Skocz do zawartości


Zdjęcie

funkcjonalne FMA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_mccoy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Illinois

Napisano Ponad rok temu

funkcjonalne FMA
forum zdechlo. przerwa wakacyjna, czy juz nikt niczym nie wymachuje? ;)
FMA to sztuki walki najmniej w czasie oddalone od ich pierwotnego zastosowania tzn. walki nie o pucharek lub tlustawy czek, ale o przetrwanie (jednostki, rodziny, klanu etc). komercjalizacja, ktora zre wszystko jak kornik nie ominela FMA, ale duzo ciagle zostalo z pierwotnej funkcjonalnosci, ktora z formy czynila narzedzie/droge, a nie cel sam w sobie. ewolucja FMA w tak wielu roznych kierunkach (miecz dlugi/krotki, dwa miecze, kij, noz, dwa kije/noze, dlugi kij, wlocznia, tomahawk, panatukan/buno/dumog etc.) podyktowana byla tym, ze ten, ktory moze byc zmuszony do realnej walki i ma w tym jakies doswiadczenie, wie, ze wszystko sie moze zdarzyc. w takiej sytuacji nikt rozsadny nie dyskutuje co jest lepsze low kick czy takedown, tylko szuka sie srodkow adekwatnych do neutralizacji przeciwnika. naturalna selekcja sprzyjala trwalej i szybkiej eliminacji "znakomitych teoretykow" i "swietnych stylistow" :). ten "darwinizm" w sztukach walki zanikl prawie zupelnie (swiat sie hmm... ucywilizowal?), az do chwili kiedy pojawilo sie MMA, ktore pokazalo (za niemale pieniadze na pay per viev:), kto jest pajacem, a kto wojownikiem.
FMA maja potencjal by przeniesc sztuki walki na nastepny poziom. powrot do tradycjnej funkcjonalnosci oznacza w XXI wieku czerpanie z dorobku innych (muay thai,bjj,zapasy, coraz bardziej spojne systemy mma etc.), ale i kreatywne laczenie tego materialu z technikami FMA. filipinczycy sa tak dobrzy w walce kijem/nozem, jak brazylijczycy w bjj czy kyokushin i jak tajlandczycy w uderzaniu i kopaniu. oczywiscie kazdy wojownik ma specjalizacje (kij, noz, grappling, stojke etc.), ale ignorancja i lekcewazenie pozostalych opcji prowadzi do porazki. tutaj pojawia sie pytanie co z tradycyjnymi technikami i metodami treningowymi? tradycja to tozsamosc, szacunek i pamiec o tych, ktorzy przekazali nam swoja sztuke, ale traktowanie tego co dostalismy jako calosc zamknieta nie zgadza sie z natura konfliktu. walka/bitwa jest srodowiskiem dynamiczny i jezli ktos chcialby upchnac ich nieprzewidywalnoc w skostnialy zestaw technik (nie ma znaczenia jak bogaty), to jest fantasta albo glupcem. wiekszosc mistrzow, ktorzy uznaja tylko jeden i najlepszy styl (wlasny :), w blizszym kontakcie okazuje sie byc papierowymi tygrysami. np. trening poswiecony na grappling zaczyna sie przedstawieniem tradycyjnych technik z buno i dumog, ale wiekszosc czasu poswieca sie na bjj - nikt nic lepszego na ziemi nie wymyslil.

wyjatkowosci FMA polega m.in. na tym, ze mozna je uprawiac na roznych poziomach zaangazowania nie tracac jednoczesnie funkcjonalnego przekazu. cwiczac formy i uklady z wspolpracujacym partnerem uczymy sie oczywiscie wolniej i mniej, niz w full contact sparringu z minimalna ochrona, ale obydwie drogi sa dobre i nie kazdy musi/moze odkrywac MA na tak zaawansowanym poziomie. to, ze wsrod ciwczacych jest grupa sparujacych, gwarantuje, ze pozostali beda mieli dostep do praktycznej wiedzy i funkcjonalnej techniki.
wielu ludzi, ktorych bardzo cenie i szanuje myslalo podobnie na dlugo przed tym postem (guro Defensor, Inosanto i wielu innych), wiec jest to proba uporzadkowania wlasnych mysli i przekazania ich dalej we wzglednie prostej i krotkiej formie.
pozdro
ps. zycze jak najwiecej dobrych treningow i jak najmniej "polityki" dla wszystkich, ktorzy przebrneli przez tego posta :)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
Kurde dales po dupie McCoy, znowu sie glupio czuje, ze co niedziela jestem niezywy i jeszcze n akijaszki do Rosa nie poszedlem, ale po sesji to smie zmieni*! :)

W ogole mam wrazenie, ze cos tu malutko aktywnych ludzi jest, gdzie si ewszyscy podziali i czemu ni episza nic ciekawego coby sie czlowiek FMA z internetu nauczyl? ;)

[* - tzn. jak mnie robota nie wciagnie lol]
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
Cynik 8O 8O 8O

Ty żyjesz :?: :?: :?:

Już zacząłem się martwić :wink:
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
McCoy - może nikt nie pisze bo wszyscy trenują?

Ty chyba miałeś przerwę w treningach :wink: bo rozpisałeś się odrobinkę :D

Pozdrawiam
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA

Cynik 8O 8O 8O

Ty żyjesz :?: :?: :?:

Już zacząłem się martwić :wink:


No biorac pod uwage, ze mam najwiecej postow calosciowo na calym budo to chyba zyje :) :oops:

A tak powaznie, kruca, nie ten tydzien ale przyszly to... wiesz co :) - gdybym mial chociaz polowe zapalu swojego zrealizowane to bym byl wielki arnisador, nie? :)

No ale to juz sie pod OT kwalifikuje a ja zapomnialem,z e w calym moim laickim podejsciu zgadzam sie z McCoyem :)
  • 0

budo_mccoy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Illinois

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
fajno Cynik, ze sie zgadzasz. juz nas jest dwoch :))))

Ros, przerwy w treningach nie mialem, ale ostatnio to juz jest po rowno FMA i BJJ/MMA. zwlaszcza po tym jak zobaczylem co Crafty z kijem na glebie wyprawial :).

pozdro
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
McCoy - nie chwal się tylko weź tych swoich mistrzów i przywieź do Polski, podziel się z kolegami.
Ludzie to mają kurna szczęście - tylu róznych fajnych ludków pod ręką, ajajajajajaj....

:wink:

Pozdrów Craftyego od skromnego arnisadora z Polski !

:wink:
  • 0

budo_mccoy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Illinois

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
chcialbym Ros, chcialbym :))) moze sie uda guro Nate'a przywiezc do kraju nad wisla (po znajomosci i turystycznie, a seminarium jakies przy okazji :). na Crafty'ego raczej bym nie liczyl, chyba ze znajdziesz ochotnikow co pokryja koszta - 1500 za dwa dni seminarium, spanie, zarcie, opierunek i transport w obie strony. ceny oczywiscie w "twardej walucie" :)
pozdrowienia przekaze, bo jade za tydzien do kalafiorni (gathering) :)
planuje sie pokazac w kraju w okolicach przyszlej wielkanocy i chetnie sie podziele. nauki jednak darmowe nie sa - wymagam pokrycia pelnego rachunku za piwo :)))
pozdro
  • 0

budo_zax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
Ros nie narzekaj... też masz możliwości spotkania fajnych ludków :D Pakuj walizki 30 czerwca i jedź z nami. Gdzie i do kogo ?...wiesz Pozdro
Mc Coy - daj znać kiedy będziesz RP. Pokijkujemy ... a chętni są - tylko trenują w ciszy i spokoju :)
  • 0

budo_paproch
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
1. Link do artykułu Guro Crafty'ego
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników][link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Polecam gorąco ten tekst - koresponduje on z ideami zaprezentowanymi przez McCoy'a

2. Marc Deny we wrześniu będzie w Szwajcarii. Poprowadzi seminarium dla group leaderów DB. Okzaja może się nie powturzyć za szybko. Nasz "gruplider" się wybiera, może ktoś się dołączy? (przy okazji można założyć sforę w swoim mieście)

McCoy!
Podziel się prosze większą ilością konkretów z seminarium u Guro "Spryciarza" zwłaszcza odnośnie Kali Tudo (bo smaka wszyscy mają a płytek jeszcze nie ma)
  • 0

budo_sirherm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa - Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
Co do laczenia stylow mysle ze to dobry kierunek choc w mojej opini warto miec ugruntowany jeden system od A do Z a jego ewentualne braki uzupelniac rzeczami z innych zrodel, choc moze i sie myle:)W kazdym razie masz racje McCoy :)

A co do mistrzow hmm na starym kontynencie tez jest ich wielu:D
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
McCoy - przyszła Wielkanoc? człowieku, a kiedy to - chyba za rok ?!

Może coś przyśpieszysz przyjazd, bo ja wstawiam juz piwo do lodówki. Nie jestem ochlaptusem ale piwo w mojej lodówce nigdy nie jest bezpieczne i może się długo nie utrzymać. Co prawda zawsze można dokupić ale nie chciałbym wpaść w nałóg :)

pozdrawiam
  • 0

budo_mccoy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Illinois

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
Ros, nic nie poradze. trzymaja mnie sprawy wagi urzedowej i wczesniej niz na wielkanoc sie nie wyrobie. grod Kraka, to jeden z moich ulubionych grodow m.in. dlatego, ze nigdy tam prohibicji nie cierpialem :)

Zax, do kijkowania jestem zawsze chetny. z tego co czytalem, to prowadzisz calkiem spora "sfore".

Paproch, sprawozdanie z seminarium napisalem, a ciezko wdawac sie w detale. nie mam pojecia jak bedzie wartosc merytoryczna materialu z Kali Tudo. Crafty pokazywal m.in. wejscia po diamencie do kombinacji uderzen i podciec z silat. sparowalem troche z ludzimi od Hackney'a (zawodowi MMA fajterzy) i raczej nie widze efektywnosci tej techniki w starciu z zawodowcem. ale... w ten sam sposob mozna wejsc w nogi i wielu sie na to "natnie" - przynajmniej za pierwszym razem.
pozdro
ps. niedlugo bede w robocie wiecej na internecie siedzial niz pracowal :)
  • 0

budo_silvanus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
Witam. oświeżę trochę tego posta gdyż łaziłem sobie po forach Budo a bardzo spodobała mi się tytułowa wypowiedź :) Rzeczywiście sztuki walki powinny ewoulować... Ćwiczę TaeKwon-Do ITF i nie powiem sztuka walki bardzo Fajna i względnie skuteczna ale obecnie przerwałem na jakiś czas(pewnie wrócę) i chciałbym przez jakiś czas potrenować coś nowego, świeżego(może i na stałe jak mi się naprawdę spodoba :) ) A mianowicie chodzę sobie po forach słucham niekończacych się dyskusji o skuteczności(aż łeb boli) bo w jednym miejscu słucham że np. Krav Maga jest the best a w drugim 80 stron na to że jest do kitu i wogóle. Dyskusja lata to w jedną to w drugą stronę i popychana argumentami przez przeciwników i zwolenników. Rozważałem już BJJ. MMA(Valetudo), Krav Mage, Muay Thai ETC, ETC, aż w końcu przypomniałem sobie o FMA ale bardzo mało o niej wiem. Podoba mi się walka bronią(Kij, nóż, Baton) ale w Warszawie jest tylko jeden Klub("Impact") a w gąszczu odmian nie mogę się połapać. Czy to prawda że FMA oprócz walki bronią lączy także techniki uderzane i chwytane? Czy na jakiejś stronie w necie mogę znaleźć dokładny opis róznych technik i ogólnie FMA. Bo praktycznie nic nie znalazłem... :? I jak coś to czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy sa jeszcze jakieś kluby w Wawie? I jaka odmiana byłaby najlepsza jeśli chciałbym walczyć najwięcej Kijem i Pałką(Batonem) z mniejszym nastawieniem na nóz i wpleceniem technik uderzanych i chwytanych. I jeszcze pytanie do dłużej trenujących(wiem zanudzam was... :P ) Takie pytanie standardowe i w sumie bez większego sensu ale nie moglem się powstrzymać - Czy sądzicie że w gąszczu sztuk Walki FMA charakteryzuję się taką skutecznością jak np. Muay Thai, BJJ czy MMA? Bo w sumie zauważyłem że wszystko dzieli się na 3 grupy... Malej skuteczności np. Capoiera, Średniej np. Karate Czy TaeKwon-Do i dużej jak Muay Thai, BJJ czy w szczególności MMA dzięki treningowi przekrojowemu... O kombatach opinie są wyjątkowo rozbieżne... A FMA?

Pozdro!
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
Silvanus

Wyglądasz na gościa rozsądnego, widzę to po twojej wypowiedzi, dlatego odpowiem Ci krótko - ćwicz to co Ci się aktualnie podoba i nie pytaj nikogo o skuteczność. Sam po jakimś czasie ocenisz czy jest to coś warte dla Ciebie czy nie. Jeżeli coś cię nie rajcuje to nie wiem jakby było skuteczne to pewnie i tak byś nie ćwiczył, prawda?!
Wszystkie wypowiedzi na temat skuteczności są czysto teoretyczne, więc mogą być jakąś wskazówką ale w granicach rozsądku.
Jeżeli będziesz dobrym szachistą i miał jeszcze świetną "gadaną", to ręczę ci że twoje szanse na wygraną będą ogromne, może nawet większe niż gdybyś był ostrym fighterem.

Pytasz o treningi FMA w Wawie - skontaktuj się z Robertem Kwiatkowskim [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] oprócz JKD prowadzi zajęcia z Modern Arnis.

Pozdrawiam
  • 0

budo_rolnikzz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TM/Lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
McCoy...po prostu szacunek za ten pierwszy post .. zaluje, ze tylko raz w tygodniu moge trenowac kali :-( ...
  • 0

budo_niunius
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
Witam !

Widzisz Silvanus najgorsze jest to, że ludziska utożsamiają FMA tylko z kijkiem i ostrzem. Oczywiście jest to podstawą FMA, ponieważ style te wykorzystywane były często w różnych bitwach, ale nie jest to wyznacznikiem. FMA to także różnorodnosć technik i taktyk bez użycia broni, gdzie wszystkie ruchy ataku i obrony wywodzą się z ostrza, czyli bez względu na to czy masz kij, nóż, czy pustą rekę ruch ten będzie wyprowadzany tak samo. Nie ma żadnych tajemnych ruchów z ostrzem. FMA można przyrównać do MMA, poniewaz są tu 3 dystanse walki( także parter ), ale o tym nie będę zanudzał. Dlatego zgadzam się z Rosem, staraj się studiować to na co masz ochotę, a wnioski wyciągniesz sam. Tylko oczywiście znajdź dobry przekaz FMA.

Pozdrawiam
  • 0

budo_zax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
Witaj!
Jeśli masz wolne 22 kwietnia to zapraszam na seminarium Moder Arnis do Częstochowy - będą m.in. osoby z W-wy, Ros z Krakowa.
Pocwiczysz, pogadamy :D Będzie cos do przodu i troche jasniej
Pozdrawiam
  • 0

budo_mccoy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Illinois

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
zasadniczo odkrylem jeden czynnik, ktory okresla skutecznosc systemu/klase instruktora/jakosc treningu - otwartosc. jezeli ktos spedza polowe treningu tlumaczac dlaczego jest lepszy od konkurencji, to poszukaj czegos innego (szachy, bierki, warcaby :). jezeli wiadomosc, ze trenujesz/trenowales u kogos innego reaguje zyczliwa ciekawoscia to zazwyczaj: 1.wie co robi 2.nie robi tego tylko dla pieniedzy 3.nie musi nadrabiac brakow w umiejetnosciach metodami "marketingowymi", ergo: cos umie.
pozdro
LB

ps. Ros, milo cie bylo spotkac. szkoda, ze tak krotko i bez kija. juz jestem za oceanem i nastepny przyjazd planuje w wakacje/pozna wiosna. tym razem bez zadnych poganiajacych terminow/swiat etc.
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: funkcjonalne FMA
McCoy , ja również cieszę się że Cię poznałem, cóż mogę jeszcze powiedzieć - czekam na wakacje. No bo wiesz spotkanie dwóch arni/eskrimadorów bez kijków to jak sex przez szybę heheheee... :wink: . Niby fajnie ale czegoś brak :lol:

Pozdrów żonę poklon
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024