Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolejne sztuki walki - kiedy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Kolejne sztuki walki - kiedy?
Witam.

Trenuję aikido od ośmiu miesięcy, obecnie pięć razy w tygodniu. Od niedawna zastanawiam się nad dodaniem kolejnych sztuk walki do swojego repertuaru. Są one bardzo konkretne, mianowicie judo i karate (Shorin Ryu). Tak, jestem tradycjonalistą, i proszę o nie komentowanie moich wyborów; wszak nie o to w tym poście chodzi. :)

Tak sobie myślę, że trenując pięć raz w tygodniu, mógłbym jeden z dni przeznaczyć na judo (np. wtorek), inny na karate (np. czwartek), a w pozostałe dni uprawiać balet zwany aikido - chcę, aby pozostało ono najważniejsze. Podkreślam, że nie interesuje mnie rywalizacja, a raczej nauka podstawowych zasad rządzacych innymi systemami. Z czasem mógłbym zwiększyć ilość treningów do sześciu, dwa razy w tygodniu każda sztuka, ale to inna bajka jest, nieistotna w tej chwili.

Moje pytanie jest oczywiste: kiedy dodawać do repertuaru inne sztuki walki? Słyszałem wersje różne, poczynając od 'natychmiast' (co może prowadzić do pogubienia się w dwóch, nie mówiąc już o trzech odmiennych systemach, zwłaszcza na poziomie początkującym), kończąc na 'dopiero mając stopień mistrzowski w jednej sztuce' (przy czym chodzi o zakres umiejętności, nie o stopień sam w sobie). A prawda zapewne leży gdzieś po środku. ;)

Przed napisaniem tego posta długo próbowałem znaleźć odpowiedź na forum - bezskutecznie. Jeśli po prostu źle szukałem, proszę o podanie odpowiednich linków bez zbędnych komentarzy.[/b]
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
Przepraszam za podwójny temat. Błąd przy pracy :oops: Jeden z nich (najlepiej ten) można z powodzeniem usunąć.
  • 0

budo_ww60
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
Może zacznij najpierw judo bo jest choć troszke podobieństwa do aikido, po pół roku jak już bedziesz wiedział oco chodzi w judo dodaj karate i po sprawie :wink:
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
No tak, ale tu też są dwie teorie. Jedni twierdzą, żeby drugą sztukę brać zbliżoną do pierwszej, bo podobna i łatwiej, inni natomiast uważają, że wtedy łatwo się pomylić (np. stosując techniki jednej na zajęciach z drugiej) i ogólnie wszystko się kiełbasi, podczas gdy w dwóch całkiem odmiennych sztukach łatwiej się orientować.

Po to ten temat - chciałbym dowiedzieć się, jak to wszystko działa, jak się w ludzkim mózgu układa i takie tam. Czy lepiej od razu, czy lepiej poczekać, i dlaczego. Na pewno jest tutaj multum doświadczonych w tej materii cross-budowniczych, którzy mogą mi podpowiedzieć. ;)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
Ja w zasadzie wybieralem na zasadzie tego co mi brakowalo. Zaczalem od karate i bylem przekonany, ze trenuje doskonaly styl i poradze sobie z kazdym, do monetu sparingu z dobrym bokserem (on uderzal, ja moglem uderzac i kopac). Zajalem sie boksem. Pozniej brakowalo mi graplingu i uzupelnilem to bjj. Teraz w zasadzie robie tylko bjj, a wkrotce uzpelnie to o... strzelectwo :wink: . Organizm odmawia posluszenstwa. Coz lata leca.

Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_ulrich
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
A ja uważam ,że za dużo gadasz,a za mało robisz.Chcesz ćwiczyć to ćwicz ,a nie zakładasz zbędne tematy.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
Być może. Ale jednak - stało się. A ponieważ Twój post niewiele wnosi do tematu, to raczej on jest zbędny.
  • 0

budo_psycho boy jack
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
obie teorie sa sluszne, ale odnosza sie do roznych sytucji. jezeli trenujesz jakis sport zawodowo powiedzmy judo to dodatkowe lekcje zapasow czy bjj moga znacznie podniesc twoje umiejetnosci na macie. jezeli zas pojdziesz na boks to uzupelnisz swoje umiejetnosci o to czego w judo zdecydowanie nie ma - tyle ze na zawodach z tej wiedzy nie skorzystasz. w obu przypadkach zdobedziesz nowe doswiadczenia i bedziesz o cos madrzejszy. pytanie tylko co chcesz osiagnac?

nie kwestionuje twojego wyboru dodatkowych zajec, ale czy judo/karate uprawiane raz w tygodniu ma sens? z tego co wiem ludzie, ktorzy na pierwszych teningach opuszczaja wiecej niz 50% zajec raczej niewiele wynosza. jezeli jeszcze wezmiesz wiecej niz 1 dodatkowy sport jestem niemal pewien ze nawalisz w obu kosztem aikido. osobiscie wzialbym judo na poczatek 2x w tygodniu (judo tez wykorzystuje sile przeciwnika ale w inny sposob i naprawde sie rozni - nie tylko uzulenisz aikido czyms innym ale jeszcze je "poprawisz"). z kolejnym sportem wstrzymaj sie kilka miesiecy. pozniej albo dodasz karate albo zastapisz nim judo.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
Też mam wątpliwości co do jednego razu w tygodniu. Zawsze zostaje wariant dwa razy w tygodniu każda sztuka. Ale to z kolei sporo będzie kosztować... Czas pokaże, jak to się rozegra (w tej chwili skłaniam się ku karate obok aikido i kenjutsu, bo mogę mieć za darmo).

Co chcę osiągnąć? Chcę się po prostu przekonać, jak działają inne rzeczy. Poszerzyć horyzonty. Całkiem dla siebie, zawody mnie nie interesują (z resztą za stary jestem już na zawody ;) ).
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
A myślałeś nad tym, aby ćwiczyć np. 1-3 miesięcy jeden styl, później przez jakiś czas drugi i tak dalej. Po pewnym czasie sam będziesz wiedział jak i co łączyć.

PS Sam uprawiam dwa sporty walki jednocześnie.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
Nie myślałem, ale nie chcę przerywać aikido. Już raczej karate i judo bym wymieniał. Na pewno trzeba się nad tym zastanowić. :)
  • 0

budo_chrystianek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 668 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ny

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
a dlaczego chcesz cos dodawac do aikido?
czy chcesz byc bardziej skuteczny? i pod jakim katem (hehe :D )

a takze jezeli trenujesz cos 5 razy w tygodniu to raczej nie powinienes szukac dodatkowych sportow walki
no chyba ze trening jest lekki i wcale nie jestes po nim zmeczony
ale jezeli sie myle to po prostu masz manie pocztkujacej osoby ktora znalazla nowa zajawke :)
nic w tym zlego ale pamietaj ze przetrenowanie prowadzi do kontuzji a mocny trening wiecej niz 5 razy w tygodniu to droga wlasnie do mniej lub bardziej powaznych uszkodzen
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
Pisałem nieco wcześniej, że poświęciłbym część treningów aikido na inną/inne sztuki. W sumie byłoby nie więcej niż pięć tygodniowo.

Początkująca osoba i zajawka? Jak najbardziej :D

Skuteczność nie ma nic do rzeczy (nie zaczynajmy po raz kolejny tego wątku). O innych sztukach myślę po to, aby nauczyć się podstaw uderzania, kopania i parteru - rzeczy, których w aikido nie ma. Żeby mieć jakieś pojęcie, żeby nie zamykać się w jednym systemie i w jednym sposobie myslenia. A że tradycji nigdy za wiele, stąd takie a nie inne wybory. ;)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?
Ja może w tym semestrze dodam judo 2 razy w tygodniu. Mamy nie zbyt dużo rzutów koshinage w akido a w judo.. hehe wiadomo :D W dodatku przy odrobinie szczęścia nie poświęce treningów aikido bo judo było by jako włef na uczelni. W sumie też bym z chęcią potrenował uderzany styl ale wybrałbym muay thai. Nie ze względu na multimedialny bum ale po pierwsze: ochraniacze, po drugie: bardziej mi się podoba. Ale trzeba pamiętać(jak już wspomniano), że przetrenowanie to niebezpieczna sprawa. W dodatku jak dużo będziesz miał na głowie to nie wyrobisz i coś na tym ucierpi(zdrowie, praca, szkoła, sztuka walki)
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne sztuki walki - kiedy?

Żeby mieć jakieś pojęcie, żeby nie zamykać się w jednym systemie i w jednym sposobie myslenia.

poklon poklon poklon poklon poklon poklon poklon poklon poklon poklon
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024