Skocz do zawartości


Zdjęcie

PYTANIE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_green_lady
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

PYTANIE
Mam pewne pytanie do bardziej doświadczonych i obyrych z karate ode mnie - kopanie z na przykład mawashi geri z pozycji zenkutsu, czemu właściwie ma służyć :?:
Dziś kopaliśmy pełno technik z zenkutsu i nie powiem żebym widziała w tym sens.
Żeby nie było, że się czepiam, bo za krótko trenuję karate żeby mądrzyć się na tematy technik i nie technik w nim, ale zastanawia mnie to.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Jak sie nauczysz porzadnie kopac z niskiej pozycji, latwiej przyjdzie Ci kopanie w pozycjach bardziej naturalnych, jak kumite.
  • 0

budo_agusia
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piotrków Trybunalski

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
też tak uważam :) a poza tym to jest fajne na ćwiczenie mięśni i rozciąganie :) i warto umieć kopać z każdej pozycji chociażby dla udoskonalenia technik :) pozdrawiam
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Wykonywanie technik z tradycyjnych niskich pozycji wzmacnia miesnie.
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Hmm....a moze mi ktoś dokładnie napisać jak trzeba to dobrze zrobić , bo ja niby umiem to robić, ale przewaznie tracę równowagę przy tej technice. Zarówno w zenkustudachi jak i również przy wykonywaniu w miejscu. :?
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Ciężko opisać na forum jak dany ruch ma wyglądać, myślę że najlepiej wytłumaczy ci to trener. Jeśli masz problemy z równowagą to polecam robić technikę "na raty", aż będziesz w stanie tą równowagę utrzymać. Na przykład: najpierw podnieść nogę i przekręcić pozycję, odczekać moment, potem wykonać właściwe kopnięcie i powrócić nogę ale jeszcze jej nie opuszczać, odczekać moment, opuścić nogę. I to samo na drugą stronę. Jak tak trochę poćwiczysz to po jakimś czasie powinno to pomóc w wykonaniu techniki jednym płynnym ruchem i z zachowaniem równowagi.
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE

Hmm....a moze mi ktoś dokładnie napisać jak trzeba to dobrze zrobić , bo ja niby umiem to robić, ale przewaznie tracę równowagę przy tej technice. Zarówno w zenkustudachi jak i również przy wykonywaniu w miejscu. :?


Kwestia dostatecznej ilości powtórzeń :> Ja już w pewnym momencie wątpiłem, czy będę umiał kopać mawashi bez utraty równowagi / pochylania / odchylania się, ale trochę poćwiczyłem i jakoś zaczęło samo wychodzić :>
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE

Hmm....a moze mi ktoś dokładnie napisać jak trzeba to dobrze zrobić , bo ja niby umiem to robić, ale przewaznie tracę równowagę przy tej technice. Zarówno w zenkustudachi jak i również przy wykonywaniu w miejscu. :?

Nie prostuj nogi podporowej przy kopaniu.
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Ale zanim dojdziesz do wystarczającej ilości powtórzeń doskonaląc się w błędzie, proponuję dwa ćwiczenia, że tak powiem klasyczne przy nauce technik nożnych. Pierwsze z nich to nic innego jak kopanie mawashi z asekuracją, najlepiej drabinek, ale w zasadzie każda poręcz solidna będzie dobra. Ideałem jest salka jaką posiadają tancerze baletowi, ze względu na lustro, ale jeżeli nie ma takiej pod ręką to wystarczy ktoś życzliwy znający się przy tym na rzeczy. Trzeba stanąć w ZKD bokiem do drabinek, jedną ręką (jednoimienną z nogą) chwycić się szczebla i zacząć kopaninę, na początek od niskiego poziomu. Należy zwrócić uwagę na nogę podporową, która powinna być ugięta (jak słusznie zauważa przedmówca), ruch bioder i uda (na początek po dużym łuku) i w końcowej fazie wyrzucenie podudzia. Dobrze by było gdyby palce stopy były skierowane do dołu. Poza tym druga ręka pozostaje cały czas w gardzie, bo jak nie to później można pigułę przyjąć w walce. Stopniowo można zwiększać zasięg i wysokość kopnięcia a następnie wykonywać je bardzo wolno.
Drugie jest równie proste i wymaga kawałka ściany. Stanąć w lekkim rozkroku twarzą do ściany z palcami stóp przy ścianie i dłońmi na ścianie. Teraz biodra lekko wypchnąć i unieść nogę zgiętą jak do kopnięcia w bok cały czas trzymając kolano, biodra i dłonie przy ścianie. Po uniesieniu nogi wyprostować ją w kolanie dotykając palcami stopy ściany. Zarówno w pierwszym jak i w drugim ćwiczeniu powrót nogi kopiącej po tej samej trajektorii.
Wbrew pozorom nie są to łatwe ćwiczenia, ale powodzenia.
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Yhym, dziękuje wszystkim za rady. Mam nadzieję, ze ta technika będzie już wyglądała lepiej po tych ćwiczeniach. :-) .

Pozdrawiam.
  • 0

budo_xerathin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Witam!
Na początku chciałbym powitać wszystkich forumowiczów, gdyż jestem tu nowy ;)
W karate też sie narazie nienajlepiej orientuję, więc mam małą prośbę - niech mi ktoś powie jak wygląda pozycja zenkutsu :)
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Jest to jedna z podstawowych pozycji w karate - pierwsza w jakiej uczysz się poruszać. Nogi są rozstawione mniej więcej na szerokość bioder. Tylna noga jest prosta, a przednia ugięta. Wykrok jest dosyć głęboki.

Zresztą co ja się męczę, powiadają że jeden rysunek starcza za sto słów, więc chwila szukania w google i voila:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


to jes dosc znamienna cecha ksiazek nakayamy, ze rysunki stop nie odpowiadaja zdjeciom.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

z tych fotografii radze jednak ominac te pochodzace z shotokai
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Ja tylko chciałbym nadmienić że zenkutsu to nieco inna pozycja od zenkutsu-dachi ;] Bynajmniej w Shotokan... no ale to jako ciekawostke podaje ;]
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
jest zenkutsu dachi i hanmi?? zenkutsu dachi( kolano tylniej nogi lekko zgiete), o innych zenkutsu nie slyszalem....
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE

Ja tylko chciałbym nadmienić że zenkutsu to nieco inna pozycja od zenkutsu-dachi ;] Bynajmniej w Shotokan... no ale to jako ciekawostke podaje ;]


Biorąc pod uwagę, że słówko "dachi" znaczy tyle, co "postawa", nie jest to za bardzo możliwe :>
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Biorac pod uwage złożoność gramatyczną to jest to faktycznie nielogiczne. No ale tak jest faktycznie ;] Pozycja zenkutsu to cos innego niz zenkutsu - tak to sie by tłumaczyło na polski... A różnica jest taka że w zenkutsu nogi masz w jednej linii (używane przy nukite - ale nie pamietam w czym) a w zenkutsu dachi nogi są na szerokości bioder. Jeżeli chodzi o nazwe to mi ona bardzo nie pasuje (chociazby dlatego ze ucze sie japonskiego i to sie naprawde dziwne wydaje). No coz.... pierwszy raz to usłyszałem na seminarium WSI to moze ktos z podkomisji sie wypowie bo bedzie w tym lepiej zorientowany...
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
Coś mi się zdaje, że ten kto to mówił albo poplątał albo zapomniał właściwej nazwy.
A o zenkutsu "nogi (stopy?) w jednej linii" to pierwszy raz słyszę - ani to wygodne ani praktyczne (bardzo niestabilna pozycja).
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE
to ja nie wiem jaki ty shotokan cwiczysz 8) , nie ma samego zenkutsu, a nogi na jednej lini sa miedzy innymi w kokutsu dachi i kiba dachi
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PYTANIE

Pozycja zenkutsu to cos innego niz zenkutsu - tak to sie by tłumaczyło na polski... A różnica jest taka że w zenkutsu nogi masz w jednej linii ...


o rany...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024