Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_alwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Mam takie pytanie, czym sie rozni np: mea geri keage od mea geri kekomi ? na treningach nigdy nie uzywalismy tych "koncowek" dltatego tez kompletnie nie wiem czym sie rozni jedno kopniecie od drugiego :(
  • 0

budo_okinawa_marti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Witam.
Różnica jest bardzo widoczna.

mg keage - jest to kopinięcie szybkie tzw. "strzał bata" i jest to najczęściej początek jakiejś akcji.

mg kekomi - jest to kopnięcie "pchnięcie", czyli nożna technika stopująca.

Takiego nazewnictwa używało się i nie wiem czy używa nadal w Shotokanie.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Co prawda nie znam takich kopnięć jak mae geri keage czy mae geri kekomi.

Znam zato Yoko geri keage i kekomi.

Keage to jak napisał poprzednik strzał z bata tak jak mae geri. Oddech wykonujemy przy ściągnięciu nogi (po wykonaniu kopnięcia). Keage ma wyjście takie jak do mae geri z tym że noga jest pochylona pod kątem 45 stopni.

Kekomi to pchnięcie-kopnięcie mocniejsze gdzie mamy dwa wydechy. Jeden w momencie kopnięcia gdy noga jest prosta, kolejny przy ściągnięciu nogi. Wyjście takie jak do mae geri - na wprost. Kopnięcie w obu przypadkach w bok - yoko.

Nie wiem skąd się wam wzięło przy tym 'mae'. Mae oznacza tyle co "przed siebie" "do przodu" "na przeciwko". Yoko zaś oznacza "bok" "w bok". Jest też używane jako imię kobiece ale to już tylko jako ciekawostka ;]
  • 0

budo_okinawa_marti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Amaroth możesz nie wiedzieć, że takie coś istniało... Był taki podział technik jak zaczynano ćwiczyć w Polsce Karate Shotokan i jeszcze w latach 90-tych tak było. Bez urazy, ale troszku za młody wtedy byłeś.

Obie techniki Mae i Yoko Geri miały po dwa rodzaje keage (wznoszące) i kekomi (pchnięcie).
Później od tego się odeszło i nawet w wymaganiach egzaminacyjnych już pozostało tylko yokogeri. W sumie i dobrze. Poza tym to tylko ładnie wyglądało jak się kopało w powietrze.

Alwer powiedz mi co trenujesz, że jeszcze taki podział przy mae geri jest???

Pozdrawiam
  • 0

budo_alwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Cwicze kyokushinkan ale na szczescie takiego podzialu na treningach nie mamy. O takich kopnieciach wyczytalem u Milkowskiego, ktory jak dla mnie nie potrafil przedstawic roznic miedzy tymi kopnieciami dlatego to pytanie.. Zreszta ksiazka ta jako zrodlo wiedzy jest troche zbyt arachaiczna, ale przynajmniej dzieki niej jakos przetrwam przerwe wakacyjna w treningach ;)
  • 0

budo_okinawa_marti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Znam jego książki.
Bardzo dawno wydane i wiele się od tego czasu zmieniło.
Jest już nieco inne spojrzenie na karate i inny dostęp do wiedzy, niż miał Miłkowski.

Co Ciebie do niej skłoniło :?:
Przecież ona praktycznie o shotokanie jest, a kyokushin się różni bardzo ...

:-)
  • 0

budo_alwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Do czytania sklonila mnie skrajna desperacja ;) Jak pisalem teraz mam przerwe w treningach a jako nowicjusz wykazuje znaczne zainteresowanie wszystkim co ma z karate jakikolwiek zwiazek.. a ze jestem z miasta w ktorym w zadnej z ksiegarn nie znalazlem nic na ten temat pozostaly biblioteki, tam natknalem sie na "Karate" i z braku alternatywy zapoznalem sie z ta pozycja.. A propos mam jeszcze jedne pytanie jak "dobrze" spedzic wakacje? czyli cwiczyc np na worku i z kumplem, czy moze na tym poziomie zaawamsowania (6m-cy) lepiej tylko jest plywac, biegac itp ?
  • 0

budo_okinawa_marti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Wszystko zależy od tego co już potrafisz.
Wakacje w większości klubów to trudny okres.
Okres przerwy, w której najczęściej jest przynajmiej 1 obóz.

Samemu ciężko jest się zmobilizować, więc zdecydowanie polecam ćwiczenie z drugą osobą jeśli chodzi o trening związany z techniką, budowanie siły dynamicznej (worek, poduchy i inne "pomoce naukowe" :wink: ), koordynacją ruchową, czasem reakcji, itd.

Sprawy kondycyjne możesz sama we własnym zakresie rozwijać - bieganie, pływanie, trening siłowy (pompki, brzuszki, grzbiet, itd.), wskazane jest również pobieganie np. za piłką :wink:

Nieco ogólnie to opisałem, ale tak najczęśćiej wygladają wakacje. Ja jestem zdecydowanie przeciwny przerwą wakacyjnym. To sprawia, że młodzi adepci czyją się nieco porzuceni, nie wiedzą co mają ze sobą zrobić. Brak im kogoś kto nimi pokieruję. Bez urazy może w Twoim przypadku tak nie jest. Najczęściej takie okresy kończą się do młodych kontuzjami, ponieważ starają się sami coś robic. Dobra chyba się lekko rozpisałem.

Powodzenia w ćwiczeniu :-)
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?

Amaroth możesz nie wiedzieć, że takie coś istniało... Był taki podział technik jak zaczynano ćwiczyć w Polsce Karate Shotokan i jeszcze w latach 90-tych tak było. Bez urazy, ale troszku za młody wtedy byłeś.


Urazy nie żywię oczywiście ;] Jak już wspomniałem nie wiedziałem że coś takiego istniało. Faktycznie jestem za młody a karate trenuje tylko 3 lata. Jak sie uda i sie dobrze na studia teraz dostane to i czwarty rok sie zacznie ;]

Mógłbyś mi opisać dokładniej jak wygląda mae geri kekomi i keage? I czym się różnią od zwykłego mae geri? Bo nie wiem jak mam je sobie wyobrażać ;]
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Najprościej pisząc to przy kopnięciach kekkomi musisz nogę na chwilę przytrzymać wyprostowaną i po chwili ją ściągnąć a przy keage kopiesz bez przytrzynywania nogi starasz się jak najszybciej wyprostować i zgiąć nogę w kolanie.
  • 0

budo_karate_shotokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rumia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Mae geri keage to w kombinacji jest w środku gdzieś lub na początku. Do tego wygląda to tak że kime jest przy powrocie nogi czyli: uniesienie nogi, szybkie kopniecie (najczęśniej na brode bo na brzuch praktycznie nieskuteczne), powrót nogi (w tym momencie jest kime), opuszczenie nogi.
Mae geri kekomi znajduje sie na koncu kombinacji zazwyczaj. Kime jest w momencie kopniecia (czyli jak jest noga wyprostowana) i jest to pchnięcie i wygląda tak: uniesienie nogi, kopnięcie (w tym momencie kime), powrot nogi, opuszczenie nogi.
Kombinacja egzaminowa z tymi kopnięciami: Mae geri keage jodan-mae geri kekomi chudan.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?

Mam takie pytanie, czym sie rozni np: mea geri keage od mea geri kekomi ? na treningach nigdy nie uzywalismy tych "koncowek" dltatego tez kompletnie nie wiem czym sie rozni jedno kopniecie od drugiego :(


kekomi jest po lini prostej na chudan, a keage po luku do gory na jodan
  • 0

budo_karate_shotokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rumia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
kto powiedzial ze nie moze byc kekomi na jodan?
  • 0

budo_okinawa_marti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Karate_koks zgadzam się zupełnie z Twoim podziałem stref dla tego kopnięcia, jeśli ktoś pyta jak to dzielono kiedyś.

Teraz już się nie stosuje tego podziału dla techniki mae geri.

Kekomi to kopnięcie stopujące, więc raczej nie zastopujesz gościa kopnięciem mae geri na twarz. Głowa jest za bardzo ruchomą częścią ciała. Zeby kogoś zastopować musisz mieć większy, stabilny obszar ciała - chudan się do tego bardzo dobrze nadaje gdyż jest najbliżej środka ciężkości ciała.
Bez partnera wygląda ta technika tak jakbyś chciał w jednej chwili całą swoją siłę władować w jeden punkt na wysokości pasa, w końcu techniki następuje kime oraz krótka przerwa, w której noga pozostaje nadal wyprostowana. Powrót nogi do podudzia. Wracasz do pozycji.

Uderzenie na twarz może byc jedynie początkiem akcji i elementem zaskoczenia. Po tej technice musi pójść kolejna i kolejna, zakończona parterem pacjenta (dobiciem i końcem akcji-walki).
Właśnie tu wykorzystuje się technikę keage. Jest to kopnięcie dynamiczne - "strzał bata".
W technice przy wyproście nogi nie ma rzadnej przerwy. Kopiemy i natychmiast wracamy nogą do podudzia.



Może i można kekomi na twarz kopnąć, ale czy to skuteczne bedzie ...

Karate_shotokan może w shotokanie kopiecie sobie jeszcze dziś mae geri kekomi na twarz, lecz to jest nieskuteczne na ulicy. Tylko gościa tym w*****sz. Poza tym mu jeszcze grzecznie nóżkę przed nosem zostawisz żeby ją złapał. Powodzenia.


Pozdro for @ll
:-) :-) :-)
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Z bólem sera czytam te komentarze...
Nieskuteczne na brzuch, nieskuteczne na głowę to weźcie się wreszcie do roboty to może będzie skuteczne!
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
Ale mnie nie o to chodziło. To o czym pisaliście doskonale wiem. Zapytam w takim razie inaczej. Czym się rózni mae geri kekomi od yoko geri kekomi? Po nazwie wnioskuje że jest ono kopane do przodu. I jakoś ciężko mi to sobie wyobrazić ;]
  • 0

budo_karate_shotokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rumia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
hiehie kolego zobacz film ong bak i powiedz mi ze mae geri kekomi jodan jest nieskuteczne :D :D :D lol... wiem to tylko film... ale jest takie uderzenie otwarta reka pod nos gdzie koles juz padnie... taki paraliz... noga mozna to samo!
Akurat na treningu nie kopiemy kekomi jodan bo to glupie zagranie. Napisalem tylko ze tez mozna!
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?
kopnięca typu keage - wektor uderzenia skierowany w górę lub prawie w górę,
kopnięcia typu kekomi - wektor uderzenia poziomo w przód,
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?

Czym się rózni mae geri kekomi od yoko geri kekomi? Po nazwie wnioskuje że jest ono kopane do przodu. I jakoś ciężko mi to sobie wyobrazić ;]


Mae kekomi geri - kopnięcie w przód
Yoko kekomi geri - kopnięcie w bok

Polecam ksiązkę "Dynamicze karate" Masatoshi Nakayamy.

Często w początkowych fazach poznawania naszej sztuki różnica pomiędzy kopnięciami typu keage i kekomi jest pomijana przez instruktorów. I jest to według mnie błąd szkoleniowy, dlatego że sa to techniki o rożnym zastosowaniu i zasięgu efektywnym.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kekomi a keage roznice w wykonaniu ?

kopnięca typu keage - wektor uderzenia skierowany w górę lub prawie w górę,
kopnięcia typu kekomi - wektor uderzenia poziomo w przód,


kekomi oczywiście poziomo również w bok
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024