Skocz do zawartości


Zdjęcie

Walka, sztuka walki, style


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

Jest też druga strona. Mianowicie ćwicząc np jakiś styl KF, jakby tracisz czas na żeczy bezpośrednio z walką nie związane a przynajmniej nie z taką jaka mogła by Ci się przydać.
[...]
Uważam że jeśli chodzi o metodyke to jest ona lepsza w sportach walki i dobrze przystosowuje do walki realnej.

i tak i nie - to daleko posuniete uogólnienie. pomijam już to co pisałem - ze trudno oddzielic dokladnie metodyke czysto sportowa, albo czysto sztukowalkową. Oczywscie niektorzy "traca" czas na "klepanie" form. ale niektorzy tego nie robią. Z drugiej strony sporty walki nie przygotowuja za bardzo na sytuacje "nietypowa", czesto sa pozbawione aspektu walki 3na1, ucieczki, wykorzystania ew broni w postaci plyty chodnikowej ;)

zauwaz jeszcze ze sa "style" ktore nie sa powiazane ani ze sztuka ani ze sportem - np wszelakiego rodzaju combaty.
  • 0

budo_żbiku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

Czy należy style eliminować?
Głupotę pewnie czasem by się chciało . ale zauważcie że to nie chodzi tylko o eliminacje: nie ma stylu X. jezeli zostalby jeden styl to nie byloby zadnego - ludzie nie byliby w stanie sprecyzowac jego zasad . style są złem koniecznym (mówiąc styl tak naprawdę ma się na mysli metodę treningową+metodę walki, czasem pociąga to za sobą el. kulturowe, hierarchie i nauczycieli), ale nie należałoby się usztywniać w ramach ów styli. Dobrze jest jasno sprecyzować cel typu: chce byc skuteczny w walce, chce być zdrowy, chce robić "ładne rzeczy", chce robić coś ciekawego, albo kilka z takich rzeczy. Wtedy jeżeli zauważę ograniczenia mojego stylu, jestem w stanie wyjść "poza" - albo ujmując to lepiej - nie dać się ograniczyć tylko do jednej metody treningowej. Oczywiście - może się zdarzyć że metodyka jakiegoś instruktora/stylu odpowiada Twoim celom w 99% - wtedy super.

Niemoge się z tym nie zgodzić

spoko. tylko trzeba naprawdę dużo przećwiczyć, mieć gigantyczną wiedzę żeby być w stanie dołożyć coś sensownego do stylu (metody treningowej). Z drugiej strony zauważ że tak jest : uczniowie instruktorów zakładają wlasne szkoly, a ich uczniowie potem własne. jakby tak nie bylo bylaby tylko jedna szkola . Ale pewnie przez "nowa szkola" masz na mysli "nowy styl".
żeby być w miare dobrym instruktorem trzeba poświęcić wiele, wiele godzin na treningi, jeszcze więcej na zdobywanie wiedzy o metodyce, biomechanice organizmu, psychologii, nauczaniu, itd. i dopiero wtedy jesteś w stanie kompetentnie "stworzyc" czy "dodac" cos nowego. Zauważ że tak jak chcesz właśnie powstają nowe style - dokladnie tak jak tego chcesz.
To tak jak np z matematyką, psychologią, albo inną gałęzią nauki. Możesz stworzyć nowy dział matematyki, nową geometrię, nową algebrę, albo nową teorię wyjaśniającą percepcję człowiek, czy całą szkołę psychologiczną - tylko żeby to zrobić trzeba mieć naprawdę rozległą i kompetentą wiedzę. inaczej wszyscy będą się z tego śmiali.

Zgadzam się. Jednak nie wydaje mi się żeby było to aż takie trudne. Napisałeś to tak, że można by się przestraszyć :wink:

Z drugiej strony sporty walki nie przygotowuja za bardzo na sytuacje "nietypowa", czesto sa pozbawione aspektu walki 3na1, ucieczki, wykorzystania ew broni w postaci plyty chodnikowej

Też masz racje... ale pisząc "jeśli ktoś trenuje sport walki z podejściem takim jakby trenował sztuke walki, to tak naprawde trenuje sztuke walki" miałem też na myśli ujęte przez Ciebie aspekty.

zauwaz jeszcze ze sa "style" ktore nie sa powiazane ani ze sztuka ani ze sportem - np wszelakiego rodzaju combaty.

Jak dla mnie każdy combat staje się sztuką tak samo jak i sport jeśli jest traktowany jako sztuka walki.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Hmmm... ale tak patrząc to by znaczyło że jak będę jeździł maluchem z takim podejściem jakbym jeździł mercedesem s600 - to tak naprawde będę jeździł mercedesem s600 ????

chyba zbytnio uprościłeś :roll:
  • 0

budo_żbiku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Twoje sformuowanie jest jakby jeszcze dużo,dużo większym uproszczeniem.
Być może lubie jak coś jest proste i jasne. Być może dąże do prostoty i szukam oólnej prawdy w tym zafajdanym chaosie.
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

...w tym zafajdanym chaosie.

Czemu zafajdanym? Wszystko byłoby proste, jasne i mało - to chyba nie byłby za ciekawy ten nasz świat sztuk i sportów walki. Tak to każdy ćwiczy to co lubi i mu się podoba. Oczywiście ma też to swoje minusy.. bo można trafić na oszustów, ściemniaczy itp. ale tak jest chyba prawie w każdej dziedzinie naszego życia. Dobrze, że mamy możliwość decydować, poznawać i wybierać.
  • 0

budo_żbiku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Spoko stary. Źle mnie zrozumiałes. Nie zagłębiajmy się w to dalej :wink:
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

Zgadzam się. Jednak nie wydaje mi się żeby było to aż takie trudne. Napisałeś to tak, że można by się przestraszyć :wink:


no widzisz, więc to jest bardzo trudne. świadczy o tym fakt, jak dużo jest ludzi którzy dają się naciągnąc na wymysły oszołomów. albo to że niektórzy robią totalną kichę i o tym nie wiedzą. albo to że jest naprawdę mało dobrych instruktorów. a jeszcze mniej ludzi którzy są w stanie stworzyć nowy styl - zeby to mialo rece i nogi i byl odkrywcze - no way. Spróbuj to zrozumiesz ;)
  • 0

budo_żbiku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
A opowiedz jak to było z Tobą. Piszesz o tym tak jak byś sam próbował. Jestem ciekawy jakie napotkałeś trudności i na czym bazowałeś.
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

A opowiedz jak to było z Tobą. Piszesz o tym tak jak byś sam próbował. Jestem ciekawy jakie napotkałeś trudności i na czym bazowałeś.


Może ja się wtrącę. Żbiku, nie pytaj jak to było z Yxem czy z Ygrekiem. Może tylko teoretyzują albo może nie, a jeśli nie, to może nie jesteś w stanie pojąć ich doświadczeń dopóki sam przez lata teoretycznych, krytycznych analiz :-) ale i ciężkiego treningu w ramach fachowego szkolenia oraz częstego praktycznego mordobicia nie nabierzesz własnych dojrzałych doświadczeń? Upraszczając: może jesteś w stanie analizować walki bokserskie Roya Jonesa Juniora bo macie z bratem i kuzynem w piwnicy worek zawieszony i raz w tygodniu go strasznie młócicie? Coś podobnego tutaj uprawiawiasz...
PS. A tak na marginesie boks to klasyka, jak ktoś łapie o co chodzi, to zrozumie też więcej...

Wosiu
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
zastanawiam się co powinienem napisać? tak jak powiedział Wosiu - jak kiedyś spotkasz się z tymi problemami to zaczniesz rozumieć. że prowadzenie treningów to nie coś takiego że "potrafisz więcej od innych i tego uczysz". Spróbuję jak najprościej.

Musisz nie tylko mieć niezła technike, ale umieć ja przekaząc, nauczyc studentów jak powinni podchodzic do treningów, wyrobić im właściwe nastawienie do ćwiczeń, do walki, do sparingów, do partnerów. itd. (a uczysz nie tylko samych utalentowanych - więc musisz umieć pokazać techinkę/zasadę/taktyke/metode na kilka różnych sposobów - musisz duzo wiecej rozumiec niz jakbys sam trenowal) ... siedzę wiele godzin tygodniowo douczając się, żeby lepiej prowadzić treningi - a i tak mam prościej dużo rzeczy niż ludzie próbujący rozgryźć metodykę od zera, bo uczyłem się tego "jak uczyć" (i nadal się ucze) od mojego sifu - a on jest w tym naprawdę niezły.

poza tym problemy sie nie koncza na nauczaniu. musisz wiedziec jakie problemy mogą mieć twoi uczniowie za pol roku i juz teraz umiec na nie zaradzić i ich na nie przygotować. Musisz umiec utrzymac uczniow przy sobie, zeby sie nie zniechecili w trudnych momentach ... musisz uczniow znaleźć, bo nie dość że nie zarobisz to jeszcze będziesz dokładał do sali ;) a oprócz tego musisz się ciągle rozwijać w stylu który ćwiczysz...

ja po treningu na którym chodzę, uczę i poprawiam jestem tak zmęczony jak po serii sparringów.

Jeżeli dla Ciebie to wszystko jest "nie takie trudne" to naprawdę chylę czoła.

tak naprawdę łatwo być dobrym zawodnikiem/fighterem - trochę talentu dużo treningu i już. dużo trudniej mieć dobrych zawodników. Ale satysfakcja z postepów swoich studentów jest ogromna =)
  • 0

budo_żbiku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Mówiąc szczerze WingTsun to byłem pewien że się nie odezwiesz albo odpowiesz coś na "odwal sie" bo naprawde nie miałeś pojęcia o "próbowaniu". Zdaje sobie sprawe że troche mnie poniosło s-f z tym:

Niektórzy ćwiczący z takim podejściem mogli by osiągnąć coś naprawde fajnego, otwierać swoje szkoły a z kolei niektórzy ich uczniowie - swoje. Było by tego duzo więcej, następowała by stopniowa eliminacja i ogólnie ewolucja sztuk walki była by szybsza.

Tak naprawde nie znam odpowiedzi na pytania dachenga i palnołem sobie hipoteze. Przy reszcie swoich postów jednak pozostaje.
Co do mojego stylu to jestem pewien że go mam i o ile coś sie nie zmieni to będe właśnie go budować obojętnie co będe w przyszłości ćwiczyć. Czy innym to sie podoba czy nie- ja ćwicze dla siebie nie dla stylu i mam w tym swoją droge. Wcale nie musze mieć z tego pieniędzy. Może jest to dlatego że nie usłyszałem jeszcze o stylu który by mi odpowiadał a moze nie znalazłem jeszcze swojego mistrza.

Może ja się wtrącę. Żbiku, nie pytaj jak to było z Yxem czy z Ygrekiem. Może tylko teoretyzują albo może nie, a jeśli nie, to może nie jesteś w stanie pojąć ich doświadczeń dopóki sam przez lata teoretycznych, krytycznych analiz ale i ciężkiego treningu w ramach fachowego szkolenia oraz częstego praktycznego mordobicia nie nabierzesz własnych dojrzałych doświadczeń? Upraszczając: może jesteś w stanie analizować walki bokserskie Roya Jonesa Juniora bo macie z bratem i kuzynem w piwnicy worek zawieszony i raz w tygodniu go strasznie młócicie? Coś podobnego tutaj uprawiawiasz...
PS. A tak na marginesie boks to klasyka, jak ktoś łapie o co chodzi, to zrozumie też więcej...

hmm.. zabardzo niewiem co Ci odpisać. W sumie to nie masz o mnie pojęcia. Co do boksu to coś tam łapie i rozumiem więcej. Widze że Ty też masz w boksie podstawe...
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
jestem miło zaskoczony, bo przyzwyczaiłem się że często dyskusje na tym forum są na oślep.

nie zrozum mnie źle - nie sądzę że nie da się mieć własnego stylu - bo zawsze taki masz - zestaw ulubionych cwiczen, metod, technik - w ramach jednego stylu bądź kilku. Ale to co innego niż opracowanie spójnego systemu, którego da się nauczać innych. życzę jak najwięcej powodzenia i wytrwałości w odnajdywaniu tego co dla Ciebie najlepsze =)
  • 0

budo_taz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Chciałbym wrzucić parę swoich rozmyśleń.,
Jest wiele szkół walki, systemów, sposobów,
ale walka jest jedna, gdy staniesz na ulicy naprzeciw przeciwnika
nie wiesz kim on jest i czy coś ćwiczył.
Ćwicząc np. 5 lat kickboxing nie wiesz czy twój przeciwnik
nie umie czegoś innego np. zapasy lub bjj.
Z kolei jeszcze gorzej gdy stajesz naprzeciw gogoś
pewny swych umiejętności, a on bije się na twoich warunkach i jest lepszy.
Walka to niewiadoma. Nie ważne wtedy czy ćwiczyłeś wing chun czy wing tsun, modliszkę, boks, czy karate tsunami. Masz pokonać swojego przeciwnika i nieważne że twój styl ma 500 lat tradycji.

Podziały szkół są chyba dobre tym bardziej w tych czasach bo można poznać
różne systemy i sposoby.

Poźniiej jeszcze coś napisze bo żona mnie goni. :wink:
  • 0

budo_taz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Sorki za podwójny post ale chciałbym o coś zapytać.
Czy walka sama w sobie tak naprawdę jest sztuką?
Poznajemy wiele technik doskonalimy je, ale czy walka
o swoje zdrowie i życie jest naprawdę sztuką.
Ja tak jak pewnie wiele osób na tym forum miałem
okazję bronić życia mojej żóny i swojego.
Powiem wam że nie niewiele było w tym sztuki.
Na szczęście z powodzeniem się obroniłem, ale nie miałbym
nic przeciwko gdyby to wydarzenie mi się nie przytrafiło.
Może to sport jest prawdziwą sztuką walki.
Wielkie pojedynki gwiazdorów boksu i mma,
którzy popisują się swoimi technikami.
Co definiujemy jako sztuka walk?
Walkę, tradycję, sporty walki?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Odblokowałem temat, bo po co blokować, gdy ludzie zadają ciekawe pytania, a co lepsze, udzielają ciekawych odpowiedzi. Wyrzuciłem tylko tę szopkę z drogą kota do knajpy.
  • 0

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Myslę że w tym co powiedział Taz jest duzo racji. Sztuka walki powstała nie po to by byc piekna ale po to by skutecznie i szybko wyeliminować przeciwnika. Piekno sztuk walk pozostało w formach czy też kata czy też w filozofi danego stylu. W systuacjach zagrozenia pozostaje skuteczność a piekno schodzi na plan dalszy. Patrząc na zawodników MMA widzimy chyba przede wszystkim ich skuteczność, choc trzeba przyznac że niektórzy z nich walcza pieknie a zarazem skutecznie.
Świat pedzi na przód w zawrotnym tempie i sztuki walki nie moga zostac w tyle. Wszystko doznaje przyspieszenia. Kiedyś jedną forme wałkowało sie ok roku, teraz coraz wieksza popularność zdobywaja sobie szkoły walki przekrojowe, w których naucza sie najskuteczniejszych technik z różnych szkól walk. Byle szybko nauczyc sie skuteczności. Nie wiem czy to jest dobry pęd. Ja jestem tradycjonalistą. Dla mnie oprócz poznania umiejętności samoobrony liczy się jeszcze ta otoczka w postaci nauki form, kultura kraju z którego styl sie wywodzi, metody treningowe wypracowane przez pokolenia Mistrzów.

Pozdrawiam
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

Patrząc na zawodników MMA widzimy chyba przede wszystkim ich skuteczność, choc trzeba przyznac że niektórzy z nich walcza pieknie a zarazem skutecznie.

Świat pedzi na przód w zawrotnym tempie i sztuki walki nie moga zostac w tyle. Wszystko doznaje przyspieszenia. Kiedyś jedną forme wałkowało sie ok roku, teraz coraz wieksza popularność zdobywaja sobie szkoły walki przekrojowe, w których naucza sie najskuteczniejszych technik z różnych szkól walk. Byle szybko nauczyc sie skuteczności.


Taka mała propozycja spojrzenia na kwestię "szybkiej nauki" z nietypowej perspektywy. Zastanówmy się ile lat "szybkiego" treningu mają za sobą ci, którzy faktycznie odnoszą sukcesy w MMA? :D
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
To co napisałeś jest piękne choć nie do końca prawdziwe. Mma też jest piękne i też nie do końca prawdziwe :wink: Mam nadzieję, że chlopaki po 10 latach walk będą w stanie być sprawnymi i poruszać się o wlasnych siłach :wink:
Osobiście nic nie mam do nowoczesnych metod szkolenia i nowych trendów w sztukach walki ale....teraz jest MODA na to co nowoczesne ? szybkie do nauki ? rewolucyjne ? ...i tu jest tzw. LIPA....ponieważ nikt nie patrzy na JAKOŚĆ tego co się ćwiczy ...a większość patrzy na czas? i skuteczność tego co się mogą nauczyć?...co w żaden sposób nie idzie z prawdą!!!!!
Cały problem pojawia się kiedy dochodzi do konfrontacji :) pomiędzy ludźmi ćwiczącymi różne style walki....i.... okazuje się że nie konkretna technika ale JAKOŚC jej wykonania decyduje o wyniku starcia :D
Sztuki walki nie zostają w tyle, one po prostu wiedzą co jest dobre :wink:
Bo lata praktyki ukształtowały ich obraz i świadomość celu :)
serdecznie pozdrawiam!!!
  • 0

budo_żbiku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style
Sory za tą szopke. Jestem nowym użytkownikiem i zaczynam dopiero łapać o co chodzi.

Czy walka sama w sobie tak naprawdę jest sztuką?
.......
Co definiujemy jako sztuka walk?
Walkę, tradycję, sporty walki?

Moim zdaniem walka jest sztuką... ale dopiero gdy jest sie ekspertem.
Pomijając techniki jakie wytrenowaliśmy i jak doskonale nimi władamy, to ogromne znaczenie ma to co jest naszym celem. Tym celem może być walka sama w sobie i udowadnianie czegoś innym . Ale czy to jest sztuka walki? Według mnie- nie.
Prawdziwa sztuka w SW kojarzy mi się z poziomem umysłu i strategią.
Sztuka walki ma w życiu pomagać a nie przeszkadzać. Musi się przydawać w wielu aspektach życia i nie powinna być ograniczana tylko do walki i sprawdzania się w niej. W przypadku zagrożenia w realnym starciu najlepiej było by walki uniknąć. Jeśli trzeba walczyć to najlepiej skończyć wszystko jak najszybciej i z zaskoczenia. Tu właśnie przydaje się poziom umysłu i umiejętność panowania nad sobą . Sztuka walki powinna uczyć w znamienitym stopniu jak osiągnąć właśnie to (celowo pominołem tu techniki).
Jeżeli chodzi o inne aspekty walki to można je nazywać i dzielić i rozprawiać o nich w nieskończoność. (pewnie że to też jest fajne :twisted: )
Pozdrawiam
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka, sztuka walki, style

Ja tak jak pewnie wiele osób na tym forum miałem
okazję bronić życia mojej żóny i swojego.
Powiem wam że nie niewiele było w tym sztuki.
Na szczęście z powodzeniem się obroniłem, ale nie miałbym
nic przeciwko gdyby to wydarzenie mi się nie przytrafiło.


Takie po prostu jest życie i nie ma się czym przejmować. Zdarzyć się może każdemu.

Sporty walki mogą czerpać z wieloletniej tradycji sztuk walki i odwrotnie. Ktoś kto ćwiczy sztukę walki i myśli że ćwiczy ją taj jak była ćwiczona 100 czy 300 lat temu jest idiotą. Sztuki walki tak jak i sporty muszą ulegać zmianom bo życie idzie do przodu nie stoi w miejscu.

MW
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024