Skocz do zawartości


Zdjęcie

wykonanie khukri


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

wykonanie khukri
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy któryś z szanownych nożorobów podjąłby się wykonania noża w stylu khukri. Pisze w stylu, bo mój projekt zakłada pewne zmiany w stosunku do oryginalnych noży Ghurków.
Nie potrzebuję rękojeści, grawerek itp. interesuje mnie kawał obrobionego metalu (koniecznie jakaś wytrzymała węglówka, mam zamiar katować ostrze tak więc musi wytrzymywaćać silne udeżenia. Niemniej jednak nic bardzo drogiego...) grubości ok 6mm. full thang ponawiercany (lub też nie, tyle moge sobie sam wykonać) tak aby można było zasznurować jak strider'a.

Jeżeli znalazłby się ktoś chętny proszę o kontakt najlepiej na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Interesują mnie ceny oraz dostępne materiały z jakich możnaby wystrugać dla mnie ostrze. Oczywiście jeżeli znalazłbym odpowiedniego knifemaker'a wyślę projekt jak bym to sobie wyobrażał, szczegóły obdyskutuje się już później.
W każdym razie nie wymagam super specyzji, oby szlif był poprowadzony jak naley oraz kształt ostrza przypominał z odległości 500m to co chciałem otrzymac ;) dużą wagę za to przywiązuję do stali, żadnych nierdzewek, czy drogich ekscesów które miałbym później żal nadwyręzać. Coś w stylu 1095 myślę, z tego co wiem nie jest bardzo droga a wytrzymała.
  • 0

budo_mero
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: wykonanie khukri
Wrzuć jakiś rysunek będzie łatwiej ocenić co da się zrobić :)
IMHO Dobre kukri nie jest złe :) Świetne do otwierania konserw, skrzynek na listy i rąbania drewna :) Kumpel przywiózł sobie z Nepalu i byłem naprawde pod wrażaniem...
  • 0

budo_age159
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wykonanie khukri
dokładnie ,zapodaj rysunek to się pomyśli
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wykonanie khukri
mój skaner się jeszcze nie zmaterializował, tak więc podam przykład projektu kogoś innego. Dołączona grafika
Właściwie to doładnie kukri mnie zaciekawiło.
Kształt głowni dokłdnie taki jaki chcę (nie podobają mi się zbyt obłe, tępo zakończone), szlif w swoim wynalazku widziałbym nieco (1,25x) wyższy. Fałszywe ostrze poprowadzone trochę (1,5x) dalej. Podobnie jak tu w moim projekcie nie przewiduję zbyt dużego przewężenia jak to ma miejsce w niekturych kukierkach. Tego dziwadła oprzedstawiającego ponoć żeńskie krocze nie chcę wogóle. Nic krwawego rąbać nie bedę, a ten dzyndzel po mojemu wygląda koślawie. Proponowałbym w to miejsce zrobić normalne półkoliste wglębienie jak to większość noży w teren ma zrobione.
Rękojeść jak już mówiłem FT, bardzo mile widziane kształby zapożyczone z noży busse !

W razie jakichkolwiek niepewności mogę walnąć rysunek na kompie, ale to nie wychodzi mi najlepiej.... jak tylko wyjdzie mi coś co przypomina nóż to zamieszczę.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_chichako
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wykonanie khukri
to nie jest "zeńskie krocze" tylko kopyto krowy.
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wykonanie khukri
jedno licho ;)
  • 0

budo_wasut
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: wykonanie khukri
Oj to Ty chyba młody jeszcze jesteś skoro to dla ciebie jedno licho :twisted:

Co do projektu to proponuje podwyższyć szlif 2X w stosunku do oryginału, poprawi to własności cięcia, oraz zrezygnował był całkowicie z fałszywego ostrza, gdyż nie ma ono racji istnienia w tego typu nożach. Fałszywe ostrze służy głównie (nawet przede wszystkim!) do pchnięć i sprawdza się bardziej w nożach taktycznych. Natomiast Kształt khukri predefiniuje go głównie do rąbania (ewentualnie do zamaszystych cięć). No i false edge na khukri ma wątpliwe własności estetyczne moim zdaniem.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wykonanie khukri
tez myślałem aby podnieść szlif tak wysoko, ale jak sam zauwazyłeś khukri w dość dużej mierze służ do rąbania. Obawiam się że zbyt wysoki szlif niepotrzebnie osłabiłby ostrze.
I tak chcę go podwyzszyć chociaż nie aż tak wiele. Przy 6mm grubości według mnie nie sposób dać mniej niż te 1,7-2 cm.

Specjalnie chcę węższą i łagodniej zgięta klingę w kukri aby pchnięcia były nią możliwe. Pozatym mi fałszywe ostrze bardzo się tu podoba.
Mniej toporowatości więcej sebenzy w czubku mojego projektu.


W sumie dla nożoroba to lepiej- mniej materiału do obróbki ;)

pozdrawiam i nadal czekam na propozycje !
  • 0

budo_nikiel
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wykonanie khukri
Panowie, a gdzie powinien wypadac srodek ciezkosci w khukri??
  • 0

budo_karol r
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wykonanie khukri
no jakoś na przodzie, po to jest wkońcu zgięte.

BTW> cały czas nie ma chętnych :(
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024