Skocz do zawartości


Zdjęcie

sport czy sztuka - róznice i podobieństwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
http://www.forum-kul...showtopic=85127
Nie chce tam robic OT a wypowiedz Ryszarda Jóźwiaka zainspirowała mnie do głebszej refleksji.

Może podzielmy to na kategorię Mistrzowie i odnosić sie to będzie do Sztuk Walki i do Championów - kat. zawodników.

nie koniecznie 10 dany to były "kasztany" - czesto to ludzie, ktorzy poświęcili się SW . stworzyli swoje systemy walki po latach praktyki i przekształcili walkę wrecz jako system edukacyjny - vide Judo, Aikido, VVD i wiele innych.
Ty oceniasz mistrzostwo poprzez skutecznosc ja patrzę z perspektywy lat trochę inaczej na sztuki walk czy sporty walki - może bardziej jako sztuka a mniej ( obecnie ) jako popisy gladiatorów, chociaż muszę przyznać że takie walki lubię oglądać OWKOZ
pozdrawiam


Obecnie sport i sztuka walki to jedno i to samo zarowno od strony wychowawczej jak i zawodniczej.
Dla mnie sztuką są np: malarstwo, śpiew, czy rzeźba a więc wyrażanie swoich uczuć za pomocą swoich dzieł lub poprostu robienie czegos na najwyższym poziomie. Zeby walka była sztuka trzeba tej sztuki dokonać czyli np jak Fedor wygrywać walke za walką. To że ludzie poświecili sie SW to nie powód by uznawać to co robią za sztukę walki, wiele osób się poświeca róznym dziedzinom a nie przyklejaja sobie etykietki sztuki (przykłady, Pele, Michael Shumacher). To ze czyjeś aikido bardzo ladnie wyglada nie znaczy że jest skuteczne w walce.Jest to jakaś sztuka ale napewno nie sztuka walki - bo akidoka nie walczy tak samo jak mistrz kata. Dlaczego więc aikidoke mam nazywać mistrzem sztuk walki? Sfera duchowa? ktory "mistrz" na tym polu może równać sie z Janem Pawłem II ktory jakoś nie głosił ze zajmuje sie sztuką. Budo oznacza "droge walki" a sztuke zostawmy prawdziwym mistrzom jak Ali, Aerts czy Gracie. Ludzie poslugujący sie angielskim nie maja problemow z nazewnictwem bo uzwaja okreslenia martial arts i jest to raczej nazwa okreslajaca towar a czy ktos to przetlumaczy tak czy inaczej to nie ma znaczenia. Jak zwał tak zwal - walenie konia, turlanie gruchy.

Kształtowanie charakteru przez sztuki walki tez mnie nie przekonuje tak samo jak wspominany rozwoj duchowy. Uważam, że o wiele bardziej hartują ducha kontaktowe sporty walki, niż np aikido bo niby co w aikido takiego uduchowionego? To że zmęczę się na treningu potem pomedytuje a potem poczytam o Ueshibie? Nie bądźmy śmieszni – ducha o wiele bardziej hartuje ogólnorowojówka na brazylijskim jiu jitsu i myśle że wielu aikidoków by jej nie wytrzymało. Dla rozwoju duchowego polecam zatem ciężki trening (a jak komu mało to jeszcze modlitwe) i dodam jeszcze że Markowi Piotrkowskiemu, który jest człowiekiem głęboko wierzącym rozwój duchowy nie przeszkadzał przejść z karate do kickboxingu. Trenowałem w swoim życiu i karate i aikido i uwazam, że poza złotymi myślami ich twórców czy rozbudowanym ceremoniałem te sztuki walki nie różnią się niczym od sportów walki. Moze nie zrozumialem karate, moze nie zrozumialem aikido a moze jestem czlowiekiem zachodu i widze jaką ścieme walą przedstawiciele sztuka walki i jak miedzy sobą się żrą ich organizacje - oni pewnie tez nie rozumieja na czym polega ich budo. Ueshibiby po wojnie tez nikt nie rozumial a Funakoshi na swojej drodze katare do obgadywal innego okinawskiego mistrza, stoczyl z nim swoja jedyną walke i doznal kleski - ot mistrz sztuk walki.

Uwazam ze zarówno sporty i sztuki walki (czyli to co okreslamy jako martial atrs) maja glebszy wymiar a miesci sie on w sferze zasad fairplay i odnosi sie do zwyklego czlowieczeństwa i nie mylmy agresji sportowej ze zwykła brutalnościa. Gdyby bylo inaczej to judoka, kick bokser czy zawodnik muay thai nie rózniliby sie niczym od menela lejacego sie pod sklepem monopolowym - z tą tylko róznicą ze leją sie lepiej i za wieksze pieniądze.
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
hmm mate czasami masz racje w tym co napsiales ale nie do konca Ty traktujesz samo slowo SZTUKA jako cos podobnego do malrastwa itd itp czyli uwzgledniasz tylko czysto estetyczny aspekt slowa a jak sam napisales po angielsku okreslenie tego wszystkiego nazywa sie martial arts dlatego ja tez traktowal bym slowo SZTUKA jako umiejetnosc w tym przypadku sztuka walki czyli umiejetnosc walki bo jakby nei patrzec czlowiek nei trenujacy nie prezentuje sztuki walki tylko sama walke tak wiec wolalbym patzrec na ta nazwe w ten sposob Ty utozsamiasz nazwe sztuki walki ze stylami tradycyjnymi bo jakby nie patzrec od tego zaczely sie rodzic tak zwane sporty walki ale przeciez w sportach tez stosuje si eumiejetnosc sztuke walki wiec ja bym bardizej staral sie sztuki wlaki dzielic na tradycyjne starsze itd itp i na nowoczesne te ktore powstawaly stosunkowo niedawno i nei ma w nich jakis aspektow tradycyjnych ktore jakby nie patzrec sa zwiazane z realigiami i kultura krajow skad sie wywodza
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
MOIM ZDANIEM , artykuł poppełniony do Komandosa, wycinek only ...

sztuki walki :

Charakteryzują się tradycyjnym podejściem do technik, chociaż z drugiej strony instruktorzy powinni stosować w procesie treningowym nowoczesne metody nauczania. Na treningu winny być szanowane tradycyjne wzorce zachowań, gdyż jest on podporządkowany określonej koncepcji filozoficznej. Głównym celem treningu jest nauka skutecznej walki wręcz, podniesienie poziomu zdrowotnego, rozwinięcie energii Ki. Moim zdaniem, jeżeli dana dyscyplina jest skostniała w swoich strukturach i decydenci ( mistrzowie, eksperci ) nie są reformowalni - taki kierunek bardzo dużo traci na swojej wartości. Sztuki walki na przestrzeni wieków zmieniały się, dopasowując do realiów epoki. Poza tym instruktorzy powinni rozróżniać w procesie treningowym, co jest techniką użyteczną do walki wręcz, a co jest techniką pomocniczą, kształtującą daną zdolność motoryczną. Wtedy okaże się, że nauka kata, tak niepotrzebna w oczach modernistów, ma swój sens i cel.

sporty walki :

Naczelnym celem jest przede wszystkim wychowanie mistrza sportu, jeżeli jest to dyscyplina olimpijska - mistrza olimpijskiego. Mocną stroną jest rozwinięcie skutecznej metodyki sportu, słabą natomiast - wyeliminowanie wielu skutecznych technik z programu nauczania, co wiąże się z bezpieczeństwem zawodników. Moim zdaniem komercjalizacja w sporcie niestety doprowadziła do pewnych zmian w realności samej walki. Z judo np. prawie zniknął parter ( ne waza ), a np. w olimpijskiej odmianie Tae Kwon Do nie używa się w walce technik ręcznych, nie mówiąc już o podcięciach czy rzutach. W odróżnieniu od sztuk walki, sport może być uprawiany tylko przez zdrowych, młodych ludzi.

samoobrona :

Według mojej skromnej opinii jest to niezbyt precyzyjne określenie. W wielu przypadkach organizowane są kursy kilku miesięczne, które mają na celu naukę samoobrony przed podstawowymi zagrożeniami. Często program szkolenia wzorowany jest na programie popularnych sztuk lub sportów walki, jak np. Judo w samoobronie, karate w samoobronie. Wadą takich programów jest często zbyt krótki okres nauczania i zbyt duża ilość materiału w stosunku do poziomu przygotowania fizycznego uczestników. Obecnie tworzy się wiele kierunków, bardziej pod kątem walki wręcz, które zastępują miejsce samoobrony. Moim zdaniem prowadzący tego typu zajęcia, w pierwszej fazie nauki powinni się bardziej skupić na rozwinięciu zdolności motorycznych niezbędnych do dalszego rozwoju ćwiczącego. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do herezji tego typu, że trening walki wręcz przeprowadza się bez rozgrzewki, od razu przystępując do nauki technik walki. W ten sposób można zrobić tylko krzywdę ćwiczącemu, a taki instruktor powinien więcej poczytać na temat metodyki treningu.

combat :

Ma na celu naukę skutecznej i prostej metody walki wręcz ( nie mylić z nauką samoobrony ) służb mundurowych w zależności od ich specyfiki. Inaczej nauczani powinni być komandosi wojskowi, których zadaniem jest fizyczne zlikwidowanie wroga, a inaczej komandosi policyjni, którzy mają za zadanie obezwładnić przestępcę. Inaczej szkoleni powinni być funkcjonariusze straży miejskiej a inaczej pracownicy służb więziennictwa.
Program taki powinien uwzględniać m.in. :
cel szkolenia / tzn. uwzględniając charakterystykę służby /,

specyfikę szkolenia,

trening ogólnorozwojowy,

taktykę i strategię / m.in. działanie w zespole /,

psychologię / m.in. sposoby zachowań w sytuacjach zagrożenia /,

trening relaksacyjny,

posługiwanie się bronią, taktykę walki bronią palną oraz broniami typowymi dla służb mundurowych,

znajomość prawa i przepisów obowiązujących dane służby.

UFC, Vale Tudo

Jest mi trudno określić jednym słowem ten kierunek sportowej rywalizacji. Nie mieści się on w kanonie klasycznego sportu. Ćwiczący ten kierunek to współcześni gladiatorzy. Turnieje tego typu mają bardzo ograniczone regulaminy,albo prawie ich nie mają. "Zawodnicy" biorący udział w turniejach, takich jak np.Pride, UFC czy Vale Tudo, są wszechstronnie wyszkoleni podkażdym względem. Obecnie biorący udział w tego typu walkach są przygotowani do walki wręcz w każdej pozycji.Przedstawiciele tradycyjnych sportów walki czy eksperci sztuk walki mają raczej małe szanse w walce z tymi zawodowcami. Głównie ćwiczą oni mix technik Brazylijskiego Jiu Jitsu, Sambo, różnych odmian zapasów oraz boksu i Muay Thay. Dla celów, które stawia sobie przeciętny zjadacz chleba przychodzący na trening sztuki walki czy samoobrony jest to kierunek nie przydatny ( ze względu chociażby na obciążenia treningowe, nie mówiąc o sparingach ). Z drugiej strony uważam, że instruktorzy sztuk walki powinni uzupełniać swój warsztat pracy o doświadczenia zawodników walczących w Vale Tudo czy innych pełnokontaktowych turniejach.

ZAZNACZAM, ŻE CENIĘ SOBIE WOJOWNIKÓW Z PRIDE, UFC - nie lubie tylko komentarzy , które w sposób niezbyt grzeczny czasami odbywaja sie na forum. No cóż dzieli nas, dyskutantow ekran a wtedy kazdy moze .
:oops:
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
Of 10 bądź tak mily i nie rób literówek w tym temacie i uzywaj znaków przystankowych bo naprawde ciezko się czyta to co napisałeś

umiejetnosc w tym przypadku sztuka walki czyli umiejetnosc walki bo jakby nei patrzec czlowiek nei trenujacy nie prezentuje sztuki walki tylko sama walke tak wiec wolalbym patzrec na ta nazwe w ten sposob

czyli wystarczy zapisac sie na karate i juz walczac reprezentuje sie sztuke walki - tak wynika z tego co napisales - wolne żarty


ale przeciez w sportach tez stosuje si eumiejetnosc sztuke walki

co?

sztuki walki :
Na treningu winny być szanowane tradycyjne wzorce zachowań, gdyż jest on podporządkowany określonej koncepcji filozoficznej. Głównym celem treningu jest nauka skutecznej walki wręcz, podniesienie poziomu zdrowotnego, rozwinięcie energii Ki. M

Ta filozofia to jedynie powierzchowność bo na treningu czy to sztuki czy sportu walki przede wszystkim sie trenuje ale zgadzam sie - na tym polu sporty i sztuki walki sie różnią.
Co do tej skutecznej walki wręcz to mam spore watpliwości zarówno jako adept jak i jako fan a turnieje miedzystylowe popieraja moja teze. Co do rozwijania energi Ki to jak wpadne ze swoją dziewczyna to energia Ki bardzo mi sie przyda bo bede wiedzial o czym opowiedziec dziecku bajke na dobranoc...

sporty walki :
W odróżnieniu od sztuk walki, sport może być uprawiany tylko przez zdrowych, młodych ludzi.

Nie zgadzam sie - istnieje cos takiego jak rekreacyjne uprawianie sportu, tak samo jak istnieje rekreacyjne uprawianie sztuk walki .
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
Z kazdego "Martial Arts" da sie wyciagnac rzeczy w pelni uzytkowe. Wszystko zalezy od podejscia do treningu. Z Aikido takze. Wszystko zalezy czego szukamy i czego oczekujemy.

Ja nie uzywam "Sztuka Walki" ja mowie "styl walki".



Pozdrawiam
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa

czyli wystarczy zapisac sie na karate i juz walczac reprezentuje sie sztuke walki - tak wynika z tego co napisales - wolne żarty


no wiesz nie twierdze ze automatycznie po 1 treningu w koncu po to miedyz innymi sa stopnie czy tez jest brany pod uwage staz treningowy

Of10 napisał:
ale przeciez w sportach tez stosuje si eumiejetnosc sztuke walki

co?


chodzi mi o to ze traktujac slowo sztuke jako umiejetnosc mozemy stwierdzic ze stosujac pewne techniki itd mozemy stwierdzic ze stosujemy sztuke walki w sporcie czyli rywalizacji sportowej wiec wychodzi na to ze sport czy sztuka to to samo ..pod tym wzgledem



Ja nie uzywam "Sztuka Walki" ja mowie "styl walki".


i w zasadzie tez byl bym sklonny do uzywania takiego zwrotu

chociaz o kwestie nazewnictwa to by jeszcze trzeba omowic z jakims miodkiem
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
Do Miodka to ty powinienes isc sie uczyc budowac sensowne zdania stary...a z tym że jesli pod terminem sztuka walki rozumiemy jakis zasób technik to mozemy uznać ze stosujac w trakcie zawodow sportowych techniki tej sztuki stosujemy ją w sporcie wcale Ameryki nie odkryles.
:wink:
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
dyskusja nie dotyczy budowy moich zdan aczkolwiek si enie obrazam :wink:

nie odkrylem ale napisalbys cos sensownego na temat zeby jakas dyskusja sie wywiazala jakies wnioski itd bo tak to do niczego nie dojdziemy a chyba nie to jest naszym celem :wink:
  • 0

budo_psycho boy jack
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
cytuje [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]:

Sztuka to dziedzina działalności ludzkiej mająca między innymi na celu przedstawienie świata widzialnego i odczuwanego

i chyba od tego nalezy zaczac.

swiat mozna wyrazic za pomoca zarowno bjj jak i aikido. bjj mozna traktowac jako wyraz rywalizacji, a aikido jako wyraz harmonii (oczywiscie to tylko przyklady - kazdy widzi co chce zobaczyc).

To ze czyjeś aikido bardzo ladnie wyglada nie znaczy że jest skuteczne w walce.Jest to jakaś sztuka ale napewno nie sztuka walki - bo akidoka nie walczy tak samo jak mistrz kata.

wystepuje tam pewna forma walki (nawet jezeli jest umowna) wiec to chyba jednak sztuka walki.

Kształtowanie charakteru przez sztuki walki tez mnie nie przekonuje tak samo jak wspominany rozwoj duchowy. Uważam, że o wiele bardziej hartują ducha kontaktowe sporty walki, niż np aikido bo niby co w aikido takiego uduchowionego? To że zmęczę się na treningu potem pomedytuje a potem poczytam o Ueshibie? Nie bądźmy śmieszni – ducha o wiele bardziej hartuje ogólnorowojówka na brazylijskim jiu jitsu i myśle że wielu aikidoków by jej nie wytrzymało. Dla rozwoju duchowego polecam zatem ciężki trening (a jak komu mało to jeszcze modlitwe)

ilosc wykonanych pompek nijak ma sie do ksztaltowania charakteru. przede wszystkim chodzi o pokonywanie wlasnych slabosci (tj. slabe warunki fizyczne, lenistwo, presja otoczenia) poprzez ciezka prace. to ze treningi bjj sa bardziej wymagajace niz na aikido nie znaczy ze adepci aikido wykonuja mniejsza lub gorsza prace. dazenie do perfekcji u jednych i u drugich jest takie same. a zaloze sie ze
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa

napisalbys cos sensownego na temat zeby jakas dyskusja sie wywiazala jakies wnioski itd bo tak to do niczego nie dojdziemy a chyba nie to jest naszym celem :wink:

uwazasz ze to co napisalem nie jest sensowne? Wnioski? to co napisalem to moje wnioski a jak masz ochote dyskutowac to prosze bardzo tylko wysil sie troche i nie czestuj mnie banałami na dodatek podanymi w marnej formie. Jesli malo ci moich wnioskow to wyciagnij swoje.
To ze dyskusja nie dotyczy twojej budowy zdan nie znaczy ze mozesz jebac błedami jak gnojem po polu tak ze nie da sie tego czytac.

ilosc wykonanych pompek nijak ma sie do ksztaltowania charakteru.

Dlatego ja pisze o hartowaniu ducha (czyli charakteru) i tak jak tobie chodzi mi o pokonywanie wlasnych slabosci - tak ksztaltuje sie najtwardsze charaktery.

dazenie do perfekcji u jednych i u drugich jest takie same

Tu nawet nie to jest najwazniejsze ze treningi na aikido sa lżejsze. Chodzi o to o czym mowił Marek Piotrowski "zadaja ci pytanie ile mozesz jeszcze wytrzymac i jak drogie ci jest to co w tej chwili robisz to pytanie jest ci zadawane przez kazdy przyjety cios przez przex przeciwnika" Dlatego uwazam ze kontaktowe sporty bardziej hartuja ducha.
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
to zalezy jak tlumaczycie i rozmumiecie slowo "sztuka"

np. mgr socjologii i mgr malarstwa obaj/oboje po angielsku beda mieli tytul master of ARTS mimo iz socjolog nie jest ARTSYTA w takim sensie jak rozumie sie po polsku ARTS (patrz podana wczesniej definicja SZTUK z wikipedii).
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa

Tu nawet nie to jest najwazniejsze ze treningi na aikido sa lżejsze. Chodzi o to o czym mowił Marek Piotrowski "zadaja ci pytanie ile mozesz jeszcze wytrzymac i jak drogie ci jest to co w tej chwili robisz to pytanie jest ci zadawane przez kazdy przyjety cios przez przex przeciwnika" Dlatego uwazam ze kontaktowe sporty bardziej hartuja ducha.


to wejdz do dzialu aikido i posluchaj jak sie chlopaki kloca o to ktore aikido jest lepsze. taka dyskusja hartuje ducha :twisted: :twisted: :twisted:

OT: i byc moze jest funkcja braku sparingow... :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
Ryszard Jóźwiak napisał:

sporty walki :
W odróżnieniu od sztuk walki, sport może być uprawiany tylko przez zdrowych, młodych ludzi.


Nie zgadzam sie - istnieje cos takiego jak rekreacyjne uprawianie sportu, tak samo jak istnieje rekreacyjne uprawianie sztuk walki .

Ja wyraźnie napisałem w DEFINICJI - SPORT a nie SPORT REKREACYJNY od tego jest działka zwana rekreacja, którą zreszta przez lata prowadziłem jako trener jednym z TKKF-ów,
pozdrawiam RJ
  • 0

budo_psycho boy jack
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa

Tu nawet nie to jest najwazniejsze ze treningi na aikido sa lżejsze. Chodzi o to o czym mowił Marek Piotrowski "zadaja ci pytanie ile mozesz jeszcze wytrzymac i jak drogie ci jest to co w tej chwili robisz to pytanie jest ci zadawane przez kazdy przyjety cios przez przex przeciwnika" Dlatego uwazam ze kontaktowe sporty bardziej hartuja ducha.

moj znajomy dzieki aikido porusza sie o wlasnych silach. trenowal mimo iz lekarze mowili mu ze do 25 roku zycia i tak wyladuje na wozku. mysle ze to bardzo dobrze wyksztaltowalo jego charakter.
zobacz ile jest dzieciakow, ktore chodza na treningi mimo ze jedni koledzy sie z tego smieja "bo i tak sie bic nie umie" a inni dlatego ze z nimi nie idzie w tym czasie zalegac pod klatka. maja swoj cel i daza do niego. z reszta idz na forum aikido i zapytaj wprost ludzi trenujacych wiecej niz 3-4 lat jaki wplyw mialo na nich aikido i czy uksztaltowalo ich charakter?
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
psycho boy jack

uwazam ze kontaktowe sporty bardziej hartuja ducha.

Dalej tak uwazam i zdania raczej nie zmienie

Co do aikido - przypomina mi sie jak gdy bylem dzieckiem przyszedl na trening pewien student ktory po krzywo wykonanym ukemi sie popłakal. Mam nadzieje ze aikido uksztaltowalo mu troche charakter i podziwiam jego rozsadek ze nie zajał sie muay thai bo dopiero tam by mu go ukształtowano... Poza tym ja zaczalem pisac o ksztaltowaniu charakteru (hartowaniu ducha) przy okazji sloganu ze jakoby aikido tak bardzo uduchowione jest bo uwazam ze to bajka dla naiwnych. Wiec proponuje z tym stwierdzeniem popolemizowac.
  • 0

budo_psycho boy jack
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa

Poza tym ja zaczalem pisac o ksztaltowaniu charakteru (hartowaniu ducha) przy okazji sloganu ze jakoby aikido tak bardzo uduchowione jest bo uwazam ze to bajka dla naiwnych.

a to fakt, ze ksztaltowanie charakteru na aikido nie jest spowodowane "uduchowieniem" tego sportu. z reszta nie bardzo rozumiem co pod pojeciem "uduchowienia" sie kryje. jak to ktos na tym forum napisal bez wzgledu na to czy dana sztuka walki jest uduchowiona czy nie i tak na treningu zaczyna sie od biegania pompek i brzuszkow.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
Nie no trening aikido zaczyna sie od medytacji tak jak walka w muay thai od wai kru Zaczytuje tu mojego kumpla ktorego zapytalem jak radzi sobie z wai kru "jakbym chcial tanczyc to poszedlbym na dyskoteke nie na ring a taki idiotyzm jak taniec przed walka to tylko tajce mogly wymyslec" :wink:
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
a mi sie wydaje, ze roznica miedzy sztuka a sportem walki jest czysto semantyczny. pamietajmy o sztuce uzytkowej. dla starozynych grekow ktos, kto potrafil zbudowac mocny statek byl artysta w swoim fachu. i teraz wydaje mi sie, ze w momencie gdy "sztuki" walki pojawily sie w europie przychadzac z chin i japonii pojawil sie ten wlasnie blad. z tego co mi wiadomo, sztuki walki pojawily sie jako systemy walki realnej (no moze poza kung fu, gdzie to bylo "dla rozruchu"). nawet walki na smierc i zycie. ktos, kto osiagnal wysoki poziom w takiej walce byl niejako artysta, a jego walka podobna byla do sztuki - mogl sie przez nia wyrazic. jednoczesnie jednak nie rozni sie wiele od sportu (poza wyeliminowaniem technik niebezpiecznych dla zycia). zreszta, sztuki walki teraz tylko w teorii ucza takich technik, bo nikt ich przeciez nie bedzie uzywal (prawda? :wink: ). pytanie teraz pozostaje, czy ludzie cwiczacy "sztuki" walki tak, jak robiono to 500 lat temu ciagle podazaja ich idea; np bruce lee mowil, ze trzeba sie dostosowywac do panujacych warunkow. nie wiem, ciagle sie zastanawiam. mozna porownywac aikido z capoeira. oba maja cos wspolnego z walka, ale oba tez z czyms innym (medytacja, taniec). czy na przyklad gimnastyka rozrozniana jest na sportowa i artystyczna.

Termin "Sztuki walki" został przetłumaczony w 1920, w japońsko-angielskim słowniku Takenobu z japońskiego bu-gei lub bu-jutsu (武術): "sztuka/umiejętność zachowań militarnych". Definicja została przetłumaczona bezpośrednio z chińskiego określenia wushu (pinyin: wǔ shù; Kantoński: mou seut), dosłownie, "sztuka walki", oznaczająca wszystkie sposoby chińskich walk.



z innej strony, niektorzy parkour nazywaja sztuka, a dla mnie to tylko sport. a jak podaje artykul na wikipedii, w hiszpanskich gazetach corridy szukac trzeba na stronach "sztuki".

The fact that art is so close to sports in some situations is probably related to the nature of sports. The definition of "sports" above put forward the idea of an activity pursued not just for the usual purposes, for example, running not simply to get places, but running for its own sake, running as well as we can.

kolejna definicja z wikipedii, o ktorej mozna dyskutowac:

Sztuki walki, znane również pod nazwą systemów walki, uczą sposobów walki wręcz, zazwyczaj bez użycia broni. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności opanowania agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz uczy panowania nad emocjami.

zwroccie uwage, ze slowo "sztuka" mozna zastapic "systemem", i nasz problem nagle znika...
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
Novocaine masz racje tylko wysoki poziom decyduje o tym czy ktos jest artystą czy nie. Natomiast do definicji sztuki okreslajacej sztuke jako wyrazanie swoich uczuc bym sie nie odwolywal bo wspolczesnym fajterom blizej do ministerstwa sportu niz ministerstwa kultury. Ja na wszystko mowie sport walki a termin sztuka zostawiam dla prawdziwych mistrzow ktorzy walcza i wygrywaja a nie tych z papieru co tylko pokazy robia. Pokaz aikido czy tamaeshiwari nawet wykonane po mistrzowsku to nie to samo co stoczenie walki i zaprezentowanie w nich mistrzowskich umiejetnosci. No chyba ze ktos mowi sztuka walki w aspekcie walki z wlasna słaboscią i wlasnymi ograniczeniami na jakie napotyka w czasie walki sportowej. Jesli ktos taki uwaza ze uprawia sztuke sam dla siebie to prosze bardzo jego sprawa.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sport czy sztuka - róznice i podobieństwa
Gorzej to wyglada jak terminu sztuka wali uzywa ktos kto wali jedynie w worek i robi kata. Dla mnie to to samo co plywanie na duze odleglosci pod woda czy bieg przez plotki wiec gdzie tu walka? Jeden koles z tradycyjnego Jiu Jitsu powiedzial mi kiedys ze ich Jiu Jitsu w odroznieniu od BJJ to sztuka walki a nie jakis brazylijski sporcik wiec oni na treningu nie sparuja i nie jezdza na zawody...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024