Skocz do zawartości


Zdjęcie

OPIS SZKÓŁ KARATE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

OPIS SZKÓŁ KARATE

> WZÓR SZABLONU


No właśnie, temat ambitny i wymaga sporej wiedzy (dlatego tez prosiłbym o wypowiedź osoby z min. 1-2 kyu lub ponad 7-8 lat treningów). Mianowicie chodzi o to, aby każdy spróbował (należący do wyżej wymienionego zbioru ludzi) opisać szkole karate (opisy mogą się powtarzać gdyż każdy widzi po swojemu). Domyślam się że temat ten może wywołać kłótnię na zasadzie Kyokushin vs. Shotokan dlatego prosiłbym żeby nikt nie wypowiadał się na temat innego stylu, lecz został przy własnym.

Celem dla którego założyłem ten temat jest fakt iż aby uzyskać informacje na temat styli, w szybki i prosty sposób.

Przykładowy szablon (prosiłbym byście się go trzymali gdyż zapewnia to czytelność i przejrzystość):

NAZWA SZKOŁY:

ZAŁOŻYCIEL:

FORMUŁA WALKI:


KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU:

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA:
( kumite - walkach, kihon - ćwiczeniu technik, kata -formach ruchowych ).

KONTUZJOGENNOŚĆ:


ZAWODY: ( zawody, w jakich biorą udział przedstawiciele danego stylu, nie muszą to być zawody karate)

PRZEDSTAWICIELE: ( ODNOSI SIĘ DO POWYŻSZEGO JEŻELI WALCZĄ POZA STYLEM: wedle woli, powiedzmy że zawodnicy od przeciętnych do mistrzów, którzy wygrywają oraz formuła w jakiej walczą, max. 5 jak się tylu znajdzie ).

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI:
( charakterystyka ogólna )

ILOŚĆ KATA: ( mała, średnia, duża, bardzo duża )

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: ( samoobrona przeciętnego adepta, przed kimś w naszej kategorii wagowej, oraz bez doświadczenia w sztukach walki )

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: (pytanie do wypełniającego)
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
Nikt nie chce zacząć to ja spróbuję. Możliwe że coś poprzekręcam, ale postaram się pisać w miarę obiektywnie - w razie czego koledzy z klubu mnie skorygują. Rozumiem że pytanie o formułę walki dotyczy formuły w jakiej rozgrywane są zawody w danym stylu. Wymagania zarówno stażowe jak i stopniowe spełniam więc zaczynam:

NAZWA SZKOŁY: Gosoku Ryu

ZAŁOŻYCIEL: Soke Takayuki Kubota

FORMUŁA WALKI: Semi contact

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU: Nazwa "gosoku" oznacza siłę i szybkość. Na tym też oparty jest ten styl, więc najbardziej widoczne są w nim wpływy shotokanu i goju ryu. Zawiera także niektóre elementy innych tradycyjnych sztuk walki, które trenował soke i zaimplementował do swojego stylu.

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA: Tutaj ciężko podać element dominujący, gdyż zmienia się on z treningu na trening (czasem więcej jest kihonu, a innym razem kata, lub kumite). Bardzo dużo zależy też od osoby prowadzącej trening, gdyż trenerzy mają różne koncepcje na swoje treningi. Stwierdzam więc że wszystkiego jest mniej więcej po równo.

KONTUZJOGENNOŚĆ: niska (kontuzje zdarzają się relatywnie rzadko i raczej są łatwo wyleczalne)

ZAWODY: Nic mi nie wiadomo by przedstawiciele tego stylu startowali w innych zawodach niż związanych z karate. Z tego co wiem, co roku jest organizowany "International Karate Association All Star Tournament" czyli turniej gwiazd organizowany przez IKA (organizacja karate założona przez soke). Raz na jakiś czas (chyba 4 lata) organizowany jest puchar imienia mistrza Kuboty, w którym biorą udział drużyny z różnych krajów. W Polsce raz na jakiś czas organizowane są "Otwarte Mistrzostwa Polski Karate Gosoku Ryu" (jak dotąd było ich jedenaście).

KRÓTKI OPIS TECHNIK I POZYCJI: Styl zawiera wszystkie typowe elementy karate. Kopnięcia i uderzenia na różne strefy i różnymi powierzchniami, bloki głównie twarde, ale miękkie też występują, pozycje zarówno długie (np. zenkutsu dachi) jak i krótkie (np. sanchin dachi), oprócz tego dźwignie, rzuty i podcięcia.

ILOŚĆ KATA: bardzo duża

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: Nie posiadam wystarczającej ilości danych, aby móc obiektywnie stwierdzić - mało kto ze znanych mi i trenujących osób został kiedykolwiek napadnięty, a ci co byli napadnięci zawsze sobie jakoś poradzili.

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: Ja go akurat nie wybrałem. Zostałem zapisany jako dziecko przez rodziców i nie za bardzo miałem coś do powiedzenia w tej kwestii. Z czasem bardzo polubiłem atmosferę panującą w klubie i poznałem wielu wspaniałych ludzi i myślę że to zadecydowało o tym że zostałem.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY:Shin-ai-do

ZAŁOŻYCIEL: ALEKSANDER SZURMIEJ

FORMUŁA WALKI:Knockdown

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU: Baza jest Kyokushin i Goju-ryu rozwiniete w nieco podobny sposób co Ashihara i Enshin. Mianowicie duzo Tai Sabaki , Kawaishi, rzuty ,dzwignie.
WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA:
Cwiczenia w parach, zawsze jest kihon,walki.

KONTUZJOGENNOŚĆ:poza standardowymi stluczeniami przy walkach raczej brak, wiecej jest poza dojo po alkocholu:)

ZAWODY:Staramy sie startowac w turniejach otwartych knocdown

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI:
techniki takie jak w systemach knockdown, duzo zejsc zajsc i unikow,dzwigni i rzutów
ILOŚĆ KATA:
Duzo ( wiekszy nacisk na kata stylowe)

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE:
Ci ktorzy mowia o stoczonych walkach twierdza ze sie sprawdza ile w tych opowiesciach prawdy nie wiem:) w moim przypadku na 4 razy 1 niesprawdzilo sie

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL:
Zaczynalem w Oyama, pozniej Seitedo, Kiokushin wszedzie nie pasowala mi atmosfera podzialu na grupy i traktowanie przez instruktora mnie jak kolejnej osoby do robienia kasy.Potem tarafilem na Dojo Artura i poczulem sie jak w rodzinie, sensei zawsze mial czas dla mnie i zawsze podczas treningu podchodzi i poswieca tylko tobie czas, przy tym jest dobrym technikiem.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY: Okinawa Shorin-Ryu (Oshu Kai International)

ZAŁOŻYCIEL: Kanga (Shungo) Sakugawa "To Te" - Shuri-Te, bezpośrednio Yasutsune (Anko) Itosu

FORMUŁA WALKI: bogu kumite - full kontakt w ochraniaczach z dopuszczalnym pełnym kontaktem na jodan

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU: nazwa oznacza szkołe Małego Lasu, jest kompilacją okinawańskiego Te oraz chińskich stylów z północnego klasztoru Shaolin z prowincji Henan. jeden z najstarszych stylów w historii karate, duża dynamika, zejścia z linii ataku, twarde bloki i silne kontrataki.

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA:kata i ich interpretowaniu oraz ćwiczeniach dodatkowych wywodzących się z kata

KONTUZJOGENNOŚĆ: niska, podobna jak w innych stylach kontaktowych, pomniejszona o urazy wynikające z nieużywania sprzętu ochronnego przez inne style kontaktowe

ZAWODY: mistrzostwa Polski, Europy w Shorin-Ryu Karate, Mistrzostwa Świata w Okinawa Karate, sporadyczne występy zawodników w K-1, szkoła nie jest nastawiona na walkę sportową.

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI: typowe pozycje dla stylów wywodzących się z grupy shorin, raczej nie za długie, naturalne, większość typowych technik dla karate ciosy, uderzenia, kopnięcia, bloki, dźwignie i rzuty w samoobronie wywodzące się z kata

ILOŚĆ KATA: średnia (17): Fukyukata 1-2, Pinian 1-5, Naihanchi 1-3, Passai Matsumura i Itosu, Kushanku Dai i Sho, Chinto, Gojyushiho, Hakaku

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: raczej wysoka - styl przetrwał prawie 2,5 wieku, jeśli chodzi o dane statystyczne, jeszcze nie przeprowadzono...

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: szkoła nie jest nastawiona na walkę sportową.
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY: Kyokushin (IKO 1)

ZAŁOŻYCIEL: sosai Masutatsu Oyama, kancho Shokei Matsui (prezydent organizacji)

FORMUŁA WALKI: knockdown (zależnie od klubu, czasami można spotkać full contact)

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU: nazwa oznacza "ekstremum prawdy"; wiele elementów zaczerpniętych z innych styli takich jak np. Shotokan; styl nastawiony głównie na walkę, stosunkowo dużo dynamiki, raczej nowoczesny styl, wiele czerpie z kickbox'u, boksu (j.w zależy od klubu)

WIEKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA: kumite i cwiczenia z partnerem

KONTUZJOGENNOŚĆ: bardzo wysoka - mimo stosowania ochraniaczy na niektóre części ciała; od czasu do czasu złamane nosy, poobijane szczególnie golenie, przedramiona i klatka piersiowa

ZAWODY: bardzo popularne, często organizowane, w większości w kumite, rzadziej w kata, MP, ME, MŚ, okręgowe, makroregionalne itp.

KRÓTKI OPIS TECHNIK I POZYCJI: szeroka gama technik i pozycji, j.w wspomniane niektóre zaczerpnięte z innych styli, podczas walk pozycja zbliżona do bokserskiej, wysoka garda* * - zależnie od klubu, zawodów, trenera

ILOŚĆ KATA: dość dużo (j.w zależnie od trenera, są sekcje na których na każdym treningu ćwiczy sie kata, są na których cwiczy się je raz na pół roku albo przed egzaminami na stopnie)

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: wg. mnie zadowalająca - z własnych doświadczeń i kolegów ze stylu

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: walka, wysiłek, dyscyplina, samodoskonalenie, samoobrona - taka kolejność
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
Na wyraźne życzenie WNUKA podejmuje się ...

NAZWA SZKOŁY : Okinawa Goju Ryu

ZAŁOŻYCIEL: Chojun Miyagi

FORMUŁA WALKI: Iri Kumi Ju
Iri Kumi Go
I tu wykaże się niewiedzą i dyletanctwem bo nie napiszę dokładnie o co chodzi. W Polsce ćwiczymy Kumite (Iri Kumi Ju) podobnie jak w Kyokushin, ale to co robimy w poszczególnych Dojo to sprawa instruktora.

CHARAKTERYSTYKA: Styl czerpie początki w systemach Żurawia i Tygrysa z południowych Chin.Zasadnicze dla stylu jest powiązanie niezbędnej siły fizycznej (GO) z miękkością i umiejętnością "skorzystania" z siły oponenta (JU). Twardy,siłowy trening przeplata się z relaksem i rozluźnieniem niezbędnym dla prawidłowego wykonania i "efektu" wielu technik systemu.

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ NA: na treningach trzeba ćwiczyć kompletny styl, nie pomijając żadnego elementu,choć można tu spróbować pewnej "specjalizacji" i nieco więcej czasu poświęcić np. Kakie,Bunkai albo Iri Kumi

KONTUZJOGENNOŚĆ: w trakcie Dojo Kumite - jak zwykle, poza tym, trening z partnerem musi dostarczyć siniaków,obić czy otarć ale przygotowujemy sie do tego poprzez Ude Tanren

ZAWODY: w Polsce nie występują, poza tym w IOGKF traktowane raczej jako nie najważniejsze

OPIS TECHNIK: techniki krótkiego dystansu i zwarcia, nie obce chwyty, obalenia (rzuty) i dźwignie,przewaga technik ręcznych.

KATA: "zamkniętych rąk" Sanchin,Tenshio
"otwartych rąk" Geki sai dai ichi,Gekisai dai ni,Saifa,Seiyunchin,Shisoochin,Sanseryu,
Sepai,Kururunfa,Sesan,Suparinpei

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: myślę że z racji nastawienia na trening z partnerem,różnorodność interpretacji i zastosowań,przygotowanie siłowe, trening na przyrządach (worek,makiwara,nigiri gamae),oraz zahartowanie ciała poprzez trening "utwardzający" jest całkiem niezłe

DLACZEGO TEN STYL?: bo znalazłem to czego szukałem! trening jest "kompletny" a poszczególne jego elementy "zazębiają się" tworząc spójną i logiczną całość,
osobiście praktykuję styl jako rodzaj samoobrony nie nastawiony na walkę sportową
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY: SHOTOKAN (Japan Karate Association - Nihon Karate Kyokai, Shotokai, International Traditional Karate Federation, Internatiomal Shotokan Karate Federation, World Shotokan Academy, World Shotokan Institute, Shotokan Karate International Federation, Japan Karate Shotorenmei i inne)

ZAŁOŻYCIEL: uczniowie Gichina Funakoshi (Yoshitaka Funakoshi, Masatoshi Nakayama, Shigeru Egami i inni)

FORMUŁA WALKI: lekki kontakt

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU: twardy styl z charakterystycznymi bardzo twardym blokowaniem, nastawiony raczej na zniechęcenie napastnika niż jego destrukcję.

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA: w zależności od szkoły w różnych proporcjach kihon, kata z interpretacją i kumite, powoli odchodzi się od tradycyjnych form kumite i walka staje się ukierunkowana na udział w zawodach sportowych.

KONTUZJOGENNOŚĆ: niska, skutek raczej niedojrzałości zawodników na zawodach sportowych - brak umiejętności kontroli techniki.

ZAWODY: Mistrzostwa Świata JKA, Puchar Nakayamy, Mistrzostwa Świata ITKF, Puchar Shoto

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI: pozycje długie i niskie, twarde bloki, bardzo duża liczba różnorodnych technik ręcznych i nożnych - styl nastawiony na uderzenia (ciosy) i kopnięcia, zawiera niewielką liczbę rzutów.

ILOŚĆ KATA:duża - 19 - 26 ( heian1-5, tekki 1-3, bassai dai, bassai sho, nijushiho, gojushiho dai, gojushiho sho, hangetsu, jutte, jiin, jion, meikyo, kanku dai, kanku sho, gankaku, sochin, unsu, em-pi, chinte,wankan) oraz kata dodatkowe (praktykowane w zależności od szkoły) - taikyoku 1-3 (czasami również 4-6), ten no kata, heian ohio, empi-kata (kihon kata FSKA, inne niż em-pi)

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: jeżeli trening jest nastawiony na sport i samoobronę - skuteczne, przy treningu wyłącznie sportowym prawie żadna.

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: jedyny styl na Śląsku który nie polegał na przestawianiu sobie wnętrzności (sorry chłopaki, ale tak wtedy mysłałem)
  • 0

budo_marek szeja
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skądinąd

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY:Budokai (Budokai International Karate Organization)

ZAŁOŻYCIEL: Jon Bluming

FORMUŁA WALKI: FULL CONTAKT , WALKA PRZEKROJOWA,STÓJKA, ZWARCIE,PARTER

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU:Budokai jest stylem pełno kontaktowym, w którym uderzenia, kopnięcia, rzuty, dźwignie, duszenia, walki w parterze, techniki oddechowe i energetyczno-koncentrujace stanowią harmoniczną całość.

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU Z ZASADY SKUPIA SIĘ NA: ćwiczenia w parach, odrobine kihonu,kumite, ćwiczenia na przyrządach ( łapy,tarcze,worki)

KONTUZJOGENNOŚĆ:pojęcie względne,pewnie że są kontuzje jak w każdej dyscyplinie(stosowane jest dobre zabezpieczenie ochraniaczami)

ZAWODY: Oczywiście tak! formuła wyżej, międzynarodowe mistrzostwa(także w Polsce),Organizacja umożliwia czołowym zawodnikom starty w zawodach w Europie i Japonii, w tym również w profesjonalnych zawodach MMA.


KRÓTKI OPIS TECHNIK I POZYCJI: Bardzo szeroki wachlarz techniczny -typow walka przekrojowa, pozycja bokserska z wysoką gardą, techniki uderzeń,rzutów,podcięć,obaleń w tym wejścia w nogi,techniki walki w parterze(dźwignie, duszenia gołe i gi) uderzanie w parterze.

ILOŚĆ KATA:Bardzo mała (5 kata do shodan)

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE:duża (ale to człowiek się broni a nie styl)

PRZEDSTAWICIELE:
Jon Bluming, 10 dan karate, 9 dan Judo - Kancho
Leonardo Voinescu, 7 dan Budokai, 4 dan Judo - Prezydent
Dave Junkers, 7 dan Budokai, 5 dan Judo - Prezydent Honorowy
Sem Schilt, 4 dan Budokai - Dyrektor techniczny (obecny Mistrz Świata K1)
Jan Sznajder 3 dan Budokai - przedstawiciel na Polskę


DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: Realne techniki,ćwiczy się to co działa bez udźiwnień, nowoczesność,elastyczność,otwartość,życzliwość ludzi, dyscyplina,wysiłek,ciężki trening,przekrojowy trening i jeszcze 100 innych powodów!
  • 0

budo_venterix
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY:goju ryu
ZALOZYCIEL:Miyagi
FORMULA WALKI:Iri Kumi Ju
KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU: Styl czerpie początki w systemach Żurawia i Tygrysa z południowych Chin. Opiera sie na stylu miękkim (ju) i na twardym (go)
WIEKSZOSC TRENINGOW SKUPIA SIĘ NA: U mojego senseia na KIHONIE
KONTUZJOGENNOSC: NISKA
ZAWODY: w Polsce tylko kata
TECHNIKA:W wiekszosci ręczne bardzo malo dźwigni i ćwiczymy na krótki dystans
KATA: Malo :( tylko 12
SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: BARDZO WYSOKA :)
DLACZEGO TEN STYL? tak naprawde to tata mnie zapisal bez mojej zgody, ale nie żałuję tego :)
  • 0

budo_lava
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
Na początek pytanko do Venterix. Czy goyu-ryu to coś jak w tym filmie "Karate Kid"? Bo piszesz, że opiera się na stylu żurawia i tygrysa z południowych Chin, to tam coś takiego było o ile się nie mylę. Dobra mniejsza o to.
Na początku chciałbym wyjaśnić czym się różni termin "szkoła" od znaczenia słowa "styl"; ponieważ Wnuk użyłeś tych stwierdzeń, więc myślę, że warto je poznać jeśli ktoś nie wiem czym się różnią.
Styl - oznacza cechy charakterystyczne danej sztuki walki. Jego autorem jest konkretny mistrz (czy sensei). Natomiast
Szkoła - poszczególne grupy od danego stylu. Czyli np. ktoś jest założycielem konkretnego stylu i uczą się go szkoły na całym świecie. Jednakże każda szkoła ma swoje poglądy nieco inne od pozostałych, oraz swój oryginalny charakter.
Przechodzą do sedna tego tematu.
NAZWA SZKOŁY: FUNAKOSHI SHOTOKAN KARATE ASSOCIATION
ZAŁOŻYCIEL: Gichin Funakoshi (ur. 24 kwietnia 1868r. w Shuri, Okinawa; zm. 14 listopada 1957r.)

FORMUŁA WALKI: Gohon kumite (do 5 uderzeń, ostatni kontraatak), Juji kumite (wolna walka), Ippon kumite (walka do pierwszego punktu, który ma się przekładać na cios śmiertelny, ostateczny). Tak naprawdę w całym karate Shotokan nie ma kontaktu podczas uderzeń. U seniorów jest on skontrolowany (nie wolno naruszyc zdrowia przeciwnika, uderzyć w kosć, lecz tylko smyrnąć po skórze). Gohon kumite występuje jako ćwicznie (dziś rzadko stosowane raczej dla mniej zawaansowanych). Ippon kumite stosowano na zawodach. Można było uzyskać pół punktu (wazari) lub cały (Ippon). Walczono raczej tylko na gyako-zuki. Potem powstał system WKF (World Karate Federation), gdzie kontakt pozostaje taki, jaki był. Jest to juji-kumite, jednakże w rzeczywistości ograniczone niektórymi technikami, kontakt pozstaje taki jak ówcześnie.

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA: Kihon, kata, kumite. Oczywiście wszystko poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. W mojej szkole np. trener preferuje kata i najczęściej je wykonujemy (co mi się nizbyt podoba). Są szkoły gdzie jest wysoki priorytet na kumite (w celu przygotowywania zawodników do startu w systemie WKF). Gichin Funakoshi ponoć preferował głównie kata, na jego treningach było również dużo kichonu. Natomiast gdy byłem na treningu z jego potomnym Shihanem Kenneth Funakoshim nacisk był na kihon (inni mówili, że na większości swych treningach skupia się na kihonie). Ten kihon jest pod kumite oraz nieco pod walkę realną. Jednak uważam, że to nie to.

KONTUZJOGENNOŚĆ: Średnia. Treningi są intensywne, jednakże nie przekracza się granic możliwości. Natomiast na zawodach w systemie WKF wśód zawodowców kontuzje występują niezwykle rzadko. Wśród mniej doświadczonych adeptów jednakże przetarcia skóry, siniaki, krew z nosa, obtłuczenia. Sam kopnąłem parę miesięcy temu w śródstopiem w łokieć i ścięgno na około 2 miesiące było niesprawne. Innym razem widziałem jak od mawashi-geri na jodan pewną osobę zawieźli do szpitala w kołnierzu. Najgorszą kontuzję jaką widziałem, to niedoświadczony zawodnik z nadwagą podczas swej pracy nóg zachaczył palcem dużym stopy o matę i nastąpiło złamanie otwarte. Kontuzje występują rzadko, drobne obtarcia sporadycznie. W porównaniu z innymi sportami walki kontuzjogenność jest o wiele niższa.

ZAWODY: Gichin Funakoshi zabronił walczyć swoim uczniom między sobom. Po jego śmierci organizowano zawody. Powstało kilka organizacji sportowych pochodzących od Shotokanu. Szczegółowiej o nich na samym dole stronki [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] , oraz [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] . Najpopularniejsza i najnowsza organizacja to WKF powstała z WUKO. Walka trwa 2 minuty, na punkty. Oczywiście pełna kontrola ciosów. We wszystkich tych organizacjach walczą zarówno ze szkoły Shotokan jak i Tradycyjne Karate (techniki i kata niczym się nie różnią), są tylko nieco inne przepisy na zawodach poszczególnych organizacji. Poza tym karatecy (co bardzo rzadko się zdarza w kręgu zawodników , w którym się obracam) walczą zupełnie gdzie indziej. Tj. w klatce, czy MMA.

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI: Długie, niskie, stabilne pozycje. Mocny blok. Walka w długim dystansie. Ostatnio również zwracanie większej uwagi na zwinność. Technika przodowa można by rzec, że silne gyako-zuki. Przeważają zdecydowanie techniki ręczne.

ILOŚĆ KATA: W karate mamy ponad 100 form kata. W Shotokanie występuje ich tylko 25 + dwa kata podstawowe (zależnie od szkoły uczone zazwyczaj tylko pierwsze, aczkolwiek dzisiaj rzadko się je wykonuje oba nawet dla potrzeb początkujących).

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: Średnia. Początkujący nie ma większych szans na ulicy. Średnio zawaansowany jest nauczony jak unikać walki, oraz mógłby się w niektórych sytuacjach wybronić, jednakże zbyt niska skuteczność kontraataku nie pozwala mu zakończyć często walki. Zawaansowani zaś (o 3kyu do 1dan zależy od osobistych preferencji zawodnika) uczą się już nie głównie blokówl ecz zadawania ciosów w większym stopniu niż wcześniej. Osoba zdolna do samoobrony.

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: Cóż. Odkąd tylko pamiętam oglądałem filmy zarówno animowane, jak i zwykłe o sztukach walki. W wieku przedszkolnym byłem pomiatany przez silniejszych; a Shotokan w moim mieście był jednym z nielicznych klubów sztuk walki, oraz najbardziej popularnym. Poza tym nie znałem się w tedy tak na stylach i ten klub był na moim osiedlu więc sie zapisałem. Dziś poszedłbym bardziej na muai-thai, tae-kwondo, czy jeet kune do, lecz i tak nie żałuję wyboru. Świetna atmosfera i wzajemne więzi koleżeńskie wytworzone po latach wspólnego treningu.
  • 0

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
Pozwole sobie troche sprostowac

NAZWA SZKOŁY:Ashihara


FORMUŁA WALKI:Hm.. Light-Semi Contact

Raczej knockdown z dozwolonym krotkim szarpaniem, rzutami i sprowadzeniami

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU:Ashihara jest,niestety,nastawione głównie na samoobronę.

Nie

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA:Ćwiczymy głównie kihon,kata,elementy jiu-jitsu(rzuty,dźwignie itp.).Mamy bardzo mało kumite chyba,że zbliżają się jakieś poważniejsze zawody i musimy się przygotować.Ale jeśli nic takiego się nie zbliza to prawie wcale nie ma kumite.

Dziwne, bo "normalnie" nie cwiczy praktycznie zadnego kihonu, ale robi sie tarcze, kombinacje i sparringi. Bez wzgledu na to, czy zawody w zasiegu wzroku czy nie.

KONTUZJOGENNOŚĆ: (...)

Troche mniejsza niz w kyokushinie, ze wzgledu na inny charakter walki. Ale stluczenia, obicia, polamane nosy i pekniete zebra sie zdarzaja ;)

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: (...)

Jeden z bardziej kompletnych styli karate (poza shidokanem, ktory w zasadzie karate juz nie jest, czy enshin albo daido juku, ktore sa strasznie egzotyczne ;) ).
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
Tang Soo Do - koreański odpowiednik japońskiego karate
NAZWA SZKOŁY: Tang Soo Do Moo Duk Kwan

ZAŁOŻYCIEL: Hwang Kee

FORMUŁA WALKI: semi, light, low kick

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU:
Styl mocno zbliżony do japońskiego karte - tradycyjne formy są bardzo podobne, np. heian, pinian to w TSD Pyung An, Bassai, Tekki - naichanchi. Na świecie jest wiele organizacji TSD i każda z nich ustala własne reguły walk itp. W TSD użą uwagę przykłada się do kopnięć (ten sam rodowód co taekwondo). Oprócz tego ćwiczy się kata z bronią -nunchaku, bo, nóż, miecz.

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA:
Przybliżone proporcje treningowe:
- 40 % przygotowywanie do walki i walka
- 10 samoobrona
- 10 boks
- 15 formy,
- 10 bron
- 10 % inne (akrobatyka, łamani desek itp..)
- 5 filozofia.

Nie trenuje się w ogóle kihonu, w ramach tradycji tylko kata i walki na jeden krok. W ramach samoobrony trening obejmuje rzuty, duszenia, dźwignie, parter.

KONTUZJOGENNOŚĆ:
Niewielka, z racj tej, że do walk stosuje się sprzęt ochronny taki jak w kickboxingu - rękawice (10 oz), kaski, ochraniacze na stopy, piszczele itp.

ZAWODY:
Otwarci na wszelkie możliwości, ale do tej pory: zawody TSD, Taekwondo (wersja PUT), kickboxing (wersja WTKA), w planach Wu Shu.

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI:
Do walk stosuje się pozycję kickbokserską.

ILOŚĆ KATA: duża, do 1 dan 15 + 7 z bronią.

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE:
Trudno powiedzieć, ale zbliżona do styli sportowych, duża ilość sparingów, plus elementy typowo defensywne - dźwignie, rzuty itp. oraz twarde kontrataki.

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL:
1. dlatego ze nie ma kihonu;
2. otwartość - możliwość wprowadzania elementów z innych styli;
3. zasady walki jak w kicku
4. Chuck Norris ;-) GrandMaster Norris zaczynał od TSD w 1960 roku.
5. Jest pomiędzy japońskim karate a koreańskim taekwondo.

więcej o TSD [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_olaz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY:Shotokan

ZAŁOŻYCIEL: G.Funakoshi(nie rozpisuje sie na jego temat bo duzo by pisac pozatym juz ktos opisywal)

FORMUŁA WALKI:semi-kontakt/no-kontakt

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU:"twarde" bloki niskie dlugie pozycje

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA:
25%-kichon
30%-kumite
35%-kata
10%-ogolnorozwoj/kondycha

lecz na poczatku (pierwsze 3 lata)

60%-kichon
20%-kata
5%-kumite
15%-kondycha

KONTUZJOGENNOŚĆ:niska choc zdażaja sie "wypadki przy pracy":)


ZAWODY:przez ostanie lata rozwoj shotokanu doprowadzi do ciaglej gonitwy turnieji(co mnie osobiscie nie cieszy:/)

PRZEDSTAWICIELE:
kata-S.Lucca Valdessi (chyba tak sie pisze;))
kumite-S.C.Pinna

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI:twarde sile uke zuki i geri dlugie "miekkie" pozycje

ILOŚĆ KATA:bardzo duża

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE:w zaleznosci od szkoly raczej niczego sobie

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: no a wiec heh to bylo tak ze interesowalem sie ogolnie sztukami walk za dzieciaczka bylem nie wyżyty i nie zdyscyplinowany a wiec tata gdy mialem 7 lat zapisal mnie do szkoly:D:D i DZIEKUJE mu za to:)[/b]
  • 0

budo_yang
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:południe polski i nie tylko

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
Spotkalem się wiele razy z karatekami nie mającymi pojęcia skąd, jak i kiedy powstalo karate oraz dlaczego niekture szkoły zapisują slowo kara te znakami TO TE a inne KU TE (olbrzymia większość), oraz opowiadającymi wierutne bzdury na jego temat - min to że karate ma podobno kilkaset lat a to jest normalna bzdura (tak jest nawet napisane na stronach niekturych szkół). Ja ćwiczę co innego, więc może ktoś inny napisze na ten temat prawdę - wg mnie to wielki wstyd aby nie wiedzieć jak i z czego powstało karate kiedy ma nie wiecej niż 100 lat.
  • 0

budo_pył
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY: Goju Ryu

ZAŁOŻYCIEL Miyagi Ch.

FORMUŁA WALKI: Goju Kumite ,Iri Kumite , dla młdzieży WKF

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU: Fascynująca mieszanka twardego karate jak np. w shotokan i płynnego kung - fu np. Biały Żuraw , nacisk na techniki oddechowe

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA: ( kumite - walkach, kihon - ćwiczeniu technik, kata -formach ruchowych ).
Kihon - 30 %
kata 40 %
kumite i przygotowanie ogólnorozwojowe 30%


KONTUZJOGENNOŚĆ: Wbrew pozoeom niewiele kontuzji nie licząc sinikaów i otarć


ZAWODY: ( zawody, w jakich biorą udział przedstawiciele danego stylu, nie muszą to być zawody karate)
WKF - wszyscy kata , kumite młodzież , starszyzna ma zbyt wiele nawyków full ,

PRZEDSTAWICIELE: ( ODNOSI SIĘ DO POWYŻSZEGO JEŻELI WALCZĄ POZA STYLEM: wedle woli, powiedzmy że zawodnicy od przeciętnych do mistrzów, którzy wygrywają oraz formuła w jakiej walczą, max. 5 jak się tylu znajdzie ).
Paul Coleman

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI: techniki ataku zarówno twarde jak też uerzenia typy spagnięcia biczem, pozycje raczej wysokie , dystans bliski
ILOŚĆ KATA: ( mała, średnia, duża, bardzo duża ) średnia

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: ( samoobrona przeciętnego adepta, przed kimś w naszej kategorii wagowej, oraz bez doświadczenia w sztukach walki )
wysoka i to raczej od poziomu średniego zaawansowania , głównie przez nawyk walki w bliskim kontakcie

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: (pytanie do wypełniającego) ładnych parę lat trenowałem shotokan a kiedy z braku innych możliwości rozpocząłem treningi Goju Ryu zakochałem sie w tym karate. Lecz nigdy nie powiem że aiś styl est lepszy to tylko kwestia sensei.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
W sumie od niedawna sobie ćwiczę karate, ale nie zaszkodzi jeśli napiszę kilka słów o Wado Ryu ;)

Dołączona grafika

NAZWA SZKOŁY: Wado-ryu

ZAŁOŻYCIEL: Hironori Otsuka - uczeń Gichina Funakoshiego, potem ćwiczył z Chokim Motobu, uznawał sparringi i inne ćwiczenia z partnerem za dużo ważniejsze niż Funakoshi. Od dziecka ćwiczył też Shindo Yoshin-ryu i Yoshin Koryu Jujutsu.

FORMUŁA WALKI: W zależności od klubu - od no-contact po zasady MMA. Najczęściej typowy, sportowy semi-contact.

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU: "Wado" można przetłumaczyć jako "droga harmonii", "ryu" oznacza "styl". Nazwa stylu odzwierciedla jego mocne powiązanie z jujutsu, większy nacisk kładzie się na dynamiczną pracę nóg, unikaniu ataków przeciwnika i wykorzystywanie ich przeciwko niemu niż na twarde bloki.

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA: Zazwyczaj dużo kihonu i bunkai.

KONTUZJOGENNOŚĆ: Z reguły niska, choć w klubach ćwiczących bardziej kontaktowo wyższa.

ZAWODY: Wado-ryu nie jest sportem, uproszczona sportowa wersja niewiele różni się od sportowej odmiany Shotokanu.

PRZEDSTAWICIELE: Najbardziej chyba znany przedstawiciel to Iain Abernethy.

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI: Pozycje dość wysokie (w kata sporo niskich, ale kata to głównie techniki samoobronne w bliskim kontakcie z przeciwnikiem, obalenia, rzuty etc.), dynamiczne uderzenia wykonywan podobnie do bokserskich.

ILOŚĆ KATA: Duża. W Wado-ryu powrócono do oryginalnych nazw kata (czyli np. seria pinan, a nie heian, Chinto, a nie Gankaku etc.).

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: Adepta sportowej odmiany raczej niewielka, ćwiczącego tradycyjne Wado-ryu w dobrym klubie bardzo duża.

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: Ładnie komponuje się z judo i jujutsu :-)
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
Taka drobna poprawka do mojego opisu Wado: Iain Abernethy ma korzenie w Wado Ryu, ale podobnie jak Funakoshi uważa, że karate jest jedno, a "styl" jest inny u każdego nauczyciela.
  • 0

budo_louis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY: RYUTE KEMPO KARATE

ZAŁOŻYCIEL: TAIKA SEIYU OYATA

FORMUŁA WALKI: SAMOOBRONA, BOGU KUMITE

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU:

Ryute jest szkołą samoobrony stworzoną przez Taikę Oyata, wywodzącą się z dwóch rodzinnych szkół walki z Okinawy.
Pierwszą jest szkoła rodziny Uhugushuku, starego Okinawskiego rodu sięgającego korzeniami XIV i XV wieku. Jednym z przodków rodu był Uhugushuku Kenyu mianowany przez króla Shuri na głównodowodzącego armii zdobywającej zamek Katsuren. Za zdobycie go otrzymał przydomek Uni (Diabeł) oraz otrzymał lenno Chibana. Taika Oyata uczył się od jego potomka w latach 40-tych XX wieku. Głównym dziedzictwem tej szkoły było Kobudo , Taika od Uhugushuku poznał ponad 30 form z ok 10 rodzajami broni. Był w swoim czasie uznany za jednego z najlepszych specjalistów od Kobudo.
Drugim nauczycielem Taiki był Wakinaguri Tan Mei, którego ród był pochodzenia chińskiego i od pokoleń zamieszkiwał Okinawę. Wakinaguri specjalizował sie w technikach Kyusho - uderzeń na punkty witalne, Tuite - system dźwigni, Atemi - uderzenia w czułe punkty.
W późniejszym czasie Taika uczył się od Shigeru Nakamury i wówczas mocno kształtował się w Bogu Kumite walcząc w zawodach i wygrywając mistrzostwa Okinawy w (chyba :D ) 1964 roku.

Szkoła łączy więc te ścieżki powodując, że podstawowa jej forma to samoobrona bazująca na technikach Atemi, Tuite i Kyusho (wyłącznie w zaawansowanej formie) oraz Kobudo. Bogu Kumite niestety od lat 90-tych zostało nieco odsunięte na bok i Taika bardziej skupia się na technikach samoobrony. Nie mniej wiele osób ma bardzo dobre przeszkolenie i obecnie staramy się i tę gałąź Ryute importować do Polski :)


WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA:

Nie ma stałej proporcji przez cały czas szkolenia. Na początku w głównej mierze ćwiczy się kata jako podstawę do technik samoobrony. Im wyższy poziom zaawansowania tym więcej technik i Bunkai - interpretacji. Celem jest takie ćwiczenie, aby automatycznie wykonywać nawet złożone techniki, i poruszać się w nich niezależnie od rodzaju ataku. Im dalej w zaawansowaniu tym bardziej zmieniają się kata (te same kata przybierają inną formę) i bardziej są powiązane z docelową techniką. Kumite służy jako narzędzie do wyrabiania odruchów i zachowań w walce a nie jest celem. Od stopni 2-1 Kyu zaczyna się ćwiczyć Kobudo.

KONTUZJOGENNOŚĆ:

Mała choć bolesność technik duża. Przez 10 lat prowadzenia zajęć w Polsce nie było przypadków poważnych kontuzji wynikłych z technik lub prowadzenia treningu. A drobne rany tylko zdobią mężczyznę :) .


ZAWODY:

Brak rywalizacji sportowej.


KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI:

Techniki początkowo wykonywane w niskich i szerokich pozycjach (bez przesady) z czasem coraz krótsze i wyższe.
Dużo technik dźwigni. Dźwignie docelowo bardziej jako uderzenie na stawy niż chwyt i kontrola, dużo uderzeń na punkty a może lepiej powiedzieć słabe miejsca na całym ciele (nie mylić z Kyusho uderzanym na stojące manekiny :) jakie można zobaczyć w internecie), ścisłe powiązanie technik z przeciwnikiem z techikami w Kata. Brak w kata ruchów niepotrzebnych (nie znaczy że ja na przykład wszystkie je znam, ale większość tego co robię i każdy na swoim poziomie powinien rozumieć).

ILOŚĆ KATA:

3 kihony
12 kata - kata mają 2-3 stopnie zaawansowania
1 kata mistrzowskie powyżej 4 Dan


SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE:

Skuteczność nie postępuje liniowo w stosunku do czasu treningu. Początki śmiem twierdzić uwsteczniają w szczególności jeżeli ktoś wcześniej ćwiczył coś innego. Trudno zmienić nawyki, a jak dotąd widzę mało jest szkół które mają podobne schematy poruszania i odruchy.
Po przełamaniu początków - ok 1 rok zaczyna się znaczny postęp przekładalny na umiejętności obronienia się w realnej sytuacji (oczywiście nie od razu z wszystkimi )

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL:

Wcześniej ćwiczyłem Bagua i Xingui miękkie style Kungfu - bardzo płynne i szybkie ruchy, później życie zmusiło mnie do zmiany szkoły i ćwiczyłem Jujitsu i Karate - to był dokładnie przeciwny biegun poprzednich szkół. Jak spotkałem się z Ryute zobaczyłem jak można te dwa bieguny połączyć, jak można połączyć miękkie i szybkie ruchy z mocnymi i twardymi; uderzenia z dźwigniami; a przed wszystkim kata z rzeczywistością. I dlatego ćwiczę Ryute.

Pozdrawiam
  • 0

budo_szomi
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY: Enshin Karate

ZAŁOŻYCIEL: Kancho Joko Ninomiya

FORMUŁA WALKI: full contact

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU: połączenie Kyokushin karate z judo i aikido.
Dozwolone są wszystkie uderzenie jak w Kyokushin, dodatkowo można chwytać ( z jednej strony, max 3 sekundy) podcinać, stosować rzuty.
Ciekawa forma walki w której oprócz siły i twardości zawodnika liczy się spryt i zwinność.


WIEKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA: kumite i ćwiczenia z partnerem

KONTUZJOGENNOŚĆ: sport walki, zdarza się ;)

ZAWODY: najważniejsze: SABAKI CHALLENGE w Denver USA, nternational European Sabaki Challenge Niemcy
Warsaw Sabaki Challenge.

ILOŚĆ KATA: 6

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE: bardzo duża, przy ulicznej" szarpaninie" sprawdza się

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL: bardzo realistyczna, dzięki zastosowaniu chwytów i rzutów w połączeniu z wszystkimi uderzeniami jest najbardziej realistyczną formą karate
  • 0

budo_ashihara
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 589 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: OPIS SZKÓŁ KARATE
NAZWA SZKOŁY : ASHIHARA KARATE

ZAŁOŻYCIEL : KANCHO HIDEYUKI ASHIHARA 10 dan
sylwetka mistrza : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

HISTORIA STYLU : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

FORMUŁA WALKI : full contact w którym oprócz uderzeń i kopnięć dozwolone są pchnięcia , szarpnięcia , ściągnięcia , podcinać , rzuty ( chwyty za karate - gi z jednej strony do 3 sekund ).

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA STYLU : pełnokontaktowe nowoczesne karate wywodzący się z Kyokushin .
Styl charakteryzuje się zasadą - SABAKI , tj. zejściem na zewnątrz z linii ataku do tzw. "ślepej strefy", z której można wyprowadzić skuteczny kontratak . Informacja o strategii stylu : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

WIĘKSZOŚĆ TRENINGU SKUPIA SIĘ Z ZASADY NA : technikach i kombinacjach walki z partnerem na tarczach , łapach i worku . W treningu Ashihara Karate - występuje dużo łokci , kolan i low - kicków .
Ważnym elementem jest także trening uników , padów , rzutów , dźwigni i duszeń .

KONTUZJOGENNOŚĆ : w treningu i na zawodach stosowane są ochraniacze co ogranicza kontuzje .

ZAWODY : Mistrzostwa i Puchary Świata oraz Europy .
W naszym kraju Mistrzostwa i Puchary Polski oraz Mistrzostwa i Puchary Pomorza w konkurencji: kata , kihon , kumite , tameshiwarii i grappling.

PRZEDSTAWICIELE :

Ashihara International Karate Organisation ( AIKO )

założyciel , prezydent - Hansi Dave Jokers 9 dan
Sylwetka mistrza : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

dyrektor techniczny AIKO - Shihan Semmy Schilt 6 dan
Sylwetka : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Strona organizacji : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
--------------------------------------------------------------------------------------

Ashihara Karate Intenational ( AKI )

założyciel , dyrektor - kaicho Hoosain Narker 8 dan
Sylwetka mistrza : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Strona organizacji : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
--------------------------------------------------------------------------------------

Polska Organizacja Ashihara Karate ( POAK )

założyciel , prezes - sensei Dariusz Winiarski 4 dan ( autoryzowany przedstawiciel krajowy AIKO i AKI w Polsce , przewodniczący Komisji Stylowej Ashihara Karate - PFSzWiSO ). Sylwetka : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Strona organizacji : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KRÓTKI OPIS TECHNIK i POZYCJI : bardzo szeroki wachlarz technik , pozycja bokserska z wysoką gardą , wykorzystanie uników , zmiany pozycji , łączeniu technik uderzeniowych z rzutami , dodatkowo trening techniki walki w parterze ( dźwignie, duszenia i uderzenia ).

ILOŚĆ KATA : 10 w - AIKO. Nowoczesne kata ćwiczone w różnych wariantach w formie BUNKAI - z partnerem , kilkoma partnerami i na worku . Dla treningu i pod starty w zawodach - kata wykonywane także w formie tradycyjnej .

SKUTECZNOŚĆ W SAMOOBRONIE : bardzo duża , częste walki treningowe z wieloma przeciwnikami .
ASHIHARA KARATE - ma przydomek ulicznego karate .

DLACZEGO WYBRAŁEŚ TEN A NIE INNY STYL : nowoczesny , wszechstronny i dostosowany do współczesności styl karate , który jest dalej rozwijany i modyfikowany . Dyscyplina , szacunek , ciężki trening , miła , przyjacielska i rodzinna atmosfera w organizacji.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024