Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mieszanie aikido i innych sztuk walk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_pi
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

Teraz to się narażę paru osobom. Uważam, że ćwicząc wiele różnych SW nie ma czasu na zajęcie się którymkolwiek w wystarczającym stopniu. Żeby zrozumieć podstawy jakiegokolwiek stylu trzeba mu poświęcić kilka lat porządnego treningu.

Jeśli chodzi o sztuki walki to tak. Jest tak dlatego, że w każdej SW gro rzeczy ktore sie robi jest zbędnymi upiększaczami, sztuką dla sztuki. Sporty walki są oczyszczone z filozofii i tych dodatków.

Sport to jednak przygotowanie do walki według pewnych reguł. Jasne że czasami nie ma tych reguł wiele, ale jednak są. Takie reguły to np.: jeden przeciwnik, jakieś ochraniacze na pięści, zakaz wkładania paluchów głęboko w oczy itp. To, że w klatkach wygrywają zawodnicy bjj, lub mma to jest efekt przede wszystkim tego, że przepisy im pasują. Widziałem kiedyś taką walkę(niestety nie wiem w jakiej to było formule), w której jeden koleś siedział na drugim i nawalał go pięścią po twarzy. Po jakichś 30 sekundach takiego napieprzania koleś nawalający się zmęczył, a leżący się wywinął, założył dźwignię i wygrał. I to niby oznacza, że jest lepszy? Tak jest lepszy bo lepiej wykorzystał warunki/przepisy, ale bez ochraniaczy by miał zmiażdżoną twarz i pewnie by tego nie przeżył. To jest właśnie sport ;) .

No i że bez parteru ani rusz, bo jak sie nie zna, to byle chłystek po roku na bjj wejdzie Ci w nogi poskłada jak 4 elementowe puzle. 8)

Dyskusja o tym co by było gdyby ... nie mają sensu, bo sprawdzenie ich musiałoby wiązać się z więzieniem dla zwycięzcy. Inaczej zachowuje się zawodnik, gdy wie, ze w sumie nic złego mu się nie może stać, a inaczej w sytuacji gdy przeciwnik ma ochotę mu urwać ucho i na pewno to zrobi przy pierwszej okazji. Gdy sobie uświadomi, że uszy nie odrastają może mniej chętnie będzie wchodził w bliższy kontakt.

(..)Każdy z systemów powstawał w jakimś historycznym kontekście, pod wpływem jakichś potrzeb(...) Dlatego, jeśli celem jest skuteczność, trzeba ćwiczyć przekrojowo -> MMA.

Dyskusja na temat skuteczności w realnej walce jest też raczej nie na miejscu, żadna sztuka ani sport walki nie jest i nie może być przystosowana do realnej obrony w naszych czasach. Naprawdę groźni goście noszą broń, a z chłystkami to sobie większość forumowiczów poradzi. I nie ważne jest czy będzie to kop w nabiał, czy dźwignia na stopę, czy sprint w kierunku przeciwnym ;) . W realnej walce większą rolę gra psychika niż technika :)

Nie ma co ze mną dyskutować, bo wierzę w bzdury typu „istotą karate jest kata”. Jestem niereformowalny.

No, ale że wątek jest w dziale aikido to na zakończenie napiszę, że na szczęście nie brałem pod uwagę skuteczności decydując się na aikido, bo jeśli aikidocy muszą uzupełniać technikę w innych szkołach to rzeczywiście jest tu coś nie tak.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

ale mimo wszystko uważam żeby zacząć coś włączać do treningu Aikido trzeba najpierw poznać dobrze tą sztukę. A później coś kombinować z innymi.

Jest tak. Raczej nie włączać, trenować równolegle, bo po łączeniu to wyjdzie bajzel. Po jakimś czasie samo się połączy.

Pnaie pi, standardowa odpowiedź nie na temat.
Piszesz bzdury miejscami, a miejscami roszczenia. Pamiętaj że każdy swoim łokciem mierzy. A ja nie pisałem co by było gdyby, ja stwierdzałem fakty. Róznica między nami jest taka, że ja lekcje pokory mam za sobą, Ty jeszcze nie.

PS. pooglądaj jeszcze takich walk, ostanio polszit sport powtarza Pridea z Nastulą non stop. ;)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

Muszę się przejmować, bo jak się nie rozluźnię to żadnej techniki nie można na mnie wykonać ;) – grupa początkująca. Jak się nie będę bardzo starał to nikt nie będzie chciał ze mną ćwiczyć.

Dlatego napisalem ze cwiczy sie na zasadzie wspolpracy. Przeciez poczatkujacy musze sie uczyc w jakis sposob, nie?

Tylko, czy atakujący będzie się różnie zachowywał? Czy atak w Aikido nie jest czasem atakiem wykonanym w sposób umożliwiający wykonanie techniki obronnej? Nie dlatego, że atakujący tak chce, ale dlatego, że się tak nauczył. Pytam, bo właśnie obejrzałem sobie kilka pokazów i strasznie teatralnie to wyglądało. Wiem, pokaz rządzi się swoimi prawami ;) .

Jak nauczysz atakujacego ze ma atakowac naprawde to bedzie tak atakowal. Tylko to stawia wysokie wymagania dla tori, i nie kazdy miszcz jest w stanie im sprostac :lol: Dlatego wiekszosc zamyka sie w swoim pudelku, gdzie jest im bardzo wygodnie, bo nikt ich nie wystawia na prawdziwe proby ich rozumienia aikido :roll: :lol:
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Ja radze nie doszukiwac sie 1000 powodow dla ktorych nalezy sie trzymac kurczowo tylko aikido, tylko pofatygowac sie na jj lub karate. Prawdziwy "lew ringowy" winien byc jak najbardziej wszechstronnie wyksztalcony... taki samuraj renesansu :)
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Warto tez odpowiedzieć samemu sobie na pytanie: "Czego szukam?"
Bo "urealniacze" Aikido kończą kiepsko...
  • 0

budo_kubuś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z maty

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Z własnego doświadczenia wiem, że urealnianie aikido na treningach kończy się niezbyt fortunnie. Chociaż często z kumplami na macie dajemy czadu to wiem, że bez odrobiny realizmu nie osiągnie się dobrych wyników.
Najlepiej jednak dobrze opanować jakąś jedną SW i dopiero potem kombinować z innymi dla własnej przyjemności (jest to proces wieloletni!!!)
  • 0

budo_kubuś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z maty

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Zgadzam się z opinią "pi"
  • 0

budo_fantazja_85
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Łączenie różnych stylów walki nie jest takie złe, efektownie to wygląda. Splot aikido z Kung-fu daje wiele mozliwości, widziałam kiedyś coś podobnego. A kiedy połaczy sie umiejetności aikido z judo, Wushu i capoeira to to juz sie nazywa nonszalancja :P . Głownie chodzi o to żeby techniki były skuteczne.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Aikido + judo to naprawdę niezła mieszanka (Kiedyś nawet był o tym osobny temat, ale szybko przerodził się w chamską pyskówkę o tym co jest a co nie jest skuteczne :? ). Ale co ma do tego wushu i capoiera?? 8O No chyba, że to żart. Mniej kompatybilnych z aikido sztuk walki chyba nie znam.

Pozdr
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

Łączenie różnych stylów walki nie jest takie złe, efektownie to wygląda. Splot aikido z Kung-fu daje wiele mozliwości, widziałam kiedyś coś podobnego. A kiedy połaczy sie umiejetności aikido z judo, Wushu i capoeira to to juz sie nazywa nonszalancja :P . Głownie chodzi o to żeby techniki były skuteczne.


Hehehehehe... uwaga wszyscy - Cyrk Monako potrzebuje nowych atrakcji!!!!! przestraszony

ups.. przepraszam - może się pospieszyłem.... możliwoście czego?

:lol: :lol:
  • 0

budo_sentiel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Savageland

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
A wiecie, że to wcale takie głupie nie jest? Kung-fu jest strasznie "miękkie", można naprawdę podpatrzeć dużo jeśli chodzi o luz i ruchliwość bioder. Czasem mam okazję sobie poćwiczyć i wynoszę stamtąd naprawdę dużo rzeczy, które można włączyć do aiki. Przy czym nieporozumieniem nazywam ładowanie się w inny system od podstaw - po prostu się nie da. Albo trenujesz jedną SW od początku, a resztę "przeczesujesz" z przydatnych rzeczy, albo po pół roku prawa noga nie wie co przed chwilą robiła lewa...
I w zasadzie to się troszkę z Randallem zgodzę - jeśli chce się być skutecznym trzeba ćwiczyć MMA... ale tylko po to żeby wiedzieć co może człowieka spotkać ze strony oponenta :)

A tak a propos skuteczności... nie ma to jak klasyczny sprint na setkę :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

A tak a propos skuteczności... nie ma to jak klasyczny sprint na setkę :)

Za mały dystans. Jeszcze kondycyjnie padniesz i będzie jak z Nastulą :twisted: na 400 minimum. :lol: :wink: :wink: :wink:
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
W tym tygodniu zacznę mieszać aiki z bjj. Mniam, zobaczymy co z tego miksu wyjdzie.
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
aiki jiu jitsu ?
  • 0

budo_orchis
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław N51°04'26" E16°58'14"

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Etam... nie ma jak AIKIPRADO czyli Aiki-Prakseologia-Do w połączeniu z Aiki-Praksja-Do :)

W.
  • 0

budo_chinasith
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Uważam,że aikido nie da się ćwiczyć w jakiejś zmiksowanej formie z innymi stylami bo wypaczy to jego założenia taktyczne jak i filozoficzne. Większość ataków i technik ma tu charakter wyjątkowo tradycyjny i ma związek z walką mieczem. Jedynym współczesnym zastosowaniem Aiki może być obrona przed zamachowymi atakami np kijem czy krzesłem. Natomiast zgadzam się z opinią , że atemi trzeba dopracować i indywidualnie się ich nauczyć.Być może do tego celu przydatne okażą się inne szkoły walki tzw. uderzane. Ale nie te w stylu typowych uderzeń boksu czy karate, a raczej te bazujące na uciskach miejsc wrażliwych tradycyjne odmiany ju jitsu czy kung fu.Może jeszcze szybkie uderzenia z Wing Tsun :-)

ps. A swoją drogą to ciekawe jakby poradził sobie superfighter MMA czy boksu z samurajem uzbrojonym w miecz? Tutaj daję większą szansę aikidoce.
  • 0

budo_chinasith
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk
Uważam,że aikido nie da się ćwiczyć w jakiejś zmiksowanej formie z innymi stylami bo wypaczy to jego założenia taktyczne jak i filozoficzne. Większość ataków i technik ma tu charakter wyjątkowo tradycyjny i ma związek z walką mieczem. Jedynym współczesnym zastosowaniem Aiki może być obrona przed zamachowymi atakami np kijem czy krzesłem. Natomiast zgadzam się z opinią , że atemi trzeba dopracować i indywidualnie się ich nauczyć.Być może do tego celu przydatne okażą się inne szkoły walki tzw. uderzane. Ale nie te w stylu typowych uderzeń boksu czy karate, a raczej te bazujące na uciskach miejsc wrażliwych tradycyjne odmiany ju jitsu czy kung fu.Może jeszcze szybkie uderzenia z Wing Tsun :-)

ps. A swoją drogą to ciekawe jakby poradził sobie superfighter MMA czy boksu z samurajem uzbrojonym w miecz? Tutaj daję większą szansę aikidoce.
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

Jedynym współczesnym zastosowaniem Aiki może być obrona przed zamachowymi atakami np kijem czy krzesłem.


Poważnie ?
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

A swoją drogą to ciekawe jakby poradził sobie superfighter MMA czy boksu z samurajem uzbrojonym w miecz? Tutaj daję większą szansę aikidoce.

:rofl:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mieszanie aikido i innych sztuk walk

ps. A swoją drogą to ciekawe jakby poradził sobie superfighter MMA czy boksu z samurajem uzbrojonym w miecz? Tutaj daję większą szansę aikidoce.

O taki LOOOOOL!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024