Skocz do zawartości


Zdjęcie

dlaczego iaito jest z aluminium?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_shd
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gubin

Napisano Ponad rok temu

dlaczego iaito jest z aluminium?
od jakiegos czasu mnie to zastanawia, dlaczego iaito wykonuje sie z lekkich stopow aluminium + cynk i jeszcze jakies domieszki. mam swiadomosc, ze obniza to mase miecza i to znacznie ale w jakim celu? miedzy iaito ze stopow a stalowym mieczem moze byc roznica masy nawet do pol kg. masa miecza napewno ma wplyw na sposob wykonywania techniki wiec po co uzywac takich mieczy zamiast podobnych do tych uzywanych w czasach feudalnej japoni?
wytlumaczcie mi to prosze
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego iaito jest z aluminium?
Bo jest o wiele tansze. Lwia czesc ceny iaito to oprawa, ostrze bedac po prostu odlewem z matrycy wcale nie jest takie drogie jak sie z poczatku wydaje.
A i iaito z stopow aluminium rowniez potrafi byc ciezkie wiec to nie do konca tak.
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego iaito jest z aluminium?
Wiele osób twierdzi, iż używanie lekkich stopowych mieczy chroni przed kontuzjami takimi jak np. łokieć tenisisty i tym podobne. Dla mnie to jednak odstępstow od tradycji.

Pozatym stopowa klinga jest łatwiejsza w utrzymaniu - nie koroduje i nie trzeba jej konserwować.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego iaito jest z aluminium?

Wiele osób twierdzi, iż używanie lekkich stopowych mieczy chroni przed kontuzjami takimi jak np. łokieć tenisisty i tym podobne. Dla mnie to jednak odstępstow od tradycji.

Pozatym stopowa klinga jest łatwiejsza w utrzymaniu - nie koroduje i nie trzeba jej konserwować.

Z tym sie zgadzam, na poczatku dla ludzi zupelnie nic nie cwiczacych, lepiej jest zaczac lekkim iaito, zeby uniknac kontuzji -- oczywiscie jak sie cwiczy kilka razy tygodniowo :) Jak juz zbuduja odpowiednia mase miesniowa, wtedy nie widze przeszkod zeby cwiczyc czyms ciezszym...
  • 0

budo_shd
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gubin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego iaito jest z aluminium?
a osobiscie jakie iaito preferujecie? z lekkich stopow czy stalowe?
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego iaito jest z aluminium?
Stalowe oczywiście... ;)
jak komuś miecz za ciężki do treningu to można wziąść bokken, jak debowy za ciężki to moze z balsy będzie ok?
podczas ostatniego "wielkiego oswiecenia" (czytaj seminarium z Inoue sensei) dotarło do mnie łopatologicznie, że do treningu iaido miecz jest stosounkowo najmniej potrzebny w sensie czasowym, powinno się ćwiczyć sporo z bokkenem (im kto mniej umie tym więcej) i wogóle bez miecza. Jeden z prowadzących ćwiczenia (pomagających Inoue sensei) z 5 dan iaido zapytany przeze mnie wprost jak wiele czasu poświęca na treningi z bokkenem powiedział, że na iaito przypada ok 20% czasu. Ciekawe ile trzeba cwiczyć tygodniowo żeby 20% tego czasu spowodowało łokieć tenisisty.
Inna zupełnie materia to młodzież i kobiety których siła mięśniowa nie pozwala na poprawne techniczenie operowanie cięższą bronią - wtedy oczywiście trzeba dostosować wagę do możliwości. Katany były różne tak jak ludzie. Może dla takiej osoby w Japonii zrobiono by lżejszy miecz? Typowa broń do Nito była lżejsza tak by można było wygodnie nią operować jedną ręką. Nie wiem tego oczywiście na pewno ale podejrzewam że waga takiej katany oscylowała około 1000g co wydaje się byc osiągalne nawet dla mniejszych i słabszych fizycznie.
Tak więc ja to tak szczerze nie bardzo widzę inne niż cenowe i użytkowe zalety iaito ze stopów. Są tańsze i nie wymagają wiele pracy przy utrzymaniu ich w czystości. Zupełnie inna historia, że stalowe iaito poza wiernością tradycji i wykonywaniu technik w kata i ćwiczeń mieczem o wadze i równowadze zbliżonej do tego którym sie robi tameshigiri nie ma specjalnie innych zalet. Po prostu iaido trenuje się mieczem a Zn-Al mieczem nie jest. Jest tylko kopią z lżejszego stopu. To tak jak strzelanie z "normalnej" 9mm broni i z air soft gun'a ;) niby to samo a nie to samo... (jak to było? jest kąt a nie ma kąta?)
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego iaito jest z aluminium?
Ja preferuję stal. Aczkolwiek, tak jak pisze Szczepan, uważam, że istotne jest stopniowanie ciężaru użuwanej broni. Ja zacząłem ćwiczyć bokkenem 500g potem bokkenem 800g, a teraz przesiadam się na iaito 1200g.
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego iaito jest z aluminium?
Cóż a ile kosztują aluminiowe iaito?? Bo w polskich sklepach netowych widuję tylko stalowe.


łokieć tenisisty


Ja od pierwszego treningu bokkenem mam jakieś dziwne pykanie kości w łokciu. Czy to właśnie łokieć tenisisty?
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego iaito jest z aluminium?

Ja od pierwszego treningu bokkenem mam jakieś dziwne pykanie kości w łokciu. Czy to właśnie łokieć tenisisty?



Nie jestem medykiem, ale wydaje mi się, że takie schorzenie jest wynikiem długotrwałego nadwyrężania łokcia.

Co do cen aluminiowych iaito to w Tozando, wraz ze sprowadzeniem taki miecz kosztuje około 1200 zł. W Polsce aluminiowe iaito to już wydatek rzędu 1500 zł. Czasami na allegro sie też trafiają w stosunkowo przystępnych cenach.
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego iaito jest z aluminium?
[quote] łokieć tenisisty [/quote]

Ja od pierwszego treningu bokkenem mam jakieś dziwne pykanie kości w łokciu. Czy to właśnie łokieć tenisisty?[/quote]

Nie nie jest. I nie wiem co to jest ale nie łokieć tenisisty który jest raczej przewlekłym, przeciążeniowym urazem stawu łokciwego.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024