelować" bliznę by przejęła część funkcji zerwanego więzadła. ...
Więc jak ktoś ma na to kasę to polecam rehabilitację, rzadziej będzie się rwało na przyszłość.


Zwichnięcie kostki z zerwaniem torebki stawowej.
Całość, wraz z unieruchomieniem i rechabilitacją trwała ponad 2 miesiące. Śladu po wypadku nie ma - ale to chyba dzięki temu że nie kozakowałem i słuchałem ortopedy 8) , a potem zrobiłem rechabilitację.

Zbyt wcześnie nie należy się "aktywizować" na siłę, może to spowodować kolejne kontuzje osłabionych tkanek, oraz zaburzenie procesu gojenia (blizna tworzy się długo, a potem jeszcze trzeba ją doprowadzić do użyteczności). Kilkukrotne zerwanie gojącej się torebki może skutkować tym że blizna będzie dłuższa niż oryginał - co oznacza trwałe osłabienie stabilności stawu, i raczej nie da się tego później skorygować.

Konieczność rechabilitacji potwierdzam. Ma to dwa cele:
1) przygotować bliznę do podjęcia pracy (masaże, ćwiczenia). Brak takiego przygotowania może spowodować że stanie się mniej elastyczna - będzie podatna na ponowne kontuzje.
2) odbudowanie siły i elastyczności mięśni stabilizujących kostkę - po wsadzeniu w ortezę (a tym bardziej gips) tracą zarówno siłę, jak i elastyczność (byłem pod wrażeniem jak bardzo :evil: ). Jeśli się tego nie zrobi, to kontuzja może się powtórzyć - bo mięśnie nie będą w stanie stabilizowaś stopy.

Zamiast gipsu można zakładać tzw. ortezę: wygląda jak dziwny, odjechany, wysoki but narciarski ponad połowę łydki. Usztywnia cały staw podczas chodzenia (eliminacja urazów podczas gojenia się), a kształt podeszwy ułatwia chodzenie.
Zaleta: można ściągnąć, podrapać w stopę :wink: czy ją np. wymyć.
Nową da się kupiś już poniżej 200 zł - wydatek, ale warty swojej ceny.
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Ja kiedys skrecilem kostke biegnac ze schodow. W sumie noge mialem zlamana w trzech miejscach, wiec gips byl do pasa przez 2 miechy noszony :-) Pozniej rehabilitacja, kapiele wodne i zwolnienie z w-fu na pol roku. Teraz juz wszystko jest wporzadku, ale jak skrecam stope to cos tam caly czas trzeszczy i gruchocze w okolicach kostki.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
rehabilitacja? po zerwanej torebce? na czym ona polega?
Mi zdjęli gips i rehabilitacja wyglądała tak, że ...chodziłem :lol: (jak skręciłem prawą zdeka mocniej to jakimś żelem smarowałem bo wciąż mnie bolała)i co ciekawe wcale nie była osłabiona kiedy powróciłem do aktywności, wręcz przeciwnie: na desce później kilka razy spadłem na krzywą stopę i nic... miałem wrażenie, że jest bardziej wzmocniona niż osłabiona. Tyczy się to zarówno tej, którą skręciłem "przeciętnie" jak i tej która poszła mocniej.
Może źle odebrałem post, nie wiem.
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Zabiegi kapieli wodnych rowniez podlegaja pod rehabilitacje :-)
  • 0

budo_archi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:ABADA Białystok/Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Ja po dosyć poważnym skręceniu (miałem wrażenie że kość mi wyskoczyła ze stawu i od razu wróciła, spadłem kumplowi na nogę po wyskoku po piłkę) miałem przerwę 3 miesiące.

Do lekarza nie poszedłem - okłady + kąpiele + kupiłem usztywniacz.

Po 3ech miesiącach jeszcze czułem ją i kopać w worek nie mogłem, ale powiedzmy że jeszcze trochę i wróciło do normy ;)

Teraz ogólnie minęło 2 lata i nie mam problemów.
  • 0

budo_scattergun
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka

rehabilitacja? po zerwanej torebce? na czym ona polega?


Z tego co zrozumiałem z opowiadania ortopedy i rechabilitantów, to polega na odpowiednim ukształtowaniu blizny powstającej podczas gojenia się torebki stawowej. Chodzi o to, żeby:
a) blizna nie była dłuższa niż oryginał (co może mieć miejsce przy urazach podczas gojenia - np. chodzenie bez usztywnienia), gdyż zmniejszy to stabilość stawu,
B) blizna nie stała się mniej elastyczna niż oryginał - wtedy będzie mocniejsza, ale bardziej podatna na ponowne pęknięcie.

W praktyce oznaczało to serię masaży i statycznego (kontrolowanego) naciągania/rozciągania stawu, a następnie już na samodzielnych ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających mięśnie stabilizujące stopę, pod kontrol fiyzkoterapeuty. Plus pole magnetzcyne.

Jeśli masz mocne mięśnie stabilizujące staw, to w/w efektów możesz nawet nie zauważyć. Ma to znaczenie np. gdy człowiek jest zmęczony i zdekoncentrowany - wtedy obciążenia zamiast zostać przejęte przez mięśnie, będą działać bezpośrednio na staw i mogą doprowadzić do ponowienia kontuzji (łatwiejszego - jeśli blizna nie będzie dobrze ukształtowana).
Oczywiście w tym przypadku wchodzi statystyka - złe zabliźnienie zwiększa prawdopodobieństwo ponownego urazu, a dobre zmniejsza - nie zaś eliminuje...

Może też być tak, że op prostu masz szczęście i na tobie goi się szybko i bezproblemowo. Lucky You :) :) :)
Bo w moim przypadku tak nie jest :evil:

P.S. Zakładam że jak ortopeda studiował medycynę i zrobił specjalizację, to się zna na tym lepiej niż ja, i wie co mówi. Zwłaszcza w przypadku dość powszechnej i dobrze przebadanej dolegliwości.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Dla mnie ortopeda nic takiego nie mówił nawet przy poważniejszej kontuzji więc trochę się tym zdziwiłem. Dzięki za objaśnienia.
  • 0

budo_montesi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 478 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka
Temat widze bardziej problematyczny i szerszy niz myslalem. Moze trzeba pomyslec o jakims basenie w moim przypadku w ramach rehabilitacji.
  • 0

budo_scattergun
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: skręcona kostka

Dla mnie ortopeda nic takiego nie mówił nawet przy poważniejszej kontuzji więc trochę się tym zdziwiłem. Dzięki za objaśnienia.


Mi też z początku niczego nie tłumaczyli (ani ortopeda, ani rechabilitantka), tylko mówił co mam robić. Ale ja ciekawski jestem - a do tego upierdliwy :wink: i po prostu dopytywałem się do skutku. A i lekarz nie robił "na sztukę" i zależało mu na satysfakcji klienta.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024