Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sprostowanie do książki "Kung Fu. Ilustrowana historia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

budo_darek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Sprostowanie do książki "Kung Fu. Ilustrowana historia.
Niedawno ukazała się książka autorstwa Janusza Szymankiewicza, pod tytułem: "Kung Fu. Ilustrowana historia chińskich sztuk walki". Znalazło się w niej miejsce (s. 135 - 136) na opis systemu rodziny Jow (Jow Ga Kung Fu), który mam przyjemność reprezentować. Z przykrością muszę odnotować dość istotną niejasność, jaka wkradła się w opis współczesnej sytuacji Jow Ga w Polsce. Ponieważ w tekście książki zostałem niejako wywołany po nazwisku, czuję się zobowiązany do zamieszczenia tego sprostowania.
Nie jest uprawnione stwierdzenie, że "styl" ćwiczony przez długie lata w Krakowie i w przyległych ośrodkach z inicjatywy najpierw Ryszarda Piwowońskiego a później Grzegorza Ciembroniewicza był jakąś "odmianą", czy "linią" Jow Ga. W formie w jakiej "styl" ten był przekazywany w Polsce od połowy lat 80- tych, aż do faktycznego zaprzestania jego nauczania w szkole G. Ciembroniewicza (trudno podać tu jakąś konkretną datę - można przyjąć, że była to druga połowa lat 90- tych), był on jedynie zbiorem oderwanych elementów, mających częściowo swoje źródło w Jow Ga. Nie był jednak całością tego co składa się na styl Jow Ga. Stąd wynikają zasadnicze rozbieżności między obrazem jego a innych, kompletnie nauczanych gałęzi stylu.
Nie osądzam tu bynajmniej tej sytuacji ani nie podważam wysiłku jaki w ćwiczenia wkładali ówcześni uczniowie i instruktorzy - jest oczywistym, że przed 1989, jakiekolwiek kontakty zagraniczne były utrudnione, a nawiązanie stałego kontaktu z nauczycielami było poważnym wysiłkiem. Poruszam tą kwestię jedynie po to, żeby uniknąć tworzenia zafałszowanego obrazu reprezentowanego przeze mnie systemu. W formie zbliżonej do tej, w jakiej był on nauczany w tym okresie, „styl” przetrwał we wspominanych w książce ośrodkach w podkrakowskich Niepołomicach i Bolechowicach, a także w niektórych innych szkołach z południowej Polski, łączących jego nauczanie z nauczaniem systemów z rodziny vo thuat.
Dwie wizyty sifu Derica Mimsa w Polsce w latach 90 - tych, nie oznaczały objęcia stałą opieką jakiejkolwiek grupy osób ćwiczących w Polsce, czy znaczącej zmiany dotychczasowego programu i metod nauczania. Nie można więc określać ich jako "sprowadzenia tej linii przekazu" do Polski.
Nie podtrzymywano też współpracy ze szkołą z Montrealu, ani nie nawiązano współpracy z żadnym innym nauczycielem Jow Ga.

Nauczanie stylu Jow Ga w jego pełnej formie, rozpoczęło się (bo jest to proces wciąż nieukończony), dopiero w 1999 roku, gdy swoją szkołę ukonstytuował w Polsce sifu Derek Johnson. Nie współpracował on i nie współpracuje z G. Ciembroniewiczem w żadnej formie - on sam ani jego uczniowie.
Z początkiem bieżącego roku (2006) pojawiła się w Polsce jeszcze jedna tradycyjna linia przekazu stylu rodziny Jow, reprezentowana przez Tomasza Płazę z Rzeszowa - ucznia sifu Franka Greinachera z Niemiec.
Oprócz wymienionych powyżej dwóch szkół, nie funkcjonują w Polsce żadne inne szkoły nauczające stylu rodziny Jow.


Umieszczenie obok zamieszczonych w książce, a prostowanych przeze mnie informacji, zdjęcia mistrza Chan Man Cheung'a, może stworzyć błędne wrażenie, że informacje te są przez niego niejako autoryzowane, co z całą pewnością nie miało miejsca. Dobrym obyczajem wśród osób ćwiczących styl Jow Ga, jest nie publikowanie zdjęć osób bez ich wiedzy i pozwolenia.
W zeszłym roku, w Hong Kongu uformowała się Światowa Federacja Jow Ga. Za cel postawiła sobie między innymi dbałość o jakość nauczania stylu, a także o ścisłość podawanych na jego temat informacji. Jednym z jej przedstawicieli jest nasz sifu - Derek Johnson. Moją wypowiedź należy rozumieć w tym właśnie kontekście; jako wyraz dbałości o ścisłość publicznie podawanych informacji a nie jako próbę umniejszania czyichkolwiek zasług, wiedzy, czy umiejętności.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań, chętnie udzielę dodatkowych wyjaśnień.
Sprostowanie o tej samej treści ukazało sę również na naszej witrynie internetowej:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Darek Karkowski
  • 0

budo_-dmr-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 293 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Brooklyn, NY

Napisano Ponad rok temu

Re: Sprostowanie do książki "Kung Fu. Ilustrowana historia.
ja rowniez czekam na swoja kopie ksiazki i ciekawy jestem w jaki sposob opisany zostal system Weng Chun :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024