Napisano Ponad rok temu
Re: Kata shotokan
Tak, zgadza się. W shotokan też nie było takich elementów, które wymieniają inni forumowicze. Skąd się wobec tego to wzięło ? Otóż każdy chyba przyzna, że karate jest tworem dynamicznym i ewoluującym. Nie jest niezmienne i stałe. Nawet pewne elementy rozumienia kata jego aplikacji zmieniają się. Nie ma tu znaczenia czy to jest dobre czy złe... dość napisać, że dawniej poprzez trening kata osiągano biegłośc w walce. Jak to jednak zrobić w praktyce ?
Czy wystarczy że rozumiem zastosowanie i ćwiczę hito-kata-sansen ? Odpowiedzią na takie dylematy jest próba znalezienia nowej metodyki naucznia kata, która w prostej linii od formy bedzie prowadziła do zastosowań praktycznych oraz stylu prowadzenia kumite.
Wysiłku opracowanie tej metodyki podjął się Shihan Hiroshi Shirai /9 Dan/, Prezydent WSI, były Dyrektor Techniczny ITKF. To co wymienia Amaroth to według mojej wiedzy nic innego jak szczeble treningu i poznawania danego kata.
W skrócie wygląda to następująco:
1/ Forma /nauka zewnętrznego wymiaru kata wykonywanego zarówno w lewo jak i w prawo / sam Mistrz Shirai tak o tym mówi ..."Mamy /w kata/ TAI i mamy YO. TAI znaczy forma. YO znaczy użycie lub zastosowanie techniki. Oczywiście zawody odnoszą się tylko do TAI - formy. YO stanowi bunkai, TAI-NO-SEN, GO-NO-SEN wykonane z pełnym kime i maksymalną szybkością, przy zachowaniu równowagi ciała i ducha walki. Po mistrzowskim opanowaniu TAI - formy powinieneś zacząć ćwiczyć najpierw BUNKAI-OMOTE, aż będziesz pewny swojej techniki i równowagi. Potem powinieneś ćwiczyć bunkai URA, ponieważ jest bardzo ważne rozwijanie obu stron"...
2/ Bunkai Omote, czyli zastosowanie niektórych elementów kata wykonywane w obie strony najpierw indywidualnie, później zaś z partnerem.
3/ Engi Bunkai, czyli uproszczona aplikacja. Zastosowanie znajdują tu wyłącznie 4 techniki kata najbardziej dla niego charkterystyczne. Engi Bunkai wykonujemy z 2 partnerami, którzy atakują wykonującego forme kata w ściśle okreśonych momentach. Taki trening ma za zadanie przede wszystkim wykreowanie stabilnego ducha. Nie ważne czy wykonujemy technikę kata /formy/ czy akurat fragmnet aplikacji /zastsowania/ nasze emocje muszą być stabilne zaś zanshin trwałe i niezmienne.
4/Bunkai, czyli trening zastosowania każdej techniki kata/ każdego ruchu/ w ćwiczeniach z 1 lub 2 partnerami. Tutaj dochodzimy do poziomu zastosowania, który odrywa nas od farmy na rzecz wolnej walki, ale w określonym stylu. jeśli stosuję bunkai Bassai-dai tzn., że walczę w stylu Bassai-dai, itd.
Oczywiście dla potrzeb treningowych możemy wyróżnić więcej szczebli poznawania kata np. osobno potraktować formę ura-kata czy bunkai omote bez partnera,itd. Wtedy tych etapów będzie 6 lub więcej...