Skocz do zawartości


Zdjęcie

Taijiquan - styl Yang


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Taijiquan - styl Yang
Więc będzie lepiej ja stylem Yang zajmiemysię w osobnym wątku :)
  • 0

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Jak zauważył ktoś formy 24 i 48 rchowa stylu Yang są uproszczonymi "odpadami" formy 108 ruchowej, stworzonymi dla gnusnych urzedników dworu cesarskiego. Yang Chen Fu, był osobą, która opracowała formę 108 ruchową, ale z czego składał sie styl Yang nauczany przed modyfikacją? Spotkałem się z informacją. że "tradycyjny" Yang był stylem szybkim bardzo zblizonym do szybkich form Chen takich jak pao twi i dość twardym. Wpadła mi kiedys kaseta z fragmentami różnych stylów Tai Chi i byl tam fragment Yangu robiony bardzo szybko własnie tak jak Chenowskie pao twi. Czy moze ktoś się zetknął z taka forma w yangu?
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang

Jak zauważył ktoś formy 24 i 48 rchowa stylu Yang są uproszczonymi "odpadami" formy 108 ruchowej, stworzonymi dla gnusnych urzedników dworu cesarskiego. Yang Chen Fu, był osobą, która opracowała formę 108 ruchową, ale z czego składał sie styl Yang nauczany przed modyfikacją? Spotkałem się z informacją. że "tradycyjny" Yang był stylem szybkim bardzo zblizonym do szybkich form Chen takich jak pao twi i dość twardym. Wpadła mi kiedys kaseta z fragmentami różnych stylów Tai Chi i byl tam fragment Yangu robiony bardzo szybko własnie tak jak Chenowskie pao twi. Czy moze ktoś się zetknął z taka forma w yangu?


widzialem juz pare roznych form ktore wykonujacy przedstawiali jako prawdziwe Yang i maja one jdna ceche wspolna tzn emisje sily ktora przypomina nieco chen ale jest robiona jednak inaczej, niektore byly robione szybko, lub przyspieszane w pewnych momnetach o ostatnio widzialem nawet forme 204 ruchowa
  • 0

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang

Jak zauważył ktoś formy 24 i 48 rchowa stylu Yang są uproszczonymi "odpadami" formy 108 ruchowej, stworzonymi dla gnusnych urzedników dworu cesarskiego.


Forma 24 powstała zdaje się w latach 50 a 48 jeszcze później... W tym że jak to kiedyś ktoś tu powiedział czasami wushowcy je ćwiczący mają lepsze postawy niź Ci ćwiczący te tradycyjne.

szybkie formy...

Rodzina Tung ma w swoim arsenale minimum jedną taką szybką formę a słyszałem że nawet kilka... jedni twierdzą że to jeszcze Yang drudzy że już oddzielny styl...

i jeszcze niejaki Earl Montania... (trudne słowo :? ) w jednej ze swoich książek opisuje taką formę nawet z fotkami... mój kolega chenowiec twierdzi że ta sama forma co w stylu Chen tylko fatalnie nauczona... ale co do tego australijczyka to jak sami wiecie różne opinie krążą...

dwa czy trzy razy znajdowałem wzmianki o czymś takim jak długi boks (long boksing) Taiji czy może ktoś coś o tym słyszał??
  • 0

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Hmm, mam wrażenie że styl Yang Tai Chi pomimom że jest chyba jednym z najpopularniejszych styli - zarazem jest najmniej znany. Dużo plotek, jeszcze wiecej dopowiedzeń a mało faktów. Z Chenem jest dużo prościej. Mniej więcej można określić jak wyglądał tradycyjnie. Ma swojego spadkobiercę. Czy w Yangu też ktoś kandyduje do tego miejsca? Ciekawy jestem z jakich pierwotnie form się składał? Jak był nauczany? To co większość z nas ćwiczy to już jest Yang po modyfikacji przepowadzonej przez Yang Chen Fu. Tomaszu czy Yang uprawiany przez rodzinę Tung jest gdzieś dostepny np. na płytce?
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Kilka informacji dla zainteresowanych:

1.Dong Yingjie uczyl sie TJQ od Yang Jianhou, choc wraz z duza grupa uczniow Jianhou zasugerowano mu, by zostal "wybranym uczniem" (Tu Di) Yang Chengfu; Dong uczyl sie takze stylu Wu (Yuxiang) od Li Xiangyuana; stad tez styl Donga jest mieszanka obu styli i rozni sie od "standardowego" (tzn. pochopdzacego od Yang Chengfu) stylu Yang.
O ile mi wiadomo sa dostepne archiwalne materialy video z demonstracjami Dong Yingjie; jedno z nich pochodzi z 1952, kiedy to demonstracja Donga poprzedzila slawna walke miedzy Wu Gongyi i Chen Kefu w Macao.

2.Styl Yang Banhou jest bardzo rzadki, ja wiem tylko o jednej galezi cwiczonej w Yongnian, miejscu pochodzenia Yang Luchana. Styl charakteryzuje sie szeregiem form, z ktorych wiekszosc jest wykonywana w ekstremalnie niskich pozycjach (posladki praktycznie caly czas szoruja po ziemi); jest to tez jedyna - o ile wiem - odmiana Yang ktora oficjalnie przyznaje sie do cwiczenia Armatniej Piesci (Pao Chui); widzialem te forme, jest bardzo podobna do 2giej Formy stylu Chen.

3.Jednorodnosc stylu Chen to tylko wrazenie patrzacych z zewnatrz. W rzeczywistosci nie ma w nim zadnego "Straznika Stylu" (choc bez watpienia przez wielu Chen Xiaowang jest za takiego jest uwazany); rzecz w tym, ze najczesciej spotykamy sie z Duza Odmiana - Stara i Nowa - pochodzacymi od Chen Zhaopei i Chen Zhaokui. W istocie w samej wsi cwiczone jest wiele odmian czesto sporo sie od siebie rozniacych, nie mowiac o Malej Odmianie, ktora ma mechanike ruchow sporo rozniaca sie od Duzej Odmiany. Zeby sprawa byla jasna - w ramach Malej Odmiany tez jest sporo "frakcji"; do dzis tak naprawde nie wiadomo jak obie odmiany powstaly i np ile form jest cwiczonych w ramach Duzej i Malej. Istnieja materialy przypisujace Chen Zhaokui'owi uczenie nie tylko dwoch podstawowych form, ale rowniez Dlugiej Piesci w 108 Pozycjach i Krotkiej Piesci w 48 Pozycjach.

pzdr

Jarek
  • 0

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang

jest to tez jedyna - o ile wiem - odmiana Yang ktora oficjalnie przyznaje sie do cwiczenia Armatniej Piesci (Pao Chui); widzialem te forme, jest bardzo podobna do 2giej Formy stylu Chen.


czyli co?... Erle Montaigue (trudny wyraz) opisywał coś z sensem... no więc w swojej książce Power Taiji Book Three można znależć coś co on nazywa Pauchui Solo form i dzieli na forme A oraz B. W tej samej książce jest opis formy podwójnej. Książkę tą można znaleźć w necie w formacie pdf...

styl Tung

można go spotkać w europie... sporo instruktorów jest w Francji a słyszałem że i Rosjanie się za to biorą. W Polsce nikt.
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Erla trudno traktowac powaznie, jest bardzo kontrowersyjna postacia nie tylko w Australii, a wszystko zaczelo sie od promowanych przez niego metod uderzania w punkty witalne.

Styl Dong Yingjie ma w Europie chyba najdluzsza historie w Danii, o innych krajach nie wiem.

Podane w mojej poprzedniej wiadomosci informacje skierowane byly do osob ktore a) pytaly o to, czy istnieje material video z Dong Yingjie; B) pytaly jak wyglada styl Yang Banhou.

Jarek
  • 0

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Może coś takiego zamiast filmu to z ich oficjalnej strony

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

stad tez styl Donga jest mieszanka obu styli i rozni sie od "standardowego"


czyli stylu Yang i Wu... zastanawia mnie jednak skąd tyle form u nich forma szybka i te bronie niewystępujące gdzie indziej... krótki kij (taki do połowy ramienia) dwie pałki. Później je przyswoili czy może tylko u nich przetrwały...
  • 0

budo_andi
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Witam. Jestem nowy. Od wielu lat ćwiczę styl Rodziny Yang. Uczę się u Mistrza Yang Jun. Jeżeli chodzi o nazwisko to Yang jest tak popularne jak Kowalski w Polsce. Biorąc pod uwagę populację Chińczyków to tak ok. 250 milionów na nazwisko Yang. Więc jeżeli ktoś powołuje się na to, że jego styl to rodzinny styl Yang bo jego rodzina nazywa się "Yang jakoś tam", to ma on rację. Ale czy jest to rzeczywiście styl rodziny Yang od twórcy tego stylu Yang Luchana ? Mistrz Yang Jun jest w lini prostej 6 pokoleniem Rodziny Yang. W skrócie Yang Luchan miał syna Yang Banhou ten miał syna Yang Czenfu ten miał syna Yang Zhenduo, a wnukiem Yang Zhenduo jest Yang Jun. Można więc powiedzieć że TRADYCYJNA i autentyczna forma Yang jest przekazywana w jednej rodzinie. Tradycyjna forma składa się z 103 ruchów trwających ok 20 -25 minut. Dochodzi do tego jeszcze forma z mieczem i szablą. Wszystkie formy są autentyczne i zostały przechowane przez Rodzinę Yang. Kiedy byliśmy w Yongnian, rodzinnej wsi Yang Luchana, senior rodu pokazał nam formę która w sposób niewielki różniła się od tej której nuacza Yang Jun. Wszystkie inne które znamy: sportowe, kamerdynera który uciekł na Tajwan, forma sekretna, taoistyczna i inne powinny nazywać się modyfikacjami stylu YANG a nie autentycznym stylem Yang. I tak na Uniwersytecie Sportowym w Pekinie gdzie miałem zaszczyt studiować Tajczi Yang, style sportowe. 24 czy 48 nazywają "w OPARCIU o styl Yang". I to jest uczciwe. Nie powinno się używać do odmian stylu Yang nazwy - styl rodzinny Yang jeżeli nie jest on AUTENTYCZNYM stylem AUTENTYCZNEJ Rodziny Yang. Pozdrawiam wszystkich w Tajczi Yang.
  • 0

budo_andi
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Ojcem Yang Chengfu był oczywiście Yang Jianhou który był synem Yang Luchana. Sorry to z emocji ( bo to pierwszy raz ) . Andi
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang

Kilka informacji dla zainteresowanych:

1.Dong Yingjie uczyl sie TJQ od Yang Jianhou, choc wraz z duza grupa uczniow Jianhou zasugerowano mu, by zostal "wybranym uczniem" (Tu Di) Yang Chengfu; Dong uczyl sie takze stylu Wu (Yuxiang) od Li Xiangyuana; stad tez styl Donga jest mieszanka obu styli i rozni sie od "standardowego" (tzn. pochopdzacego od Yang Chengfu) stylu Yang.
O ile mi wiadomo sa dostepne archiwalne materialy video z demonstracjami Dong Yingjie; jedno z nich pochodzi z 1952, kiedy to demonstracja Donga poprzedzila slawna walke miedzy Wu Gongyi i Chen Kefu w Macao.

2.Styl Yang Banhou jest bardzo rzadki, ja wiem tylko o jednej galezi cwiczonej w Yongnian, miejscu pochodzenia Yang Luchana. Styl charakteryzuje sie szeregiem form, z ktorych wiekszosc jest wykonywana w ekstremalnie niskich pozycjach (posladki praktycznie caly czas szoruja po ziemi); jest to tez jedyna - o ile wiem - odmiana Yang ktora oficjalnie przyznaje sie do cwiczenia Armatniej Piesci (Pao Chui); widzialem te forme, jest bardzo podobna do 2giej Formy stylu Chen.

3.Jednorodnosc stylu Chen to tylko wrazenie patrzacych z zewnatrz. W rzeczywistosci nie ma w nim zadnego "Straznika Stylu" (choc bez watpienia przez wielu Chen Xiaowang jest za takiego jest uwazany); rzecz w tym, ze najczesciej spotykamy sie z Duza Odmiana - Stara i Nowa - pochodzacymi od Chen Zhaopei i Chen Zhaokui. W istocie w samej wsi cwiczone jest wiele odmian czesto sporo sie od siebie rozniacych, nie mowiac o Malej Odmianie, ktora ma mechanike ruchow sporo rozniaca sie od Duzej Odmiany. Zeby sprawa byla jasna - w ramach Malej Odmiany tez jest sporo "frakcji"; do dzis tak naprawde nie wiadomo jak obie odmiany powstaly i np ile form jest cwiczonych w ramach Duzej i Malej. Istnieja materialy przypisujace Chen Zhaokui'owi uczenie nie tylko dwoch podstawowych form, ale rowniez Dlugiej Piesci w 108 Pozycjach i Krotkiej Piesci w 48 Pozycjach.

pzdr

Jarek


Jarku jak zwykle piekny informacyjny post!!!! prosze swiec kagankiem oswiaty czesciej :wink: :!:
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
I tak na Uniwersytecie Sportowym w Pekinie gdzie miałem zaszczyt studiować Tajczi Yang, style sportowe. 24 czy 48 nazywają "w OPARCIU o styl Yang".

"zaszczyt" :?: :?: :?: :?: :?: :?:

prosze powiedz ze zartujesz......


  • 0

budo_andi
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Ja miałem zaszczyt. Ale w tym wszystkim nie chodzi o mnie, ale o niejasności w nazwach stylu Rodziny Yang. Andi
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Dal wyjasnienia - w j.chinskim uzywa sie nazwy Yang Shi Taijiquan, przy czym istnieja dwa rodzaje pisowni znaku Shi: jeden oznacza Odmiane/Styl, drugi - Nazwisko/Rodzine; pierwszy jest uzywane najczesciej, przez osoby nie nalezace do klanu, natomiast drugi przez czlonkow rodziny. Ta sytuacja dotyczy glownie odmian Yang i Chen.

Co do cwiczonej przez Ciebie linii stylu Yang, to pewnie zdajesz sobie sprawe, ze Yang Zhenduo mial 1o lat, gdy zmarl jego ojciec, wiec to sdamo wyjasnia, ile mogl sie od ojca nauczyc. Zhenji, najstarszy z 3 synow Yang Chengfu z drugiej zony, mial w chwili smierci ojca 14 lat. Nie jest zadna tajemnica, ze cala trojka (Zhenji, Zhenduo i Zhenguo) uczyla sie od najstarszego brata Shouzhonga, ale przede wszystkim od Fu Zhongwena i Zhao Bina.

Co do zaszczytu, to zgadzam sie calkowicie z Tomkiem - nikt, kto ma dostep do tradycyjnych nauczycieli i nie jest nastawiony na rywalizacje sportowa we wspolczesnym Wushu czy Sanda, nie uczy sie tam. Poza tym jedyna trudnosc uczenia sie w Bei Ti Da, to kwestia oplaty - placisz pieniadze, uczymy cie, zadnych innych klod pod nogi sie tam nie rzuca, przynajmniej cudzoziemcom.

pzdr

Jarek
  • 0

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Jarku świetne teksty na temat Yangu Tai Chi (jak zawsze). Ale w takim razie kto najblizej wzorca stylu Yang naucza? czy tez mozna powiedziedzieć, ze w większości przekazów jest to "tylko" albo "aż" naśladownictwo niemające z pierwowzorem wiele do czynienia?
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Nie jestem w stanie odpowiedziec na to pytanie. Przede wszystkim nie ma jednego wzorca stylu Yang. Jest oczywiscie jego najpopularniejsza odmiana pochodzaca od Yang Chengfu uczona w pozniejszym okresie jego zycia, ale czy mozna ja uznac za wzorzec, jasli i ona ewoluowala (co latwo zauwazyc patrzac na zdjecia Yanga z roznych okresow jego zycia) i pewnie nie oddaje dokaldnie tego, czego uczyl Jianhou. Kazdy z uczniow YCF tez uczyl inaczej, i to nie tylko dlatego, ze mieli doczynienia z inymi stylami TJQ (jak Dong Yingjie), ale rowniez dlatego, ze wielu pozostalo wiernymi formie Yang Jianhou (Tian Zhaolin, Zhang Qinlin, Wang Yongquan) a uczniami YCF byli tylko z koniecznosci (uwaza sie, ze Yang Jianhou oddal swoich najlepszych uczniow synowi, by brali na siebie ewentualne pojedynki, i oczywiscie by go utrzymywali). Nie jest wielka tajemnica, ze YCF douczal sie w Shanghaju u Wu Jianquana. Stad tez jest postacia dosc kontrowersyjna (wielu pamieta pewnie jego niefortunne spotkanie z Wan Laishengiem).

Kazdy, kto cwiczy SzW przez wiele lat w pewnym momencie czyni je swoja wlasna sztuka. Motoryka ciala zmienia sie pod wplywem cwiczen, ale i forma dopasowuje sie do ciala/psychiki cwiczacego. Najwazniejszy jest dobry przekaz i dobry nauczyciel, ale o tym - o ile dobrze pamietam - Andrzej juz swego czasu pisal. Oczywiscie sa tacy, dla ktorych wazniejsza jest autentycznosc czy ortodoksyjnosc stylu, i nie ma w tym nic zlego tak dlugo, jak jest to wsparte wlasnie dobrym przekazem. Bez dobrego przekazu i nauczyciela najlepsze nazwisko i najprostsza lina przekazu nic nie znacza.

pzdr

Jarek
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Witam
Temat pt. "Taijiquan - styl Yang" jest bardzo interesujący. Proszę zamieścić w tym topiku moją skromną wypowiedź (choć nie jestem dyskutantem Forum).
Pozdrawiam,
Darek Muraszko.

------------------------------------
Informacje, które mogą się przydać.

Analizując starą formę stylu Wu, możliwy jest pewien wgląd w pierwotne techniki stylu Yang. Wu Quan You (protoplasta stylu Wu) był uczniem Yang Lu Chan`a i Yang Ban Hou. Wu uczył się od Yang Lu Chan`a Małych, a od Yang Ban Hou Dużych Postaw stylu Yang. Z czasem Wu Quan You położył większy nacisk na doskonalenie tych pierwszych technik. Co ciekawe, tzw. starą formę stylu Wu nauczano jako Małe Postawy Yang Lu Chan`a. Dopiero Wu Jian Quan (syn Wu Quan You) zmodyfikował techniki odziedziczone po swoim ojcu.

Protoplasta stylu Wu nauczał m.in. Wang Mozhai`a. Z kolei uczniem Wang Mozhai`a był Yang Yuting – nauczyciel Li Bingci, który propaguje tzw. północną wersję stylu Wu. Stara forma z tego przekazu powinna przypominać pierwotnego Yang`a. Zasadne jest pytanie, jak dalece stara forma stylu Wu odbiega od pierwowzoru nauczanego przez Wu Quan You?

Darek.



[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
tak Darku masz rację, spotkałem się też z informacjami że szybka forma stylu Wu to jest pierwotna forma ćwiczona i nauczana przez Yang Luchan'a, którą nauczył się w wiosce Chenjiakou. Naczył ją później dwóch swoich synów i miedzy innymi Quan You. Style Wu i Yang bardzo sie przenikają. W trzeciej części formy 108 ruchowej Wu Tai Chi cały fragment został przekopiowany z Yangu.
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taijiquan - styl Yang
Kilka uwag do ostatnich wypowiedzi:

1.Choc cwiczacy poludniowa (shanghajska, wywodzaca sie od Wu Jianquana) odmiane stylu Wu twierdza, ze Szybka Forma jest najstarsza forma stylu, to jej autentycznosc jest trudna do zweryfikowania. Ma Yueliang byl pierwsza osoba ktora w latach 1980tych ujawnila te forme, i niektorzy uwazaja, ze sam ja stworzyl laczac styl Wu TJQ z innym stylem, ktory Ma cwiczyl - San Huang Pao Chui (Styl Armatni Trzech Cesarzy). Nic mi nie wiadomo o tym, by Szybka Forma byla cwiczona w ramach polnocnej (pekinskiej, wywodzacej sie od Wang Maozhai'a) odmiany stylu.

2.Trudno jest powiedziec dzis, jakich odmian (duzej/malej/sredniej) nauczali Yang Luchan czy Yang Banhou; albo byly to wszystkie trzy (Mala, Srednia, Duza), albo w owczesnym czasie nie bylo jeszcze podzialu na te odmiany; niektorzy uwazaja ze Banhou nauczal Xiao Jia (Malej Formy) stylu Yang (co moglo byc rezultatem tego, ze Banhou uczyl sie TJQ zarowno od ojca, jak i Wu Yuxianga, ktory z kolei stworzyl kompaktowy styl nazwany pozniej od jego nazwiska Wu); z drugiej strony to, co widzimy obecnie jak styl wywodzacy sie od Banhou, to bardzo duze, obszerne ruchy i niskie pozycje.

3.Nie ma watpliwosci, ze styl Wu wywodzacy sie od Quan You rowniez przeszedl wiele transformacji i to, co obecnie widzimy niekoniecznie odpowiada jego wczesnej wersji.
Jednym z uczniow Quan You byl Chang Yuanting, ktory pozniej uczyl wlasnego stylu zwanego stylem Chang. Styl ten charakteryzuja ekstremalnie niskie pozycje, ale struktura form i mechanika ruchow wydaje sie byc bardzo bliska stylowi Wu Jianquana. Cwiczacy Styl Chang twierdza, ze jest to wlasnie wczesna wersja stylu Wu (Quanyou) i mowia czesto o sobie jako "Starej Formie Stylu Wu". Mozna by to uznac za probe komercyjnego "zalapania sie" na popularnosc stylu Wu (Jianquan), ale interesujacym zbiegiem okolicznosci nie tak dawno "ujawnila sie" rzadka galaz stylu Wu cwiczona na polnocy Chin, ktora jest bardzo podobna do stylu Chang; podobno Wang Peisheng, gdy zobaczyl te odmiane stwierdzil ze jest to wlasnie "stara forma" stylu Wu;

pzdr

Jarek
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024