Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wu Tunan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Wu Tunan
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - i inni
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
To akurat już było.

Ale tutaj ta sama forma w wykonaniu ucznia Wu Tunana:



I jeszcze jeden pokaz ucznia Wu Tunana z dobrze wytresowanymi uczniami



Parę słów na temat takich pokazów, bo jedni się przesadnie zachwycają, a
inni widzą w tym ściemę.

Oczywiście jest to ściema, w takim samym sensie, jak każdy pokaz. Pokaz to
jest pokaz, a nie realna sytuacja walki. Na pokazie zawsze partner musi
robić co do niego należy, żeby pokaz był udany. Judocy mogą zrobić pokaz,
gdzie raz za razem wysoko rzucają przeciwnikami, a w pojedynku z kimś, kto
też chce wygrać, robi się rzeźnia, i tylko czasem wyjdzie coś widowiskowego.
Dokładnie tak samo jest tutaj.

Przy czym wcale nie jest łatwo nauczyć ludzi, żeby tak odlatywali :) Oni
muszą być "wytresowani" do ściśle określonego działania. Takie pokazy nie
wychodzą najlepiej na ludziach przypadkowych, a tylko na uczniach, najlepiej
zaawansowanych. Śmieszne jest gdy niektórzy opowiadają, że to dlatego, że
zaawansowani uczniowie mają dostatecznie wysoki poziom qi :) Z tego
wynikałoby, że lepiej nie podnosić "poziomu qi", bo to ułatwia zadanie
przeciwnikowi :)

Takie pokazy najlepiej wychodzą na zaawansowanych uczniach po prostu
dlatego, że oni potrafią zachowywać się dokładnie tak, żeby to wyszło,
podczas gdy mniej zaawansowani lub ludzie z zewnątrz mogą zareagować
inaczej, i założony pokaz się nie uda.

Stosunkowo proste jest to odrzucanie przeciwników pchających z wszystkich
stron dookoła. Oczywiście pod warunkiem, że są wytresowani do odpowiedniego
reagowania. Dzięki temu, że z drugiej strony ktoś pcha mocno w kierunku
przeciwstawnym, każdy z pchających wkłada w pchanie maksimum siły. Teraz
lekkie "wchłonięcie" i "eksplozja". Pchających trzeba wytresować, żeby
skoncentrowali się na utrzymaniu maksymalnej siły pchającej, wtedy
"wchłonięcie" na moment pozbawia ich zakorzenienia, i w rezultacie z
maksymalną siłą odpychają się od "eksplodującego" mistrza. Chyba, że skupią
się bardziej na utrzymaniu zakorzenienia, i gotowości do zatrzymania
pchnięcia, gdy osłabnie oparcie. Wtedy po prostu nic szczególnego się nie
wydarzy :)

Akurat znalazlem klip jak KrzyśT mnie odrzuca (mimo widocznej różnicy rozmiarów i masy), właśnie dlatego, że "prawidłowo" reaguję i stwarzam perfekcyjną sytuację do tego, żeby to się mogło udać:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Chodzi o to, że ja tutaj reaguję w określony sposób, żeby sprawdzić
poprawność wykonania akcji. Taka umiejętność jest potrzebna, żeby pomóc
partnerowi w korekcie techniki. To umożliwia sprawdzenie sposobu i kierunku
działania siły, podczas gdy takie sprawdzenie nie jest możliwe, gdy
partner na którym wykonywana jest akcja zachowa się w sposób inny od
założonego.

Tak w ogóle to akurat tłumaczyłem Krzysiowi, jak ma się zachowywać, żeby udał się pokaz dla chińskiej telewizji :) Przy czym tutaj akurat w odróżnieniu od klipu na górze nie dodałem swojej siły. Jedyne w czym pomogłem, to stworzenie sytuacji na granicy utraty równowagi, i zasygnalizowanie, kiedy ta sytuacja nastąpiła.

A w praktyce to się może czasem zdarzyć, gdy akurat akcja trafi na sprzyjającą sytuacją, tak jak na zawodach judo czasem zdarza się widowiskowy rzut, chociaż na pokazie każdy jest widowiskowy.

I znów tłumaczę rzeczy oczywiste...
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
jak bylo to przepraszam. wrzucilem bo nazwiska znane raczej... nie zeby mnie "odrzuty" krecily.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
Był tylko ten pierwszy, z samym Wu Tunanem
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
tu podepne, zeby nie mnozyc:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


i spora playlist'a. moze kogos zainteresuje
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
No ale to raczej należałoby podpiąć do tematu z videoklipami stylu Chen.

Mamy tu do czynienia z wersją xiaojia stylu Chen.
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
no faktycznie troche tu balaganie :oops: przepraszam. przy okazji jest tam filmik na ktorym Chen Yu pokazuje aplikacje do tui shou. i wydaje mi sie na podstawie co prawda tylko kilku rzeczy ktore widzialem i tego krotkiego filmiku, ze on chyba nie bajeruje za duzo? przynajmniej dla mnie ok. link ponizej


  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan

no faktycznie troche tu balaganie :oops: przepraszam. przy okazji jest tam filmik na ktorym Chen Yu pokazuje aplikacje do tui shou. i wydaje mi sie na podstawie co prawda tylko kilku rzeczy ktore widzialem i tego krotkiego filmiku, ze on chyba nie bajeruje za duzo? przynajmniej dla mnie ok. link ponizej


jako ze Dacheng nie odpowiedzial to moze ja sie wypowiem: tak walsnie powinno wygladac prawdziwe taiji tuishou, w tym filmiku widac wyraznie to o czym mowimy tutaj czesto ze taiji to styl prozapasniczy, przeciwnik ma upadac gdzies blisko pod nagami tak aby sie uszkodzil i mozna go tez latwo kopnac a nie bezsensu jakies dziwne podskoki odrzuty gdzie przeciwnik zaraz wraca do walki
kolejna rzecz to dystans, w filmiku z chenyu widac wyraznie prawdziwy dystans w jakim sa a nie to co 99,99% taijczmenow robi: czyli stanie w stosunku do siebie na wyciagniete ramiona i popychanie sie dlonmi
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
dzieki Tomasz. przy okazji jeszcze jedno pytanie. czy prozapasniczy od zawsze (czego mozna sie domyslac z powiedzmy ruchu i pracy), czy bardziej od czasow gdy "uderzanie" stalo sie politycznie niepoprawne, a "przepychanie" w miare do zaakceptowania przez wladze i stosunkowo bezpieczne?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
1. Ta "polityczna poprawność" miała duży wpływ na to, że dzisiaj duży nacisk jest położony na tui shou, a prawie nikt w taijiquan nie robi san shou, więc większość z tego co się widzi wygląda raczej quasi-graplersko.

2. W przypadku laików jest potrzeba zwracania uwagi na to, że w taijiquan jest dużo graplerstwa, bo nie wiedzieć czemu w ruchach taijiquan próbują się dopatrywać tylko uderzania, i w rezultacie nie dostrzegają w nich sensu, bo to w dużej mierze nie są uderzenia, a rzuty.

3. Oryginalnie taijiquan, to połączenie da, ti, shuai, na, czy posługując się terminologią popularną dzisiaj: połączenie uderzania i graplingu w stójce. Przy czym nie dotyczy to tylko taijiquan, ale generalnie kung-fu. To nie są style uderzane, jak je klasyfikują laicy z kręgów mma.

4. Zatem taijiquan jest stylem prozapaśniczym, nie w sensie, że jest tylko chwytany, ale w takim, że jest w dużej mierze chwytano-rzucany, że ta część jest bardzo istotna. Czyli, że uderzenia nie są czymś oderwanym, ale są zintegrowane z innymi akcjami.

5. Generalnie klasyfikacja uderzane - chwytane bardziej nadaje się do klasyfikowania reguł zawodów sportowych, niż do klasyfikowania tradycyjnych sztuk walki. Bo to dopiero przy tworzeniu regulaminów sportowych nastąpiło takie wyraźne zróżnicowanie.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
i jak zwykle Dacheng nam ladnie wszystko wyjasnil 8)

ja tylko dodam ze taiji samo w sobie bylo bardziej prozapasnicze niz inne style np xingyiquan ktory tez ma jakies rzuty ale bazuje na uderzeniach, w taiji glowna baza byl rzut ale oczywiscie wystepowaly tez kopniecia i uderzenia - to w sumie przypomina nieco dzisiejsza doktryne mma gdzie konkretni zawodnicy bazuja na jakis podstawa ale musza robic tez pozostale rzeczy w kungfu byli to nie zawodnicy ale cale style
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
dzieki!
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan
jeszcze jedno, zwroc uwage na roznice pomiedzy rzutami taiji i rzutami shuai jiao - taiji (co widac w ruchu Chen Yu) ma bardzo duza prace, nisko osadzonych bioder w rucvhu obrotowym
nawet pamietam na amerykanskich forum shuaijiaowiec z Taiwany pisal ze poco sie tak meczyc to mozna zrobic dokladajac podcinke z nogi taki sam rzut a jest latwiej sie nauczyc
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Wu Tunan

ja tylko dodam ze taiji samo w sobie bylo bardziej prozapasnicze niz inne style np xingyiquan ktory tez ma jakies rzuty ale bazuje na uderzeniach, w taiji glowna baza byl rzut ale oczywiscie wystepowaly tez kopniecia i uderzenia

to ja tylko dodam ze zgodnie z moja minimalna wiedza w xingyiquan rzuty i dzwignie traktuje sie jako bonus - to znaczy wykonuje sie np wejscie i jesli jest okazja to przechodzi do dzwigni ale z mysla ze raczej w polowie dzwigni pan wyjdzie to uderzenie bedzie sednem programu, czesto sie zaklada jakby ze on sie wlasnie zajmie ta dzwignia a zagrozenie idzie z innego miejsca. To w praktyce sie jakos tak robi ze stwarza sie pozorne zagrozenia ukrywajace atak, i to jest taki lancuszek ze zawsze zakladamy ze cos nie wydzie i kazdy atak ma schowana opcje B. Chociaz to tylko teora ogolna bo jak sie przechodzi do xing zwiezrat poszczegolnych, np tygrysa to bedzie sie chcialo skrocic dystans i przejsc do kontroli glowy i karku - ale tu wiem bardzo malo juz.

Podobno tez dobrze wychodzi sparowanie lekkie tuishou z uderzeniami taichi na xingyiquan. Bo tam gdzie taiji stara sie czuc ruch i intencje to xi stara sie tak ruszac zeby nie telegrafowac niczego - np. stara sie nie przemieszczac punktu kontaktu rak ale w tym czasie przemiescic cialo - wiec ruch nie jest odczowalny a czuje sie jak juz jest za pozno:)

no to tyle ode mnie takich oczywistych ogolnikow raczej - pewno naplotlem troche bzdur ale trodno:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024