Skocz do zawartości


Zdjęcie

Techniki ręczne czy coś jeszcze?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Techniki ręczne czy coś jeszcze?
Tak się ostatnio zastanawiałem i zaciekawiła mnie pewna kwestia. Otóż, ucząc się kung-fu (różnych stylów) ćwiczycie styl "kompleksowo" tzn. oprócz form ręcznych wykonujecie także te z bronią? Czy też tylko techniki ręczne, a broń na dodatkowych kursach/zajęciach ew. dla zainteresowanych? Ciekawi mnie jak to wygląda w różnych szkołach? Od siebie powiem, że my uczymy się "kompleksowo", czyli oprócz standardowych rzeczy z systemu również formyz bronią (WC, więc u nas to akurat miecze motylkowe), choć oczywiście znacznie mniej niż reszty.
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
trening z tradycyjną bronią to "tchnienie przeszłości", większość tych broni ma w obecnych czasach tylko "folklorystyczne" znaczenie, stanowi najczęściej jednak pierwszy krok "nobilitacji nowicjusza" w "rodzinie/sekcji/klubie itp", jest to także bardzo dobry trening dla koordynacji ciała i wzroku, a także ćwiczenie siłowo-wytrzymałościowe.
Część z tych broni uczy także w naturalny sposób posługiwania sie i wykorzystania innych przedmiotów w walce lub podobnych typów broni, w Twoim przypadku, odniesienie jest bardzo proste, łatwo Ci przyjdzie przejście z tasaków motylkowych na podwójne pałki, podwójne nunchaku, podwójne sai czy cos w tym stylu.
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?

trening z tradycyjną bronią to "tchnienie przeszłości", większość tych broni ma w obecnych czasach tylko "folklorystyczne" znaczenie, stanowi najczęściej jednak pierwszy krok "nobilitacji nowicjusza" w "rodzinie/sekcji/klubie itp", jest to także bardzo dobry trening dla koordynacji ciała i wzroku, a także ćwiczenie siłowo-wytrzymałościowe.
Część z tych broni uczy także w naturalny sposób posługiwania sie i wykorzystania innych przedmiotów w walce lub podobnych typów broni, w Twoim przypadku, odniesienie jest bardzo proste, łatwo Ci przyjdzie przejście z tasaków motylkowych na podwójne pałki, podwójne nunchaku, podwójne sai czy cos w tym stylu.


Właśnie z pałkami ćwiczymy. Ja traktuje to w kategoriach kulturowo-poznawczych, ciekawe doświadczenie, element całego dorobku stylu. Wiadomo, że kung-fu to hart ducha i ciała. No i mimo wszystko są to dobre ćwiczenia koordynacyjno-ruchowe. Dobre uzupełnienie stylu, bo większość ułożeń rąk np. w formach jest takich jak w formach bez mieczy, równiez poruszanie podobne. A jak jest u innych osób z forum?
  • 0

budo_sith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
U mnie trening formy z mieczami ,, motylkowymi'' przekłada się bezpośrednio na sparingi na atrapy noża i baton. Nie można wszystkiego jak leci stosować ale wiele z technik/manewrów jest zaskakujące dla sparingpartnera...
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
A co dokładnie ćwiczysz?
  • 0

budo_sith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
Wing Chun u Andrzeja Szuszkiewicza
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?

Wing Chun u Andrzeja Szuszkiewicza


No patrz trenujemy razem i nawet o tym nie wiemy :)
Czego to się człowiek może dowiedzieć "przypadkiem".
  • 0

budo_holm3s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
Ja osobiście ćwiczę trochę bronią na własną rękę mając podstawy z wushu. Szczerze mówiąc to machanie np. takim guan dao straciło swoje znaczenie, ale nauka kijem faktycznie może się przydać choćby przy użyciu broni improwizowanej.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
Sądzę że trening walki bronią to nie taki znowu relikt przeszłości - każdy blokers z motylkiem Wam to powie ;) .

W WT mamy dlugi kij + bart cham dao - czyli poznaje się zasady walki czym dlugim i krotkim, pojedynczym lub podwojnym, tepym albo ostrym. Kondensacja materialu typowa dla yongchunow ;) .

Poza tym trening kijem to bardzo dobre cwiczenie silowe, wiec nie okreslilbym tego mianem folkloru. nigdy nie wiadomo tez kiedy Cie husaria bedzie probowala dopasc;)
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
no ja wlasnie kombinuje jak bez auta przewiezc ze sklepu odpowiednik wloczni - kija 3.5-4 m zaostrzonego na koncu. Jak ma dobra srednice to dobrze rozwija sile:)
  • 0

budo_bałaban
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
A ja mam pytanie do Belora i Sitha - czy treningach wing chun w Waszej szkole stawia się głównie na techniki ręczne ? - ja się nie znam kompletnie na odmianach kung fu ale na stronce szkoły o treningu technik nożnych nie ma żadnej wzmianki , czy wing chun to taki właśnie styl w którym nie ma raczej żadnych kopnięć itd... , szukam szkoły w Krakowie i jest jeszcze jedna na Królewskiej - z opisu wygląda że tam trening obejmuje i techniki ręczne i nożne - jak to jest ?
  • 0

budo_marek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
wing tsun ma wiele kopnięć, 3 w formie chum kiu i 8 w formie manekina, także kolana i trening chigerk który jest przeniesieniem chisao na nogi, jest jeszcze jedna szkoła wing tsun kung fu na grodzkiej 4,
trening w każdą sobotę godz. 12,

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

pozdrawiam
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?

A ja mam pytanie do Belora i Sitha - czy treningach wing chun w Waszej szkole stawia się głównie na techniki ręczne ? - ja się nie znam kompletnie na odmianach kung fu ale na stronce szkoły o treningu technik nożnych nie ma żadnej wzmianki , czy wing chun to taki właśnie styl w którym nie ma raczej żadnych kopnięć itd... , szukam szkoły w Krakowie i jest jeszcze jedna na Królewskiej - z opisu wygląda że tam trening obejmuje i techniki ręczne i nożne - jak to jest ?


WC jest stylem, w którym jak w każdym innym istnieją akcje "i na nogi na ręce". Oczywiście, że ćwiczymy i jedno i drugie. Myślę, że najsensowniej jest po prostu przyjść na trening (można także wziąć udział) i zobaczyć samemu. Wiele akcji w WC wyprowadza się właśnie z kopnięć (najczęściej proste przednie i low kick), które mają wstępnie nieco zachwiać przeciwnikiem, wybić go z równowagi (to podobnie jak w modliszce). Myślę, że pytanie, czy tylko techniki ręczne wynika z pewnego nieporozumienia.
Na Królewskiej jest szkoła ale nie WC tylko CLF, a to zupełnie inny styl.
Co do wypowiedzi Marka to podzielam jego zdanie - sa dwie szkoły WC/WT w Krakowie nasza oraz na ul. Grodzkiej. Polecam odwiedzić obie i samemu zadecydować. Niektórych kwestii nie da się wytłumaczyć teoretycznie.
pozdrawiam
  • 0

budo_bałaban
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
Jeszcze mam 2 pytania : 1. jakie są zasadnicze różnice pomiędzy tymi szkołami ( chodzi mi o szkoły na Starowiślnej i Królewskiej ) ? , 2. jaką szkołę powinienem wybrać żeby oprócz technik ręcznych była całkiem sporo technik nożnych ?
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?

Jeszcze mam 2 pytania : 1. jakie są zasadnicze różnice pomiędzy tymi szkołami ( chodzi mi o szkoły na Starowiślnej i Królewskiej ) ? , 2. jaką szkołę powinienem wybrać żeby oprócz technik ręcznych była całkiem sporo technik nożnych ?


Hmm. Zasadnicze różnice są takie, że Wing Chun i Choy Li Fut to dwa zupełnie inne style o odmiennej koncepcji i filozofii. Oba są bardzo ciekawe i warte zainteresowania. To jest zasadnicza różnica :) Jeśli chcesz zobaczyć w praktyce jak to wygląda to odwiedź obie szkoły.
Jesli chodzi o drugie pytanie, to rozumiem, że jesteś nastawiony bardziej na rywalizację sprotową niż realna walkę. W takim razie radziłbym sie zastanowić nad stylem kopanym typu Tae Kwon Do, tam najwiecej jest właśnie technik nożnych i mozliwość rywalizacji sportowej znacznie większa niż w KF.
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: Techniki ręczne czy coś jeszcze?
Nie masz szkoly na Starowislnej bo teraz jest na Stradomiu :wink: O charakterystyce choy lee fut mozesz przeczytac na ich stronie:choyleefut.pl a o wing chun na:www.kungfu.krakow.pl. W wing chun jest wiecej technik recznych, ale najlepiej zrobisz jak przyjdziesz we wrzesniu do jednej i drugiej szkoly i sam sprawdzisz, ktory styl Ci odpowiada.
a w Krakowie masz jeszcze Dluga Piesc( b.duzo technik noznych) i Bialego Żurawia [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024