Skocz do zawartości


Zdjęcie

nurkowanie - pierwsze kroki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

nurkowanie - pierwsze kroki
Siema po dlugim czasie rozlaki :-)

A wiec postanowilem zaczac swoja przygode z nurkowaniem po tym jak bedac na wakacjach zlapalem bakcyla :-) Zastanawiam sie jakie godne uwagi stowarzyszenie nurkow w kraju? Slyszalem dobre opinie o Cemesie (mam nadzieje, ze dobrze napisalem), z tego co wiem jest najstarszym, ale czy najlepszym?...
Jesli znacie jakies dobre stronki odnosnie sprzetu i ABC nurkowania to podajcie, bo na necie jest tego multum, ale wiadomo, ze lepiej trafic w dobre zrodlo, niz przedzierac sie przez gaszcze innych stronek.
Ktos z was nurkuje moze gdzies okolicach Wałbrzycha?


pozdrowionka dla wszystkich :wink:
  • 0

budo_dark_man_x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Tąd

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
hihi zaczne od tego ze zle napisales CMAS ale spoko, to twoj debiut w tym temacie, co do tej org. to jest dobra ze wzgledu na CENA/JAKOSC w drogiej najbardziej popularnej org. komercyjnej w polsce czyli PADI jest drozej ale za to maja ciekawsze niby kursy, jak bys zainteresowal sie CMAS to tu masz linka [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] zreszta kursy zalezny jest o instruktora bo wiadomo co jest jak burak prowadzi, ja osobiscie mam uprawnienia w CMAS i nie narzekam, choc moj klub ostatnio sie zjebal troszke bo nie daja juz sprzetu a na swoj mnie nie stac, ale to na marginesie. Co do stron to ABC to ABC wszedzie napisza ci ze musisz miec maske fajke i pletwy, o wiecej musisz precyzowac pytania bo to rozlegly temat a stronki ja nie posiadam byla taka fajna ale juz nie istnieje, znam tylko jedna ale chyba nie moge podac linka do innego forum mam racje?? jak by cos to pytaj postaram sie odpowiedziec POZDRO
  • 0

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
CMAS jest w swoich szkoleniach bardziej dokladny i mniej kitu wciskaja. PADI jest takie niby zabawowo-turystyczne dla kretynow z kasa. taka generalnie jest bardzo ogolna i tylko troszke krzywdzaca roznica ;)
co kto woli...

ze stronek ze sprzetem polecam [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :)
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
Dzieki za odp :-)
Ostatnio dowiedzialem sie, ze aby nurkowac trzeba miec wszystkie zeby zdrowe, troche smieszna teoria, ale bedac totalnych laikiem moge jedynie pogdybac od czego to zalezy? Moze cisnienie pod woda powoduje to, iz zabek dziurawy moze rozbolec bardziej?
Co do sprzetu i podstaw czytalem ciekawy, ale krociutki artykul na stronie
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Jak narazie ze sprzetu mam fajke i okulary. Slyszalem, ze ta koncowka przy fajce wcale nie jest dobra i najlepiej darowac sobie ta blokade, bo zamiast pomagac do powoduje duszenie pod woda. W sumie poplywalem troche z ta blokada i prawde mowiac zamiast poprawic mi przyjemnosc z nurkowania, to jedynie je pogorszala :?
A jakie zegarki polecacie? Lepiej kupic odrazu taki 200 m czy wziasc jakiegos bubelka z tanszej polki?
Co do pletw to zastanawiam sie nad tymi [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_dark_man_x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Tąd

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
zeby nie zaczynaja bolec tylko jednym slowem rozpieprzaja sie poniewarz jesli masz dziurke powietrze na glebokosci 30 dostanie ci sie do niej i bendzie sobie siedzialo a podczas wynurzania powietrze sie rozpreza i mala niewinna banieczka nagle staje sie wielkim bomblem i wtedy masz juz po zebie a bol taki ze idzie zemdlec a domyslasz sie czym sie to konczy pod woda....Zegarek??Nie bardzo rozumiem jaki o jaki ci chodzi?? jesli o komuter nurkowy to kupuj z firmy sunnto ale to nie jest ABC i jako taka na poczatku nie jest ci potrzebne, a jak o zwykly to nie kupuj zadnego bo to jest zbedne, przeciez nie musisz wiedziec ktora godzina pod woda. Co do koncowki na fajce to ktos sie chyba malo zna bo szczerze to ta fajeczka ci jest potrzeban tylko bo tak pisza w ksiazkach ja swoja trzymam przy bucie na lewej nodze bo na glowie przeszkadza w plywaniu na dole a na powierzchni jest malo potrzbena, jedynie jak masz do przeplyniecia jakies wielkie odleglosci a na plecach ci sie juz nie chce plynac ( choc w caly sprzecie tak jest latwiej ) Pletwy wybrales bardzoo dobre i bardzoo drogie jest kuppa innych tanszych o podobnych budowach, przy kupnie patrz na to jaka masz noge silna czy nie, jesli tak mozesz kupic troszke dluzsze pletwy, jesli masz wieksza mase lub nie lubisz machac jak ciulas nogami pod woda proponuje twardsze piuro, ja osobiscie urzywam TECHNISUB blade 2 od jakis 3 lat i sa zaje...fajnie nic nie moge zlego powiedzic, co do kupna maski polecam MARES i TECHNISUB z jasnym silikonem, przylegajace dobrze do twarzy, sprawdzisz to ubierajac ja w sklepie bez nakladania gumi na glowe i wciagni powietrze przez nos jak sie sama trzyma to gut bierz. Art na onecie faktycznie krociutkie wiejdz na str. ktora wyslalem ci na priv. jest tez [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] fajna stronka
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
O tej koncowce przy fajce dowiedzialem sie od starszego jegomosci, ktory siedzi w temacie nurkowania od kilkunastu lat, jaki nie kilkudziesieciu i nalezy do poznanskiej grupy CEMES (mam nadzieje, ze tym razem trafilem z tym skrotem :-) ).
W sumie to bedac na wyprawie z dziewczyna poznalem wlasnie jego i tak gadajac zaszczepil mnie ta sprawa. Na szyji mial zab rekina, ktorego upolowal gdzies w odleglych zakatkach globu 8)
Co do pletw to slyszalem, ze na poczatek lepiej wziasc bardziej miekkie, niz twarde, ale w sumie stopy mam na tyle wielkie, ze z powodzeniem moglbym sobie darowac ten wydatek :D
Z drugiej strony lepiej kupowac z paskiem pletwy i dodatkowo buty czy lepiej same pletwy kaloszowe?


pozdro
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
co do organizacji to tylko i wylacznie CMAS

pletwy kaloszowe nie sa do nurkowania tylko do plywania po powierzchni - obowiazkowo buty neoprenowe + pletwy paskowe (odpowiednio wyprofilowane - zapewniajace jak najwiekszy naped przy jak najmniejszej energii potrzebnej do wytworzenia go) pod woda plywa sie w nich wysmienicie, po powierzchni beznadziejnie

fajka - imo malo przydatny gadzet, chyba ze masz zamiar nurkowac w super cieplych wodach typu egiptowo gdzie zaraz pod powierzchnia wody masz najpiekniejsze oazy podwodnego zycia - glowna wada to mozliwosci latwego zgubienia fajki pod woda ( zdarzylo mi sie) gdy dynda ona sobie kolo glowy do niczego nie potrzebna
glowna zaleta - to wlasnie koncowka fajki obowiazkowo w jakims bardzo jaskrawym kolorze - wtedy nurka na powierzchni widac z daleka i mozesz np uniknac rozjechania przez goscia na skuterze wodnym ktory w pore zauwazy nurkow

pozdrawiam
  • 0

budo_dark_man_x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Tąd

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
zgadzam sie CMAS jest najlepszy ale z tymi pletwami nie byl bym taki pewny bo przeciez po co ubierac skarpetke czy buta i i paskowa pletwe do wody cieplutkiej jak zupa lepiej ubrac dobrego kalosza bo przeciez cala zabawa polega na tym zeby jak najmniej tych farfoclow za soba Nightwolf przyznasz mi racje chyba ?? a co do fajki tak jak mowilem nie uzywam jej w nurkowaniu wogule albo bardzo malo ale miec trzeba chociazby po to zeby poczuc sie jak prawdziwy nurek :)
  • 0

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
nie polecam masek z przezroczystym silikonem. po pewnym czasie zolknie i wyglada paskudnie. lepiej od razu wziac z czarnym, nawet jak sie przez jakis czas nie uzywa, to i tak nic sie nie stanie. a potem z taka pozolkla maska wchodzic do wody, feee ;)
ja uzywam maski X-One wloskiej firmy SeacSub. duzo widac, dobrze przylega, etc.

pletwy paskowe jak najbardziej. kaloszowe do nurkowania sie nie nadaja, w polskich wodach szczegolnie.
jak bedziesz chcial sie zapisac na kurs, to fajka obowiazkowo. jak juz zrobisz stopien to bedziesz mogl sobie fajke zostawic na rekonensans w nowych miejscach co najwyzej :)
  • 0

budo_dark_man_x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Tąd

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
robia sie zoltawe jak sie o nie nie dba, a jak kots ma klausftrofobie czy cos w tym stylu bendzie sie zle czul w czarnej masce przynajmniej ja tak mam nie lubie czarnego silikonu... a z reszta zgadzam sie z przedmowca
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
A ja slyszalem, ze lepsze butki i paskowe pletwy anizeli kaloszowe. Z uwagi na np. jezowce :-) , ktore wbijaja sie w stope niemilosiernie, a kolce potem przy probie wyciagania ze stopy lamia sie i zostaja niestety na amen. I latwiej w takich butach do wody (albo wódy :lol: ) dojsc, niz odrazu cisnac w kaloszowych :D
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
jezowce to akurat najmniej wazny powod dla ktorego uzywa sie butow i pletw paskowych :wink:
zarowno w chorwacji, egiptowie, jak i tajlandii do najciekawszych nurkowisk dociera sie lodzia i schodzi sie do wody z lodzi, po drugie mozesz sie nazywac nurkiem kiedy swoim dzialaniem nie niszczysz niczego wokol, nie zamiatasz pletwami po dnie wzniecajac chmury mulu i niszczac zycie na dnie, nie dotykasz niczego i nie straszysz podwodnej fauny, nie wspominajac juz o niszczeniu czegokolwiek czy lazeniu po jezowcach (niestety w chorwacji spotkalem sie z tym ze przewodnicy nurkowi dla zadowolenia turysty np przewalaja podwodne glazy tylko po to zeby koles mogl zobaczyc przerazona uciekajaca osmiornice :? ) - jesli nie spelniasz tych warunkow to jestes co najwyzej podwodnym turysta-lamusem :wink:

pozdrawiam
  • 0

budo_dark_man_x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Tąd

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
pamietam ze jak ja zaczynalem sie w to bawic to kupilem ABC i wlasnie pletwy paskowe, nie starczylo mi kasy na buty a zanim zaczolem nurkowanie kursowe na akwenach otwartych gdzie instruktor pozyczyl mi swoje buty musialem plywac w paskowych na gola stope a to jest prawie nie mozliwe wienc wpadlem na wspanialy pomysl kupic trampki za 10 w CCC jak wszedlem na basen w trampkach to zrobilem wielka furrore a moje zdjecie do dzis wisi w klubie ja i moje trampki :) teraz jest taki przepis ze nie wolno nigdzie nurkowac z plazy samemu musi byc przewodnik chyba ze tylko z fajeczka po powierzchni co do ochrony flory i fauny kolega ma racje nie wolno straszyc psuc i zabierac czegos z wody chyba ze smieci no to mozna wyciagac do bolu
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
Podobno lepiej zaczynac swoja przygode z nauka nurkowania na polskich jeziorkach i potem przejsc do np. zabawy w nurkowanie w cieplutkich wodach morza srodziemnego, a nie na odwrot. Takie szybkie amatorskie kursy "turystyczno-rekreacyjne" w Egipcie moga sie pozniej skonczyc tragicznie dla czlowieczka, ktory pozniej majac juz takowa "licencje" przeniesie sie na zimne wody jeziorne (jezierne? :-) ). Ile w tym prawdy?
A co do jeziorek....niedaleko mojego domku jest takie jeziorko o specyficznym kolorku, cos ala lazur. Jest niewielkie, ale cholernie glebokie podobno ok. 30 metrow i ma podwojne dno. Sporo lepkow sie tam potopilo, ale do czego zmierzam....Co to jest owe "podwojne dno"? Czy to ma jakis zwiazek z tym, ze w zamierzchlych czasah rodu Hochbergow bylo sobie jeziorko obok kopalni srebra i owa kopalnia zostala w czasie powodzi zalana tworzac obecne bajorko....Tworza sie tam pod wodne niezle wiry, ktore potrafia wciagnac glebiej...Jest to dobre miejsce do cwiczen tylko dla zaprawionych nurkow i takich rzadko tam widuje.


pozdro
  • 0

budo_dark_man_x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Tąd

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
no z tym szkoleniem masz racje bo na chlopski rozum co za nurek bendzie z ciebei czy ze mnie jak nie majac o tym zielonego pojecia pojdziesz do bazy w szarm el szejk ( egipt ale nie wiem jak to sie dokladnie pisze ) i zapiszesz sie na 3 dniowy kurs wejdzies do wody za raczke dobrze ze przewodnik za ciebie nie oddycha wychodzisz z wody robisz tak jeszcze dwa razy i dostajesz papier P1 w CMAS'ie czy rownoznaczny w PADI OWD, przyjezdzasz do kraju idziesz wyporzyczasz sprzet nie wiesz jak sie go nawet skreca bo na lodzi ci pomagaja wienc cos wiesz ale nie do konca wchodzisz do polskiego jeziora (czytaj malo widocznego ) i jest lipa bo jest zimno i ciemno i o wypadek juz wtedy nie trudno, z tym jest tak jak bys robil kurs prawka w mercedesie S automatiku, a po nim dostal warszawe ( nie obrazajac nikogo bo to fajne auto :D )....
co do jeziora kolo ciebie nie wierz ze ma 30 m. bo to w polskich warunkach zadko sie zdarza i napewno bylo by popularniejsze a kolor ma od tego taki ze to wyrobisko kredowe albo cos w tym stylu i jak nie wieje tam wiatr albo jak woda jest nie zmacona to moze byc calkiem przyjemne nurkowisko, co do podwojnego dna zawiode cie troche to jest tylko zalegajaca masa mulu albo lisci tworzaca drugie dno pozdro
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
Widzisz ma tyle, a moze i deczko wiecej z uwagi na to, ze byla tam kiedy kopalnia, ktora zostala zalana woda...A popularne nie jest z uwagi na jego dosc slaba dostepnosc, trzeba kawalek dojsc, ewentualnie dojechac lasem, ale droga do najlepszych nie nalezy. Prawde mowiac, odbiegajac od tematu w naszym kraju jakos nie przywiazujemy wagi do popularyzacji ciekawych miejsc, a mamy ich cala mase. Czyzby nie zalezalo nam na forsie, ktora moga zostawic u nas przybysze z innych stron i na zatrudnieniu calej rzeszy bezrobotnych w sektorze turystycznym? Co z tego, ze sa miejsca oblegane przez turystow, ale jest cala masa miejsc zapomnianych, zaniedbanych, o ktorych wiedza jedynie miejscowi.


pozdro
  • 0

budo_dark_man_x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Tąd

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
Kopalnia czy niee to i tak malo prawdopodobne zeby byla tam 30 ale moze jest inaczej najlepiej bendzie sprawdzic to nurkujac albo aparatem uzywanym przez wedkarzyz zapomnialem jak to sie nazywa. Miejsc jest zapomnianych jest duzo , ale tez duzo z nich jest poprostu nudnych, bo mozna raz zanurkowac zobaczyc roslinnosc pare rybek ale to nie powod zeby stawiac tam baze robic droge dojazdowa np. w przypadku twojego akwenu takze to nie wina systemu tylko raczej natury tam gdzie jest ciekawo pod woda bazy sotoja od lat np. koparki w jaworznie, zakrzowek w krakowie jezioro lipie, na baltyku jest tego pelno, tam gdzie nie ma baz nurkowych a nurkowisko jest dobre nurki same organizuja kawalek placu na parking jakis stolik na herbate czy miejsce do powieszenia mokrego sprzetu jak to jest w hermanichac w CZECHAC gdzie przyjezdzaj nurki z calej polski i nie tylko bo jest ciekawie co prawda ciemni i zawsze zimno ale te 34 m z lopatka znajdziesz :D zreszta na kazdym kursie jaki jest robiony w dolnej czesci kraju na zaliczenie 20 m robi sie trip wlasnie do hermanic bo to naprawde bezpieczny akwen
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki

Ile w tym prawdy?


calkowita racja - nurkowanie w polskich wodach to caaalkiem inna bajka, ja np z przymrozeniem oka patrze na umiejetnosci nurkowe mojej siostry i jej meza (OWD PADI w Tajlandii). Ogladajac film z ich podwodnej wyprawy w egiptowie smialem sie po cichu widzac klopoty z utrzymywaniem plywalnosci zerowej, dzwony, gubienie sie na wzajem czy pomaganie sobie rekoma przy utrzymywaniu pozycji w wodzie - tam to jeszcze mozna sobie na to pozwolic, gdzie jest ogromna widocznosc i stosunkowo niewielka glebokosc. Ale juz do smiechu mi nie bylo gdy pomyslalem ze siostra mialaby nurkowac w polskich wodach. Przy beznadziejnej widocznosci, znacznie nizszej temperaturze wody (termoklina w jeziorach) takie nurkowanie mogloby sie zakonczyc tragicznie - na kursie na P1 na jednym z mazurskich jezior nurkowalismy we trojke - dwoch kursantow i instruktor - stykalismy sie lokciami(!), a mimo to nagle patrze a drugi kursant zniknal - sprawdzilismy toń wokol siebie w bardzo niewielkim promieniu, a po wynurzeniu gosc znajdowal sie 30m
od nas(!)

pozdrawiam
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki

Kopalnia czy niee to i tak malo prawdopodobne zeby byla tam 30 ale moze jest inaczej najlepiej bendzie sprawdzic to nurkujac albo aparatem uzywanym przez wedkarzyz zapomnialem jak to sie nazywa.


Echosonda. Ale zanim zanurkujesz lub kupisz echosondę to ludzkość od stuleci zna kamień na sznurku zwany sondą :)
  • 0

budo_dark_man_x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Tąd

Napisano Ponad rok temu

Re: nurkowanie - pierwsze kroki
sznurkiem i kamieniem nie trafisz do kazdej dziurki w dnie ale metoda najbardziej sprawdzona
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024