Skocz do zawartości


Zdjęcie

Iaido i aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Iaido i aikido
Ostatnio chodzi mi po głowie pomysł, żeby do mojego aikido włączyć trening iaido. Zastanawiam czy może to pozytywnie wpłynąć na moje aikido. Prosiłbym o pomoc w tej sprawie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido

Ostatnio chodzi mi po głowie pomysł, żeby do mojego aikido włączyć trening iaido. Zastanawiam czy może to pozytywnie wpłynąć na moje aikido. Prosiłbym o pomoc w tej sprawie.

Jak najbardziej pozytywnie. Nawet sie nie zastanawiaj.
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
Tak myślałem, ale jaką szkołę wybrać?
  • 0

budo_bular
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Dortmundu

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
Proponuje szkole mojego znajomego Krzysztofa Gornickiego (4 dan Iaido). Jest on Prezesem Stowarzyszenia Iaido na Polske. Pozdrawiam :)
  • 0

budo_bular
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Dortmundu

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
acha strona internetowa jest tu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
Poprzez szkołe rozumiem styl. Najważniejszy dla mnie jest stały progres w aikido. Ale dziękuję za podpowiedź. Na moim terenie działa szkoła powyższego instruktora.
  • 0

budo_grey fox
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
Ralman, Szczepan dobrze prawi. A jeśli masz możliwość ćwiczyć u Sensei Górnickiego to tyż polecam :wink:
Pozdro
Grey Fox
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido

Ostatnio chodzi mi po głowie pomysł, żeby do mojego aikido włączyć trening iaido. Zastanawiam czy może to pozytywnie wpłynąć na moje aikido. Prosiłbym o pomoc w tej sprawie.


Mówisz WŁĄCZYĆ. Myślę że nie. Możesz ćwiczyć Iaido jak najbardziej, ale musisz sobie zdawać sprawę że Iaido to Iaido, a Aikido to Aikido. Nie ma mowy o żadnym włączaniu.
Napewno ta praktyka pozytywnie wpłynie na Twoją biegłoć w aiki-ken. Ale samo Iaido raczej niewielki będzie miało wpływ na Aikido, bo nie zostało stworzone po to, by rozijać aikido.

Ja miałem kiedyś takie samo pytanie odnosnie karate. Czy patrzeć na aikido przez pryzmat karate, i na odwrót. W żadnym wypadku nie wolno tego robić, chyba że jesteś na mistrzowskim poziomie wyszkolenia, i posiadasz odpowiednią więdzę by modyfikować techniki pod kontem swojego doświadczenia. Jako uczeń niestety pownieneś się trzymać kanonu (choć oczywisćie po cichu nieoficjalnie możesz kombinować ;) bylebys komuś albo sobie krzywdy nie zrobił)
  • 0

budo_swarożyc
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
Aikido powstalo na ruchu miecza.Takie określenia jak np "reka miecz" nie funkcjonuja w aikido bez powodu.Tak ze patrzenie na aikido przez pryzmat miecza jest jak najbardziej wskazane. W szkole Nishio Sensei prawie wszystkie techniki maja przelozenie na techniki z bronia.Cwiczeni z mieczem pomaga w zrozumieniu i w poprawieniu technik w aikido.Cwiczenie iaido i aikido to dobry pomysl.
  • 0

budo_sentiel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Savageland

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido

...Tak ze patrzenie na aikido przez pryzmat miecza jest jak najbardziej wskazane...
...Cwiczeni z mieczem pomaga w zrozumieniu i w poprawieniu technik w aikido....


Tu sie nie do końca zgodzę - fakt, Aikido podobno powstało na bazie miecza (i czego jeszcze Bóg jeden wie), ale od miecza odbiegło naprawdę daleko. Inna pozycja, inny balans, inny dystans... Te same niby techniki przeciw uke z mieczem i bez, będą się od siebie różnić. Może nie dla osoby postronnej, laika, ale jednak będą. Chociażby z prostego faktu, że w przypadku broni musimy dokładnie wiedzieć cały czas gdzie ona jest, puste ręce pozostawiają pewien margines "luzu". Zresztą kto się trochę mieczem bawił potwierdzi, że nawet sama cięcia Aikidoków i Iadoków w większości przypadków sa różne. Inny cel...

Ale Iaido polecam jako dodatek... może złe słowo... po prostu polecam. Uczy cierpliwości, wyczucia dystansu, panowania nad własnym ciałem i przede wszystkim zmienia trochę podejście do SW. Bo jeśli ktoś ćwiczy Iaido jako sztukę walki (a nie relaks) w pewnym momencie uświadamia sobie, że jest to po prostu sztuka zabijania i każde cięcie oznacza śmierć. Uświadamia, że są w życiu sytuacje, kiedy już nie można się cofnąć...

Poza tym naprawdę grejt fan :) (aaa... zajechałem z angielska - a co :) )

(link do stronki w sygnaturce)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido

Tu sie nie do końca zgodzę - fakt, Aikido podobno powstało na bazie miecza (i czego jeszcze Bóg jeden wie), ale od miecza odbiegło naprawdę daleko. Inna pozycja, inny balans, inny dystans... Te same niby techniki przeciw uke z mieczem i bez, będą się od siebie różnić. Może nie dla osoby postronnej, laika, ale jednak będą. Chociażby z prostego faktu, że w przypadku broni musimy dokładnie wiedzieć cały czas gdzie ona jest, puste ręce pozostawiają pewien margines "luzu". Zresztą kto się trochę mieczem bawił potwierdzi, że nawet sama cięcia Aikidoków i Iadoków w większości przypadków sa różne. Inny cel...

To nie aikido jest daleko od miecza, tylko rozumienie cwiczacych jest daleko od miecza :wink:
Aikido nie uczy przeciez dokladnych aplikacji technik, tylko pewne ogolne zasady. KOnkretna realizacja dokonuje sie przez automatyczna reakcje ciala, na podstawie tych wycwiczonych zasad.

Zupelnie podobnie jest z iaido. Obojetnie w jakim stylu, i mimo ze powierzchownie to wyglada inaczej, nikt nie uczy konkretnych aplikacji, bo to by bylo calkowita naiwnoscia i byloby bezuzyteczne.

Na poziomie glownych zasad, aikido i iaido maja niezwykle duzo wspolnych plaszczyzn. Np. kazda technike aikido mozna sprowadzic do wejscia i ciecia centrum przeciwnika. Co zreszta pokazywal Dziadek na wszystkich pokazach pod koniec zycia, prawie wylacznie roznorodne wersje iriminage.
Podobnie jest w dowolnej szkole miecza, kazda technika zawiera wejscie w centrum i ciecie poprzez centrum.

Zgadzam sie calkowicie, ze nonsensem byloby jakiekolwiek przeksztalcanie technik aikido pod wplywem technik miecza, to ewidentna wskazowka, ze taki delikwent zatrzymal sie na poziomie sztuczek technicznych i nic z tego wszystkiego nie rozumie.
Ale jednoczesne cwiczenie miecza i aikido cwiczy te same zasady, z tym, ze w mieczu cwiczy sie je calkowicie "krawedziowo" niejako odruchowo, naturalnie, a w aikido, zeby wydobyc z cwiczenia takiego ducha, trzeba niezwykle charyzmatycznego instruktora.

Dlatego szczegolnie dziewczyny powinny cwiczyc miecz, jako ze im brakuje testosteronu, z definicji, niestety. Cwiczenie miecza pod okiem mistrza, wytwarza specyficzny stan ducha, prawie niemozliwy do wycwiczenia wylacznie przez techniki reczne.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
A ja natomiast zgodze sie z Sentielem, ze aikido i iaido to dwie różne sztuki walki z różnymi zasadami, wszyscy podświadomie czuja jakiś związek aikido i miecza - chcą ćwiczyć, ale niestety nie maja pokazane jak (patrz Hombu Dojo :wink: ) - więc wybieraja iaido czy kenjitsu.
Ja też nic nie mam przeciwko tym dwóm S.W. - jakbym miał czas to bym chetnie je popraktykował, ale trzeba zdać sobie sprawe że to inne bajki.

Na poziomie glownych zasad, aikido i iaido maja niezwykle duzo wspolnych plaszczyzn. Np. kazda technike aikido mozna sprowadzic do wejscia i ciecia centrum przeciwnika.

Owszem mają dużo wspólnego np. fakt posługiwania się mieczem lub jego imitacją, fakt zakładania hakamy itp :wink: , ale zasade wejścia (czyli skrócenia dystansu) i cięcia można rościągnąć na większość sztuk walki - od judo, poprzez karate, kendo aż do boksu czy kick boksu - nihil novi :wink:

Ale jednoczesne cwiczenie miecza i aikido cwiczy te same zasady, z tym, ze w mieczu cwiczy sie je calkowicie "krawedziowo" niejako odruchowo, naturalnie, a w aikido, zeby wydobyc z cwiczenia takiego ducha, trzeba niezwykle charyzmatycznego instruktora.

Z tym się zgodze pod warunkiem jednak, że nie bedzie to iaido tylko aikiken.
I nie trzeba się podniecać krawędziowatością :wink: - wystarczy normalnie ćwiczyc - po prostu podczas praktyki bokken nacisk położony jest na inne elementy.

Dlatego szczegolnie dziewczyny powinny cwiczyc miecz, jako ze im brakuje testosteronu, z definicji, niestety. Cwiczenie miecza pod okiem mistrza, wytwarza specyficzny stan ducha, prawie niemozliwy do wycwiczenia wylacznie przez techniki reczne.

Ja bym tego nie sprowadzał do biochemii organizmu i gry hormonów :wink: , położyłbym raczej nacisk na elementy, który w praktyce bokken bardzo się uwypukla czyli timing i decyzja.

Pancer (u którego słabo z decyzją podczas kupowania świątecznych prezentów :wink: )
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido

Takie określenia jak np "reka miecz" nie funkcjonuja w aikido bez powodu.


Nie wszystkie szkoły praktykują te-gatana ;)
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
Ja nie chcę nic nowego tworzyć, jedynie poprawić pracę całego ciała (ze wskazaniem na pracę bioder). Natomiast podejście do ćwiczeń mam takie samo, jak trening to maksymalne skupienie i praca, praca, praca. Na stażach z shihanami często oglądałem interpretację z bokken i zawsze był nacisk na ruch od miecza. Kilku znanych instruktorów w Polsce też ćwiczy dodatkowo iaido. Słyszałem nawet pogląd, że praktykę iaido powinno się zacząć od 1 dana.
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
Interferencja pomiędzy iaido i aikido zawsze będzie. To tak jakby uczyć się dwóch języków na raz. Jeśli obydwa są na niskim poziomie to mylisz słowa, tworzysz zlepki zdań złożone ze słów z obydwu języków. Jeśli jeden jest na wyższym, a drugi zaczynasz, to wtedy głównie ten lepszy będzie wpływał na ten nowy.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido

Owszem mają dużo wspólnego np. fakt posługiwania się mieczem lub jego imitacją, fakt zakładania hakamy itp :wink: , ale zasade wejścia (czyli skrócenia dystansu) i cięcia można rościągnąć na większość sztuk walki - od judo, poprzez karate, kendo aż do boksu czy kick boksu - nihil novi :wink:

Czyzbys zapomnial, ze wyzej wymienionych SW nie posluguja sie ostrym sprzetem? Nie zpominaj ze to tylko w Polsce jest taki niesamowity zwyczaj ze cwicza iaido za pomoca bokenu --- w rzeczywistosci, takie cwiczenie nie ma zadnego sensu.

Juz samo trzymanie w reku ostrego miecza powoduje, ze techniki z judo, boksu, karate czy kicka sa niekompatybilne, to nie byly stworzone po to zeby stawic czola komus uzbrojonemu w takiego szpikulca. Miecz to nie jest kawalek metalu, to BRON, jak pistolet, bron smiertelna.
Co oznacza ze nie ma zadnych przepisow, regulaminow, sedziow, udawania..... liczy sie wylacznie zycie albo smierc --- witamy w kontekscie Budo :lol:
Wiele atakow w aikido ma korzenie wlasnie w atakowaniu kogos, kto jest uzbrojony w miecz. Dla odmiany nie maja one sensu w dzisiejszej rzeczywistosci, gdzie nikt nie nosi miecza na codzien na ulicy. Wiele technik ktore cwiczymy, ma korzenie w technikach obronnych kogos, kto byl uzbrojony a zostal zaatakowany i nie zdarzyl wyciagnac miecza, albo pozycja spoleczna nie pozwalala mu na uzycie miecza.....

Nie wiem jak to lepiej wytlumaczyc...........hmhm......pewnei ze w wielu Sportach Walki jest wejscie do przodu, ale strategia i biomechanika tego wejscia sa zupelnie inne, wlasnie ze wzgledu na zupelnie inny kontekst. Natomiast nie ma u nich mowy o jakimkolwiek cieciu poprzez centrum :)

Z tym się zgodze pod warunkiem jednak, że nie bedzie to iaido tylko aikiken.
I nie trzeba się podniecać krawędziowatością :wink: - wystarczy normalnie ćwiczyc - po prostu podczas praktyki bokken nacisk położony jest na inne elementy.

Aikiken, szczegolnie ten rozwiniety przez Saito sensei, nie ma NIC wspolnego z cwiczeniem miecza czy tez broni jako takiej. To tylko taki rodzaj gimnastyki majacy na celu rozwijanie pewnych elementow technicznych wystepujacych w stylu Iwama aikido. Czyli dla nikogo wiecej sie nie nadaje niestety :P

Rozmawiamy o cwiczeniu ostrym mieczem. To zupelnie inna liga, panie Pancerze :roll:

Ja bym tego nie sprowadzał do biochemii organizmu i gry hormonów :wink: , położyłbym raczej nacisk na elementy, który w praktyce bokken bardzo się uwypukla czyli timing i decyzja.

Pancer (u którego słabo z decyzją podczas kupowania świątecznych prezentów :wink: )

Ale w iaido nie cwiczy sie bokenem :lol: :lol:
Cwiczac miecz, nie uwypukla sie (o!! jakie smieszne slowo.... :oops: ) takich prostackich elementow..... to mozesz cwiczyc technikami recznymi. Miecz przede wszystkim rozwija nie-fizyczna a takze sfere duchowa. A bez tego, aikido jest niezwykle ubogie i mizerne.
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
No to już wiem co robić. Dziękuję jak nie wiem co. Zdecydowanie Szczepan mnie przekonał.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
ja cwicze sobie i iaido i aikido i kenjutsu przywolane przez Pancera
a i kendo mi sie przytrafia:)

od aikido zaczalem i pare lat mam na karku w tej branzy...
i co moge powiedziec - zmienia sie troszke spojrzenie na pewne sprawy w aikido,
znacznie mysle upraszcza sie rozumienie wielu aspetkow

dobrze jest cwiczyc miecz
polecam
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
Dzięki tak też myślałe. Dużo sprzętu ćwiczymy na aikido i pewne przemyślenia mnie pchają nieustannie w tą stronę. Ale dziękuję za umocnienie mnie w swoim postanowieniu.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido i aikido
widze, ze sie rozwinales w strone miecza, smail. nauczasz wszystkiego po kolei?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024