Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zgłupiałem. Boks a tajski !?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_trik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Zgłupiałem. Boks a tajski !?
Cześć, mój staż treningowy nie jest za duży, bo około pół roku boksu, pół roku kickboxingu i pół tajskiego + samo organizowane treningi z około roku. Mam problm, mianowicie obrałm już styl bazowy (muay thai), ale teraz nie mogę ćwiczyć, iz nie jstm z politechniki, a tylko uczący się tam, mogą ćwiczyć, w drugim klubie już niema naborów. Dużo osób pisze że dobrze jest uzupłnić tajski, boksem. Byłem wczoraj na treningu i trener chc abym zmieniał nawyki, czyli piersze pozycja, garda jak garda bo to się przyda, ale rozstaw nóg jst zupełni inny. Co mam robić? Chc ćwiczyć tajski w przyszłości, a z boksu wyłapać to co najlepsze. Moje pytanie brzmi tak: czy chodzić na ten boksik i robić to co trener każe i później znowu starać się walczyć w pozycji tajskij (no i tego się obawiam, nawyk może później przeszkadzać i trudno będzie go znowu zmienić). Na boksi wymagają tego, a na tajskiem tego... jaki może być złoty środek? Przedstawcie jakieś swoje konstruktywne sugestie. Z góry dzięki i pozdrawiam.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
Idź na boks.
  • 0

budo_jagodek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lbn

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
Rozumiem że chcesz trenować przede wszystkim tajski ale nie masz na razie za bardzo gdzie. (polecam jeszcze trochę popróbować i spytać się trenerów czy na pewno nie możesz teraz u żadnego trenować). A jeżeli póki co masz boks to powiedz trenerowi jak się ma sytuacja, ze boks ma być tylko uzupełnieniem i żeby nie ingerował w pewne szczegóły a skupił się na innych, sam tez możesz korygować to czego się uczysz pod swoje potrzeby. (zależy to jednak gdzie trenujesz niektórzy trenerzy boksu są mało otwarci na pewne odmienności w pozycji, gardzie itp.)

pozdrówki
  • 0

budo_trik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
:roll: tak ten właśnie należy do takich... wcześniej ćwicząc u innego, nie było z tym problemu. pozdro
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
przede wszystkim zrozum skąd te różnice: w boksie nie uzywa się nóg- stąd inna garda, dla kopnięć jest ona za niska. typowa tajska to rece wysoko, łokcie podniesione, odsłonięty brzuch, bokserska to szczelnie zasłoniety łokciami brzuch ręce osłaniają szczękę i kosci policzkowe.Do kopnięc to się nie nadaje bo nie osłania głowy w wystarczającym stopniu. Moim zdaniem najlepiej wybrac garde optymalna, bardziej podobną do bokserskiej (korzyści z osłonięcia także brzucha przed kopnieciami- a ma to znacze nie jak ktoś dobrze kopie kopnięcia wyższe niz lowkick, co w boksie tajskim (przynajmniej w Polsce) nie wydaje się być zbyt czeste.) ale ręce wyżej, trzymane w taki sposób by minimalny ruch w górę chronił skroń, natomiast ruch w doł połączony ze skretem biodra pozwolił osłonić brzuch. W tajskim można również osłaniać brzuch (niższe partie) nogami
Natomiast pozycja: czysto frontalna występuje tylko w boksie i to tylko w półdystansie (sierpy i haki) stoisz wtedy na nogach rostawionych na szerokośc bioder. tak jest poniewaz tylko taka pozycja zapewni optymalny balans ciała, który pozwoli uderzyć sierpa lub haka z maksymalną siłą. (W róznych klubach czesto wiedze jak naucza się zamiast sierpów i haków: cepów tzw. 'weselniaków' które nie tylko nie mają siły ale osłoni się przed nimi kazdy i wyprowadza je się z pozycji w pełni rozkraczonej niepozwalającej na jakikolwiek balans ciała i jest to fatalny w skutkach błąd).
Prawidłowa pozycja w pełnym dystansie (ciosy proste) jest lekko pod kątem do przeciwnika, z tym ze ten kąt na być na tyle duzy aby zminimalizować powierzchnie trafień (czyli powierzchnie którą musimy osłaniać) ale na tyle mały aby można swobodnie użyć ręki zakrocznej (tylnej), do której użycia konieczny jest ruch biodra, a jesli ktoś stanie bokiem do przeciwnika to biodra nie ruszy (bo się nie da) i ciosu z ręki tylnej wogóle nie wyprowadzi.
Jednak tylko boks jest w stanie nauczyć poprawnej techniki uderzenia. (tzn nie tylko oczywiscie, ale najbardziej prawdopodobne ze to właśnie trener boksu będzie ją znał tak jak powinna wyglądac rzeczywiście)
Przez technikę rozumiem właściwe ułożenie (i skoordynowany w czasie) ruch biodra, barku, ułożenie łokcia, nadgarstka i kosteczek palców w zacisniętej pięsci (w poprawnym uderzeniu bokserskim sama reka jest prawie nie istotna, za cios odpowiada ruch biodra i barku a ręka wychodzi juz sama, kwestia tylko zeby ją dobrze ułożyć).

Dlatego jak najbardziej polecam uzupełnianie boksu tajskiego boksem klasycznym i poszukiwanie własnej optymalnej techniki z połączenia tych styli.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?

... typowa tajska to rece wysoko, łokcie podniesione, odsłonięty brzuch...

8O 8O 8O
Dlaczego tajbokserzy mieliby trzymać ręce wysoko, łokcie podniesione, odsłonięty brzuch :roll:

... najlepiej wybrac garde optymalna, bardziej podobną do bokserskiej [...] Dlatego jak najbardziej polecam uzupełnianie boksu tajskiego boksem klasycznym...

Obiema rękami. poklon poklon poklon
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?

... typowa tajska to rece wysoko, łokcie podniesione, odsłonięty brzuch...

8O 8O 8O
Dlaczego tajbokserzy mieliby trzymać ręce wysoko, łokcie podniesione, odsłonięty brzuch :roll:

dlatego ze historycznie jak sie juz czepic stylu w jego oryginalnych korzeniach (czego nie popieram w sumie poniewaz uwazam ze styl musi ciagle ewaluowac ku lepszemu a nie kurczowo trzymac sie tradycji ;) ) to tajlandyczy walczyli bez ochraniaczy na nogi, bez kaskow a ich technika kopnięc ma wielką siłę (gdyż jest poprawna).Natomiast rąk nigdy nie mieli wypracowanych zbyt dobrze wlasnie dlatego ze nie uzywali rękawic. Uderzenia reką były zdecydowanie rzadsze i bardziej ryzykowne niż nogami, dlatego technika rąk nie jest domeną boksu tajskiego.
W takiej walce kazde trafienie moze powodowac powazne uszkodzenie ciala, zreszta podobnie jest jak ktos kopie w butach (tzw. na ulicy) tez nie trzyma sie gardy przy brzuchu tylko wysoko, zeby wyciagnieta do gory reka mogla powstrzymac impet kopniecia a to nie jest latwe i niestety jak ktos mocno kopnie to slaba raczka trzymana z calej sily i tak go nie osloni, mozna wtedy co najwyzej odskoczyc zgodnie z kierunkiem kopniecia i tak sie uratowac ale to juz inna bajka). Poprostu chodzi o to ze w takiej sytuacji podejmujemy decyzje wyboru co oslaniac, racjonalnie bedzie oslonic glowe skoro nie da sie oslonic jednoczesnie brzucha. zreszta wlasnie wtedy mozna oslaniac brzuch nogami, podnoszac wysoko kolana.
natomisat smieszy mnie kiedy ten styl 'tajlandzki' stosuje sie przy walce w pelnych ochraniaczach poniewaz wtedy taka garda nie ma juz zadnego racjonalnego uzasadnienia
  • 0

budo_kord
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
Trik, od stycznia rusza grupa początkująca u mnie w sekcji na nałkowskich.
Wpadaj, jeżeli Cie interesuje.
  • 0

budo_trik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
Sally, nie musisz mi tłumaczyć jaka jest różnica między tajskim, a boksem i dlaczego, bo to doskonale wiem. Ja jestem jedynie ciekawy jak to ma się do nawyku z boksu w odniesieniu do walk w tajskim. Każdy kto coś ćwiczy, wie jak trudno wykorzenić nawyk, który już został w pamięci ruchowej... :roll: Pozdro
  • 0

budo_rocky ;)
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KieLce

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
Powinieneś sam wyrać co chcesz trenować ,sam musisz wiedzieć na co cie stać
  • 0

budo_rocky ;)
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KieLce

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
się znaczy "wybrać " sorki za błąd
  • 0

budo_trik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
:wink: nie zrozumiałeś tematu. pozdro
  • 0

budo_rzaiel17
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zgłupiałem. Boks a tajski !?
Rocky,kłania sie czytanie ze zroumieniem
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024