Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opinie - Shotokan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Opinie - Shotokan
Założyłem ten temat, z powodu często napotykanych przeze mnie opinii( różnych :) ), na temat karate Shotokan.

Chciałbym, żeby każdy napisał tu swoją opinię, gdyż często zauważam dość głupie błędy, zdania, które ludzi czytają i zaczynają w nie wierzyć.

Szczerze, proszę. Każdy może mieć własne zdanie. Tylko prosze bez postów w stylu:
"Do kitu, bo tak". Najlepiej poprzeć jakimś argumentem.
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Było MILIARDY razy!!! Skorzystaj z wyszukiwarki!
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan

...


Zerknij do archiwum, bo zacznie sie dyskusja nic nowego nie wnoszaca a pozniej bedzie debata na temat wyzszosci Swiat Bozego Narodzenia nad Swietami Wielkiej Nocy... :)

BTW. Po co Ci te opinie??
Chcesz zaczac trenowac?? To przejdz sie na trening a zobaczysz czy Ci sie spodoba. A jesli ci sie nie spodoba to i tak o niczym nie bedzie swiadczyc bo to bedzie uzaleznione od tego na jakirgo trenera trafisz na jaki trening etc....
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Napisze swoją opinie, bo i tak nie często tutaj zaglądam.
Trenowałem shotokan, muay thai, mma także patrze na wszystko pod kątem skuteczności.
Często się spotkałem z takimi opiniami, że shotokan to "dance-karate" ja osobiście uważam, że to dość lekceważące opinia, bo trenowany na tarczach, workach i ogólnie pod kątem walki mógłby przynieść większą skuteczność.

ale ja zrezygnowałem dosyć szybko...
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Było, prawda, ale kiedy?? Ludzie się zmieniają, zaczynają inaczej myśleć.

Po co opinia? Dla próby zmieany powszechnej opinii na temat Shotokan. Ciągle słyszę, czytam takie rzeczy, że mnie szlak trafia. Większość atakujący szkołę funakoshiego, to adepci KK.

Moja opinia? Zdrowe karate. Czasem na seminariach szkoleniowych, mamy porównanie niektórych bezowocnych ćwiczeń KK, jak np. utwardzanie, z czego się sensei śmieje......
Tak samo jak nad wydolnością orgaznimu po latach. Shotokan, może ćwiczyć każdy, w każdym do wieku, do kiedy chcę. Nie ma tzw. "limitów".


PS. Shotokan 1 kyu :-)
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Coś mnie się wydaje, że samą pisaniną peanów, opinii i stereotypów się nie zmieni. Zwłaszcza gdy ktoś ćwiczący co innego pojedzie na seminarium shotokan, a zwłaszcza do Kwieciny i znajdzie się w jakimś matrixie, szczególnie gdy prowadzacy będzie operował jakimiś abstrakcyjnymi pojęciami.
Czasem odnoszę wrażenie, że jak coś rozdmucha się do niebotycznych rozmiarów to zaczyna to egzystować własnym życiem oderwanym całkowicie od realiów. A chyba to wszystko jedno czy dostaje się w łeb techniką wykonaną perfekcyjnie według kanonów, czy jest to technika byle jaka (w sensie piękna).

A tak na marginesie to czy ktoś potrafiłby jednoznacznie zdefiniować shotokan?

PS. Co do tego trenowanie w każdym wieku, bez limitów to raczej cieżko by było.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Na początku zaznaczę że dla mnie to poprostu fajny styl (był), ale to chyba nie to czego chciałem. Obecnie ćwiczę KK i strasznie najeżdżam na shotokan (jaki ja jestem zły i niedobry :wink: ) - tak uważa niejaki Veldrin.

Moja opinia? Zdrowe karate. Czasem na seminariach szkoleniowych, mamy porównanie niektórych bezowocnych ćwiczeń KK, jak np. utwardzanie, z czego się sensei śmieje......



Doprawdy bardzo śmieszne.... :? . Dodam, że fajnie jest się tak po kryjomu naśmiewać.
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan

Na początku zaznaczę że dla mnie to poprostu fajny styl (był), ale to chyba nie to czego chciałem. Obecnie ćwiczę KK i strasznie najeżdżam na shotokan (jaki ja jestem zły i niedobry :wink: ) - tak uważa niejaki Veldrin.

Moja opinia? Zdrowe karate. Czasem na seminariach szkoleniowych, mamy porównanie niektórych bezowocnych ćwiczeń KK, jak np. utwardzanie, z czego się sensei śmieje......



Doprawdy bardzo śmieszne.... :? . Dodam, że fajnie jest się tak po kryjomu naśmiewać.


ke??? ja cwicze shotokan i utwardzanie jest na porzadku dziennym, wiec nie widze w tym nic smiesznego...., po drugie wszystko zalezy od klubu, czy jest nacisk na sport( wiadomo jak to wyglada w shotokan) czy na tradycje i samoobrone...niestety wiekszosc klubow shotokan to kluby sportowe gdzie makiware znaja tylko z ksiazek,a utwardzanie to smieszne cos....
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan

Na początku zaznaczę że dla mnie to poprostu fajny styl (był), ale to chyba nie to czego chciałem. Obecnie ćwiczę KK i strasznie najeżdżam na shotokan (jaki ja jestem zły i niedobry :wink: )


Po prostu zachowujesz się jak każdy neofita. A teraz musisz sam przed sobą się uwiarygodnić, że Twój wybór był słuszny.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
........ Chemik to chyba ty coś musisz sobie udowodnić, zwłaszcza jak nie widzisz w drugim zdaniu ironi. Miałem wyrazić swą opinię to też dokonałem tego, a moja opinia była i jest pozytywna.

Za neofitę dzięki, powiedz mi tylko kiedy ja przyjąłem poglądy zgodne z tym czego uczą na shotokanie, a moment, w którym zmieniłem ja na kyokushin, mi wydaje się że ich nie zmieniłem i bynajmniej u mnie w sekcji propagandy specjalnie nikt nie siał, na shotokan nie najeżdżam głównie z względu na szacunek do ludzi którzy go ćwiczą i nauczają (min. sensei). Podobnie jest w Kyokushinie tam też jest sporo takich osób, ale ty chyba tego nie rozumiesz, różnica polega tylko na tym co się ćwiczy, jedni idą w kierunku przyszłości (nowych "metod") inni przeszłości (tradycji) każdy szuka czegoś innego.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Sam trenuję Shotokan. Nie uważam, że jest to najlepszy styl - po prostu jest stylem dla mnie. Ma swoje wady i zalety, jak każdy ze stylów. Porównania między stylami, moim zdaniem, mijają się z celem, bo brak obiektywnych kryteriów, a jedyną podstawą wyboru jest to, co nam się lepiej podoba i jakie my mamy cele i oczekiwania od karate - każdy styl jest trochę inny, preferuje wybrane postawy, techniki, kata, sposób i cel treningu itp, itp. itp...
Każdy ma prawo ćwiczyć to, co chce. Po prostu - mnie Shotokan odpowiada taki, jaki jest. Jeśli by nie odpowiadał - szukałbym innego stylu. Wystarczy pochodzić na treningi innych stylów (no, może akurat mnie jest łatwo, bo przebywam w dużych miastach - w W-wie czy Atenach mam duży wybór dojo...)
Wnuk napisał: "...różnica polega tylko na tym co się ćwiczy, jedni idą w kierunku przyszłości (nowych "metod") inni przeszłości (tradycji) każdy szuka czegoś innego".
I Wnuk ma całkowitą rację.
Szanuję wybór Wnuka. Jemu bardziej odpowiada KK. Poza tym ma porównanie, bo ćwiczył też Shotokan, więc wie, co dla Niego lepsze i to wybrał.
Ja byłem na kilku treningach KK. Podobało mi się, szanuję ten styl, ale ja wolę Shotokan. To mój wybór i zostaję tu, gdzie jestem.
I o co się spierać?!
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Veldrin,
dobrze piszesz w trzecim paragrafie swojego drugiego (tutaj) posta. Zdrowie to bardzo wazny aspekt. Shotokan to styl na wiele lat a nie jakas krotka przygoda ze sportem ekstremalnym. Szkoda, ze cwiczysz Fudokan i wszystkich zmylasz w topicu, bo juz bybym gotow cie polubic ... :wink:

Chemik,
nie wiem jak jednoznacznie zdefiniowac Shotokan, ale Kwiecine i jego "matriksy" - przyznaje racje, ze w zla strone to poszlo - nazywajmy prosze Fudokanem badz Karate Tradycyjnym. Robi nam sie topic, ktory wprowadza czytelnikow w blad. Tez uwazam ze wazna jest umiejetnosc trafienia celu (przynajmniej markowanie, nie pisze ze - fullcontact) a nie wymachiwanie przed celem w idealnej pozycji z prostym udem i lokciem i rozdartym rylem.

Co do P.S. -- Moze ciezko w kazdym wieku zaczac trenowac, ale kontynuowac trening mozna naprawde do pozna.
  • 0

budo_rowek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
GICHIN FUNAKOSHI -OJCIEC KARATE.
Uważał, że karate jest jedno ("ćwiczysz karate i nic innego") a niewielkie różnice stylistyczne pomiędzy technikami nie powinny być powodem rozbicia na style.

To piekne, ze istnieje tyle szkół i styli karate.
Dla mnie oznacza to, ze karate ciągle się rozwija tak jak każda sztuka, która polega nie tylko na odtwarzaniu poznanej wiedzy ale przede wszystkim na tworzeniu, czyli aktywnym wkładzie w doskonalenie i rozwój, tworzeniu nowego w oparciu o najlepszą tradycje.

Shotokan jest mi bliski i z latami odkrywam w nim wiele pięknych płaszczyzn rozwoju nie tylko fizycznego(...)"karate nie jest jedynie sportem, który pokazuje jak uderzać ręką i nogą, jest także obroną przed chorobami i innymi dolegliwościami ciała i duszy(...)"/"Karate-do, Moja droga życia"/

Jeżeli ktoś patrzy na karate przez pryzmat siły, skuteczności (która jak już wielokrotnie pisano nie zależy tylko od stylu jaki się trenuje ale przede wszystkim od osoby trenującej),to zawsze bedzie podkreślał wyzszość stylu nad stylem.

Shotokan zawsze będzie się mi najmocniej kojarzył z Mistrzem G.Funakoshi i jego piękną filozofią zycia, wartościami, które warto kultywować
I tak jak w swojej książce "Karate-do, Moja droga życia" Mistrz napisał :"Po szaleńczym treningu często przechodziłem samotnie, spacerując między drzewami. (...) Ciesząc się samotnością i słuchając wiatru szemrzącego pomiędzy sosnami, uważałem , że jest to doskonała droga dla osiągnięcia spokoju umysłu tak potrzebnego w karate."
/przypomne ze słowo shoto oznacza dosłownie w języku japońskim - powiew sosnowy/
Dla mnie w Shotokanie zawarty jest artyzm, lekkość i harmonia ciała i umysłu, spokój a przez to siła psychiczna, która daje nawiększą moc , co przekłada się min.na trening.
I właśnie ze względu na to, że wywodzi się od człowieka, który to wszystko tak pięknie sprecyzował i nazwał, chroniąc od agresji i głupoty, będzie dla mnie wartością samą w sobie.
" KARATE NIE JEST SZTUKĄ AGRESJI" (zarówno fizycznej jak i słownej) i to powinno być mocno zawarte w każdej jego odmianie a więc i w postawie trenujących.
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
z tym nasmiewaniem to zawsze tak jest, u nas nasmiewaja sie z waszej pozycji w shotokan i sposobu walki - wiec na jedno wychodzi, hehe nie dziwne ze sie wasz "sensej" nasmiewa z utwardzania skoro nie wie i nigdy nie doswiadczy co to jest, za przyklad moge podac walke z moim sensei, kopalem z calej sily low kicki a on nawet tego nie blokowal i nie czul tego po prostu, mozliwe ze ja jestem zbyt slaby na niego lub moja technika kopania lowa nie jest do konca poprawna, ale on powiedzial potem ze w zyciu tyle razy dostal porzadne lowy ze teraz nawet tego nie odczuwa, na co ja zrobilem wielkie 8O

pozdrawiam cwiczacych shotokan
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Veldrin gratuluję wysokiego stopnia, ale uważam, ze ta dyskusja nie ma sensu...:]

Pozdrawiam.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Jeżeli jest to DYSKUSJA to dobrze, bo może być twórcza, ale jeżeli mamy się kłócić, to faktycznie nie ma to sensu.
Mam szacunek do Shotokanu, wiele lat go ćwiczyłem... Nie ważny styl, ważny nauczyciel.
Wie ktoś może co słychać u Romka Porwita z Gryfina?
  • 0

budo_hincóś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Mnie też shotokan jak najbardziej pasuje. Podoba mi się w nim duży nacisk na prawidłowe wykonywanie technik oraz to, że wygląda to naprawdę jak SZTUKA walki. Wiele osób uważa, że shotokan jest do dupy, bo np. jest słaby na ulicę. A znacie coś lepszego? Bo ja uważam, że na ulicę najlepsza jest po prostu ucieczka, a jeśli chodzi o style walki, to trzeba pamiętać, że ulica nie ma zasad i tam wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znajdziemy. Nie da się określić, który styl jest najlepszy, bo na ulicę wszystkie są średnie i tyle. A wracając do trenowania samoobrony - to nie zależy od stylu, ale od senseia i nie można się z góry sugerować co się bardziej nadaje.

Osobiście shotokan mi się podoba, ale każdy może mieć swoje zdanie.
  • 0

budo_fortitudo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
Doprawdy nie rozumiem ludzi, którzy wyśmiewają się z innych sztuk walki. A tym bardziej nie rozumiem konfliktów pt. shotokan vs. kyokushin. Posłużę się przykładem mojego kolegi z klasy- ćwiczącego shotokan. Naśmiewał się z kyoka przy każdej okazji. Jego argumenacja przyprawiła mnie o ból głowy: ,,Shotokan było pierwsze, a kyokushin to żałosna podróba". Przedstawiwszy swoje poglądy (tj. kilka mądrości Funakoshiego i Oyamy, przedstawienie podstawowych różnic itp.), chłopakowi odebrało mowę. Nie był już taki cwany.

Oczywistym jest, iż każdy ma inne oczekiwania i wymagania w stosunku do różnych rzeczy, w tym przypadku do trenowanej sztuki walki. Z czystej kultury osobistej należy to uszanować.
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan

Nie da się określić, który styl jest najlepszy, bo na ulicę wszystkie są średnie i tyle.


nie wszystkie są średnie, są też beznadziejne...
  • 0

budo_ryo_hazuki
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:somewhere

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie - Shotokan
sam trenuje shotokan , uwazam go za dobry styl , gdzie nacisk jest nalozony na technike i jej wykonanie , mysle , ze mozna tez nim dobrze walczyc tzn na ulicy
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024