Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nóż Laguiole


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_imashel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Nóż Laguiole
Mam pytanko, propo noża Laguiole. Dostałem od ojca owy nożyk z Francji i mam pytanie:
jak rozpoznać jego autentyczność? I czy wogóle "Laguiole" to nazwa marki czy też typu noża?

Co prawda nie mam zdjęć mojego, ale na ostrzu ma wycięty napis: "Laguiole C(albo G, trudno zobaczyć) David. U dołu ostrza jest chyba oznaczenie stali: 12C27 Sandvik, a w analogicznym miejscu po drugiej stronie ostrza napis "France". Oczywiście na nożu znajduje się charakterystyczna pszczoła (mucha?).
Moje spostrzeżenia co do autentyczności wzbudziły trzy rzeczy:
1. Nacięcie w ostrzu ułatwiające jego wyciąganie nie jest dopracowane (z jednej strony tak jakby nie ostro zakończone).
2. Tylko z jednej strony ostrza poprowadzono fałszyłe ostrze, druga strona jest prosta.
3. Grawer na metalowej części rękojeści w jedym z punktów jest zrobiony dość niedbale.

Czy takie drobne niedoróbki mogą być podejrzane, czy też jest to taki swoisty urok tych nożyków?
I czy możecie podać jakiś bardziej znany odpowienik użytej w nożyku stali?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :-)
  • 0

budo_yossarian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż Laguiole
Laguiole to nie nazwa marki a miejscowosci. G. David to jeden z producentów tańszych wersji tego typu noża, co nie znaczy że twój nóż to nie jeden z wielu Laguiole :) Jeśli chodzi o kolekcjonerskie egzemplarze, pochodzące rzeczywiście z tej miejscowości a nie jak większość współczesnych scyzoryków z Theirs, powinieneś poszukać noży z wyrytym an ostrzu napisem Laguiole origine. Znajdziesz je w ofercie dwóch firm - Forge de Laguiole i La Coutellerie de Laguiole, w polsce niestety b. trudno dostępne. Jakość wykonania zależy głównie od tego, z jakiej manufaktury pochodzi nożyk, wedle zasady im większa produkcja, tym większa szansa, że nożyk nie będzie idealnie zrobiony, często wynika to z faktu, że noże wykańczane są ręcznie i te robione hurtem bywają nienajlepiej wykończone. Pozdrawiam i gratuluję nożyka, każdy Laguiole to kawałek bardzo ciekawej historii. stal 12c27 sandvik to nierdzewna stal o parametrach zbliżonych do 440, często używana przez producentów Laguiole.
  • 0

budo_imashel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż Laguiole
Dziękuję za odpowiedź :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024