Skocz do zawartości


Zdjęcie

Xinyi liuhequan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Xinyi liuhequan
Videoklip

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
jak dla mnie ok :)
  • 0

budo_czarny rafał
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
Cześć
Mi też się film podobał. To chyba ciekawy styl z nastawieniem do walki *fakne zastosowania). Pewnie coś więcej mógłby napisać Pan Jarek Szymański, który czasami zagląda / lub zaglądał na to forum. On zdaje się ćwiczył chyba tą odmianę XingYi...
Pozdrawiam
PS: wiecie na czym polega to ćwiczenie na poczatku filmu i o co w nim chodzi ?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
No to jedno z najbardziej podstawowych ćwiczeń fa li jest
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
okiem laika: skojazylo mi sie to z ryu-te (mialem przyjemnosc byc tylko na jednym trneingu na zlocie) czy to sa w jakis sposob pokrewne style?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
No raczej nie bardzo pokrewne. Ale w ryu-te wyraźnie jeszcze widać "chińskie podejście", którego już nie ma np. w shorin-ryu i shotokanie.
  • 0

budo_czarny rafał
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
Cze
No to trochę mi głupio :oops: bo czytałem o fa li u Dachenga na stronie Yi Quan. Nie wiedziałem że tak to wygląda. Upss
Pozdrawiam
PS: ...ale na swoje usprawiedliwienie, nie spotkałem się z takim ćwiczeniem w CLF ani V.T.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
Eee tam, wszędzie jest. Połączyć wszystko w skoordynowany sposób, ręce-ciało-kroki, umysł-siła. Formy mogą być różne. Tutaj akurat mamy ruchy, które nawet tajczmenom powinny coś przypominać.
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
No, wreszcie po dlugich cierpieniach udalo mi sie to sciagnac (strasznie wolno idzie i czesto sie zatrzymuje). Bardzo ciekawe. BTW. czy ten styl ma cos wspolnego z Shaolin liuhe men, ktory to styl znal i przekazal dalej Wan Laisheng?
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (mam nadzieje, ze nie lamie tym regulaminu tego forum).

Dacheng juz napisal, o co chodzi w tych cwiczeniach na poczatku klipu, wiec nie bede powtarzal. Dodam tylko, ze caly system XYLHQ jest wlasnie oparty na takich pojedycznych cwiczeniach. Jedyna tradycyjna forma to Si Ba (forma Czterech Technik), choc niektore odmiany XYLHQ niestety poddaly sie roznym trendom i wprowadzily nowe formy.

Pokazane zastosowania sa dosc charakterystyczne dla systemu - wyjscie "naprzeciw" przeciwnikowi, "zlapanie" go w momencie i miejscu, gdzie jeszcze jego sila nie zostala "wyemitowana", uzycie ciala (barki/biodra) i tzw. "powracajacej sily" (Hui Jin), czyli sily o przeciwnym kierunku do orginalnie zastosowanego.

XYLHQ ma byc moze jakies _bardzo_ dalekie zwiazki z Liuhe Quan, i oba style prawdopodobnie rozeszly sie i poszly innymi drogami ponad 300 lat temu.

XYLHQ nie jest odmiana Xingyi, a jesli w ogole mozna mowic tu o odmianach, to akurat o odwrotnej relacji.

A Pan Jarek Szymanski cwiczy ten styl nieprzerwanie od 1995 roku...:)

pzdr

Jarek
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
Podobne ćwiczenia na fali widziałem w baji. Kiedyś w Shanghaju miałem sposobność popatrzeć na treningi xinyi liuhe, fajna sprawa.
  • 0

budo_czarny rafał
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
Cze
Panie Jarku dziękuję za wyjaśnienia odnośnie XYLHQ i włączenie się do dyskusji...Chciałbym się kiedyś dowiedzieć właśnie jakie relacje były pomiędzy stylami Xing Yi a Xin Yi czy to tylko chodzi o zbieżność nazwy czy były jakieś wspólne żródła tych stylów...a odnośnie tych zastosowań (które są zreszta bardzo przekonywujace) to czy w XYLHQ używa się też kopnięć, bo przy takiej koncepcji walki tzn "złapanie przeciwnika w momencie gdzie jego siła nie została wyemitowana" to chyba nie ma specjalnie miejsca na zmieszczenie kopnięcia...(i absolutnie nie jest to jakiś zarzut wręcz przeciwnie taka koncepcja walki akurat mi by bardzo odpowiadała bo zawsze miałem kłopot z wysokimi kopnięciami :D )...
Pozdrawiam
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
1.Ogolnie rzecz biorac Xingyi powstalo na Xinyi; napopularniejsza teoria mowi o tym, ze Li Laoneng uczyl sie u rodziny Dai (Dai Longbang, jego syna Dai Wenxionga lub Guo Weihana - nie ma tu zgody) i prawdopodobnie przeksztalcil to, czego sie nauczyl, zastepujac Krok Tygrysa (Hu Bu, pozycja luku i strzaly, a wiec ze srodkiem ciezkosci z przodu) pozycja San Ti (srodek ciezkosci z tylu lub srodku). Sa jeszcze inne teorie powstania Xingyi, wiazace je bardziej z XYLHQ z Henanu (i osoba Li Zhenga), niz tylko z rodzina Dai, ale to wymagaloby dluzszego wywodu.

2.XYLHQ jak widac z klipow, jest stylem nastawionym na walke w srednim i krotkim dystansie, i wykorzystywanie torsu racej niz konczyn. To oczywiscie determinuje metodyke cwiczenia (wiekszy nacisk na rozwoj sily/ruchomosci bioder i barkow niz np ramion) i techniki. System opiera sie na tzw. "niewidocznych kopnieciach" (An Tui), a wiec wykonywanych nisko, bez akcentowanego podnoszenia kolana, w bliskiej odleglosci.

3.Klip pokazujacych inne klasyczne cwiczenia XYLHQ:

Ye Ma Ben Cao - Dziki Kon Biegnie do Zlobu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

She Bo Cao - Waz Pelznie przez Trawe:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Hu Bai Wei + Hu Pu Shuang Ba - Tygrys Zamiata Ogonem + Podwojne Pchniecie Tygrysa:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

W wykonaniu Yi Younenga (odmiana shanghajska, Sun Shaopu).

Jarek
  • 0

budo_czarny rafał
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
Cześć
Dziękuję za wyjaśnienia poklon . Bardzo ciekawe klipy i bardzo ciekawy styl.

Panie Jarku mam jeszcze takie pytanie, ale nie chcę tworzyć nowego tematu bo chyba nie ma porzeby.
Na jednej z angielskich stron internetowych o stylu Sun TaijiQuan jest informacja o śmierci w 2005 roku mistrzyni Sun Shurong (1918 - 2005). Pan kiedyś pisał o treningach stylu Sun u mistrzyni Sun Jianyun. Czy to chodzi o kogoś z tej samej rodziny spadkobierców Sun TaijiQuan..."Wykruszają" się powoli starzy mistrzowie...wielka szkoda
Pozdrowienia
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Xinyi liuhequan
Sun Shurong zmarla w maju ubieglego roku; byla corka Sun Cunzhou'a, syna Sun Lutanga, ale rodzinnego stylu uczyla sie glownie od siostry ojca, Sun Jianyun. Stad tez styl Sun Shurong jest wlasciwie kopia tego, czego uczyla SJY.

Ja uczylem sie stylu Sun od Sun Jianyun w 1994, glownie podstaw Xingyi (Santi, 5 Elementow i forma Polaczonych Piesci) oraz stylu Sun TJQ. Pozniej przenioslem sie do Shanghaju i utrzymywalem tylko sporadyczne kontakty z Sun Jianyun. NB SJY byla niezwykle szczodra osoba, i to nie tylko jesli chodzi o nauczanie sztuk walki, kaligrafii czy malarstwa (SJY byla bardzo wyksztalcona, i to zarowno w klasycznych sztukach, jak i badziej wspolczesnych - m.in. pracowala w charakterze bankiera w jednym z najwiekszych bankow w Shanghaju lat 30tych). Swego czasu podczas jednej moich wizyt podarowala dla mojej zony jedwabny szal, mimo, ze sama zyla bardziej niz skromnie.

Swoja droga rzeczywiscie szkoda, ze stara generacja odchodzi, i jest zastepowana przez nauczycieli biznesmenow, ale trudno, by zmiany w Chinach nie przekladaly sie na zmiany w tradycyjnej kulturze.

pzdr - i zycze wszystkim uczestnikom forum udanego i pomyslnego Chinskiego Nowego Roku Psa!

Jarek (po prostu, nie "pan Jarek");)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024