Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mocna technika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
98 odpowiedzi w tym temacie

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Avbert problem w tym, że jeśli chodzi o kwestie techniczne to bywają duże różnice w wykonywaniu technik. /ciach/... A szkoda, bo zamiast się dowiedzieć, zaczynają się zarzuty, że ta czy tamta wersja są całkowiecie złe. Zatem po co?


Nie potrzebnie ludzie komplikuja sobie sprawy. Wydaje mi się że warto znać różne interpretacje techniki - bo na tym polega urok aikido. Rzeczywistość weryfikuje techniki. Jeżli uda się kogoś wyciągnąć. To ok. Jeżeli pojawi się problem to można użyć barku. Też fajnie. W jednej interpretacji trzeba lekko unieść ręke uke w innej to tori schodzimy niżej i przechodzi pod ręką uke. Trzeba wiedzieć że genialność aikido polega na tym że techniki stosują różni pod względem fizycznym ludzie. Jako osoba kurduplasta nie podnoszę ręki uke i nie będe tego robił bo wygodniej mi przejść pod ręką. lekko uginając kolana. Wobec powyższego muszę dbać o dobre wyciągnięcie uke.Gdybym trafił na konusa mniejszego odemnie to pewnie wygodnie mi by było zrobić inaczej technikę.

Nie piszę tu oczywiście o żle wykonanej technice bo to można zrobić na wiele sposobów. I nie pisze to również o podkładającym się uke bo wtedy tak jak pisze Szczepan żyjemy sobie w złudzeniach.

BTW: Mam młodszego braciszka, który jest sceptycznie nastawiony do Aikido. Cwiczy inne SW. Bardzo przydają mi sie zabawy z nim. Gdzie on atakuje a ja staram się przetrwać. Ikkyo w takim przypadku robię na wiele różnych sposobów, z wejściem odejściem, krótką formę, ze ścięciem. Długą z wychyleniem uke do przodu - tak jak przeciwnik sobie życzy. Na pewno to wszystko ma jakieś fajne nazwy których nie znam. Ale wieże że kiedy wejdą to jest to dobre technicznie i .... napiszę to skuteczne :) aikido.
  • 0

budo_omasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 118 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Avbert problem w tym, że jeśli chodzi o kwestie techniczne to bywają duże różnice w wykonywaniu technik. Owszm, istnieje pewien kanon "jak nie robić" - nie można robić źle, wiadomo. Ale to co jedni uważają za sposób prawidłowy inni negują: przykład - owa shihonage. Wg Szczepana musi być mocne wejście barkiem na łokieć, bo wg niego to sedno sprawy. A wg innych koncepcji niekoniecznie, bo po prawidło wykonanym wyciągnięciu partner znajduje sie w słabej, niestabilnej pozycji i wówczas wystarczy przejść "biodrami" pod ręką, utrzymując partnera w słabej pozycji i dalej zakończyć technikę, bez wykonywania po drodze mocnej dźwigni na łokieć. O takiej wersji wspominał zdaje sie Dojoman. Oczywiście oba sposoby mogą być wykonane efektywnie i nieefektywnie, dobrze i źle... Zatem można i tak i tak, byle wykonać właściwy ruch. Ale nie wszyscy tak będą ten problem widzieli... A szkoda, bo zamiast się dowiedzieć, zaczynają się zarzuty, że ta czy tamta wersja są całkowiecie złe. Zatem po co?


problem w tym ze zadna z osob udzielajacych sie na tym forum nie osiagnela poziomu takiej technicznej wirtuozerii, zeby byc w stanie doprowadzic kazdego uke do owej "slabej, niestabilnej pozycji" bez uzycia sily. proponuje poprobowac zwlaszcza na stazach z uke z innej szkoly, gdzie robia jakies dziwaczne ukemi :) . pozostaje nam po prostu cwiczyc i po chamsku twardo stosowac sile, uczac sie jak i gdzie wykorzystywac ja efektywnie...
jeszcze co do uzycia sily - jak bedziemy sie zblizac do poziomu technicznego wybitnych shihanow to pewnie zrozumiemy gdzie i kiedy jej nie uzywac zanadto, tak zeby nie zlamac komus reki w 3 miejscach wykonujac shihonage (czy tam innego karku robiac jakies iriminage).
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Jeżeli zrezygnujemy z użycia siły to pozostanie nam jedynie perswazja :D
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Nie potrzebnie ludzie komplikuja sobie sprawy. Wydaje mi się że warto znać różne interpretacje techniki - bo na tym polega urok aikido...

Dokładnie tak. W pełni się zgadzam. Problem nie w tym, że bogactwo form i możliwości istnieje, ale że tu na forum jedni, drugim wykazują że np. robienie shihonage z mocnym wejściem barkiem jest jedynie słuszne, a reszta, gdy nie ma bólu i mocy dźwigni to już nie budo a balecik. Poćwiczyłem sobie i tak i tak, i obecnie szukam sobie w shihonage sposobu "bezdźwigniowego", oczywiście z zachowaniem wychylenia uke itp. I to mnie bardziej kręci, jest w tym dla mnie więcej poszukiwania ruchu niż w mocnym wejsciu barkiem, takim że uke łokieć skrzypi. Mocne wejscie zawsze przecież moge zrobić, czymu ni, ale to już znam, to już było, łokiec uke łatwo można złamać, żaden problem, ale to mnie wogóle nie pociąga... Wolę jednak szukać gdzie indziej, inaczej. I zaraz podnoszą się głosy: nieefektywne, bajeczki, uke sam się kładzie itp. Dlatego własnie dyskusje techniczne nie dla mnie. Nie z uwagi na różnice techniczne, ale z uwagi na traktowanie tych różnic przez forumowiczów, jako punktu wyjścia do forsowania jedynie słusznego aikido. Po co gadać, jak nikt nie chce posłuchać, tylko walić swoją, jedynie słuszną interpretację?

Zatem zwykle skupiam sie na dobrej zabawie... :wink: :)


PS. Szczepan, z wiadomych względów, nie mów co jest w moim wykonaniu uczciwe, a co nie. Nie stanowisz dla mnie bowiem w kwestii uczciwości żadnego miarodajnego źródła wiedzy, żadnego autorytetu, obaj wiemy dlaczego...
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Po dłuższym zastanowieniu trzeba jednak przyznać Szczepanowi sporo racji. Wykonanie techniki powinno odbywać się w taki sposób aby uniemożliwić uke kontrę. Więc wyciągnięcie tak + kokyu i wychodzi lekka dźwignia, która powoduje reakcję uke i kontrolę nad zachowaniem. A technika zaczyna się przecież w momencie ataku uke.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Nikt (niemal - padło jedno veto) racji mu nie odmawia. Tyle, że są inne sposoby, mniej bolesne, a dobrze wykonane, również efektywne...
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

1. Po treningu jestem zgrzany i zmęczony. Czasami mam zakwasy. Muszę wypić co najmniej dwa piwa, żeby uzupełnić płyny. To znaczy że używałem siły.


Jeżeli używanie siły ma być pretekstem do wypicia minimum dwóch browarów po zajęciach to jestem za.... :) , ale to jest jedyny przypadek :wink: .

Pancer (któremu Bozia nie dała dużo siły :wink: )
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Czy to znaczy, że technika "nieprzyjemna w odbiorze" jest skuteczną, czy tylko siłówką?
Proszę o rozwinięcie tematu.


Ja tylko swoje trzy grosze wtrącę...

Technika "nieprzyjemna w odbiorze", może być techniką skuteczną jak i takową nie być, może być również techniką skuteczną i siłówką, może być również techniką skuteczną i "techniką techniczną". Za szerki wachlarz interpretacyjny, tak co by podjąć jednoznaczną dyskusję według mnie.

nauczylem sie ze techniki skuteczne nie sa przyjemne w odbiorze i ze musi byc specjalna metodologia do ich nauki


Tutaj się zgadzam ze Szczepanem w 100%. Aikido według mnie, nie ma być "przyjemne", bądz co bądz nigdy nie można zapomnieć że trenujemy sztukę walki, dlatego bólu i zmęczenie jest integralną częścią Aikido. Tak na koniec tylko pragnę zaznaczyć, że to moja w pełni subiektywna opinia.

pozdrawiam
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Ale Kiod, jesli ćwiczymy SW, jaką jest aikido :D , i wydzielimy specjalny dział technik skutecznych, do których nauczania potrzebna jest specjalna metodyka, to resztę wrzucimy do worka ćwiczeń nieskutecznych. A mnie, w subiektywnym odczuciu wydawało się, że ta cała reszta jednak ma wpływ na wykonywanie technik aikido. Szczególnie na wykonywanie tych skutecznych.

Zgadzam się z przedmówcami. szeroki wchlarz techniczny aikido stwarza możliwości dostoswania ich do osobistych predyspozycji psychofizycznych. Tylko kwestia czy te dosotoswawcze przreróbki są skuteczne :twisted: ? Tak jak i reszta technik aikido :D


Niedźwiedź zmęczony upałem...
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Prowokacja?

Nedźwiedź, a kiedy napisałeś pozostałe 7 postów? :lol:
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Ale Kiod, jesli ćwiczymy SW, jaką jest aikido :D , i wydzielimy specjalny dział technik skutecznych, do których nauczania potrzebna jest specjalna metodyka, to resztę wrzucimy do worka ćwiczeń nieskutecznych. A mnie, w subiektywnym odczuciu wydawało się, że ta cała reszta jednak ma wpływ na wykonywanie technik aikido. Szczególnie na wykonywanie tych skutecznych.

Hee.. widzisz w samym aikido według mnie nie ma technik nieskutecznych, problem zaczyna się gdy samą "skuteczność" zaczynamy rozpatrywać na trochę innej płaszczyźnie, ale to nie ten temat. Hmm no i ja nigdzie nie pisałem o tym by zaczynać klasyfikację na techniki które się nam przyjemnie trenuje i na techniki które według nas są do du... Bo aikido należy postrzegać jako całość, ale tym stwierdzeniem nie odkryłem ameryki. Chociaż nie twierdzę, że gdyby nagle trzeba było zrezygnować z technik w suwari waza, to bym się zbytnio przejął hehe...



Nedźwiedź, a kiedy napisałeś pozostałe 7 postów?

Można sprawdzić w profilu :wink:



Kiod (współczujący Niedzwiedziowi w taki upał;])
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Jeżeli używanie siły ma być pretekstem do wypicia minimum dwóch browarów po zajęciach to jestem za.... :) , ale to jest jedyny przypadek :wink: .

Pancer (któremu Bozia nie dała dużo siły :wink: )

no tak, ale po tylu browarkach w twoim zyciu, to zaden StrongMen z toba konkurowac nie moze jesli chodzi o miesniory 8)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

1. Po treningu jestem zgrzany i zmęczony. Czasami mam zakwasy. Muszę wypić co najmniej dwa piwa, żeby uzupełnić płyny. To znaczy że używałem siły.
Dyskusje techniczne mają o tyle sens że można określić nie jak zrobić bo tego sie przez internet nie da nauczyć. Ale jak nie robić. Co prawda moze sie okazac ze wszyscy mówią o tym samym a jak zwykle nie ma porozumienia bo używaja innego słownictwa.

Taaa... dlatego wlasnie staram sie nie dyskutowac o sprawach technicznych i z zalem zrezygnowalem kiedys z, niewatpliwie pouczajacej, wymiany pogladow z np, Garrym w ktoryms tam watku o (nie)wyprostowanych lokciach.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Taaa... dlatego wlasnie staram sie nie dyskutowac o sprawach technicznych i z zalem zrezygnowalem kiedys z, niewatpliwie pouczajacej, wymiany pogladow z np, Garrym w ktoryms tam watku o (nie)wyprostowanych lokciach.

Je sobie dyskusje techniczne odpuściłem dużo - dużo wczesniej przed naszą rozmową.
Jednak uświadomienie Ci że ręce jednak zginają się w łokciach wydawało mi się dobrym uczynkiem ;)
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
"Nedźwiedź, a kiedy napisałeś pozostałe 7 postów" przed tym, zanim zapadłem w sen zimowy :D . Szczepan napisał " Rzuty dadza sie fizycznie wykonac od warunkiem ze zalozy sie jakas dzwignie. Oczywiscie mowimy tu o sytuacji gdzie uke sam nie wykonuje techniki za tori. Byc moze, jakis aikidocki pol-bog moze wykonac rzut bez dzwigni, ale my smiertelni jestesmy skazani przez najblizsze kilka lat na robienie rzutow za pomoca dzwigni" ok, faktycznie rzuty typu kokyu nage rzadko dadzą się wykonać bez pomocy uke, ale czasem jednak wychodzą. Do tej teorii nie pasuje też kiriotoshi, które z tego, co pamiętam jest rzutem, jednak nie dopatrzyłem sie tam bezpośredniej dźwigni. Szczepan, czy to też da się wykonać jako "parszywą dźwignię" na kręgosłup?
Rację masz Kiod - z suwari waza bez żalu... :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Co to jest kiriotoshi? :oops:
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
:oops: może przekręciłem pisownię, ale poszperam w necie jak to wygląda, w każdym razie w wymaganiach egzaminacyjnych PFA jest na pewno. Na 1 kyu: jodan tsuki ushirokiriotoshi. Zdawałeś to w Polsce czy na 2 półkuli?
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Nic nie mogę znależć, ale genralnie polega to na (proszę nie czepiać się szczegółów) przejściu za uke i sprowadzeniu go na tatami poprzez wytrącenie z równowagi za pomocą obu rąk, które trzymają uke za ramiona. Oba. :D
Muszę nabijać posty, bo znów jakiś Zanschin pospieszy z pomocą. :lol:
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika
Kiriotoshi, to wg teorii Szczepana dźwignia na plecy ;-)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocna technika

Je sobie dyskusje techniczne odpuściłem dużo - dużo wczesniej przed naszą rozmową.
Jednak uświadomienie Ci że ręce jednak zginają się w łokciach wydawało mi się dobrym uczynkiem ;)

To sie jednak zginaja...? :oops: :oops: :oops:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024