Skocz do zawartości


Zdjęcie

jak parować i blokować cięcia - płazem czy ostrzem???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
204 odpowiedzi w tym temacie

budo_rafrom
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak parować i blokować cięcia - płazem czy ostrzem???
Witam.
Ja nie porównywałem szabli polskiej do miecza japońskiego, a przynajmniej nie miałem takiego zamiaru. My krawendziujemy Wy tego nie robicie- różne rodzaje broni różne sposoby szermierki.
Znalazłem w sieci ciekawą rozprawkę nt Nas interesujuący oto link:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
jest też coś o szabli husarskiej.

PS :D
Hollywoodzka szermierka- nie słyszałem o takiej.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: jak parować i blokować cięcia - płazem czy ostrzem???
Rafrom
Uwierz mi miałem dostatecznie wiele razy okazję walczyc mieczem i "płazowanie" jest skuteczne. Generalnie nie walczę szablą ale zdarza mi się sparrowac z szablistami i wszyscy szabliści maja problem w momencie kiedy schodzę z linii ataku i kontratakuje pod kątem np 90 stopni od linii ataku. Walczę mieczem i półtorakiem wg systemu Fiore dei Liberi.
Pisząc o szkole Zabłockiego, zresztą mam wielki szacunek dla Niego, musisz sobie uświadomic że jego szkoła walki polega się na poruszaniu przód - tył a to niejako wymusza użycie statycznych zasłon i blokowanie ostrzem, w dawnych szkołach szermierki walka odbywała sie na obwodzie koła a to zmusza do innej pracy, zarówno nóg, jak i samą bronią. Między innymi dlatego bardzo mocno została skrytykowana jego książka "Miecz dwuręczny i szabla husarska"
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: jak parować i blokować cięcia - płazem czy ostrzem???

Hollywoodzka szermierka- nie słyszałem o takiej.


Jest coś takiego, nawet znajdziesz na Amazonie kilka podręczników szermierki dla aktorów... Mam jeden z nich, miałem niezły ubaw...
  • 0

budo_tharfin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 539 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak parować i blokować cięcia - płazem czy ostrzem???
Albo na[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], bo to chyba o to chodzi nie :wink: ?

Pozdrawiam
  • 0

MartaWacowska
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jak parować i blokować cięcia - płazem czy ostrzem???

maciej dietl

Miecze europejskie nie były przystosowane do twardych bloków. We włoskiej szkole miecza (Fiore dei Liberi , Filippo Vadi) podstawowa techniką była zmiana kierunku ataku, a nie twarda zasłona... tym bardziej nie istniało poruszanie się jako obrona w linii prostej. Bazuje ona ona na dynamicznych zejściach i szybkich kontratakach. Nawet wejścia w atak (przejęcie inicjatywy) polegają na zmianie trajektorii atakującego miecza. Żadnych twardych zastaw, a tym bardziej ostrze na ostrze.
Pan Zabłocki i Signum Polonicum są współczesnymi polskimi szkołami miecza. Powoli odchodzi sie od nich na rzecz szermierki traktatowej - tradycja Lichtenauera (niemiecka) i Fiore dei Liberi (włoska).

 

Ostatnie dwie linijki to nic bardziej mylnego. Raz, że Prof Zabłocki i Signum Poloicum specjalizują się w szabli w tej chwili. Dwa, że Profesorowi Zabłockiemu fakt próba prowadzenia szkoły nie wypaliła, Gladius się rozpadł. Ale jest on obecnie jednym z dwóch specjalistów w dziedzinie szermierki staropolskiej obok Z. Sawickiego w 6 os. komisji IDOKAN powołanej do badań nad szermierką sportową i klasyczną. A trzy Signum Polonicum ma się świetnie, mając kluby, przedstawicielstwa i sekcje w całym kraju, pisałam o tym na forum: http://forum-kultury...gnum polonicum

 

Nie odchodzi się zatem tutaj od tych szkół, bo byłoby to z gruntu błędne założenie, tylko są tacy co się zajmują mieczem tylko i wyłącznie i jest Signum Polonicum, które wyspecjalizowało się w badaniu i odtwarzaniu staropolskiej szermierki szablą husarską. Owszem te i nie tylko te traktaty znajdziesz w książkach Z. Sawickiego, ale tylko w kontekście tych technik, które, że tak uproszczę husaria zachowała czy przekształciła po okresie rycerstwa. W drugiej połowie XVI wieku obserwuje się zanik chorągwi kopijniczych z jednoczesnym pojawianiem się żołnierzy tej formacji nie zamierzających kończyć swojej kariery wojskowej w husarii (po tzw. Reformie rackiej). Tam też przenoszą oni częściowa uzbrojenie ochronne występujące w formacji, w której wcześniej służyli. Tę dwutorowości uzbrojenia w rotach husarskich  obserwuje się jeszcze początkiem wieku XVII, a to nie jest tak, że rycerstwo swoje a formacja huasria/ussaria, lub/i racowie swoje. Temat nie jest o genezie Raców, ale zainteresowanych odsyłam do artykułu Grabarcyka „Po racku,, po husarsku z przyprawą tatarską”. W każdym razie nie nazwałabym Organizacji, czy szkoły, która ma kluby, przedstawicielstwa i sekcje w kilkunastu miejscach Polski i Świata, że się od niej, tj. tej szkoły odchodzi..


Użytkownik MartaWacowska edytował ten post Ponad rok temu

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024