Skocz do zawartości


Zdjęcie

Błędnik - czy da się wyćwiczyć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_lionus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolica "Polski B"

Napisano Ponad rok temu

Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
Witam wszystkich!

Mam spory problem - choroba lokomocyjna (powinieniem napisać: megachoroba lokomocyjna).
O ile w środkach komunikacji wiem jak z nią walczyć (aviomarin + wysiadki + per pedes) to na treningach jest klapa.
Przewroty jakoś jeszcze się udają. Jednak próba toczenia się po macie (na odcinku ok. 10 m) oznacza resztę treningu z głowy :cry: (zawroty głowy a co najgorsze przemożna chęć na ofiarowanie daniny Neptunowi).

Moje pytanie: czy da się jakoś wytrenować zbyt wrażliwy błędnik? Jakie ew. ćwiczenia robić samodzielnie, bo farmakologia tu się nie sprawdzi (aviomarin + trening = zero refleksu + pranie po facjacie)?

pozdrawiam
  • 0

budo_ulrich
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
Skoro masz tak poważne problemy z błędnikiem to najpierw powinieneś pójść z tym do lekarza,a nie zakładać temat na budo :)
  • 0

budo_lionus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolica "Polski B"

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
Byłem.
Łapiduch po zbadaniu powiedział, że pewien odsetek ludzi tak już ma i objawowo zalecił aviomarin oraz podobne śmieci :evil: .
Pytam tutaj, bo generalnie w życiu wiem jak sobie z tym radzić, natomiast jeśli chodzi o trening to nie (poza oczywistym unikaniem pewnych ćwiczeń, ale nie o to mi chodzi).
Może ktoś też to miał i sobie z tym poradził?

Jakieś inne propozycje?
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
Nie mam pojęcia, ale ja na Twoim miejscu wykonywałbym dużo przewrotów w domu. Po pewnym czasie (tydzień?) może będziesz je robił najzwyczajniej w świecie i wtedy będziesz mógł przejść do tych ćwiczeń co sprawiały ci większy problem - i tak pokolei eliminować problemy.

Moim zdaniem powinno zadziałać. Po prostu spróbuj błędnik przyzwyczaić do dziwnego obracania się ćwicząc coś, co w pewnym stopniu sprawia ci trudność, ale co jeszcze nie blokuje cię kompletnie.

Ważna jest systematyczność - żeby te ćwiczenia stały się dla Ciebie rutyną.
  • 0

budo_bary
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
koniecznie napisz ile masz lat. czytałem w uczonych księgach, że problemy z błędnikiem/chorobą lokomocyjną przechodzą (względnie łagodnieją) z wiekiem.
  • 0

budo_lionus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolica "Polski B"

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
matgaw: Też tak pomyślałem i chyba tak zrobię - problem jest taki, że u mnie to jest - jeśli można tak powiedzieć - binarnie, zero-jedynkowo. Początkowo nic się nie dzieje - i pstryk tragedia. A wtedy jestem wyłączony na dłuższy czas (godzina i więcej) ze stanu funkcjonalności. Chyba zacznę od kilku przetoczeń i będę stopniowo zwiększał ich liczbę. Oczywiście wieczorami, bo rano nie chcę sobie fundować takiego stanu.

Bary: wiele dolegliwości mija w okolicach okresu dojrzewania (już dawno się nie łapię :) ) lub po andropauzie (jeszcze mi sporo brakuje :wink: ). Jako, że mam trzeci krzyżyk na karku na wielkie zmiany raczej nie liczę...

A swoja drogą ciekawe dlaczego przy przewrotach (większe wzburzenie płynu w błędniku) odczuwam mniejsze problemy niż w trakcie obrotów wokół osi - może wpływ ma bezwładność tego płynu? Nie mam pojęcia.
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
zgłos się do otoneurologa... jeskli jestes z warszawy to takowy przyjmuje na Banacha jesli nie to nie mam zielonego pojecia gdzie jeszcze...
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
Hmm... jeśli masz taką dziwną blokadę w pewnym momencie to nie wiem, ale chyba ćwiczenia ci za dużo nie pomogą :/

Zresztą jakby choroba lokomocyjna zależała od wyćwiczenia, to by była na to fizykoterapia, a przecież takiej nie ma...

No ale spróbuj, może jednak zadziała. Dobrze by było jeszcze jakiegoś dobrego lekarza odwiedzić i się dowiedzieć.
  • 0

budo_lekki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza rogu

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
to moze byc cos powazniejsezego niz blednik tylko jakies neurologiczne sprawy:|. lepiej przejdz sie jeszcze po specjalistach a najlepiej takich co troche o sporcie wiedzą.
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
akurat w zaleznosci od przyczyny takich zawrotów to czasem mozna stosowac rehabilitację. a przyczyn może być wiele. w neurologicznego sensu stricte to nie wierze z reszt a nie ma co straszyć na zapas. dobry laryngolog specjalizujący siuę w zawrotach głowy powinien wyjqśnić sprawę albo przynajmniej zblizyć do wyjasnienia...

BTW po co ma isc do lekarza sportowego?? oni się znają na zawrotach głowy wywołanych położeniem??
  • 0

budo_lekki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza rogu

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
nie chodzilo mi wylacznie o lekarza z kwalfikacjami sportowymi; inaczej na sprawe patrzy 60 letnia prof laryngolog a lekarz ktory sam ma ze sportem do czynienia. pozatym to normalne nie jest zeby ktos po zrobieniu przewrotow mial takie jazdy wiec lepiej przebadac kazda ewentualnosc i skonsultowac z kim sie da; dobry larynogolog i neurolog napewno.
pzdr
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?

inaczej na sprawe patrzy 60 letnia prof laryngolog a lekarz ktory sam ma ze sportem do czynienia. pozatym to normalne nie jest zeby ktos po zrobieniu przewrotow mial takie jazdy wiec lepiej przebadac kazda ewentualnosc i skonsultowac z kim sie da


ja na sprawe patrzę inaczej ale to już się robi dyskusja akademicka ;)

BTW satwaiam na łagodny oczopląs połozeniowy czy jakoś tak... chociaz oczywiscie raczej zgaduje bo Cię nie widziałem ;)
  • 0

budo_lionus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolica "Polski B"

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
Sawosz - dziękuję za radę, przede wszystkim za nazwę specjalności. Sprawdzałem w sieci po przychodniach, ale nikogo nie znalazłem. Znalazłem jednak dość silną i liczną ekipę na Akademii Medycznej, która zajmuje się właśnie otoneurologią. Chyba im pozawracam głowę - na razie emilem, później spróbuję umówić się w realu ( ;) ).

BTW satwaiam na łagodny oczopląs połozeniowy czy jakoś tak... chociaz oczywiscie raczej zgaduje bo Cię nie widziałem ;)


Znaczy - jak mnie zobaczysz to stwierdzisz naocznie, czy mogę wywołać oczopląsy? ;)
Mogę :)

pozdrawiam
  • 0

budo_mariuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Błędnik - czy da się wyćwiczyć?
Mogę się wypowiedzieć, bo też miałem/mam problemy z błędnikiem. Z tym się po prostu żyje (oczywiście zbadaj się czy to tylko błędnik), ale trzeba bardzo uważać podczas ćwiczeń. Wiele elementów będzie dla Ciebie bardzo trudnych, podczas gdy inni zrobią to odrazu. Co więcej ze względu na ten problem masz małe szanse na korektę ewentualnych błędów podczas robienia niektórych ćwiczeń...
Zdrowie jest najważniejsze i musisz o tym pamiętać. Nie rób nic na siłę, bo nie tędy droga. Jak Cię trener 'ciśnie' abyś coś zrobił, mimo tego, że wie o Twoim błędniku - zmień Klub...

Ja nauczyłem się robić sporo rzeczy na materacach mimo 'głupiego' błędnika, ale nigdy nie robię nic na siłę.
Powiem Ci, że 3 lata temu jak byłem na kursie instr. to zapytałem sie mojego Trenera co mam z tym zrobić? Czy ćwiczyć 'na siłę' czy odpuścić? Efektem rozmowy był zakaz robienia dla mnie trudniejszych elementów, nawet jak chciałem.
"Nic na siłę, odpuść sobie" - tym podsumował rozmowę...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024