Skocz do zawartości


Zdjęcie

Yiquan esencją Shaolinu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Yiquan esencją Shaolinu
:)

Z "Właściwej ścieżki yiquan" Wang Xiangzhai'a. Rok 1928:

"W okresie dynastii Liang, Damo (Bodhidharma) przybył na wschód. Oprócz nauczania sutr buddyjskich, uprawiał on także sztukę ćwiczenia ścięgien i kości. Zebrał elementy charakterystyki różnych zwierząt i ptaków, dające im przewagę w walce, połączył to z metodami przemywania szpiku i przemiany ścięgien, i stworzył yiquan, znany również jako xinyiquan. Wielu uczniów było biegłych w sztuce walki, stąd sława klasztoru Shaolin."

Swoją drogą niektórzy twierdzą, że xinyiba (system spokrewniony podobno z xinyiquan/xingyiquan/yiquan) jest esencją Shaolinu, systemem, do którego nauki dopuszczani tam byli tylko wybrani :D
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu
xin yi ba nazywany też chyba sekretny styl mnichów z shaolin, kiedyś widziałem jedną formę xin yi ba ale nie powaliła mnie na kolana.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu
No właśnie, sekretny przekaz mnichów z Shaolinu, tak niektórzy mówią. Widziałem jakieś formy i opisy form xinyiba, ale z drugiej strony mam też gdzieś artykuł, w którym mowa o tym, że w xinyiba nie ma form :D
  • 0

budo_czarny rafał
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu
Cze
Dacheng lub Qixing mógłbyście napisać parę słów w jaki sposób Xin Yi Ba mógł byc spokrewniony (lub jak rozumieć to pokrewieństwo stylów np: wsólny założyciel ???) z Xing Yi Quan skoro mówi się że Xin Yi Ba był nauczany w Shaolin klasztorze buddyjskim, a Xing Yi Quan raczej wywodzi sie z tradycji kalsztorów taoistycznych....Czy zasady techniczne stylów w takim wypadku mogły mieć wspólne korzenie czy się nie wykluczały ?... I czy dochodziło do wymiany technik pomiędzy co by nie powiedzieć przeciwstawnymi środowiskami....
Pozdrawiam
Ps: Dacheng ten artykuł o Xin Yi Ba to pewnie był w j chińskim czy to była wersja angielska Pamiętasz może ?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu

Cze
Dacheng lub Qixing mógłbyście napisać parę słów w jaki sposób Xin Yi Ba mógł byc spokrewniony (lub jak rozumieć to pokrewieństwo stylów np: wsólny założyciel ???) z Xing Yi Quan skoro mówi się że Xin Yi Ba był nauczany w Shaolin klasztorze buddyjskim, a Xing Yi Quan raczej wywodzi sie z tradycji kalsztorów taoistycznych....Czy zasady techniczne stylów w takim wypadku mogły mieć wspólne korzenie czy się nie wykluczały ?... I czy dochodziło do wymiany technik pomiędzy co by nie powiedzieć przeciwstawnymi środowiskami....


Nie ma szczególnych przesłanek, żeby łaczyć xingyiquan łączyć akurat z taoizmem, a zwłaszcza z klasztorami taoistycznymi. Nie licząc mitów powstałych z reguły dopiero w XX wieku. Ktoś sobie poszedł torem myślenia: "skoro taijiquan to taoizm (tymczasem w formach stylu Chen wyraźnie widać elementy niewątpliwie zaczerpnięte z Shaolinu), bagua i xingyi zalicza się jak taiji do wewnętrznych, a więc taoistycznych". I potem ludzie powtarzają takie opowiastki, aż w końcu "mnisi z Wudang" jeżdżą do Pekinu uczyć się bagua i xingyi, by móc później naiwnym sprzedawać "tradycyjne taoistyczne xingyi", czy bagua.

Poza tym mnisi buddyjscy, czy taoistyczni to była tylko pewna niewielka część środowiska sztuk walki, a zwykli ludzie zwykle w Chinach nie byli zadeklarowanymi buddystami, czy taoistami. Od dawna nie było takiego przeciwstawienia. Można nawet powiedzieć, że ktoś mógł być i buddystą i taoistą i konfucjanistą, po kolei lub równocześnie, w zależności od okoliczności i potrzeb :) Stąd na przykład Wang Xiangzhai potrafił w jednym zdaniu powoływać się na Laozi, Zhuangzi i Bodhidarmę. Zresztą taoizm religijny rozwinął się w Chinach pod wyraźnym wpływem buddyzmu, i w świątyniach taoistycznych łatwo można dostrzec posągi czy malowidła przedstawiające postaci panteonu buddyjskiego.

I chociaż klasztory miały pewną rolę w rozwoju sztuk walki, to w literaturze zwykle jest ona przesadzona. Mnisi to była tylko niewielka część środowiska sztuk walki.

Co do xinyiba w klasztorze Shaolin, to jedna wersja mówi, że stamtąd wywodzi się xingyiquan - jak widać Wang Xiangzhai w 1928 roku tak właśnie uważał. Inni sądzą, że było odwrotnie. Klasztor Shaolin był ośrodkiem, gdzie przybywali z zewnątrz przedstawiciele różnych systemów, to był taki kocioł. Tak nurt xinyi/xingyi mógł tam również dotrzeć.

Ps: Dacheng ten artykuł o Xin Yi Ba to pewnie był w j chińskim czy to była wersja angielska Pamiętasz może ?


W chińskim.

Tak przy okazji. Wang Xiangzhai trafił na 6 miesięcy do klasztoru Shaolin, gdzie uczył się właśnie xinyiba od mnicha Henglin. Możliwe ten mnich wpoił Wangowi przekonanie, że xinyi wywodzi się od Bodhidharmy. U tego samego mnicha później uczył się (ale raczej nie xinyiba) niejaki Doshin So - twórca Shorinji Kempo. Natomiast jeśli chodzi o wartość tego xinyiba i umiejętności Henglina (czasem w pisowni Xianglin lub Chanlin), to Wang się później jakoś szczególnie nie zachwycał. Po latach napisał, że w wędrówkach po Chinach spotkał tylko 2 i pół prawdziwego mistrza, byli to Jie Tiefu (znany jako wariat Jie), Wu Yihui (liuhe bafa) i Jin Shaofeng (styl białego żurawia z prowincji Fujian) i podkreślał, że szczególny wpływ na niego wywarł właśnie Wariat Jie. Niestety nie bardzo wiadomo jaki system reprezentował.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu
Acha, nie ma jasności, czy ten pół mistrza to był Wu Yihui, czy Jin Shaofeng.
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu

No właśnie, sekretny przekaz mnichów z Shaolinu, tak niektórzy mówią. Widziałem jakieś formy i opisy form xinyiba, ale z drugiej strony mam też gdzieś artykuł, w którym mowa o tym, że w xinyiba nie ma form :D


Być może to prawda że nie ma tam form bo to co mi pokazali w przyklasztornej szkole wyglądało jak forma ale równie dobrze mógł to być pewnien ciąg technik/ruchów przypominający tylko formę. Ewentualnie mała ściema dla białasów.

MW
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu
Ale z drugiej strony, widziałem też w jednym z chińskich magazynów także opis formy xinyiba, więc pewnie różne rzeczy tak nazywają.
  • 0

budo_czarny rafał
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu
Dzięki Dacheng za wyjaśnienie. Widzisz ten dość sztywny podział na style buddyjskie (zewnętrzne) i style taoistyczne (wewnętrzne) spotyka się w literaturze o sztukach walki zarówno polskiej jak i angielskiej i stąd moje pytanie. Jak widać prawda i w tym przypadku wygląda trochę inaczej....Dzięki za wyjaśnienia...
Pozdrawiam
  • 0

budo_redakcja
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu
Pojawiła się stronka o xinyiba:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Yiquan esencją Shaolinu
Pozwolę sobie trochę odgrzać:

i w świątyniach taoistycznych łatwo można dostrzec posągi czy malowidła przedstawiające postaci panteonu buddyjskiego.


Tak mi się przypomniało - kiedyś czytałem (chyba w "Neijia") czyjś opis wizyty w klasztorze Shaolin i tam też dojrzał Yin i Yang na ścianie :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024