Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kata shotokan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Wiesz co zaczynasz przynudzać :) "Nauczyć się" to wielkie słowo. Jak myślisz, żę nauczyłeś się kata z książek to mi ciebie szkoda :nie: A do Nakayamy nic nie mam więc go w spokoju nie zostawie bo go nawet nie ryszyłem 8)
  • 0

budo_karateka_pń
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Użalaj sie nad sobą i zacznij trenować a nie iść na łatwizne co ci trener pokaże. Ale ty oczywiście umiesz tylko krytykować innych...
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
nadal blablabla, wiesz ja już dawno wyszedłem z pod jakich kolwiek skrzydeł i nie musze się użalać nad sobą a słowa krytyki czasem się każdemu przydadzą tylko trzeba umieć czytać między wierszmi
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Kayo nie zgodzę się z tobą do końca. Z książki można się nauczyć kata, tylko wszystko zależy od zależności między poziomem kata a poziomem ćwiczącego. Czarny pas bez problemu nauczyłby się Heian Shodan z książki (zakładając, że go nie zna :>), niebieski pas miałby za to spore problemy z nauczeniem się z książki Jitte. Po prostu z książki jest trudniej, co nie znaczy, że niemożliwe.
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Wreszcie jakieś konkrety, jednak między poznaniem a umiejętnością długa droga i książka może jeko paliwo nie wystarczyć :(
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Gdy karate nie było jeszcze tak popularne w Polsce to Aktualne czarne pasu uczyły się wtedy karate właśnie z książek ;] Ale to nie zmienia faktu że pod okiem sensei'a sie nauczy o niebo lepiej.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Myślę, że Wasza sprzeczka do niczego nie prowadzi...
Rzeczywiście kiedyś obecne czarne pasy często uczyły się kata z książek. Było to jednak mniejsze zło... Wtedy pozostawała alternatywa nie znać wogóle jakiegoś kata czy też uczyć się go z książki ? Myślę, że ludzie wtedy nie uczyli sie z książek bo tak lepiej tylko dlatego, że nie było często innej możliwości...
Poza tym co to znaczy nauczyć się z ksiązki danego kata ? Jesli mamy na myśli opanowanie kolejności ruchów to OK. Możemy powiedzieć, że z książki da się to zrobić. Ponawiam jednak pytanie: co to znaczy nauczyć się kata ? Tylko trening z mistrzem, praktyka formy pod jego czujnym okiem oraz praktyczny trening zastosowania /bunkai/ pozwala na stwierdzenie: nauczyłem sie tego kata... Nie mam tu na myśli klubowego sensei, bo to często za mało...Proszę się nie obrażać ale uważam, że klubowi sensei sami muszą jeszcze studiować podstawowe formy. A niestety czesto po osiągnięciu stopnia mistrzowskiego i otwarciu swojego dojo uczą innych zapominając o własnym rozwoju. Pisząc mistrza, miałem na myśli shihana i to bezduskusyjnego. Dla mnie nie każdy 5 Dan to shihan. Być shihan to coś więcej, tzn. wytyczać drogę swoim uczniom /sensei/, którzy z kolei pokazują właściwą drogę i zrozumienie kata swoim uczniom... Kata to esencja naszego karate. Jego jądro. Tu nie może być kompromisu. Jeśli o tym zapomnimy, jeśli przyrównamy kata do form przy muzyce lub zaczniemy je studiować wyłącznie z książek będzie to oznaczało, że karate zmierza ku samozagładzie...
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
To było genjalne ja jestem z tobę od początku to mówiłem i pokłon za te wypowiedź poklon
  • 0

budo_karateka_pń
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Nauczyć sie kata to w rozumieniu opanować w stopniu dostatecznym ruchy. Jak już wyżej pisałem, uczymy sie w domu a na treningu sensei koryguje nasze błędy. A co do tego jaki sie ma pas i jakiego kata sie uczy to nie ma znaczenia. Jeżeli znasz techniki występujące w danym kata to jesteś w stanie sie go nauczyć. Może ci to zająć nawet cały dzień ale jeżeli masz dość samozaparcia dasz sobie rade.
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Wiesz co zwichnołeś mi tym nadgarstki :blus:
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan

Nauczyć sie kata to w rozumieniu opanować w stopniu dostatecznym ruchy. Jak już wyżej pisałem, uczymy sie w domu a na treningu sensei koryguje nasze błędy. A co do tego jaki sie ma pas i jakiego kata sie uczy to nie ma znaczenia. Jeżeli znasz techniki występujące w danym kata to jesteś w stanie sie go nauczyć. Może ci to zająć nawet cały dzień ale jeżeli masz dość samozaparcia dasz sobie rade.


Nauczysz sie ruchów z książki. Sensei skoryguje twoje błędy. Dobra - opanowałeś pierwszy z sześciu szczebelków prowadzących do nauki owego kata.

1. Nauka Formy
2. Nauka ura - kata
3. Nauka kata bunkai omote
4. Nauka kata engi bunkai
5. Nauka interpretacji każdego ruchu
6. Nauka kata bunkai

(Jeżeli o czyms zapomniałem bądz cos napisałem w tym źle to prosze mnie skorygowac)

Ale dopiero po opanowaniu tych wszystkich rzeczy mozesz powiedziec - umiem to kata.
Co do posta dana - łapie sie go nogami i łapami - nic dodac nic ująć.
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Troche namieszałeś wtych punkcikach. Z kąd je wziołeś jeśli można zapytać :-) a moje stanowisko jest dalej niezmienne i już jest nas trzech :twisted:
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan

1. Nauka Formy
2. Nauka ura - kata
3. Nauka kata bunkai omote
4. Nauka kata engi bunkai
5. Nauka interpretacji każdego ruchu
6. Nauka kata bunkai


Oj chlopie troche namieszales z tymi punktami.
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Jeżeli mówimy o nauce kata to z pewnością należy opanować:
1.yoi-no kisin;
2.inyo;
3.waza no kankyu;
4.tai no shinshuku;
5.kokyu;
6.kensei;
7.tyakugan;
8.zanshin.
Nauka kata obejmuje wszystkie te punkty. :)
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Oi cosik mi tu nie gra, sprawdziłem w słowniku to co napisałeś i dopuki mi nie przetłumaczysz tega tak jak ty to znasz to śmiem twierdzić, że to jakiś bełkot :(
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan

...sprawdziłem w słowniku to co napisałeś...


poszukaj dobrze i sie zorientujesz. ciekawe tez po co ura kata?
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
NIE znalazłem jedynie engi jeśli więc wiesz to zapodawaj :) :) :)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan

zapodawaj

1: oczywiste
2: zbedne
3, 4, 5: interpretacja-znaczenie i zastosowanie ruchow
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan

ciekawe tez po co ura kata?


Żebyś potrafił zareagowac w kazdej sytuacji. Bo po opanowaniu formu kata to sie przyzwyczajasz do okreslonej pozycji i strony. To tylko jeden z powodow.

A pkt. wziąłem z seminarium na ktorym byłem w sierpniu. Mogłem pomieszac kolejność bądź jakiegos tam zapomniec. Ale mniej wiecej tak to wygląda.
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Sorki, mógłyś powiedzieć z kim to semi. i wytłumaczyć po pokolei każdy punkcik please :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024