Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mocna technika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
98 odpowiedzi w tym temacie

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
We wszystkich rzutach typu kiriotoshi, aikiotoshi, sumiotoshi etc. nie działa się na uke dźwignią, tylko samym wychyleniem, przynajmniej ja tak to widzę, że nie ma tam żadnej dźwigni...

A propos tych wszystkich "otoshi", to chyba w różnych sekcjach różnie się to nazywa, np. u nas to wszystko to jest kokyu nage... :lol: Chociaż jak zapytałem senseia jak wygląda sumiotoshi, to mi pokazał, ale na treningu nigdy tej nazwy nie używał...
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Jest taka wersja iriminage ura, w ktorej nie ma standardowej dzwigni na kregoslup, tylko tori trzyma glowe uke przy barku i wykorzystujac jego ruch, poprzez prace bioder rzuca go (sila odsrodkowa zabiera nogi uke z maty i caly tulow do gory). Nie przecze, tu jest dzwignia na kregoslup itd., ale rzut nie jest przez dzwignie, tylko wytracenie. Ta wersja jest nota bene znacznie trudniejsza do wykonywalnego opanowania (ale od czasu do czasu na kims nie za ciezkim mi wychodzi :twisted: ).
Tak samo kote gaeshi mozna wykonywac nie robiac dzwigni na nadgarstek (tzn. to nie jest juz kotegaeshi, ale obalenie na zasadzie wytracenia, w formie takie samo jak kg). Mimo ze w trakcie robienia techniki sa dzwignie (chociazby na lokiec), to rzut jest przez wytracenie a nie przez dzwignie.
Wogole dzwigni nie rozumiem jako elementu "rzucajacego", raczej doprowadzajacego do wytracenia czy wychylenia. Co innego katame waza, ale to nie sa rzuty.

Niedzwiedz - w kiri otoshi jest dzwignia - oddzialujesz przez ramiona na barki i kregoslup ;)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Jest taka wersja iriminage ura, w ktorej nie ma standardowej dzwigni na kregoslup, tylko tori trzyma glowe uke przy barku i wykorzystujac jego ruch, poprzez prace bioder rzuca go (sila odsrodkowa zabiera nogi uke z maty i caly tulow do gory). Nie przecze, tu jest dzwignia na kregoslup itd., ale rzut nie jest przez dzwignie, tylko wytracenie. Ta wersja jest nota bene znacznie trudniejsza do wykonywalnego opanowania (ale od czasu do czasu na kims nie za ciezkim mi wychodzi :twisted: ).
Tak samo kote gaeshi mozna wykonywac nie robiac dzwigni na nadgarstek...

Taka wersja u nas byla podstawowa. I dziala. Na kazdym... 8) 8) 8)
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Taka wersja u nas byla podstawowa. I dziala. Na kazdym... 8) 8) 8)

wiem :) :twisted:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Wogole dzwigni nie rozumiem jako elementu "rzucajacego", raczej doprowadzajacego do wytracenia czy wychylenia. Co innego katame waza, ale to nie sa rzuty.


A czym doprowadzasz do wychylenia? Stanowczym spojrzeniem? :wink:
Dzwignia jest zakladana w momencie pierwszego kontaktu i pozostaje zalozona dopuki gosciu sie rusza. W trakcie utrzymywania wychylenia za jej pomoca mozna wykonac rzut, np. shihonage i utrzymac dzwignie nawet jak uke juz upadnie, tak, zeby za jej pomoca wykonac trzymanie lub uniruchomienia. Z tego wyglada, ze dzwignie jest potrzebna w kazdym momencie techniki :) 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Nie przecze, tu jest dzwignia na kregoslup itd., ale rzut nie jest przez dzwignie, tylko wytracenie.

Przeciez jak tylko zluzujesz dzwignie na kregoslup to ci sie gosciu wyprostuje i zaden rzut nie bedzie mozliwy :roll:
No chyba ze masz za uke spiacego rycerza :wink:
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika


Wogole dzwigni nie rozumiem jako elementu "rzucajacego", raczej doprowadzajacego do wytracenia czy wychylenia. Co innego katame waza, ale to nie sa rzuty.


A czym doprowadzasz do wychylenia? Stanowczym spojrzeniem? :wink:

znaczy ze wlasnie do wychylania sluzy dzwignia. a nie do rzucania. przyklady jw.
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Brawo Novic! a przy wszystkich rzutach typu otoshi Szczepan zamilkłeś... Cóż, co nie pasuje do teorii pomija się milczeniem? :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Brawo Novic! a przy wszystkich rzutach typu otoshi Szczepan zamilkłeś... Cóż, co nie pasuje do teorii pomija się milczeniem? :lol:

nie zamilklem tylko nie mam obecnie za duzo czasu na pisanie. Jak tylko znajde jakas minute napisze piekna odpowiedz.
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Przeciez jak tylko zluzujesz dzwignie na kregoslup to ci sie gosciu wyprostuje i zaden rzut nie bedzie mozliwy


Przy odpowiedniej dynamice i prowadzeniu można rzucić nawet lekko pochylonego uke. Ot siła odśrodkowa działa samo przytrzymanie głowy wystarcza do "wypchnięcia" nóg do przodu.
  • 0

budo_lis pluszowy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Wg mnie to każdą technikę uke powinien odczuwać, gdyż poprzez ból możemy kontrolować uke-choć nie tylko.
PZDR


Kontrolujemy uke przez kontrolę jego równowagi. Ewentualne zadanie bólu może być wykorzystane w celu wpłynięcia na równowagę uke.

O ile dorze rozumiem, celem aikido jest takie wykonywanie technik, by zneutralizować atak a jednocześnie w jak najmniejszym stopniu krzywdzić uke. Naturalnie jest to wyidealizowany cel, ale mam wrażenie, że wiele osób z którymi ćwiczę (w szczególności na stażach) nie zmierza do tego celu.

Nie?
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
moim zdaniem podstawowa dla cwiczenia aikido jest praca nad kokyu, nad absorbcją i nad erupcją energii i jeżeli w takim kontekscie cwiczymy dzwignie, to wszystko ok. oczywiscie mozna takie "wydźwigniowane" aikido ćwiczyć tak poprostu, ale pozostaje wtedy pytanie po co? czym takie aikido bedzie roznic sie od jakiegos innego "jitsu". otóż mamy wtedy jakąś kolejną starą sztukę walki i co z tego? jezeli pracujemy nad "kokyu" w technikach to niejako przy okazji odzyskujemy, to co dawno straciliśmy, a mianowicie poczucie jednosci ciala i umyslu (wlasciwie poczucie jednosci wszystkiego, ale na początek wystarczy ciało i umysł :twisted: ). wtedy mozemy pracować przy okazji "sztuki walki" nad ciekawszymi rzeczmi niż tylko kolejna dźwignia...
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Skłaniam się ku opiniom zarówno Lisów jak i Jeżyków.
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Hmmm, a więc aikido nie jest jedną z kolejnych sztuk walki, jest czymś więcej... Tak, szkoda tylko że większość sztuk walki posługuje się jakąś duchową retoryką, że coś tam daje. Proszę tylko przejrzeć strony internetowe szkół różnych sztuk walki. 8) I jeszcze jedno, Jeżyk, powiec mi tylko, jak boli Cię ząb, to możesz się skupić i wykonywać skomplikowane prace intelektualne? :D Za ząb może posłużyć złamana noga itp. a skomplikowane prace intelektualne proszę dostoswać do własnego poziomu. Jakoś nie straciliśmy tej jedności ciała i umysłu. Nikt nie ma czasau nad nią sie głębiej zastanawiać.... :D
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

I jeszcze jedno, Jeżyk, powiec mi tylko, jak boli Cię ząb, to możesz się skupić i wykonywać skomplikowane prace intelektualne? :D Za ząb może posłużyć złamana noga itp. a skomplikowane prace intelektualne proszę dostoswać do własnego poziomu. Jakoś nie straciliśmy tej jedności ciała i umysłu. Nikt nie ma czasau nad nią sie głębiej zastanawiać.... :D


Skoro nie straciliśmy, to powinieneś napisać "jesteś bólem zęba" ,a nie "boli cię ząb". Cała twoja wypowiedź jest jednym wielkim podziłem na "obserwatora" i "obserwowane" :lol: , ale nie przejmuj się ten fikcyjny podział jest tak głęboko zakorzeniony w naszej naturze, ze wiekszość ludzi go nie dostrzega :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Skoro nie straciliśmy, to powinieneś napisać "jesteś bólem zęba" ,a nie "boli cię ząb". Cała twoja wypowiedź jest jednym wielkim podziłem na "obserwatora" i "obserwowane" :lol: , ale nie przejmuj się ten fikcyjny podział jest tak głęboko zakorzeniony w naszej naturze, ze wiekszość ludzi go nie dostrzega :)

No, to ma nawet swoja nazwe: TEORIA (BEZ)WZGLEDNOSCI... :) :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

We wszystkich rzutach typu kiriotoshi, aikiotoshi, sumiotoshi etc. nie działa się na uke dźwignią, tylko samym wychyleniem, przynajmniej ja tak to widzę, że nie ma tam żadnej dźwigni...

A propos tych wszystkich "otoshi", to chyba w różnych sekcjach różnie się to nazywa, np. u nas to wszystko to jest kokyu nage... :lol: Chociaż jak zapytałem senseia jak wygląda sumiotoshi, to mi pokazał, ale na treningu nigdy tej nazwy nie używał...


Musialem poszperac w ksiazce Tamury sensei zeby sobie przypomniec co dla was oznaczaja te nazwy....U nas rzuty otoshi to zupelnie, ale to zupelnie cos innego :wink:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] a potem trzeba wejsc na quicktime u gory w menu. Tam sa video Kanai sensei, jest tez klasyczne aiki otoshi.

Jesli chodzi o aiki otoshi to chyba nie wiesz jak wyglada ta technika :lol: Wykonuje sie ja stojac z boku , prostopadle do atakujacego, jedna reka chwyta wokol bioder od stronych brzucha, druga pod kolano i potem jest rzut przez wlasna noge ktora wslizguje sie za plecy uke. Ciezko to opisac, pewnie w sieci gdzies lezy jakies wideo. Dzwigni co niemiara, bez nich nawet wstepnie nie wychylisz uke, juz nie mowiac o utrzymaniu wychylenia az do samego upadku.....

Co do sumiotoshi, to powiedzmy przy ataku katate dori(za nadgarstek) -- przeciez jakos musisz goscia wychylic, nie? sam sie nie wychyli. Proces wychylania rozpoczac sie moze juz przed uchwytem, ale jak masz doswiadczonego atakujacego to i tak cie chwyci jak w imadlo -- i co teraz? Ano musisz mu zrecznie zalozyc dzwignie na trzymajaca reke, zeby zadzialac na jego centrum. Jak juz ta dzwignie zalozysz, to wtedy za jej pomoca mozesz go probowac wychylic....w trzeci punkt, jak zwykle....


tutaj jest ganseki otoshi -- to bardzo lubie robic.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Ale u Nishio nazywa sie inaczej....Takao Arisue kata dori shomen sumi otoshi :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Uzywajac googla znalazlem sporo roznych video, kazdy styl robi cos innego pod tymi nazwami..
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

moim zdaniem podstawowa dla cwiczenia aikido jest praca nad kokyu, nad absorbcją i nad erupcją energii i jeżeli w takim kontekscie cwiczymy dzwignie, to wszystko ok. oczywiscie mozna takie "wydźwigniowane" aikido ćwiczyć tak poprostu, ale pozostaje wtedy pytanie po co? czym takie aikido bedzie roznic sie od jakiegos innego "jitsu". otóż mamy wtedy jakąś kolejną starą sztukę walki i co z tego? jezeli pracujemy nad "kokyu" w technikach to niejako przy okazji odzyskujemy, to co dawno straciliśmy, a mianowicie poczucie jednosci ciala i umyslu (wlasciwie poczucie jednosci wszystkiego, ale na początek wystarczy ciało i umysł :twisted: ). wtedy mozemy pracować przy okazji "sztuki walki" nad ciekawszymi rzeczmi niż tylko kolejna dźwignia...


Tylko problem polega na tym, ze okres 'dzwigniowania' jest etapem absolutnie niezbednym zeby dojsc to tego co ty opisujesz. Absorbcja jest do zrobienia w aikido w miare latwo, bo uke sa wytresowani i nie kontruja. Jednak jak trafisz na kogos doswiadczonego co nie bedzie ci latwo 'chodzil' to musisz sie od razu podeprzec dzwigniami, bo inaczej wszystko sie sypie.

Po drugie, tylko w 'zachodnich' umyslach jest rozroznienie na Do i Jujutsu. W Japonii nie ma takiego rozroznienia, rowniez Dziadek tego nie rozdzielal. Dla nich taki dualizm jest po prostu obcy. Tak ze traktowanie dzwigniowania jako jakies 'jutsu' jest pewna smiesznostka :wink: Co do kokyu to sie zgadzamy bez watpienia. Tylko co ty przez to rozumiesz? :P :lol:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Jednak jak trafisz na kogos doswiadczonego co nie bedzie ci latwo 'chodzil' to musisz sie od razu podeprzec dzwigniami, bo inaczej wszystko sie sypie.

No sam nie wiem..., raczej wydaje mi się, że daje poczucie fałszywej "skuteczności", a co za tym idzie jest prawie tak ogłupiające jak jakiś aikido danc :twisted:

Po drugie, tylko w 'zachodnich' umyslach jest rozroznienie na Do i Jujutsu

Jasne, z tym "jitsu" to tylko uproszczenie

Co do kokyu to sie zgadzamy bez watpienia. Tylko co ty przez to rozumiesz?


ja to rozumiem dokładnie tak :D :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Skoro nie straciliśmy, to powinieneś napisać "jesteś bólem zęba" ,a nie "boli cię ząb". Cała twoja wypowiedź jest jednym wielkim podziłem na "obserwatora" i "obserwowane" :lol: , ale nie przejmuj się ten fikcyjny podział jest tak głęboko zakorzeniony w naszej naturze, ze wiekszość ludzi go nie dostrzega :)


Nie skupiaj sie na palcu pokazujacym księżyc, bo przegapisz niebiański blask miesiąca :) :) :) że tak polece filmową klasyka.

Kurcze, widać u Jeza podbudowę zniestyczną fiu fiu :wink: poklon :D [/i]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024