Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wątpliwa użyteczność combo?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_yacca
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Wątpliwa użyteczność combo?
Hi!

Panowie!
Wszyscy znamy chyba powiedzenie: "Co uniwersalne, to do dupy".
Ponieważ na tym forum jestem od niedawna, jako nożowa lama chcialbym Was zapytać, jako fachowców - praktyków:

NA ILE UŻYTECZNE jest ostrze typu COMBO? Chodzi mi zwłaszcza o krotkie głownie, gdzie jest mało miejsca na szlif, a tu jeszcze trzeba go podzielić i naciąć ząbki.

W jakich sytuacjach może sie przydać taki nóż?
Jakie są problemy przy ostrzeniu?

Z góry dzięki za odpowiedź.

P.S. jak sprawdzacie "domowym sposobem" ostrość ostrza serrated? Golić włosów się nie da za bardzo, bo grozi to amputacja ramienia :D


Pozdro

yacca
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
Combo tnie fajnie jak masz śliskie powierzchnie(plastik), dobrze rżnie liny, i tkaniny, często pomaga zacząć cięcie, które kontynuuje już normalny plain. Ostrzy się pręcikami z ceramiki. Fajnie się sprawdza przy cięciu twardszych materiałów(kości)
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
co sie golic nie da jak sie da :wink:
ja sprawdzam scinajac naskorek na czubku kciuka jesli sie da sciac naprawde cieniutka warstwe to jest oki :)
a co do uzytecznosci w malych ostrzach to mam combo w 3,1" ostrzu i nie widze mozliwosci przejscia na ostrze plain, tnie pieknie wszystko i to bardzo agresywnie a jesli cos ma byc uciete precyzyjnie to jest niecale 2" ostrza do tego, a no i jeszcze jedna wielka zaleta (badz wada) ceny combo na wtornym rynku budo sa przewaznie smiesznie niskie :)
  • 0

budo_yacca
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?

Combo tnie fajnie jak masz śliskie powierzchnie(plastik), dobrze rżnie liny, i tkaniny, często pomaga zacząć cięcie, które kontynuuje już normalny plain. Ostrzy się pręcikami z ceramiki. Fajnie się sprawdza przy cięciu twardszych materiałów(kości)



No wlasnie - na poczatku filmu do TriAngla, Sal TNIE W LOCIE kawał grubej liny jednym cięciem! Może to właśnie był serrated lub combo ... Robilo to wrażenie, bo lina była spora ...
  • 0

budo_yacca
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?

co sie golic nie da jak sie da :wink:
ja sprawdzam scinajac naskorek na czubku kciuka jesli sie da sciac naprawde cieniutka warstwe to jest oki :)


Kurcze - to ekstremalny sposób :D

Spójrzcie na Avatara Diabełka :D Prawie już kciuka nie ma :)


a co do uzytecznosci w malych ostrzach to mam combo w 3,1" ostrzu i nie widze mozliwosci przejscia na ostrze plain, tnie pieknie wszystko i to bardzo agresywnie a jesli cos ma byc uciete precyzyjnie to jest niecale 2" ostrza do tego, a no i jeszcze jedna wielka zaleta (badz wada) ceny combo na wtornym rynku budo sa przewaznie smiesznie niskie :)


Czyli jednak nie jest to lipa, jak piszecie ...
Ostrzycie to na Trainglu, czy prętami jak z Crock Sticka?
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
hehe kciuk na avatarze to po pijaku zalatwilem i to nie nozem tylko przy zjezdzie na materacu plazowym po schodach w wynajetej willi :)
a combo to musisz sam sprobowac i zobaczyc, bo na forum jest malo zwolennikow combo wiec kazdy musi sie dopasowac
http://www.forum-kul...showtopic=78770
tu masz o ostrzeniu zabkow
dupa to nie ten temat, byl lepszy ale niestetty nie na tym forum chyba
  • 0

budo_yacca
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?

hehe kciuk na avatarze to po pijaku zalatwilem i to nie nozem tylko przy zjezdzie na materacu plazowym po schodach w wynajetej willi :)


Hehehe - to niezle sie kolega upodlił :) hehehe


a combo to musisz sam sprobowac i zobaczyc, bo na forum jest malo zwolennikow combo wiec kazdy musi sie dopasowac.


Pewnie dlatego ceny są niskie ...
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?

Hehehe - to niezle sie kolega upodlił :) hehehe

wcale nie :!: odrazu mnie bolalo czyli bylem trzezwy... prawie :wink:
a co do ostrzenia to ostrzyc najlepiej na trainglu, dog bone czy innym trojkatnym ustrojstwie po krawedzie i to jednym ciagiem wszystkie zabki na raz, mozna tez pojedynczo kazde zaglebienie osobno ale j*** za duzo a efekt zbvlizony, no chyba ze dopasujesz do zabkow oselke, sa dog bone pasowane do ostrzy combo spiderco i bodaj emersona

Jednym ciagiem z tym ,ze raz ciagne ostrze do siebie a raz je pcham od siebie......nie widze sensu w bawieniu sie po jednym zabku , roznicy nie zauwazylem.


4 razy po stronie ząbków ,1 raz po gładkiej . Fakt, nigdy nie były na tyle tępe ,żeby było widać na oko czy moje działania coś dają


  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
Teraz już dają ,naumiałem się chyba :) . I nadal jestem zwolennikiem combo ,jeśli z założenia ma się mieć przy sobie jeden nóż .
  • 0

budo_glus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
Mam ostrze gładkie i ostrze w pełni ząbkowane (Cricket). Muszę powiedzieć, że nie widzę sensu w ostrzu ząbkowanym. Lin trochę naciąłem i tnie się je źle, gorzej niż gładkim, to samo tkaniny (dżins).
Jedyne plusy ostrza ząbkowanego z moich doświadczeń to cięcie butelki PET no i w Cricket pierwszy ząbek działa jako wspaniały nóż do tapet.
Uwagi:
- ja mam doświadczenia z ostrzem w pełni ząbkowanym lub w pełni gładkim a nie mieszanym
-myślałem, że ząbki są super do lin i dlatego kupiłem - rozczarowałem się
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
Ząbki dobrze się spisują na ciękich linkach, ale fatalnie na grubszych. Najlepsze kombo, to na dużym SOG Pentagon. Chociaż na EDC raczej się nie nadaje.
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
Wyzszosc zabkow wyszla nam ostatnio w takim przypadku:
Pojechalismy z Viajero przetoczyc do bryki troche lewego soku z dinozaurow (szczegolow nie bedzie :) ). Mielismy plastikowy lejek z bardzo cienkim zakonczeniem - 60 litrow trwaloby wieki.
Viajero wyszarpnal Busse MeanStreak - INFI ostrzone na TriAnglu, ale nie baldzo to szlo.
A moj Crawford-Kasper z byle 420J2 zabkami zalatwil sprawe w 5 sekund (w charakterze pily) i nie zauwazylem, zeby stracil na ostrosci.
Zaczynam sie zastanawiac czy nie zostac zwolennikiem combo...
OT: Inna sprawa, ze jakbysmy obcieli calkiem te koncowke, zostawiajac tylko gietki waz, to kazdym nozem by poszlo, bo ta gietka czesc ma cienkie scianki, tylko koncowka miala grube. Ale co tam...
  • 0

budo_cahir
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
Osobiscie combo nie lubie ale czasemdobrze miec przy sobie jakiegos malego folderka fullcombo. Wlasnie do tworzyw sztucznych.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?

No wlasnie - na poczatku filmu do TriAngla, Sal TNIE W LOCIE kawał grubej liny jednym cięciem! Może to właśnie był serrated lub combo ... Robilo to wrażenie, bo lina była spora ...


Na nożowym zlocie w Warszawie cięto do 4 kawałków wiszącej swobodnie liny. Chyba wszyscy startujący mieli plain. Tu Sergiusz Mitin bodajże ze Spyderco
Dołączona grafika
  • 0

budo_yacca
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?


No wlasnie - na poczatku filmu do TriAngla, Sal TNIE W LOCIE kawał grubej liny jednym cięciem! Może to właśnie był serrated lub combo ... Robilo to wrażenie, bo lina była spora ...


Na nożowym zlocie w Warszawie cięto do 4 kawałków wiszącej swobodnie liny. Chyba wszyscy startujący mieli plain. Tu Sergiusz Mitin bodajże ze Spyderco
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



8O 8O Opad kopary!!!
Ja naprawdę niewiele wiem o nożach 8O

Ale jednak plain. Dzięki za to foto.
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
Pozwolę sobie zauważyć:
- ostrze plain - jest świetne - pod warunkiem, że... ostre, combo - nawet tępawe - zachowuje swoje właściwości;
- tak - gwoli przykładu - świeży chleb krojony ostrym nożem (Tojiro :wink: ) - da się pokroić na plasterki grubości 3 mm, nożem tzw. "do chleba" czyli - combo - nie da się tego zrobić. ALE - kiedy skórka podeschnie - mój japoński cudak z 37 warstw - DUPA :cry: , a bazarowiec z ząbkami - piłuje aż miło;
- ostrze serrated - to tak mała piłka- nigdy nie będzie gładko ciąc, ale przepiłuje każde badziewie - kartki papieru tym nie potniesz na paski, ale suchy patyk przepiłujesz...
Tak naprawdę - rzecz gustu i faktycznego wykorzystania noża.
Słynny "test pomidorowy" - każdy serrated - przejdzie bez problemu.
Niedostrzone plain - hmmmm....
Tyle.
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_hugher
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
W mieście używam namiętnie. W terenie lepszy jest plain, choć dobrze jest mieć ząbki przy sobie. Uwarzam że trzeba spróbować, i realnie ocenić wyzwania które niesie rzeczywistość.
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?

Osobiscie combo nie lubie ale czasemdobrze miec przy sobie jakiegos malego folderka fullcombo. Wlasnie do tworzyw sztucznych.


Co to jest "fullcombo"?
  • 0

budo_operator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krzesla :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
combo na calej dlugosci ostrza pewnie
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Wątpliwa użyteczność combo?
to jest serrated, a nie fullcombo :D
combo = mieszane
ale moge sie mylic :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024