Skocz do zawartości


Zdjęcie

Taijiquan - zupełnie inny styl Wu - video


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Taijiquan - zupełnie inny styl Wu - video
Styl Wu 吴, o którym mowa w innym wątku może nie jest tak popularny jak Yang i Chen, ale jest jeszcze inny styl zapisywany w transkrypcji tak samo - Wu, ale w oryginale innym znakiem - 武. Ten nie ma nic wspólnego ani z przekazem rodzinnym Wu (Quanyou -> Wu Jianquan), ani z przekazem Quanyou -> Wang Maozhai -> Yang Yuting -> Wang Peisheng/Li Bingci, ani z przekazem Wu Tunana.

Ten styl Wu pochodzi o Wu Yuxianga, ucznia Yang Luchana i Chen Qingpinga (Zhaobao). Znany jest też jako styl Hao (od jednego z głównych przedstawicieli - Hao Weizhen).


  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - zupełnie inny styl Wu - video
Tak sobie oglądam ten klip i :

nie wiem kim jest człowiek wykonujący tą formę ale na początkiu jest jakiś taki mało stabilny....brak mu zakorzenienia (ale to moja opinia laika)

Później jakby się rozkręcił... ale jakoś mnie to nie kręci... brakuje mi tutaj tego "czegoś"

Może to dlatego że w taijiquan doszukuję się od jakiego czasu głównie "skuteczności"... formy same w sobie mnie nie przekonują... chyba że ich wykonanie jest szczególnie "interesujące"
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - zupełnie inny styl Wu - video
Inaczej wygląda zakorzenienie, gdy preferuje się akcje wykonywane w miejscu (po kroku), a inaczej, gdy nacisk jest np. bardziej na mobilność i akcje w trakcie kroku. Na huobu (żywy krok) i jednoczesne wykonywanie akcji i kroku (a nie akcji po "zakorzenieniu" w określonej pozycji) kładzie jeszcze większy nacisk styl Sun taijiquan, wywodzący się z tego stylu Wu/Hao.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - zupełnie inny styl Wu - video
Przy czym, ten nacisk na akcje po kroku, gdy stopy są w określonych pozycjach, dla mnie jest ewidentnie wynikiem zagubienia istotnej części przekazu. W Chenie jest dużo akcji w ruchu, w podskokach i z krokami ślizgowymi. Takie same rzeczy widziałem w wersji xiaojia stylu Yang. Ale dzisiaj zostało zwykle tylko fetyszyzowanie "korzeni".
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - zupełnie inny styl Wu - video
Hao Shaoru

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tutaj widać charakterystyczne wysokie pozycje i krótkie ruchy
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - zupełnie inny styl Wu - video
Chociaż topic jest o stylu Wu (Hao), ale skoro wspomniałem tutaj o stylu Sun, to klip ze stylem Sun. Demonstruje Sun Jianyun - córka Sun Lutanga

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Łatwo zauważyć specyficzny sposób poruszania (dociąganie nogi zakrocznej), zaskakujący przyzwyczajonych do Yanga.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - zupełnie inny styl Wu - video
Qi Yuezeng, szybka forma (z fa jin) tego stylu


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024