Niedawno ukazała się książka autorstwa Janusza Szymankiewicza, pod tytułem: "Kung Fu. Ilustrowana historia chińskich sztuk walki". Znalazło się w niej miejsce (s. 135 - 136) na opis systemu rodziny Jow (Jow Ga Kung Fu), który mam przyjemność reprezentować. Z przykrością muszę odnotować dość istotną niejasność, jaka wkradła się w opis współczesnej sytuacji Jow Ga w Polsce. Ponieważ w tekście książki zostałem niejako wywołany po nazwisku, czuję się zobowiązany do zamieszczenia tego sprostowania.
Nie jest uprawnione stwierdzenie, że "styl" ćwiczony przez długie lata w Krakowie i w przyległych ośrodkach z inicjatywy najpierw Ryszarda Piwowońskiego a później Grzegorza Ciembroniewicza był jakąś "odmianą", czy "linią" Jow Ga. W formie w jakiej "styl" ten był przekazywany w Polsce od połowy lat 80- tych, aż do faktycznego zaprzestania jego nauczania w szkole G. Ciembroniewicza (trudno podać tu jakąś konkretną datę - można przyjąć, że była to druga połowa lat 90- tych), był on jedynie zbiorem oderwanych elementów, mających częściowo swoje źródło w Jow Ga. Nie był jednak całością tego co składa się na styl Jow Ga. Stąd wynikają zasadnicze rozbieżności między obrazem jego a innych, kompletnie nauczanych gałęzi stylu.
Nie osądzam tu bynajmniej tej sytuacji ani nie podważam wysiłku jaki w ćwiczenia wkładali ówcześni uczniowie i instruktorzy - jest oczywistym, że przed 1989, jakiekolwiek kontakty zagraniczne były utrudnione, a nawiązanie stałego kontaktu z nauczycielami było poważnym wysiłkiem. Poruszam tą kwestię jedynie po to, żeby uniknąć tworzenia zafałszowanego obrazu reprezentowanego przeze mnie systemu. W formie zbliżonej do tej, w jakiej był on nauczany w tym okresie, „styl” przetrwał we wspominanych w książce ośrodkach w podkrakowskich Niepołomicach i Bolechowicach, a także w niektórych innych szkołach z południowej Polski, łączących jego nauczanie z nauczaniem systemów z rodziny vo thuat.
Dwie wizyty sifu Derica Mimsa w Polsce w latach 90 - tych, nie oznaczały objęcia stałą opieką jakiejkolwiek grupy osób ćwiczących w Polsce, czy znaczącej zmiany dotychczasowego programu i metod nauczania. Nie można więc określać ich jako "sprowadzenia tej linii przekazu" do Polski.
Nie podtrzymywano też współpracy ze szkołą z Montrealu, ani nie nawiązano współpracy z żadnym innym nauczycielem Jow Ga.
Nauczanie stylu Jow Ga w jego pełnej formie, rozpoczęło się (bo jest to proces wciąż nieukończony), dopiero w 1999 roku, gdy swoją szkołę ukonstytuował w Polsce sifu Derek Johnson. Nie współpracował on i nie współpracuje z G. Ciembroniewiczem w żadnej formie - on sam ani jego uczniowie.
Z początkiem bieżącego roku (2006) pojawiła się w Polsce jeszcze jedna tradycyjna linia przekazu stylu rodziny Jow, reprezentowana przez Tomasza Płazę z Rzeszowa - ucznia sifu Franka Greinachera z Niemiec.
Oprócz wymienionych powyżej dwóch szkół, nie funkcjonują w Polsce żadne inne szkoły nauczające stylu rodziny Jow.
Umieszczenie obok zamieszczonych w książce, a prostowanych przeze mnie informacji, zdjęcia mistrza Chan Man Cheung'a, może stworzyć błędne wrażenie, że informacje te są przez niego niejako autoryzowane, co z całą pewnością nie miało miejsca. Dobrym obyczajem wśród osób ćwiczących styl Jow Ga, jest nie publikowanie zdjęć osób bez ich wiedzy i pozwolenia.
W zeszłym roku, w Hong Kongu uformowała się Światowa Federacja Jow Ga. Za cel postawiła sobie między innymi dbałość o jakość nauczania stylu, a także o ścisłość podawanych na jego temat informacji. Jednym z jej przedstawicieli jest nasz sifu - Derek Johnson. Moją wypowiedź należy rozumieć w tym właśnie kontekście; jako wyraz dbałości o ścisłość publicznie podawanych informacji a nie jako próbę umniejszania czyichkolwiek zasług, wiedzy, czy umiejętności.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań, chętnie udzielę dodatkowych wyjaśnień.
Sprostowanie o tej samej treści ukazało sę również na naszej witrynie internetowej:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Darek Karkowski
Sprostowanie do książki "Kung Fu. Ilustrowana historia.
Rozpoczęty przez , Ponad rok temu
1 odpowiedź w tym temacie
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Seminarium z Chen Zhenglei'em
- Ponad rok temu
-
zbior materialow z youtube
- Ponad rok temu
-
Gongliquan
- Ponad rok temu
-
Legendy Weng Chun
- Ponad rok temu
-
Yiquan - nowe klipy
- Ponad rok temu
-
Techniki ręczne czy coś jeszcze?
- Ponad rok temu
-
Jet Li ,co o nim wiadomo.
- Ponad rok temu
-
Wu Tunan
- Ponad rok temu
-
Wushu....!?
- Ponad rok temu
-
Wasze SLT
- Ponad rok temu