Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niewzruszony jak gora


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
143 odpowiedzi w tym temacie

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora

boli...

Co Cię boli?

Ale cały czas mam nadzieję że to tylko żart... :)

Ależ skąd... to klasyk.
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
BTW, czy ktoś kojarzy tego oszusta z "Ki projection"?
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
Niemniej wracając do tematu (trick z jo) tutaj mamy koleją piękną demonstracje
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
Chyba mam tego, no... deja vu, czy coś... :wink: :)
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora

Chyba mam tego, no... deja vu, czy coś... :wink: :)


Przepraszam, czy ktokolwiek zmusza Cię do śledzenia tego tematu?
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
satorian, Irimiemu chyba chodziło to, że dwie strony wcześniej był link do tego samego filmiku...

Ad "ki projection" - jeżeli wiadomo, że ten "mistrz" oszukuje to razem z nim oszukiwać muszą i uczniowie... Czy oni rzeczywiście w to wierzą? Ewentualnie co z tego mają? Nie rozumiem tego fenomenu. Czy to działa na zasadzie "dałem się wpuścić w maliny ale za ch... się do tego nie przyznam"?
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
Satorian, wyluzuj. Jak wspomniał Miziel, link który dałeś jest już w tym temacie jak i w innym. Oba w ciągu ostatnich kilku tygodni.
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
Na podstawie filmiku wyciągacie niewłaściwe wnioski.

To był pokaz tego jak powinno wyglądać aikido na najwyższym poziomie. Dziadek pokazywał stronę duchową techniki.
Wszyscy wiedzieli że w formie cielesnej tego nie da się zrobić i przyjeli konwencje ilustracyjną.

Generalnie to taka zabawa. Nie jest to robione serio.
Przyjęcie że to robione jest serio oznacza że ktoś tu się z rozumem minął.
:wink:
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
Inna interpretacja. To strach. Kolesie po prostu dobrze wiedzieli że Dziadek może przykopać.
Co byś zrobił : siedzisz w seiza a tu idzie do ciebie ktoś kto może ci przykopać w mazak? Uciekasz to oczywiste.
Zachowanie uczniów to efek długoletniego treningu pawłowa.

Dziadek podchodzi do kolesia fanga i tak 1000 razy. To wystarczy zeby uciekać przed podchodzacym dziadkiem
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
irimi: Przepraszam. Myślałem że chodzi Ci o coś innego.

Wszyscy wiedzieli że w formie cielesnej tego nie da się zrobić i przyjeli konwencje ilustracyjną. Generalnie to taka zabawa. Nie jest to robione serio.


Może ten wniosek da się rozciągnąć na całe Aikido? No bo jak wyznaczyć miejsce w którym kończy się "konwencja ilustracyjna"?
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
AvBert, ale to mówisz o Dziadku... :) Jak to powtarzali mi w młodości: "co wolno wojewodzie to nie tobie, mały smrodzie" :wink:

Po prawdzie mój sensei też czasem pokazuje różne rzeczy z wyższego poziomu, które wydają się bez sensu i nie do powtórzenia i wszyscy próbują powtórzyć i jest śmiesznie... Ale zawsze wymagany jest kontakt fizyczny - nikt nikogo nie rzuca siłą woli robiąc zabawne miny... :)

satorian, nie rozciągałbym niczego pochopnie na różne całości... to się nazywa generalizowanie i jest dość niebezpieczne ;)
Konwencja ilustracyjna jest zawsze obecna na pokazach ale zazwyczaj można spróbować czy to jakoś (specjalnie pomijam wyklęte słowo na s... :) ) działa - jeśli ktoś mnie z kilku metrów popchnie "ki-blastem" i ja to poczuję - uwierzę, tak jak wierzę w nikkyo czy irimi
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora

Może ten wniosek da się rozciągnąć na całe Aikido? No bo jak wyznaczyć miejsce w którym kończy się "konwencja ilustracyjna"?


To proste. Jak się posrasz z bólu przy założonym nikkyo albo Ci staw wyleci przy kotegaeshi, to znaczy, że "konwencja ilustracyjna" się skończyła. :)
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
Ale tym samym zakładamy, że Aikido nie istnieje poza naszym osobistym doświadczeniem. I z definicji zbyt szerokiej popadamy w zbyt wąską, która również odmawia przesłaniu Dziadka jakiejkolwiek wartości.
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
Trzeba być wyrozumiałym dla starszych ludzi. Tak jak wyrozumiali są uczniowie dziadka na tym filmie.
Szanują go, nie chcą mu zrobić przykrości - nie mówiąc już o przeciwstawiani się mistrzowi.
I taki morał bym wyprowadził z tego obrazu.
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
satorian, wyczuwam tu jakiś erystyczny chwyt ;)
Które przesłanie Dziadka? Że aikido to miłość?
Jeśli się nie mylę, to Dziadek wspominał coś o dojściu do "celu" (czymkolwiek on tam sobie jest) poprzez ćwiczenie aikido - ćwiczenie, czyli osobiste doświadczanie.

A co do wąskich definicji - jeśli powiem "kwadrat w kółku" to każda z osób to czytających wyobrazi sobie co innego... Być może niektóre wyobrażenia będą zbliżone ale wątpię żeby były identyczne. To samo tyczy się aikido i każdego innego pojęcia...

AvBert, ale czy nie podobny morał można wyciągnąć z filmiku o "projektowaniu ki"? Uczniowie tego "mistrza" są jeszcze bardziej wyrozumiali niż dziadkowi coś mi się zdaje... :) I ślicznie się turlają żeby nie robić "mistrzowi" przykrości... :)
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
Dlaczego "mistrzowi" piszesz w cudzysłowach? Przecież robił dokładnie to samo, co "Dziadek"?
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
uważam, że jednak zupełnie co innego... :) :)
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora

ale czy nie podobny morał można wyciągnąć z filmiku o "projektowaniu ki"? Uczniowie tego "mistrza" są jeszcze bardziej wyrozumiali niż dziadkowi coś mi się zdaje... :) I ślicznie się turlają żeby nie robić "mistrzowi" przykrości... :)


No właśnie co wolno wojewodzie ;)
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora

uważam, że jednak zupełnie co innego... :) :)

skąd to wnosisz? Czy poza wiarą masz jakieś racjonalne przesłanki by tak twierdzić?

No właśnie co wolno wojewodzie

Litości... Wolność słowa i przekonań mamy. Każdy ma prawo oceniać to co widzi jak mu się podoba
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niewzruszony jak gora
satorian,
Poza wiarą we własną spostrzegawczość i zdolność oceniania - nie, nie mam racjonalnych przesłanek (nigdy nie miałem okazji sprawdzać działania 'ki-blast' osobiście :D )...
A widzę wyraźną różnicę w sposobie poruszania się i postawie podczas pokazów (postawie zarówno fizycznej jak i psychicznej). I po obejrzeniu kilkunastu filmików z O'Senseiem, kilku z panem od ki i kilku pokazów "na żywo" w wykonaniu wysokich danów uważam pana od ki za zupełnie niewiarygodnego. :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024