Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kata shotokan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Ha, ha... nigdy nie zwróciłem na to uwagi !!! Oczywiście masz rację !
Mam nagrane na taśmie video jak Kanazawa opowiada o powstaniu kata Heian. Może przjęzyczenie ? Nie mam pojęcia 8O
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Historia karate jest fascynujaca i zawiła,
jednak mam wrazenie , że to Giro jest najblizej prawdy.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
A jednak w historii wszystko jest względne... Jak wiemy Funakoshi w 1922 roku pojechał do Tokio zaprezentować karate na Wystawie Nowoczesnych Sztuk Wojennych. Potem został zaproszony przez Jigiro Kano, twórcę judo, aby wykonać pokaz karate w Kodokanie. Jeszcze później malarz - Hoan Koshugi /tak na marginesie autor wizerunku tygrysa stanowiącego symbol karate shotokan/ poprosił Funakoshiego o lekcje. Jeszcze później Funakoshi wysyła list do swoich Mistrzów Itosu i Azato z prośbą o zgodę na nauczanie karate w Japoniii. W którym to było roku ? Napewno nie wcześniej niż w 1922 a więc pisał do Mistrza Itosu czy też do jego ducha ?
..."Tym bardziej, że już nie żył...
Yasutsune (Anko) Itosu (1831 - 1915)"...
Właśnie owa względność źródeł powoduje, że nie warto się spierać o szczegóły historii karate shotokan. Tak na marginesie przeczytałem historię napisaną przez Giro, i jest to jeden z lepszych tekstów jakie czytałem. Oczywiście czasem widać źródło z którego autor korzystał ponieważ zbyt mało wysiłku zostało włożone w przełożenie tekstu na język własny... Jednak merytorycznie moim zdaniem bardzo dobry tekst. Gratuluję !
dan
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Co do Anko Itosu Źródła są raczej zgodne. O ile rozbieżności dotyczą jego urodzenia (1830, 1831, 1832) to co do daty jego smierci raczej nie ma wątpliwości (1915), tylko sporadycznie można się zetknąć z rokiem 1916... ale to jest sześć lat przed wyjazdem Funakoshiego do Tokyo. Podejrzewam, że Funakoshi otrzymał zgodę od Itosu na prowadzenie samodzielnych zajęć ale było to jeszcze przed śmiercią Itosu. Musimy uwzględnić że Funakoshi pisząc "Karate-Do Moje życie" był już wiekowym człowiekiem i mogło to spowodować,że mimowolnie przekręcił trochę fakty. Nie podejrzewam, żeby to było jakieś celowe działanie z jego strony, chyba że w ten sposób chciał uhonorować Itosu w szczególny sposób jako swojego nauczyciela, gdyż sam nie potrzebował niczyjej akceptacji, gdyż wtedy był osobą znaną i powszechnie szanowaną w Japonii.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Ale co w takim razie powiecie na to:

Yasutsune (Ankoh) Azato
(1828-1906)

:) :?: :)
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
to w końcu jak jest z heian kata??

powstały z pinian kata czy z kanku dai[/quote]
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
ja slyszalem ze powstaly z kanku dai....
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Miały być filmiki z kata a nie poematy, o tym kto kogo nie lubi i za co.

Do autora tematu - tu też masz filmiki z kata shotokanu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] patrz dział media, potem filmy.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata shotokan
Trochę namieszam...
Kata Pinian (Pinan, Heian) lub na odwrót, jak kto lubi, powstały: pierwsze dwa na bazie nieistniejących kata Chanan, stworzonych przez Sokona Matsumurę (niektórzy twierdzą że przez Itosu), następne na bazie prawdopodobnie Kushanku, tylko nie pytajcie której wersji (bynajmniej mi nie chodzi o Dai i Sho), bo to nie takie proste, ale na pewno nie na bazie Kanku Dai. Ostateczna forma Kanku dai została ustalona dopiero na słynnej standaryzacji JKA kata w 1949 roku... Do tego czasu kata ewaluowało z Kushanku Matsumura.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024