Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opinie - Shotokan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

budo_uluch
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:my place

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Ja pod żadnym pozorem nie krytykuje stylu shotokan... w końcu sam byłem jego adeptem:P wiec mi nie wypada, chce tylko nawiązać, że pisałem o tym jak dzisiaj wygląda styl shotokan, i zgadzam sie że żadnej gardy tam nie uczą, jak tylko podstawowe bloki, i tak bardzo uproszczone w porównaniu chociażby z kyokushinkai... ale wyrażam tylko własną opinie, pod żadnym pozorem nie krytykuje czy wyśmiewam.. swojego czasu bardzo ceniłem Shotokan, teraz jestem jednak za bardziej dynamiczną i efektywną walką (mawashi ma np urywać głowea nie tylko zadawać puknięcie... itd:twisted:) no i to tyle.
Co ja jeszcze chciałem napisać?? Aha, że do zastanowienia nad zmianą stylu zmusiło mnie zainteresowanie postacią Masutatsu Oyamy i niewiarygodn siła tkwiąca w tym człowieku(pod warunkiem że to był człowiek, Oyama przeciez z jap. znaczy diabłeł;). Niektóre osoby twierdzą, że większośc dokonań Oyamy to kłamstwa i tanie efekciarstwo, ale w takim razie jak wiele rzeczy z tego efekciarstwa zostałoby przeniesione do współczesnego karate... Oesh!
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan

tylko podstawowe bloki, i tak bardzo uproszczone

To jest ciekawe spostrzeżenie ...

Oyama przeciez z jap. znaczy diabłeł;)


Pomijając fakt, że Oyama znaczy "wielka góra" to w słowniku znalazłem:
"male actor in female Kabuki roles"
Słownik: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_uluch
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:my place

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
hyhy to mamy sprzeczne informacje:* pozdr risk
  • 0

budo_uluch
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:my place

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
a tak nawiasem, jeszcze jedna rzecz: mianowicie, że shotokan i kyokushin sie nie lubią - to każdy wie? Ale dlaczego tak jest, wie ktoś??;) jak ktoś wie to niech powie:) Mój sensei z shotokanu zawsze tak mówił: aaa, bo my to zawsze typów z kyokushinu na zawodach bijemy, bo oni to leca na nas, chcą zejśc do pólkontaktu, a my odskok i bach... troche w to nie wierzyłem, bo widząc teraz tych "typów z kyokushinu" nie wiem czy dali by im rade "typy z shotokan":P** (wkf) ... no, a z kolei mój super sensei z teraźniejszości mówi tak: wykonując kata też mozna sobie kostke skręcić:D no, ale głupoty pisze, wogle sie z tąd przeniose do innego działu bo ja teraz nawet do końca nie trenuje karate, tylko free fighting z elementami karate, więc nie powinno mnie tu być.. hehe
  • 0

budo_paweło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Jeżeli ćwiczący shotokan, podczas kumite z adeptem kk narzuci mu swój styl walki ( czyt. podskoki, uderzenie punktowe, przerwa w walce i od początku) to faktycznie może wygrać na punkty( my po prostu inaczej walczymy). Jeżeli jednak bedą walczyć w systemie fullkontact lub Knock down to, raczej karatecy shotokanu nie mają szans...I TO jest ta drzazga w całej kłótni. KK jest bardziej kontaktowym karate niż shotokan i przez to bardziej efektywnym.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
to tylko w Polsce... na Zachodzie nikomu nie przeskadza zę bierzesz udział w zawodach/seminariach innych styłow...
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan

Os too everyone:) jestem nowy na forum, chciałbym sie jednak podzielić własnymi wrażeniami na temat karate shotokan, które praktykowałem troche ponad rok.


Tak całkiem serio, co można szybko wywnioskować trenując Shotokan, to jakby to nazwać "delikatnośc" stylu... mianowicie: słabe, punktowane techniki, niemalże bezkontaktowe kumite, nacisk na kata, i niustannie monotonne treningi.


Prosze cie nie rozmieszaj ludzi, potrenowales rok i wydaje ci sie ze poznales styl :lol: :lol: Co najwyzej to przez rok nauczyles sie nazw co nietkorych technik i to wszystko :wink:
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Uproszczone bloki..... słabe mawashi.... sorry ale nie znacie stylu to się o nim nie wypowiadajcie.

Mój jakiś tzw. "dziwny" stosunek do KK zaczął na pewnych zawodach. Mianowicie wraz kumplem zakwalfikowaliśmy się na MP juniorów w lublinie. Jednocześnie odbywały się MP KK juniorów.

Swierdziliśmy, że mamy okazję więc pooglądamy sobie walki. Trafiliśmy akurat na finały dziewczyn.

Masa dziwczyn z zielonymi i żołtymi pasami( co nie jest stopień początkujący), a na czym polega ich walka. Jedna mawashi, druga mawashi i kolejna..... na zmiane.....czasem zuki na splot...

Spodziewaliśmy się niezłych walk, a to był taki syf....

Osobiście nic do KK nie mam. Sam ćwicze Pinjany w wolnych chwilach
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Veldrin uważam, ze na podstawie jednej walki nie możesz ocenić całego stylu...To jest bez sensu...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Mistress
na podstawie jednej walki nie, ale tak naprawdę to w kk większość walk sportowych to zuki na chudan i mawashi geri więc... nie ma się o co kłócić, bo to nie ocena stylu tylko zawodów sportowych, a te i shotokan i kyokushin mają do ...
  • 0

budo_uluch
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:my place

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Karate_koks... Nie bądz niemiły... ja nietwierdze że poznałem styl shotokan tylko sie z nim zapoznałem tj. zaznajomiłem, co znaczy że widziałem i czułem conieco. I tak naprawde to Shotokan cenie tylko i wyłącznie za kata, bo w kumite brak jest skuteczności... Ale wiesz wydaje mi sie, że ty i tak bedziesz bronił tego stylu i bardzo dobrze, znam ludzi trenujących shotokan 7 lat i uwierz że ani nie mają oni silnej mawahy ani nie potrafrią walczyć w półdystansie, co w przełożeniu na walke full contact, albo walke uliczna daje mała (tyci tyci) szanse na pokonanie przeciwnika. I taka jest prawda więc nie zaprzeczaj.. nie staraj sie być także nieuprzejmy bo ja taki wobec ciebie nie jestem. Shotokan kształtuje dobrą technike ale wszystkie te opowieści senseiów o tym że to punkty witalne, że to sratatata nukite w szyje, shuto w obojczyk, palec w pupe nie pomagają na ulicy. Ale ok shotokan to fajny styl ale stawiam na to że w straciu full contact z MMA, czy vale tudo, a nawet kyokushinem, jest skazany na porażke. pozdrawiam666
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan

Ale ok shotokan to fajny styl ale stawiam na to że w straciu full contact z MMA, czy vale tudo, a nawet kyokushinem, jest skazany na porażke. pozdrawiam666


A co powiesz na to, że znam wiele osób trenujących właśnie Shotokan (z tej samej sekcji) którzy zdobywali medale na zawodach w formułach semi-kontakt, light-kontakt, full-kontakt, knock-down i nawet mma (parter 20 sek)?
A wg. mojej opini najgroźniejsi w full-kontakcie są... kickbokserzy!

Dobrze prowadzony trening obejmuje też trening na tarczach, utwardzanie, kontaktowe sparingi w rękawicach, lub na zasadach knock-down, obalenia, elementy parteru itp.
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Nie na podstawie walki, lecz wielu. Nam się poprostu rzuciło w oczy, że te dziewczyny nie miały żadnej strategii. Wygrywała ta która miała większą kondycję......


PS. uluch: czy mawashi jodan lub shudan musi być mocne? Czy jednak przydało by się by było błyskawiczne? Siłe nie zawsze jest najważniejsza.
  • 0

budo_paweło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
No tak kselos masz racje, ale jak ja się zapytałem jednego sensei'a, czy ma te elementy treningu o których piszesz u siebie w sekcji, to mi odpowiedział że nie, bo nie byłoby to prawdziwe shotokan karate. Więc mu podziękowałem za trening i więcej go pewnie nie zobacze.W taki właśnie sposób zaczęła i skończyła moja przygoda z shotokan karate.
  • 0

budo_bladzacy w mgle
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
i shotokan ma swoje plusy i minusy i tak samo kyokushin tez ma swoje plusy i minusy. ale wedlug mnie wszystkie style szybciej lub wolniej ewoluuja i nie jako staja sie bardziej wszechstronne. przeciez zawodnicy kk jednak robia sparingi bokserskie z ciosami na glowe ( a kiedys widzialem jak gosc z shoto powalil chlopaka z kk o glowe wyzszego wlasnie ciosami w glowe ktore wchodzily jak w maslo ) a w shotokanie jak ostanio bylem zobaczyc trening byly nawet walki w ochraniaczach w formule podobnej do K1. :)
  • 0

budo_lassensei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan

i shotokan ma swoje plusy i minusy i tak samo kyokushin tez ma swoje plusy i minusy. ale wedlug mnie wszystkie style szybciej lub wolniej ewoluuja i nie jako staja sie bardziej wszechstronne. przeciez zawodnicy kk jednak robia sparingi bokserskie z ciosami na glowe ( a kiedys widzialem jak gosc z shoto powalil chlopaka z kk o glowe wyzszego wlasnie ciosami w glowe ktore wchodzily jak w maslo ) a w shotokanie jak ostanio bylem zobaczyc trening byly nawet walki w ochraniaczach w formule podobnej do K1. :)


wszystko zalezy od prowadzacego, ale te mity ze kk dostaje od szoto na jodan to wrecz smieszne juz sa, w latach 80 shoto i kk byly bardzo podobne, przynajmniej w moim miescie, tylko w shoto podskakiwali podczas walki, a kk bylo bardziej przylepione do parkietu, ale i tu i tam lali sie full-contact, u mnie na kk po glowie w rekawicach, a na shoto bez, dlatego moi znajomi z shoto, nosili wiecej sliwek pod oczyma, to byla kiedys jedyna roznica, ale to zawsze zalezy od prowadzacgo, dlatego niezaleznie od naszywki na kimosnie, powinno sie szukac dobrego i madrego sensei, a goscia co klepie kase i raz prowadzi karate w jednej szkole w drugiej mma, a w trzeciej macha kijem
  • 0

budo_bladzacy w mgle
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
lassensei nie atakuje kk ale tez nie byl to jakis mit i nie z lat 80 a koncowka 90. i moze to byl jednostkowy przypadek. przeczytaj ze wlasnie pisze ze i w schoto i w kyokushin zachodza zmiany. jest jakas w sumie chyba "unifikacja" stylow. i tak jak kyokushin uczy sie atakowac zucki jodan tak w shoto cwicza juz low kicki. wiadomo ze sekcja sekcji nie rowna i teraz wazniejsze jest chyba trener ktory zajecia prowadzi niz sam styl jaki sie wybiera.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan

Ale wiesz wydaje mi sie, że ty i tak bedziesz bronił tego stylu i bardzo dobrze



Nie bede tu niczego bronil bo 99% z vortalu buDO i tyak sie nie da przegadac, wiec to nie ma sensu

znam ludzi trenujących shotokan 7 lat i uwierz że ani nie mają oni silnej mawahy ani nie potrafrią walczyć w półdystansie, co w przełożeniu na walke full contact, albo walke uliczna daje mała (tyci tyci) szanse na pokonanie przeciwnika.


A wyobraz sobie ze ja znam ludzi, co maja takie mawashi, ze prawie leb urywa, :)


Kazdy ma swoje racje i niech tak zostanie mi ten styl odpowiada i tyle. Tylko wkurza mnie gadanie ze cos jest do kitu przez ludzi kotrzy prawde mowiac nie maja pojecia o czym mowia. Opieraja swoje opinie na temat shotokanu, po wygladzie walki sportowej itd itp.

Jak ktos powiedzial jest shotokan i shotokan, a wiele zalezy od instruktora. Szkoda tylko ze wiekszosc faktycznie trenuje tylko sportowy shotokan i wypacza obraz tej sztuki :( :(
  • 0

budo_rafi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Na temat metodyki treningowej Shotokan i skutecznosci tego stylu panują rózne opinie. Większośc znawców nie bez racji krytykuje ten styl walki. Są jednak naprawde dobre sekcje Shotokanu!
Jednym z takich klubów, ktory oprócz dużych osiągnięć sportowych jest ukierunkowany także na walkę realną jest klub Sandan z Bydgoszczy. Zajęcia prowadzi ze wszystkimi grupami jeden z najzdolniejszych instruktorów karate mistrz Grzegorz Cukrowski ( 5 DAN )

- treningi są bardzo ciężkie, dużo ludzi odpada, odbywają się dla zaawansowanych zawodników codziennie. 2 razy w tyg. to tylko na 3- miesieczny poczatek.
- jest mnóstwo ćwiczeń na tarczach, makiwarach, worku treningowym oraz innym sprzęcie.
- podstawą treningu dla zaawansowanych karateków jest jiu-kumite. Walka jest twarda, jesli nie poradziles sobie dostajesz wpie... Trener walczy z kazdym ćwiczącym. " Jak ktoś jest beksą niech nie przychodzi na treningi" - słowa trenera.
- mistrz Cukrowski twierdzi ze nie ma czegos takiego jak karate dla rekreacji 2 razy w tygodniu. " Rekreacyjnie to sobie mozesz sobie dostać po mordzie na ulicy" - słowa trenera
- Mistrz Cukrowski jest postacią znaną i poważaną w Bydgoszczy. I to nie tylko za to, że jest zdolnym trenerem. Wszystkim ludziom interesującym się sportami walki i nie tylko znane są umiejetnosci misrza Cukrowskiego! Nawet legendy powstaja na ten temat! Kazdy forumowicz z Bydgoszczy to potwierdzi.
- na treningach u mistrza Cukrowskiego nikt nie ma taryfy ulgowej , obojetnie czy to córka czy ktos z rodziny - wszyscy są twardo traktowani
- złamany nos. czasem ręka, potłuczenia - to wszystko normalne!
- z tego co wiem mistrz Cukrowski odwiedza takze inne sekcje i z powodzeniem sparuje z przedstawicielami innych sportow walki
- egzaminy są ...trudne!! Dochodzi do tego ze niektore osoby powstarzają z mlodszą grupą caly cykl treningowy.
Polecam stronę : sandan.pl

A wiec nie wszystkie sekcje Shotokanu to rekreacja! Nie w kazdej sekcji Shotokan ćwiczą mięczaki! Naprawde ćwicząc u takich ludzi jak Cukrowski ( nie uchybiajac innym mistrzom ) jestes w stanie stawic czola napastnikom na ulicy!
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Z tego, co czytam, to dla wielu z piszących kryterium oceny Shotokan czy innych stylów jest... walka uliczna. W walce ulicznej bardzo przydatne są style "chwytane", dźwignie, walka w parterze, walka w zwarciu, kolanami, łokciami, główką, duszenie, użycie narzędzi (np. noża) itp itp. itp, a nie są to "pierwszoplanowe" czy preferowane czy wogóle - techniki Shotokan (i nie tylko tego stylu karate). W związku z tym ocena przez ten pryzmat "skuteczności" jest co najmniej dyskusyjna. Trudno też porównywać kyok z shotokanem czy innymi stylami przez pryzmat np. zawodów i stosowanych tam technik - inne są reguły zawodów, inne cele treningowe poszczególnych stylów, co innego daje w oczach sędziów punkty i jest "wyżej" cenione, co innego jest preferowane przez sensei'ów itp. Karate ma wspólne korzenie, ale każdy styl ma określone, inne cele (czy to sportowe czy też nie, ale każdy - inne), inne przepisy dotyczące kumite itp. Chcę przez to powiedzieć, że to, który styl preferujemy, jest naszym subiektywnym subiektywnym odczuciem - "co komu pasuje", i trudno jest udowadniać przewagę jednego nad drugim, bo to tylko zależy od... naszego punktu widzenia. Mnie najbardziej pasuje Shotokan, dlaczego? - bo tak! Inne - szanuję, ten - trenuję. Wszytko. PZDR.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024