Skocz do zawartości


Zdjęcie

Porównanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Porównanie
Waham się pomiędzy nożami RAT7 i Fallkniven A1.

Jaka jest waga RAT7 z D2?

i generalnie poproszę o kilka słów, które pomogą mi wybrać. O przeznaczeniu chyba nie muszę pisać (moze na wszelki wypadek kilka słów: a więc nóż na kilkudniowe wypady do lasu do zadań wszelakich)

To jest jedno. Drugie pytanie:
nóż EDC - tutaj wybieram (tylko i wyłącznie!) pomiędzy: Lone Wolf Tighe Tactical Folder ze stali CPM-S30V, a Seki Cut Encounter ze stali D2. Prośba do Was (jako, że różnica w cenie jest delikatnie mówiąc spora): jakie są zalety stali S30V? Czy w nożu EDC nie wystarczy mi D2?

Proszę o wypowiedzi na temat. Nie szukam innych noży. (Wybaczcie takiego "disclajmera" ;) , ale na jednym z zagranicznych forów użytkownicy (pytanie na temat EDC) zaczęli mi wymieniać inne modele, a na interesujący mnie temat uzyskałem niewiele informacji.

Pozdrawiam
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
Waga RAT7 z d2 to 13.2oz (374.21371g)
D2 spokojnie na EDC wystarcza, spokojnie wystarcza 440c czy n690, a nawet AUS6 jak nie katujesz noża. O s30v mogę Ci powiedzieć tylko tyle co czytałem,więc nic nie powiem :D
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
S30v jest "nierdzewna" co w przypadku folderka EDC może mieć swoje znaczenie. Zależy jak nosisz nóż, co nim robisz i jak o niego dbasz.
  • 0

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
Nóż noszę w kieszeni spodni.

Używam go głównie do otwierania wszelkiej masci opakowań (przebijanie) - stąd ksztalt głowni w wybranych przeze mnie modelach.

Na wszelki wypadek podaję linki:

Seki
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Mnie interesuje ostrze bez pokrycia.


Lone Wolf
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
Bywają takie ciepłe dni, że w kieszeniach robi się wilgotno. D2 w takich warunkach może Ci złapać trochę ciemnego nalotu.
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
jesli nie brac pod uwage rdzewnosci, to D2 powinna być nawet lepsza do edc, a na pewno nie gorsza. Tyle że różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma nożami na pewno nie bierze z rodzaju użytej stali.

a podstawowe różnice między RAT-7 D2 i Fallkniven A1 są moim zdaniem takie:

stal - w pierwszym D2 w drugim VG10 laminowana 420 - ta druga powinna być mocniesza

szlif - pełny płaski w RAT i convex w A1 - ten pierwszy będzie na pewno lepiej ciął, drugi trudniej się ostrzy ale jest mocniejszy.

grubość i masa - Fallkniven ma grubszą klingę, 6 mm vs. 5 mm i ale lżejszy - 305 g.

podsumowając RAT-7 wygodniejszy do cięcia i kuchennych prac, A1 na pewno mocniejszy i lepszy np. do rąbania. Ja bym wolał RATa ze głównie ze względu na szlif. A patrzyłeś na Swamp Rata Camp Trampa?
  • 0

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
Kupię Seki - codziennie wieczorem będę czyścił - sama przyjemność :-)

i RAT7 - a zdecydowało to, że łatwiej go naostrzyć w polowych warunach.

Dzięki

pozdrawiam
  • 0

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie

jesli nie brac pod uwage rdzewnosci, to D2 powinna być nawet lepsza do edc, a na pewno nie gorsza. Tyle że różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma nożami na pewno nie bierze z rodzaju użytej stali.


Oczywiście, że nie, a przynajmniej nie tylko. W grę wchodzą tytanowe elementy itp. "metryczka" Wolfa znajduje się na stronie, do której podałem link. Seki mi wystarczy.
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie

Oczywiście, że nie, a przynajmniej nie tylko. W grę wchodzą tytanowe elementy itp. "metryczka" Wolfa znajduje się na stronie, do której podałem link. Seki mi wystarczy.


no dość sporo tytanowych elementów bo rękojeść, liner lock i klips. W sumie tylko liners ma znaczenie, bo powinien lepiej blokowac od stalowego. Ale ja i tak bym chyba wolał Encountera, chociaż różnica między nimi wcale nie jest taka duża, przynajmniej w USA to około 15$. A tak w ogole jak kupisz to pochwal się i napisz coś o nim bo to ciekawy i mało popularny nożyk.

btw Tighe Tactical chyba już nie robią, ale jeszcze można go dostać.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie

A1 na pewno mocniejszy i lepszy np. do rąbania.


Bo ja wiem? Pracowałem oboma nożami i mam nieodparte wrażenie, że RAT lepiej rąbie (pomimo dośc neutralnego wywazenia) od przewalonego na klingę A1. Po za tym oba noze sa na tyle mocne, ze cięzko stwierdzić bez bezsensownych i destrukcyjnych testów który jest "mocniejszy".

A tak naprawdę A1 i RAT7 trudno porównywać, bo to zupełnie inne podejście do noza terenowo-leśnego. Zalezy kto co lubi. Mi bardziej pasuje filozofia Ontario/RAT niż skandynawscy konweksiarze. Siódemka to dla mnie nóż dużo bardziej uniwersalny, lepszy w kuchni, wygodniejszy w łapie i last but not least - ładniejszy. ;)

BTW - musze dokończyć tę cholerną recenzję A1 versus SRK.
  • 0

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
folder Wolfa jest dostępny w większości sklepów i co ważniejsze jest przeceniony - kosztuje już tylko ok. 160$ przed przeceną 240$.

różnica pomiędzy Encounterem a "taktycznym" Wolfem jest w moim przypadku trochę większa, bo kupuję wersję small - 4 cale to dla mnie za duże ostrze jak na EDC. 3,25" w zupełności mi wystarczy.

Postaram się coś napisać na jego temat i zrobić parę zdjęć.

pozdrawiam.
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie

Bo ja wiem? Pracowałem oboma nożami i mam nieodparte wrażenie, że RAT lepiej rąbie (pomimo dośc neutralnego wywazenia) od przewalonego na klingę A1. Po za tym oba noze sa na tyle mocne, ze cięzko stwierdzić bez bezsensownych i destrukcyjnych testów który jest "mocniejszy".

A tak naprawdę A1 i RAT7 trudno porównywać, bo to zupełnie inne podejście do noza terenowo-leśnego. Zalezy kto co lubi. Mi bardziej pasuje filozofia Ontario/RAT niż skandynawscy konweksiarze. Siódemka to dla mnie nóż dużo bardziej uniwersalny, lepszy w kuchni, wygodniejszy w łapie i last but not least - ładniejszy. ;)

BTW - musze dokończyć tę cholerną recenzję A1 versus SRK.


no w sumie nie wiem dlaczego tak napisalem :) powtorzylem czyjas opinie. Powinien za to być lepszy do podważania czy rozłupywania, ale do rąbania niekoniecznie. Mi też bardziej odpowiada filozofia RAT-a. Wolalbym mieć pełny płaski szlif, nawet kosztem wytrzymałości.
  • 0

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie

BTW - musze dokończyć tę cholerną recenzję A1 versus SRK.


hmm... A1? przecież SRK ma zbliżoną długość głowni do S1... taką samą grubość (5mm) więc chyba z S1 można by go porównywać.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
SRK i A1 to dokładnie ta sama klasa. Róznica 3/8 cala w długosci krawedzi tnacej to kwestia szerokiego progu Cold Steela (tam gdzie napis widnieje SRK), w Fallknivenie ograniczonego do minimum.

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
aha,,, ale głownia A1 jest o milimetr grubsza niż SRK... hmm no ok... średnio się wyznaje szczerze mówiąc,,,
  • 0

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
w każdym razie czekam z niecierpliwością na porównanie :-)
  • 0

budo_iod
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Thorn

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
Z porównania Fallknivena i SRK tak czy siak wyjdzie, że Becker lepszy :P
  • 0

budo_nożoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
mnie tam Fallkniveny podobają się coraz bardziej - odczuwam coraz większą potrzebę posiadania F1; F2; H1; S1 i A1 - jestem przekonany, że dla każdego z nich znalazłbym zajęcie ;) . Tylko A2 jakoś mnie nie przekonuje do siebie - to już jest prawie maczeta.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
Macałem kiedyś taki całkiem podobny nóż z Seki Cut, i powiem szczerze że jak na fotkach mnie rozwalał na kawałki, tak po pierwszym dotknięciu czar prysł. Jakiś taki delikatny był, i liner miał jakiś cieniutki taki i nie budzący zaufania. Problem dotyczył wersji 4", jak jest z małym to nie wiem. Moje wrażenie opisane jednym słowem: blaszka.
  • 0

budo_rejs
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porównanie
Wybierz to co Ci bardziej w reku bedzie lezec. Poszukaj po sklepach albo dołacz do passaroud. Opinie sa zawsze subiektywne. Parametry tych nozy sa z grubsza zblizone do siebie. Raczej watpie abys w trakcie normalnego uzytkownia osiagnal granice ich wytrzymałosci.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024