Skocz do zawartości


Zdjęcie

... sekty/wsch_szt_walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

... sekty/wsch_szt_walki
Zapraszam do poczytania bardzo ciekawych artykułów na temat sztuk walki [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] być może gdzieś już był podobny wątek, ale warto to skomentować, bo wydaje mi się, że autorzy publikują dość jednostronny punkt widzenia, w którym kilka tysięcy ludzi wypada na nieprzystosowanych do społeczeństwa:

Oto kilka cytatów (całość jest jednak lepsza):
1) "kiedy poznamy dokładniej literaturę poświęconą wschodnim sztukom walki okaże się, że wielu autorów zgodnych jest, co do tego, że techniki tych walk mają związek z szamanizmem2 i magizmem wschodniej filozofii taoistycznej i buddyjskiej".
2) "Bazując na wierze w istnienie tajemnych energii kosmicznych, mistrzowie opracowali całą strategię i taktykę walki, a więc: pozycje walki, sposoby poruszania się, uderzania, kopnięcia oraz osiąganie maksymalnej skuteczności."
3) "Aby osiągnąć zamierzoną skuteczność adepci trenują specjalne kombinacje technik walki zwane kata. Poprzez trening kata osiąga się kontrolę oddechu oraz umiejętność eksplozji całej energii psychicznej i fizycznej w stronę przeciwnika, co daje śmiertelną skuteczność w walce".
4). "Według teorii sztuk walki, ich istotą jest uaktywnienie w ciele człowieka energii, która potem ma być wyzwalana w konkretnych technikach walki. Energie mogą być uaktywniane za pomocą różnych technik np. medytacji Zen, jogi, mudr, mantr, za pomocą technik oddechowych i innych form, które mają otworzyć trenującego na siły wszechświata. Wymienia się trzy podstawowe rodzaje energii: kosmiczną, ziemską i człowieczą. Muszą być one zharmonizowane, aby mistrz mógł nimi dowolnie władać."

Wszystkie cytaty pochodzą z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
temat był, ale cytowne przez Ciebie kawałki niestety często maja pokrycie w rzeczywistości: chyba każdy zna badź słyszł o jakimś miszczu SW "nadużywającym " różnych "ki"
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
Mój znajomy mówił, ki nie ki ale jak ktoś nie ma w łapach to sobie może wsadzić gdzieś to ki. Ostatnio byłem na semiarium Ki Do (mistrz który to prowadził stwierdził, że mam dużą enegie chi (ki) he he). Ale nie o to mi chodziło, gdy zakładałem ten wątek. Czy zwróciliscie uwagę jaki jest adres podanej przez mnie strony .... sekty/wsch_szt_walki_4.html :!:
Faktycznie trzeba poczytać cały artykuł a może nawet wszystkie artykuły, by odczytać intecje autorów, moim zdaniem chodziło im o to: sztuki walki -> buddyzm -> okultyzm - > magia -> zło. Że SW to są sekty a słowo "sekta" kojarzy się bardzo źle.
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
Mój znajomy mówił, ki nie ki ale jak ktoś nie ma w łapach to sobie może wsadzić gdzieś to ki. Ostatnio byłem na semiarium Ki Do (mistrz który to prowadził stwierdził, że mam dużą enegie chi (ki) he he). Ale nie o to mi chodziło, gdy zakładałem ten wątek. Czy zwróciliscie uwagę jaki jest adres podanej przez mnie strony .... sekty/wsch_szt_walki_4.html :!:
Faktycznie trzeba poczytać cały artykuł a może nawet wszystkie artykuły, by odczytać intecje autorów, moim zdaniem chodziło im o to: sztuki walki -> buddyzm -> okultyzm - > magia -> zło. Że SW to są sekty a słowo "sekta" kojarzy się bardzo źle.
  • 0

budo_shalom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:Będzin / Kraków / Leiden
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
ale z drugiej strony wiele sekt podszywa sie pod sekcje SW werbując członków, i jestem przekonany że właście takie sekcje na myśli miał autor. Pozatym istnieją SW w których faktycznie widać wpływ filozofii wschodu i wierzenia w jakieś energie i nadnaturalne zdolności, więc Kościół siłą rzeczy musi im się przeciwstawiać
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
OK ale autorzy wsadzili wszystkie SW do jedengo wora - równie dobrze Ty możesz trenować w sekciarskie sekcji? Godzisz sie na takie uogólnienie? To po pierwsze. Po drugie jaki odsetek jest tych sekciarskich klubów? Jesteś w stanie podać takie kluby?
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki

... Jesteś w stanie podać takie kluby?


Pszczyńska Akademia Sztuk Walki :)
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki

Pszczyńska Akademia Sztuk Walki :)


wymagania egzaminacyjne na Vkyu
VI. Teoria.
- Chrystocentryzm - zasada i sens P.A.S.W.
- Dlaczego Chrystus jest ważny w życiu?

na IV Kyu
- Kultura chrześcijańska - św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
Zapomniałem o źródle: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_psycho boy jack
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
kumpel byl dosc dlugo ministrantem i przechodzil jakies rozne seminaria czy inne szkolenia w tej dziedzinie. mial nawet zajecia wlasnie na temat sztuk walk - a dokladniej chodzi o medytacje i tego typu aspekty SW. rzecz w tym ze podczas medytacji skupiasz sie na "nicosci" a nie na bogu co jest zle.

troche poczytalem tych artykulow, ale ich autor chyba troche poplynal i sztuki walki zna tylko z ksiazek i to raczej starych.

Potem pojawiają się inne cele, takie jak kierowanie energią, energetyczne zjednoczenie ze wszechświatem, leczenie energiami, przeczuwanie niebezpieczeństwa, poznawanie myśli innych, panowanie nad czasem i przestrzenią, panowanie nad żywiołami natury, oświecenie (zen).

nie wiem w jakiej sekcji dzieja sie takie rzeczy. gdzie nie spojrze to conajwyzej worki packi i gi.

sztuk walki nie można opanować, ucząc się jedynie technik a pomijając studiowanie i życie według zasad filozoficzno-etycznych.

ilu zawodowych zawodnikow albo oddaje sie wielogodzinnym medytacjom? a ilu poswieca caly trening na doskonaleniu technik?

Aby osiągnąć zamierzoną skuteczność adepci trenują specjalne kombinacje technik walki zwane kata. Poprzez trening kata osiąga się kontrolę oddechu oraz umiejętność eksplozji całej energii psychicznej i fizycznej w stronę przeciwnika, co daje śmiertelną skuteczność w walce

to mowi samo za siebie

Ćwiczący musi więc wyobrazić sobie otaczających go przeciwników, którzy chcą go zabić. Jeśli więc ćwiczący nie chce być zabity sam musi zabić. Taka właśnie sytuacja powinna zawładnąć umysłem ćwiczącego.

kto przy zdrowych zmyslach bedzie uczyl ze trzeba zabic? jaki system uczy smiertelnych technik? (nawet tsunami karate dba o zdrowie i zycie przeciwnika).

Stan zmienionej świadomości, tak pożądany przez adeptów wschodnich sztuk walki, jest stanem, który może przynieść wiele szkód. Człowiek będąc w transie traci bowiem w pewnym momencie kontrolę nad swoim postępowaniem. Mistrz Oyama wypowiada się na temat tego specyficznego, ale bardzo niebezpiecznego stanu umysłu adepta sztuki walki posługując się swoim doświadczeniem: "Bezmyślnie, w obawie przed klęską atakowałem mocniej niż to było konieczne i nieodmiennie powodowałem kontuzje wymagające kilku miesięcy leczenia." Doszło do tego, że mistrz w jednej z walk zabił swojego przeciwnika, który go zaatakował. Człowiek ten zmarł pozostawiając żonę i dziecko. Po tym wypadku mistrz Oyama stwierdził: "Zmartwił mnie fakt, że karate, którym nigdy nie zamierzałem nikogo skrzywdzić doprowadziło do ludzkiej śmierci."

no ja przepraszam - a malo to razy bylo tak ze ktos zostal napadniety i w obronie wlasnej zabil przeciwnika? i nie potrzebowal do tego wschodnich sztuk walki (poza slowianskimi technikami cepa i worka kartofli).

szkoda tylko ze wielu ludzi to czyta i nie zdaje sobie sprawy z tego ze czyta tylko o mitycznej i dawno zapomnianej czesci SW;
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki

OK ale autorzy wsadzili wszystkie SW do jedengo wora - równie dobrze Ty możesz trenować w sekciarskie sekcji? Godzisz sie na takie uogólnienie? To po pierwsze. Po drugie jaki odsetek jest tych sekciarskich klubów? Jesteś w stanie podać takie kluby?


Ja jestem w stanie. Ogólnoświatowa Federacja Sportu do Spraw Pokoju Światowego (czy jakoś tak) - organizacja satelicka sekty Moona. Kumple swojego czasu byli na organizowanej przez nich prelekcji (dla ludzi z Warszawy - jakakolwiek organizacja z "pokojem światowym" w nazwie + miejsce spotkań - Tamka + "uniwersalne wartości" = sekta Moona).
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
pwl dobrze piszesz :) i wydaje mi się, że w interesie nas wszystkich (zarówno trenujących jak i "prawych myślicieli") jest, by wyeliminować ze środowiska SW wszystkich nawiedzonych oszołomów a szczególnie wszelkiego rodzaju grupy, które faktycznie szkodzą społeczeństwu i młodym ludziom. Ale tak jak napisałem wyżej "nie wolno ładować do jednego wora wszystkich SW"!

Zobaczcie inny artykuł: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] autor, ksiądz, konkluduje swój wykład, że "że duch filozofii leżącej u źródeł wschodnich szkół walki jest sprzeczny z Ewangelią", jednak co mi się bardzo podoba, popiera to bardzo rzeczową argumentacją, przytacza ładny kawałek historii SW (tej wiedzy mogą nawet pozadrościć niektórzy praktykujący SW). To, że filozfia Wschodu jest niezgodna z "prawą nauką Kościoła", to jest prawda i zarazem nie nowść.
Jest jeszcze jedna sprawa, niektórzy próbują przenieść Wschód na Zachód, albo mówiąc inaczej, zaadoptować fiozofię Wschodu u nas. Mnie sie wydaje, że to jest chory pomysł. Nigdy nie będziemy myśleć tak jak Japończycy, Koreańczycy etc. Jesteśmy wychowani w określonych warunkach kulturowych i określonej tradycji. To tak jaby założyć żółte okulary i mówić, że świat jest żółty. Ale z drugiej strony skoro niektóre wartości filozofii Wschodu są pozytywne to dlaczego nie mówić o nich? Czy tylko dlatego, że Kościół ma monopol na "prawdę" .... ?
  • 0

budo_spajk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 830 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraj Teutonow

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
Jedyna znana mi szkola walki ktora mozna w jakis sposob porownac do sekty jest organizacja EWTO kierowana przez Leung Tinga i K. Kernspechta. "Uczy sie" tam a moze raczej pierze mozgi i kieszenie naiwnam ludziom gloszac chore teorie. Dzieki bogu ma to jednak glownie miejsce na terenie Niemiec.
  • 0

budo_angmoh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Antypodów

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki

Zobaczcie inny artykuł: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] autor, ksiądz, konkluduje swój wykład, że "że duch filozofii leżącej u źródeł wschodnich szkół walki jest sprzeczny z Ewangelią",

Przestań czytać bezsensowne głupoty i idź na trening.

jednak co mi się bardzo podoba, popiera to bardzo rzeczową argumentacją, przytacza ładny kawałek historii SW (tej wiedzy mogą nawet pozadrościć niektórzy praktykujący SW).

A tam, pieprzy bez sensu, powiela legendy i na dodatek nie da się tego nawet czytać, tak do dupy napisane.
  • 0

budo_ptaq nakrecaczu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki

wydaje mi się, że w interesie nas wszystkich


a kto ty jestes?

(zarówno trenujących jak i "prawych myślicieli") jest, by wyeliminować ze środowiska SW wszystkich nawiedzonych oszołomów a szczególnie wszelkiego rodzaju grupy, które faktycznie szkodzą społeczeństwu i młodym ludziom.


i ty oczywiscie dokladnie wiesz kto jest nawiedzonym oszolomem a kto nim nie jest i bedziesz "w interesie nas wszytkich" eliminowal kogo trzeba, a jak beda jakies watpliwosci to wejdziesz jeszcze raz na strone opoki, sprawdzisz liste i sie dowiesz, nie? Jasne..Zdecydowanie powinna przy Radyju powstac specjalna komisja do spraw certyfikowania instruktorow sztuk walki. A moze juz powstaje? Idzie nowe prosze panstwa..
  • 0

budo_lekki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza rogu

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
w sumie to sie niegdy nie zastanawialem zbytnio nad problemem sekt w sw bo jakos nie krecila mnie ideologia. ale to ciekawa sprawa bo np klimat karate tsunami jest taki troche inny;). mysle ze moga byc problemy definicyjne od ktorego momentu uznac jakas tam sw za sekte. z drugiej strony to ja tam nie wiem czy z katolicyzmem sw az tak koliduja. w wielu punktach obowiazuja te same zasady. co do medytacji to kosciol zezwala na medytacje chrzescijanska wiec tez da sie pogodzic. pozatym samoksztalcenie, praca nad cialem i umyslem, dazenie do doskonalosci, szacunek, lojalnosc, pomoc slabszym itd wiec jedzie po tych samych torach. a to ze sw wywodza sie z innych religii i maja inna geneze kulturowa no to osobna bajka.
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki
Ptaq Nakrecaczu: "a kto ty jestes?"
zobacz mój profil :evil:

Ptaq Nakrecaczu: "i ty oczywiscie dokladnie wiesz kto jest nawiedzonym oszolomem a kto nim nie jest i bedziesz "w interesie nas wszytkich" eliminowal kogo trzeba, a jak beda jakies watpliwosci to wejdziesz jeszcze raz na strone opoki, sprawdzisz liste i sie dowiesz, nie?"

Źle mnie zrozumiałeś :evil: (a może nie chciałeś zroumieć). Widziałem Twoją stronę, to co tam jest napisane wydaje się być całkiem z sensem, ale wyobraź sobie, że ktoś karate Shidokan, stawia, np. obok "organizacji EWTO kierowanej przez Leung Tinga i K. Kernspechta", czy byłbyś z tego zadowolny?? Mnie ten artykuł w opoce, :evil: mocno wkurzył, bo dla autorów sztuki walki to sekty. Nie mam ochoty sie zajmować inkwizycją. :evil: Jeśli odpowiadać Ci taki układ tam mam, to gdzieś, ale ja postnowiłęm dać ripostę tym debilzmom, ktore tam piszą :!:

angmoh: "Przestań czytać bezsensowne głupoty i idź na trening:
Niechodzi o mnie, to mogą czytać inni i rozpowszechniać :evil: a o mój trening tez sie niemartw :!:
  • 0

budo_ptaq nakrecaczu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki

wyobraź sobie, że ktoś karate Shidokan, stawia, np. obok "organizacji EWTO kierowanej przez Leung Tinga i K. Kernspechta", czy byłbyś z tego zadowolny??


no ale niby co z tym Tingiem? Ja do Tinga nic nie mam. Nie znam, nie spotkalem, nie obchodzi mnie. Ktos chce u niego trenowac, niech sobie trenuje. Jak ktos inny uwaza, ze to sekta, to niech nie trenuje.

Mnie ten artykuł w opoce, mocno wkurzył, bo dla autorów sztuki walki to sekty.


i napisales, ze trzeba "czyscic szeregi z oszolomow". Ja nie lubie czyszczenia szeregow, komisji i podkomisji do spraw czystosci czegokolwiek i innych podobnych przejawow dyktatury proletariatu. A opoki nie czytam po prostu, bo opoka to sekta. Wszystko.
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki

opoka to sekta. Wszystko.

hahah święte słowa!! :lol:
  • 0

budo_shmer
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno /Poznań/
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: ... sekty/wsch_szt_walki

co do medytacji to kosciol zezwala na medytacje chrzescijanska wiec tez da sie pogodzic


A wiecie jak wyglada medytacja chrzescijanska? Duzo ludzi wie (chyba wszyscy), ale malo kto zdaje sobie z tego sprawe. Otoz jest nia... odmawianie rozanca. Powtarzania slow modlitwy i przesowanie koralikow na rozancu ma wprowadzic w trans.

Wracajac do tematu.

Rozne organizacje religijne, poszczegolni ksieza lubia sie pastwic nad wszystkim co nie dotyczy Kosciola, a zajmuje mlodziez. Np Rpg'owcy, metale i ostatnio gracze komputerowi juz sie tym wcale nie przejmuja. Co po chwile powstaje jakas strona nadgorliwego ksiedza, ktory we wszystkim widzi szatana. Oczywiscie zdazaja sie wyjatki (jakas osoba grajaca w rpg za mocno sie wciagnela i zeszla na "nie te tematy co trzeba", jakis metal zaczyna interesowac sie bardziej satanizmem), ale sa one tak nieliczne, ze na ich podstawie nie mozna oceniac reszty! To samo tyczy sie sztuk walki, tylko, ze tu trzeba bardziej uwazac. Zanim ktos sie zapisze powinien sprawdzic jakie SW ma wymagania na egzaminach, kto jest senseiem (najepiej w google wpisac imie i nazwisko), czy to nie jest jakis dziwny styl o ktorym nikt nie slyszal, mozna tez spytac sie na forum ;] Bo potem moze byc dym (szczegonie jak dzieciaka sie zapisze)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024