Skocz do zawartości


Zdjęcie

głowa i wewnętrzne urazy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_ddz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubartów

Napisano Ponad rok temu

głowa i wewnętrzne urazy
Czy jest prawdą że walki w formule full contact (np K-1,mma) na wskutek silnych uderzeń po dłuższym czasie mogą powodować wylewy krwi do mózgu?Nawet takie których nie wykrywa tomografia? Czy poważniejsze uprawianie sportów walki może powodować takie uszkodzenia? Dotychczas słyszałem tylko o chorobie Muhammada Aliego ale on walczył w naprawdę długich i hardkorowych walkach a mi chodzi tu raczej o K1. Próbowałem znaleźć maila do lekarza sportowego ale nie mogłem się doszukać więc pytanie kieruję tutaj. Dzięki z góry za odp.
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy
Muhammad Ali walczył przedewszystkim w walkach bokserskich, gdzie większość ciosów lądują na głowie i powoduje wstrząc nawet przez garde, a w mma i k-1 (chociaż głównie w mma) spada ich mniej w te okolice.

Pozatym w mma masz piąstkówki ,które szybciej potrafią "uśpić" i nie powodują takich wewnętrznych obrażeń głowy, czyli pod tym kątem są zdrowsze.

ps. rocznie ginie średnio 10 bokserów w wyniku obrażeń odniesionych w walce np. krwiaki na mózgu
  • 0

budo_zbynu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy
dobra 10 umiera rocznie ale ile osob ma problemy z wymowa z poruszaniem sie ze zdrowiem mam kumpla ktory cwiczyl kick-boxing i teraz ma problemy z wyrazaniem slow wie co chce powiedziec ale cos go blokuje najzdrowszymi sztukami walki sa takie w ktorych raczej nie stosujemy ciosu na glowe chociaz sam cwiczye kick boxing ale na glowe strasznie uwazam bo nie chcialbym miec takich problemow jak moj kumpel kolejne moj znajomy ktory prowadzi ju- jitsu mowil mi kiedys ze mial 3 kolegow bokserow 1 umarl w wieku 30+ lat drugi jest slepy a trzeci jest jakos sparalizowany nie pamietam jak ale cos z nim nie bylo tak wiec uwazajcie lepiej na glowy nie mowie ze kazdemu sie to musi przytrafic ale jedni tak maja inni nie pozdrawiam
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy
stary weś wrzuć pare kropek i pare przecinków bo to aż w oczy bije :P
  • 0

budo_rozco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy
Więc tak ogólnie można to podzielić na dwa rodzaje następstw:
1.Po jednorazowych ciosach. W tym wypadku rzeczywiście może dochodzić do krwotoków śródmózgowych. Tego rodzaju uraz ciężko przewidzieć, ale są oczywiście ludzie u których szanse są większe. Np. z powodu chorób lub niewielkich nieprawidłowości budowy, które w „normalnym” życiu nie miałyby większego znaczenia.
2.Po wielokrotnych urazach tzn wiele, wiele lat zawodowych walk opisywano tzw encefalopatię bokserów. Są to różnego rodzaju zazwyczaj postępujące choroby neurologiczne.
Jednak wszystkie badania, o których czytałem dotyczyły bokserów. W K1 i pokrewnych jednak ciosów bezpośrednio na głowę jest znacznie mniej.
  • 0

budo_paweł_gdańsk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kickboxing "DUET" Gdańsk
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy
dodam jako kolejny przykład Tigera, on raczej też ma problemy z wysławianiem się i myślę, że to nie jest spowodowane pobytem w niemczech, trochę mnie to przeraża co piszecie o następstwach, czy faktycznie ćwicząc na poważnie coś uderzanego można mieć potem problemy ze zdrowiem?? z drugiej strony moi trenerzy jakoś zdrowi są ;)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy
cwicz uderzany light cocntact
np. shotokan ale nie wkf lub tkd :) i chwytane bjj lub sambo i bedziesz wymiataczem a zachowasz zdrowie :)
  • 0

budo_delta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy
Boks amatorski, nie jest aż tak strasznie katastrofalny w skutkach, jeżeli chodzi o mózg. Fakt że jak dostajesz w łeb to ileś tych szarych komórek ginie, i są jakieś konsekwencje tego. Ale napewno mniejsze niz boksie zawodowym, gdzie można przyjąc sporo uderzeń na główkę, i te uderzenia są wyrzucane z całej siły.

Trenuję boks od kilku lat i faktycznie swego czasu miałem kryzys, jeżeli chodzi o wysławianie się.

I macie rację chwytane pod ty względem są o niebo bezpieczniejsze, a można ładnie powymiatać.

Obecnie trenuję bjj, ale z boksu nie zrezygnowałem.

Chociaż zmniejszyłem ilość treningów.


Pozdrawiam: Delta
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy
Znalazłem [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] adekwatny do tematu.

Tiger nie tylko ma problemy z wysłowieniem się, ale jak go zobaczyłem w programie "Mamy Cie!" to troche się przeraziłem. Publiczność się śmiała z jego wypowiedzi,a on sprawiał wrażenie jakby nie rozumiał do końca co ich tak bawi.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy
Jak tak poczytałem to doszedłem do wniosku, że Nogueira po pierwszej walce z Fiodorem musiał być naprawde ogłupiały :) ale nie mniej jednak nie byłem świadomy tego, że od uderzeń mogą być takie powikłania... kurcze cały czas człowiek sie uczy.

PS.
Czy oni przypadkiem nie zapożyczyli sobie zdjęcia u góry strony z shorinji kempo? :roll: (przepraszam za oftop ale strasznie mnie to razi)
  • 0

budo_tomek kb
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: głowa i wewnętrzne urazy

Czy jest prawdą że walki w formule full contact (np K-1,mma) na wskutek silnych uderzeń po dłuższym czasie mogą powodować wylewy krwi do mózgu?


Tak!!
sam kiedyś na treningu dotałem parę strzałó w łeb i mimo kasku bokserskiego jeszcze następnego dnia miałem zawroty główy i!!!!!

CHŁOPAKI UŻYWAJCIE KASÓW NIE TYLKO NA ZAWODACH na treningach terz
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024