Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiai


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai
nie ma to jak naturalne, z oddechem kobiece okrzyki (ale nie wrzeszczenie..) odczuwane jako naturalne wydatkowanie energii.. i jeszcze dobrze im z tym.....(czy moze te okrzyki to wlasnie dlatego ze im dobrze??) :) :) :) :oops: :oops: :oops:
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai

Do dzis pamietam, jak kolega el Presidente wrociwszy z wojska, zaczal stosowac wojskowe metody treningowe na nas, biedakach. Ustawil nas w dwa rzedy naprzeciw siebie i kazal po kolei atakowac wrzeszczac w nieboglosy KIAI


A ja do dzis pamietam, ze podobne metody zaliczylem na treningu u Pmasza naszego kochanego eony temu (znow sie chlopisko bedzie zastanawialo jak ja wtedy wygladalem :roll: ). Znaczy to dosc powszechne zjawisko na pewnym etapie polskiego aikida bylo. A ptaszyska cwierkaja, ze i Przewodniczacy Boro mial kiaiowaty okres w swoim zyciu, choc ja go poznalem jak juz cichym i spokojnym aikidoka byl :)
Co do mnie to jak sie dobrze na macie rozkrece to mnie sie czasem podswiadomie cichutkie "eeeyyy" przy rzutach z paszczy samoistnie wyrywa i chyba pomaga. No i jak atakuje tsuki albo mae geri to tez.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai
broń to broń a aikido to aikido.
pmasz (zastanawiający sie jak wygląda Apas)
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai

broń to broń a aikido to aikido.
pmasz (zastanawiający sie jak wygląda Apas)


Ale to aikido bylo... :D

APAS (wygladajacy dzis calkiem inaczej)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai
acha.... to moze mi oszczędz szczegółów
:)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai

nie ma to jak naturalne, z oddechem kobiece okrzyki (ale nie wrzeszczenie..) odczuwane jako naturalne wydatkowanie energii.. i jeszcze dobrze im z tym.....(czy moze te okrzyki to wlasnie dlatego ze im dobrze??) :) :) :) :oops: :oops: :oops:

:P :P :P Przemek i to jest prawdziewe aiki - miłosc i energia - puste - pełne :oops: :oops: i inne zberezieństwa :oops: :oops: :oops:

Ł. (znany zbereźnik)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai
Ja przepraszam, może to głupie o co spytam, ale czy różne kiai’e wykonywane paszczą coś znaczą…?
Czy takie np. „eeeyyy” można jakoś przetłumaczyć? Nie wiem, może jako „LEĆ K***A !!” ?

Znalazłem w necie coś takiego:

The sounds Taekwondo students make when sounding a kiai are "E-eye" or variations of kiai, such as "ya," "oh," "or-ya," "utzz," "kiyup," or "e-yup". The exact sound of the yell will vary from person to person. You should experiment to find the best sound for you. However, do not try to sound like Bruce Lee—keep it simple and traditional sounding. Staying with the standard kiai sounds will keep you from saying something offensive in a foreign language. One famous Karate expert was well known for using the word "kusoh" for his kiai—it means feces in Japanese.


Czyli, że mogę sobie znaleźć "swoje" kiai?
No i to ostatnie zdanie... Jakoś trudno mi sobie wyobrazić Mistrza wołającego podczas techniki „KUPA !!!” :roll:

Pozdrawiam :-)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai

nie ma to jak naturalne, z oddechem kobiece okrzyki (ale nie wrzeszczenie..) odczuwane jako naturalne wydatkowanie energii.. i jeszcze dobrze im z tym.....(czy moze te okrzyki to wlasnie dlatego ze im dobrze??) :) :) :) :oops: :oops: :oops:

:P :P :P Przemek i to jest prawdziewe aiki - miłosc i energia - puste - pełne :oops: :oops: i inne zberezieństwa :oops: :oops: :oops:

Ł. (znany zbereźnik)


hehehe :) :) :)
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai

Jakoś trudno mi sobie wyobrazić Mistrza wołającego podczas techniki „KUPA !!!” :roll:

Pozdrawiam :-)


Jako krotsza wersja "ku pamieci!" w czasie wykonywania smiertelnej, krawedziowej techniki, po ktorej uke wlasnie przechodzi w stan bytowania w charakterze wspomnienia... Czemu nie?
:) :) :) :) :) :) :)
  • 0

budo_naku
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiai
Ja uważam że całe te okrzyki są potrzebne szczególnie przy ćwiczeniach z kijkami ale także i bez np. przy ataku pozawala to nauczyć się dobrze oddechu (kiedy wdech kiedy wydech) a co za tym idzie lepiej zrozumieć technike, czy chociaż by przy padach. Szczególnie ważne przy osobach które dopiero zaczęły trenować.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024