Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mieszanie aikido i innych sztuk walk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_koshirae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Centralna Polska

Napisano Ponad rok temu

Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Jeśli był już taki temat to sorry zamknijcie go.

Jakie wg Was są pozytywne i negatywne skutki podłączania do treningów aikido innych sztuk lub sportów walki?

Co podłączacie? (jakie style)

Czy widzicie elementy wspólne?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Jasne że był.
Po pierwsze - jakiś styl uderzany - trzeba sie nauczyć te atemi zadawać :twisted:
Po drugie - judo.
W obu wypadkach sparingi. W ten sposób uzupełnisz dwa podstawowe braki metodologii aikido. Wyrobisz sobie jakie takie pojęcie o walce i jakieś odruchy.
Negatywne skutki są takie, że nagle techniki aikido przestaną działać.
Będziesz widział te wszystkie dziury, gdzie jest czas na to by połamać tori nocha, przestaniesz sie wywracać od byle wychylenia. Ja tu widzę same pozytywy. Bańka mydlana pęknie.

PS. Koledzy współaikidocy zaczną mówić żeś wredny, nieobliczalny i źle się z tobą ćwiczy, bo oporujesz złośliwie.
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Judo, posparujesz to zobaczysz dlaczego trzeba być luźnym.
p.s Z tym oporowanie to lepiej nie przesadzać , Judocy też robią na treningu za manekiny do rzucania. Tylo że oni mają randori więc znają różnicę między treningiem techniki, a treningiem walki. Aikidokom to się czasami miesza i wtedy zaczynają ćwiczyć na krawędzi.
  • 0

budo_koshirae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Centralna Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
To Randall:

Widzę że kolega cuś tam ćwiczy sobie jeszcze. Interesuje mnie jak to wpływa na Twoje prowadzenie zajęć. Czy pokazjuesz czyste aikido? Czy np mówisz ludziom: Słuchajcie robimy aikido ale ponieważ ta część techniki mnie nie przekonuje to tu proponuję wjazd w nogi bądź prawy prosty.

Jak to jest? Ciężko znaleźć złoty środek?
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Właśnie Randall czy uświadamiasz swoich podopiecznych o że tak powiem "wadach systemu"?

Co do pytania autora, to obawiam się że jak zaczniesz robić inne rzeczy to z tego uzupełniania zrobi się wkrótce "za mało aikidy w aikidzie".

Popieram Randalla, że fajnie jest zmiksować Aiki z Judo. Swego czasu próbowałem też z jakimś combatem, ale nie dało rady, zupełnie inne podejście.

Np. u mnie aikido strasznie spaczyło pracę nóg, wyrobiło nawyk kurczowego trzymania się pozycji Jak do hidari, bądź migi gamae, za co rąbią mnie wszyscy trenerzy z innych sekcji. Nie mówię że każdemu się to zrobi, ale akurat mi się zrobiło :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Przecież ja nie prowadzę sekcji 8O
A jak sie zdarzy zastępstwo, to nie robie żadnych cudów, tylko to co sensei przykazał :D
Nie moze być inaczej, to chyba oczywiste. No dobra, zdarza się np. rozgrzewka w innym stylu, ale to bez znaczenia. Treningi dzieci to w ogóle poza tematem są.
Z drugiej strony, to całe moje aikido się jakoś zmienia pod wpływem wszystkiego co robiłem /jak do tej pory judo, kick, tae kwon do, boks i kravat dorywczo, sparingi z kumplem z thaia, no i combat aikido :D , elementy parteru też/, więc nie można mówic ze nie ma tego w moim pokazie, mimo że staram sie robic "klasykę". Co innego gdy ćwiczę, wtedy to już zupełnie wolna amerykanka i kurwiki w oczach, atemi zadaję w postaci destruktywnych uderzeń, pozycji /hi spid :wink: / już nie trzymam sztywnej klasycznej aikidockiej ( sporo czasu kosztowało odzwyczajenie się od tego po latach), a jak technika nie wyjdzie to złota seria ;) .
Za najważniejsze jednak uważam "odmitycznienie", pewnych rzeczy nie łyknę na wiarę, nawet od shihanów. Cały czas działa koherencja z innymi systemami, taka układanka, gdzie wszystko musi do siebie pasować.
Minusem ktos może nazwać to, że nie będę już nigdy robił "czystego" aikido, nie ma powrotu. Tylko co to jest "czyste" aikido? Ja problemu nie widzę.
  • 0

budo_pi
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
No to ja może z drugiej strony. Ćwiczyłem sobie przez kilkanaście lat brutalne i barbarzyńskie tradycyjne karate (nie mylić ze stylem o nazwie "Karate Tradycyjne") potem miałem chwilkę przerwy w regularnych treningach i wpadłem na genialny pomysł, żeby zacząć ćwiczyć coś nowego. Padło na Aikido. Moje spostrzeżenia po kilku miesiącach treningów są takie, że w technikach Aikido wykorzystuje się wszystkie te odruchy atakującego, których oducza się człowiek ćwicząc np Karate. Chodzi mi tutaj o pozycję, dystans, napięcie w momencie kontaktu (oj to przeklęte napięcie ;) ), sposób przeprowadzania ataku itd. Wiem, że żeby nauczyć się techniki (przynajmniej na początku) tori i uke powinni w pewnym sensie współpracować, ale w tym przypadku jest to trochę chyba przesadzone. Teksty typu „Jak ja cię teraz trzymam to normalnie powinieneś zrobić krok do przodu, i trochę luźniej, jeszcze luźniej, jeszcze..., o tak, tak jak byś kontynuował atak, bo ...” to mnie rozwalają, bo akurat ja bym całkiem inaczej atak kontynuował ;) . Zastanawia mnie, czy nie ma to wpływu w późniejszym czasie na wykonywanie technik, czy to nie jest tak, że uke(nawet z wysokim stopniem) zawsze się podkłada, choćby nieświadomie. Tzn. cały atak przeprowadza według ściśle wyuczonego schematu, a tori dokładnie wie jak „powinien” zachować się uke np. po tsuki.
Zdaję sobie sprawę z tego, że jeszcze nic o Aikido nie wiem, i dlatego chciałbym zapytać was jak to jest później, powiedzmy po 5ciu, 10ciu latach.

Na koniec, żeby nie było nieporozumień: Aikido i tak mi się podoba ;) .

pi


PS. To mój pierwszy post na tym forum, więc pozdrawiam wszystkich i proszę o wyrozumiałość jak popełniłem jakiegoś fopasa :)
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
bardzo dobry post :) Streściłeś całe aikido
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

Teksty typu „Jak ja cię teraz trzymam to normalnie powinieneś zrobić krok do przodu, i trochę luźniej, jeszcze luźniej, jeszcze..., o tak, tak jak byś kontynuował atak, bo ...” to mnie rozwalają, bo akurat ja bym całkiem inaczej atak kontynuował ;) . Zastanawia mnie, czy nie ma to wpływu w późniejszym czasie na wykonywanie technik, czy to nie jest tak, że uke(nawet z wysokim stopniem) zawsze się podkłada, choćby nieświadomie. Tzn. cały atak przeprowadza według ściśle wyuczonego schematu, a tori dokładnie wie jak „powinien” zachować się uke np. po tsuki.
Zdaję sobie sprawę z tego, że jeszcze nic o Aikido nie wiem, i dlatego chciałbym zapytać was jak to jest później, powiedzmy po 5ciu, 10ciu latach.

Na koniec, żeby nie było nieporozumień: Aikido i tak mi się podoba ;) .

pi


PS. To mój pierwszy post na tym forum, więc pozdrawiam wszystkich i proszę o wyrozumiałość jak popełniłem jakiegoś fopasa :)

Nie zwracaj za bardzo uwagi na texty o rozluznianiu sie, to przyjdzie z czasem. :wink:

Ogolnie aikido polega na cwiczeniu gdzie dwoch ludzi wspolpracuje. Nie ma wspolzawodnictwa i sparringow, wiec forma moze ci sie wydac scisle wyuczonym schematem, ale tak jest tylko na poczatku, zeby sie dokladnie nauczyc technicznie. Potem mozesz coraz swobodniej interpretowac technike, w zaleznosci od tego jak atakujacy sie zachowuje.

W wypadku radykalnej zmiany sposobu zachowania sie atakujacego, nikt normalny nie bedzie kontynuowal tej samej techniki, zamiast tego, dostosowuje sie do nowej reakcji, do nowej sytuacji. Na tym polega spontaniczne wykonywanie technik.
Zauwaz ze takie rzeczy mozna cwiczyc wylacznie z dojrzalymi ludzmi, zeby sie to nie przerodzilo w pokazywanie kto jest lepszy, bo wtedy trudno zachowac bezpieczenstwo cwiczenia.
  • 0

budo_koshirae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Centralna Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Pi uważaj lepiej bo Szczepan chyba już wyczuł świeże mięsko na forum.... 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

Pi uważaj lepiej bo Szczepan chyba już wyczuł świeże mięsko* na forum.... 8)


*te wyrazenie jest tu zastrzezone dla Ellis, ktora uzywa go w nieco innym kontekscie :wink: :lol: 8)
  • 0

budo_brat pit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 992 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca i okolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
potrenuj boks, kick, thai - zobaczysz, że są lepsze niż aikidockie atemi
potem się przejdz na judo albo zapasy - przekonasz sie ze techniki rzutow i obalen sa nieporównywalnie lepsze w tych sportach
az w koncu zawartosc aikida w aikidzie bedzie rowna 0 i stwierdzisz ze trenujesz do MMA :twisted:
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
swieze miesko..hmm gdzie gdzie gdzie : :) :)
  • 0

budo_gheed
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

potrenuj boks, kick, thai - zobaczysz, że są lepsze niż aikidockie atemi
potem się przejdz na judo albo zapasy - przekonasz sie ze techniki rzutow i obalen sa nieporównywalnie lepsze w tych sportach
az w koncu zawartosc aikida w aikidzie bedzie rowna 0 i stwierdzisz ze trenujesz do MMA :twisted:


stfu :-)
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
A ja gdybym miał czas i kasę to chętnie bym włączył do treningu aikido bjj, i nie uważam tego za coś nienormalnego.


POZDRO
  • 0

budo_pi
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Na początku, żeby nie było nieporozumień napiszę, że uważam iż sztuka walki i sport walki to dwa różne światy. Nie mówię, że sporty walki są gorsze od sztuk, tylko że jest to coś zupełnie innego. Będę pisał o sztuce, bo ze sportem nie mam wielu doświadczeń.

potrenuj boks, kick, thai - zobaczysz, że są lepsze niż aikidockie atemi

Jak napisałem wcześniej kilkanaście lat ćwiczyłem karate(walka bez żadnych ochraniaczy, lowkick, itp), więc przypier...lić potrafię, z atemi może problemów nie będzie ;) .

potem się przejdz na judo albo zapasy - przekonasz sie ze techniki rzutow i obalen sa nieporównywalnie lepsze w tych sportach az w koncu zawartosc aikida w aikidzie bedzie rowna 0 i stwierdzisz ze trenujesz do MMA

Teraz to się narażę paru osobom. Uważam, że ćwicząc wiele różnych SW nie ma czasu na zajęcie się którymkolwiek w wystarczającym stopniu. Żeby zrozumieć podstawy jakiegokolwiek stylu trzeba mu poświęcić kilka lat porządnego treningu. Nie wystarczy raz w tygodniu posparować z kolegą żeby poznać judo, kicka albo kravkę. Z moich obserwacji wynika, że jedynym efektem tego, że młody człowiek tworzy swój „własny niepowtarzalny i najefektywniejszy na świecie” styl jako zlepek tego co liznął w różnych szkołach, jest jego przekonanie, że jest niepokonany. Uważa, że aikidoce sprzeda lowkick, judoce przywali tsuki, karatekę sprowadzi do parteru itp. Gdyby tak było to istniała by tylko jedna sztuka walki, bo światek SW to nie banda idiotów i ktoś w końcu wpadłby na pomysł połączenia wszystkiego do kupy a reszta zauroczona jego geniuszem by się przyłączyła.

Podsumowując, myślę, że każda sztuka walki (znów mówię o sztuce, a nie o sporcie) jest całościowym systemem, który nie wymaga uzupełniania o dodatkowe elementy. Tzn na odpowiednim poziomie zaawansowania umożliwia odparcie każdego ataku (czyli zniszczenie przeciwnika w przypadku karate, lub uzmysłowienie mu, że nie powinien nas atakować w przypadku aikido :) :) :) ) za pomocą wyłącznie technik danego systemu.


Uprzedzając wredne posty typu: Jeśli SW są „całościowym systemem” to po jaką cholerę zaczynasz Aikido? Odpowiadam: bo taką mam fantazję :)

pi

PS Przeczytałem na spokojnie to co napisałem i wniosek: 2 posty i będę musiał zmienić nicka, bo wychodzę na starego pierdołę :oops: .
  • 0

budo_pi
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

Nie zwracaj za bardzo uwagi na texty o rozluznianiu sie, to przyjdzie z czasem. ;)

Muszę się przejmować, bo jak się nie rozluźnię to żadnej techniki nie można na mnie wykonać ;) – grupa początkująca. Jak się nie będę bardzo starał to nikt nie będzie chciał ze mną ćwiczyć.

Potem mozesz coraz swobodniej interpretowac technike, w zaleznosci od tego jak atakujacy sie zachowuje.

Tylko, czy atakujący będzie się różnie zachowywał? Czy atak w Aikido nie jest czasem atakiem wykonanym w sposób umożliwiający wykonanie techniki obronnej? Nie dlatego, że atakujący tak chce, ale dlatego, że się tak nauczył. Pytam, bo właśnie obejrzałem sobie kilka pokazów i strasznie teatralnie to wyglądało. Wiem, pokaz rządzi się swoimi prawami ;) .
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

Teraz to się narażę paru osobom. Uważam, że ćwicząc wiele różnych SW nie ma czasu na zajęcie się którymkolwiek w wystarczającym stopniu. Żeby zrozumieć podstawy jakiegokolwiek stylu trzeba mu poświęcić kilka lat porządnego treningu.

Jeśli chodzi o sztuki walki to tak. Jest tak dlatego, że w każdej SW gro rzeczy ktore sie robi jest zbędnymi upiększaczami, sztuką dla sztuki. Sporty walki są oczyszczone z filozofii i tych dodatków.

Nie wystarczy raz (..ciach..)karatekę sprowadzi do parteru itp. Gdyby tak było to istniała by tylko jedna sztuka walki, bo światek SW to nie banda idiotów i ktoś w końcu wpadłby na pomysł połączenia wszystkiego do kupy a reszta zauroczona jego geniuszem by się przyłączyła.

8O :lol: :lol: :lol: Tak właśnie powstało MMA. 8)
Okazało sie że nie wystarczy być dobrym uderzaczem, bo jak dojdzie do zwarcia z judoką, to pozamiatane. Nie wystarczy być dobrym judoką, bo można dostać loła, po którym cieżko na naogach ustać albo innego kika na wątrobę. No i że bez parteru ani rusz, bo jak sie nie zna, to byle chłystek po roku na bjj wejdzie Ci w nogi poskłada jak 4 elementowe puzle. 8)
Ale nie łam się :)

Tzn na odpowiednim poziomie zaawansowania umożliwia odparcie każdego ataku (czyli zniszczenie przeciwnika w przypadku karate, lub uzmysłowienie mu, że nie powinien nas atakować w przypadku aikido :) :) :) ) za pomocą wyłącznie technik danego systemu.

Nieprawdą to jest. Każdy z systemów powstawał w jakimś historycznym kontekście, pod wpływem jakichś potrzeb. Stąd archaiczne ataki np. ciosy nożem zadawane tam, gdzie zbroji nie było i inne dziwne schematy, dzisiaj bez sensu. Nawet doskonałe opanowanie jakiejś sztuki nie zapewnia tego o czym mówisz, bo postawiona w sytuacji, do której nie była przewidziana, leży na obu łopatkach, nie dostarcza odpowiedzi co robić. Dlatego, jeśli celem jest skuteczność, trzeba ćwiczyć przekrojowo -> MMA.
Se la vi.
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
To Randall : słuchaj masz dużo racji, i szczerze mówiąc to dorga o której mówisz jest mi bliższa, i tylko prozaiczny brak czasu kasy nie pozwala mi na nią wstąpić. ale mimo wszystko uważam żeby zacząć coś włączać do treningu Aikido trzeba najpierw poznać dobrze tą sztukę. A później coś kombinować z innymi.


POZDRO
  • 0

budo_barlug
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
witam,
strasznie dlugo nie pisalem na dziale aikido:). wyraze pewnie opinie niewielkiej czesci forumowiczow i cwiczacych aikido ale.... slyszeliscie kiedys o cwiczeniu sztuki/sportu dla samego cwiczenia? dla satysfakcji? cwiczylem aikido i cwicze obecnie kulanki i podchodze do tego calkowicie sportowo i uwazam ze nawet takie aikido w polaczeniu z czyms innym patrz parter :) moze byc calkiem ciekawe tzn np po wykonaniu ikyo przechodzi sie do walki w parterze CZYSTO sportowej wspolpracy. wszystko jest kwestia podejscia do zagadnienia;]
pozdrawiam[/list]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024