Skocz do zawartości


Zdjęcie

Walka, sztuka walki, style


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Maciej T napisał że zanikac bedzie praktyczna umiejetność wykożystania "bezkrwawej" wiedzy nabytej na treningach SW. Osobiście myślę, że nie bedzie, ponieważ każda z technik nauczanych może być w równym stopniu używana na ringu jak i na "ulicę". Przykładem może być tutaj zwyczajne proste uderzenie. Na ringu zadajesz je ręką uzbrojoną w rękawicę. Niby ta rękawica chroni mnie i przy okzaji mojego przeciwnika od wiekszej kontuzji. Ale nawet cios w rekawicy zadany np. w szyję jak to miało miejsce na nieszczęsnych zawodach w Łodzi może spowodować śmierć. To samo jest w starciu na ulicy w ramach samoobrony. Wyprowadzamy cios prosty i zamiast zaciśnietej pięści - prostujemy palce i uderzamy w oczy czy teżw krtań. Tradycyjna skuteczność styli nie zanika. Zmieniają sie troche metody treningowe, przystosowując sie do gustów wspólczesnych adeptów SW. Mysle sobie że naucznie "bezkrwawe" techik polega własnie na umiejetności pokazania, że ta sama technika może być wykozystana na wiele sposobów.
pozdrawiam
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Jednak należy dbać o to aby ćwiączący mieli tego świadomość, tak aby np. za 5 lat nie okazało się że mówią że to przecież to samo co kick-boxing
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

Maciej T napisał że zanikac bedzie praktyczna umiejetność wykożystania "bezkrwawej" wiedzy nabytej na treningach SW. Osobiście myślę, że nie bedzie, ponieważ każda z technik nauczanych może być w równym stopniu używana na ringu jak i na "ulicę". Przykładem może być tutaj zwyczajne proste uderzenie. Na ringu zadajesz je ręką uzbrojoną w rękawicę. Niby ta rękawica chroni mnie i przy okzaji mojego przeciwnika od wiekszej kontuzji. Ale nawet cios w rekawicy zadany np. w szyję jak to miało miejsce na nieszczęsnych zawodach w Łodzi może spowodować śmierć. To samo jest w starciu na ulicy w ramach samoobrony. Wyprowadzamy cios prosty i zamiast zaciśnietej pięści - prostujemy palce i uderzamy w oczy czy teżw krtań. Tradycyjna skuteczność styli nie zanika. Zmieniają sie troche metody treningowe, przystosowując sie do gustów wspólczesnych adeptów SW. Mysle sobie że naucznie "bezkrwawe" techik polega własnie na umiejetności pokazania, że ta sama technika może być wykozystana na wiele sposobów.
pozdrawiam


Obstaję przy swojej tezie Tomku,że będzie niestety zanikać(ale jak szybko to zależy od nas trenujących...), wymienię jeszcze raz główny powód, który to determinuje:

- brak takiej częstości realnego wykorzystania technik , walka o tzw. "przeżycie" jest inną walka niż na najostrzejszych zawodach (gdzie nawet najbardziej bojowy zawodnik ma możliwość się wycofać, nie licząc jakichś extremalnych zawodów, które gdzies na swiecie są...)
Jak bronisz swojego domu, nie masz takiej mozliwości, nie uciekniesz z ringu ani się nie poddasz, tylko zginiesz Ty albo oni!!


Sztuki walki i w ogóle sztuka wojenna rozwija się najlepiej i najszybciej w stanie po prostu wojny, gdzie jest bezwzględne zagrożenie życia czy bytu...Wtedy cała energia jest skierowana na to co w tej chwili jest najwazniejsze czyli na wojnę.
(Tu taki przykład z US, gdzie po ataku na Japończyków na Hawaje, potrafiono przestawić masę produkcji w ciągu kilku tygodni na zbrojeniówkę, albo przykład Niemiec)
Podobnie z zwykłym człowiekiem, nie myslisz wówczas o róznych cudach tylko walczysz o przetrwanie.

Mam nadzieję ,ze takie czasy nie nadejdą...

Pozdrawiam
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Maciej T:

Sztuki walki i w ogóle sztuka wojenna rozwija się najlepiej i najszybciej w stanie po prostu wojny, gdzie jest bezwzględne zagrożenie życia czy bytu...Wtedy cała energia jest skierowana na to co w tej chwili jest najwazniejsze czyli na wojnę.
(Tu taki przykład z US, gdzie po ataku na Japończyków na Hawaje, potrafiono przestawić masę produkcji w ciągu kilku tygodni na zbrojeniówkę, albo przykład Niemiec)
Podobnie z zwykłym człowiekiem, nie myslisz wówczas o róznych cudach tylko walczysz o przetrwanie.


Ale człowiek w takiej sytuacji będzie się starał bronić czymś co mu da największą gwarancję na wygraną. Obecnie będzie to raczej broń palna. Myślę, że dawno temu w Chinach w analogicznej sytuacji wojownicy w pierwszym rzędzie sięgali również po broń a jeżeli jej nie mieli to zostawały im pięści.

Pozdrawiam

Piotrek
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Dlatego bardzo ciekawy i bogaty wybór broni jest w kungfu.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Na przykład w słynnym dziele generała Qi Jiguan mowa o tym, że głównym zadaniem treningu walki wręcz jest przygotowanie do treningu posługiwania się bronią. :)
Wiedząc ile rozmaitych broni jest w większości systemów kung-fu, trudno uważać je za systemy kładące główny nacisk na walkę wręcz. :)
A jednak jest faktem, że nawet tam, gdzie jak to się mówi zachowana została tradycja, ciągłość przekazu, nastąpiło już przesunięcie akcentu na walkę wręcz (mało kto sparuje z bronią).
W yiquan ten nacisk na walkę wręcz, a nie na broń jest jeszcze wyraźniejszy. U nas mówi się "broń jest tylko przedłużeniem ciała".
  • 0

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Zgadzam się z główną tezą Maćka T, że niestety sztuki walki beda odchodzić od tych najbardziej brutalnych techik ręcznych mających trwale unieszkodliwić przeciwnika, ale myślę sobie, że zostaja jeszcze nauka tradycyjnych form, gdzie te zastosowania z nich nie znikną, i tu tak sobie myślę jest wielka rola instruktorów by przekazywac tę wiedzę adeptą.
Co do nauki form z bronią. W Chinach głowny nacisk na trening SW tak jak to zauważył dacheng kładziono na nauke władania bronią. Było to potrzebne na polu bitwy. W dzisiejszych czasach nie ma potrzeby uczenia sie w celach samoobrony machania mieczem, halabardą czy kijem. Nikt z nas z tymi rodzajami broni nie chodzi przy sobie. Niemniej jednak coraz wiecej osób ma przy sobie nóż, co widać gdy się przegląda strony Budo poświęcone tej broni. Chyba w wiekszości styli chińskich występują formy z z tą bronią, więc nauka posługiwania się tą bronią może wyjść na dobre. Ja swego czasu chodziłem z wachlarzem i niestety raz się to sprzydało :)
pozdrawiam
  • 0

budo_bartoolz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Choy Li Fut

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

Ja swego czasu chodziłem z wachlarzem i niestety raz się to sprzydało :)
pozdrawiam

Rozłożony latem chłodzi ale złożony w dobrych rekach cały rok moze byc niebezpieczny... 8)
  • 0

budo_żbiku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Do Kung-Fu mam wielki szacunek. Mając podstawy któregoś ze styli i przy nie sprzyjającym okresie historii (np wwybucha wojna, uciekamy do lasu i jesteśmy zdani tylko na siebie) dało by się samemu nauczyć posługiwania się dostępną akurat bronią. Jeśli ktoś znał wczaśniej jakąś formą pewnie by jej nie ćwiczył już tak jak w czasach pokoju a wybrał by z niej odpowiednie techniki i starał sie je przystosować do swoich potrzeb. Z samych podstaw dało by się wykminić wiele przydatnych rzeczy.
Tak czy siak, wydaje mi się, że większość styli KF to na dzisiaj style jakby prymitywne (z całym szacunkiem). Mają one jednak podstawy które nie powinny nigdy zaginąć bo są uniwersalne i jest w nich jakieś dzikie piękno.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

Tak czy siak, wydaje mi się, że większość styli KF to na dzisiaj style jakby prymitywne (z całym szacunkiem). Mają one jednak podstawy które nie powinny nigdy zaginąć bo są uniwersalne i jest w nich jakieś dzikie piękno.


:lol: mógłbyś poszerzyć swoją wypowiedź?
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

i jest w nich jakieś dzikie piękno.


To Twoje ostatnie zdanie brzmi poetycko... :D

Chodziło Ci chyba o to ,że powstawały style w róznych warunkach i tworzyli je rózni ludzie, stąd najprościej mówiąc to bogactwo :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024