Nowy system rozgrywania walki w stylu klasycznym
Walka w stylu klasycznym odbywa się w 3 rundach po 2 minuty. Zawodnik wygrywający 2 rundy jest ogłaszany zwycięzcą.
Przebieg rundy
Runda składa się z 1 minuty walki w stójce i 2 x 30 sekund walki w przymusowym parterze.
Walka zaczyna się w centrum maty w stójce. Zawodnicy mogą wykonywać wszystkie możliwe akcje.
Po 1 minucie walki, sędzia przerywa walkę i zarządza przymusowy parter. Zawodnik, który w danej chwili prowadzi w walce (według kryteriów ustanowionych dla wygrania rundy) będzie tym, który wykona przymusowy atak w parterze jako pierwszy.
Jeśli żaden z zawodników nie uzyskał w walce w stójce punktów technicznych, sędzia przeprowadzi losowanie. Zawodnik, który wygra losowanie będzie tym, który jako pierwszy wykona przymusowy atak w parterze.
Zawodnik w pozycji parterowej powinien umieścić kolana i ręce w kole centralnym.
Odległość pomiędzy rękami wyniesie maksimum 30 cm. Ramiona powinny być napięte, stopy nie skrzyżowane, nogi (uda) tworzą kąt 90 stopni z matą.
Dla wykonania przymusowego ataku w parterze, górny zawodnik chwyta swojego przeciwnika za pas „uchwyt do odwrotnego pasa”, z głową skierowaną w stronę pleców przeciwnika.
Zawodnik, który wykonuje atak w parterze może być w pozycji stojącej albo mieć jedno kolano na macie.
Od kiedy uchwyt jest zapięty, sędzia gwiżdże i zawodnik na górze może wykonać akcję.
Jego przeciwnik może zacząć się bronić. W czasie tych 30 sekund, obaj zawodnicy mogą wykonywać wszystkie możliwe akcje, w stójce bądź w pozycji parterowej.
Jeśli nie ma zwycięzcy po pierwszych 30 sekundach (tusz, przewaga techniczna) a/lub zawodnik (zapinający uchwyt) nie zdobył żadnych punktów technicznych, będzie ukarany ostrzeżeniem i stratą 1 punktu technicznego, przyznanego jego przeciwnikowi.
Jeśli nie ma zwycięzcy, taka sama pozycja przymusowego ataku w parterze będzie zarządzona dla drugiego zawodnika, i potrwa również 30 sekund.
W ten sam sposób, jeśli zawodnik nie uzyskał w zapisie żadnych punktów technicznych, będzie ukarany ostrzeżeniem i stratą 1 punktu technicznego, przyznanego jego przeciwnikowi.
Wszystkie rundy w stylu klasycznym będą odbywały się w ten sam sposób.
Specjalne sytuacje
1. Jeśli na koniec 1 minuty, zawodnik znajdzie się w pozycji zagrożonej tuszem, sędzia nie przerywa walki i dwie pozycje przymusowych ataków w parterze będą anulowane.
- Jeśli na koniec pierwszego przymusowego ataku w parterze (1 min. i 30 sekund) jeden z zawodników znajduje się w pozycji zagrożonej tuszem, sędzia nie przerywa walki
i druga przymusowa pozycja parterowa będzie anulowana.
2. Jeśli zawodnik na górze odmawia wykonania przymusowego ataku w parterze zgodnie z wytycznymi arbitra, sędzia zagwiżdże i udzieli ostrzeżenia zawodnikowi pierwszy raz używając słowa – „attention” (uwaga). Sędzia zarządzi po raz drugi „kontakt”, jeśli zawodnik odmówi wykonania ataku w parterze, będzie ukarany ostrzeniem, a jego przeciwnik otrzyma 1 punkt. Straci również prawo do umieszczenia przeciwnika w przymusowej pozycji parterowej, a walka będzie kontynuowana w stójce aż do końca 30 sekund.
3. Jeśli zawodnik na dole odmawia przyjęcia właściwej pozycji parterowej, sędzia gwiżdże i udzieli ostrzeżenia zawodnikowi po raz pierwszy używając słowa „attention” Zarządzi po raz drugi „pozycję – kontakt”, i jeśli zawodnik odmówi przyjęcia regulaminowej pozycji, będzie ukarany ostrzeżeniem, a jego przeciwnik otrzyma 2 punkty. Kolejny przymusowy atak w parterze będzie zarządzony dla tego samego zawodnika. Takie same sankcje będą zastosowane, jeśli zawodnik na dole wykonana niedozwoloną obronę, ucieczkę z maty czy ucieczkę z akcji technicznej.
4. Taka sama procedura zostanie zastosowana w stylu klasycznym dla kategorii kadetów. Czas każdej rundy dla kategorii kadetów będzie wynosił 2 minuty dla wszystkich styli (styl wolny, styl klasyczny, kobiety).
Ten okólnik stanowi integralną część przepisów zapaśniczych
Co to ma być???!!! (przepisy)
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Co to ma byc?Reforma, moze nie konieczna ale idąca cały czas w jednym kierunku, czyli uatrakcyjnieniu zapasów dla widza.Klasycznego miało w ogole nie byc wiec dobre i to.
Napisano Ponad rok temu
A z tym i tak były problemy dla przeciętnego Iksińskiego, teraz to już w ogóle będzie kosmos.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Ja rozumiem. :-)
Chodzi mi głównie o stwarzanie jakiś zawiłych sytuacji... walczą walczą, a tu jeden nagle ma się położyć na macie, gdzie sens, gdzie logika.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Zgadzam się z tym, że walka w stylu klasycznym to głównie parter. Właśnie wróciłam z Mistrzostw Polski Juniorów, które odbywały się w Dębicy i muszę przyznać, że widowisko było naprawdę atrakcyjne! Zawodnicy wcale nie kładli się na macie, bo były rzuty pod sufit z uchwytu do odwrotnego pasa. Było mnóstwo rzutów za 5 punktów! Nawet w finale na 120 kg Olejniczak wyniósł gościa i efektownie rąbnął nim o matę
Jedyne co bym zmieniła w tych przepisach - zlikwidowała ostrzeżenia, które są przyznawane wraz z przyznaniem punktu przeciwnikowi przy niewykonaniu żadnej akcji w przymusowym parterze. Moim zdaniem przyznanie punktu przeciwnikowi jest wystarczającą karą, więc nie wem czemu te ostrzeżenia mają służyć. W tym wypadku o 3 ostrzeżenia w walce nie jest trudno... No i druga rzecz - losowanie decyduje w przypadku gdy po minucie walki jest rezultat 0:0, pierwszy atakujący w parterze nie zrobi punktu, drugi też - a wygrywa ten który ostatni zdobył punkt, czyli w tym przypadku, ten który pierwszy atakował, nie zrobił akcji i potem wybronił parter. Loteria.
A kibice chyba wiedzieli o co chodzi, bo naprawdę gorąco kibicowali zawodnikom Wisłoki Dębica ( 3 złote medale) Trudno mieć wątpliwości kto zdobywa punkty przy takich akcjach, jakie można było oglądać w Dębicy. Na pewno jest to lepsze i efektowniejsze od dotychczasowej walki, która często kończyła się wygraną w rundzie 1:0. Widać parter w stylu klasycznym to konieczność
Pozdrawiam!
Jo
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Zresztą uważam, że nie o to chodzi w zapasach. Gdzie miejsce na spryt, oszukanie przeciwnika.
Po za tym jeszcze niedługo może dojdzie do tego, że jeden zawodnik będzie trzymał uchwyt do rzutu biodrowego i tak sie będzie zaczynała walka?
Widowiskowe, może większe, nie wiem, ale nie za wszelką cene.
Sens zapasów jest inny.
Napisano Ponad rok temu
Teraz to chyba Karelin miałby frajdę :-) .
Pozdrawiam!
Napisano Ponad rok temu
Zawodnicy, którzy nie specjalizują się tak jak piszesz w "odwrotnym pasie" wcale nie muszą go wykonywać - uchwyt trzeba zapiąć ale po gwizdku można przejść do jakiegokolwiek innego ataku - na przykład przez całe 30 sekund "kręcić" wózki. Nie widze tutaj problemu. :-) Moim zdaniem za krótka jest runda, może byłoby lepiej powrócić do 2 rund 3-minutowych z 2-minutową stójką i minutą parteru. Może być nawet 3 rundy po 3 minuty.
Teraz to chyba Karelin miałby frajdę :-) .
Pozdrawiam!
A ja nadal widze problem...
Wiem, że mogą wykonywać inne chwyty, ale Ci co wykonuja odwrotne pasy są uprzywilejowani, a kazdy powinien miec równe szanse. Taki był sens mojej wypowiedzi. Niech już zaczynają parter, ale bez uchwytu, tylko wtedy cała nadmuchana widowiskowość pójdzie w p... :-)
Pozdro!
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Niech sobie eksperymentują na klasyku jak chcą, ale jak jeszcze ruszą wolny to miarka się przebierze.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Niektorzy wrecz zastanawiali sie czy sedziowie przypadkiem nie umieja rzucac pudeleczkiem tak zeby wypadlo np. czerwone
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
liny zeglarskie_raz 2
- Ponad rok temu
-
Czy gale 'Bushido - pro wrestling' to sciema?
- Ponad rok temu
-
Kto trenuje zapasy jedynie rekreacyjnie?
- Ponad rok temu
-
maty jakiej firmy ....
- Ponad rok temu
-
Mistrzostwa Polski Seniorów i Seniorek styl wolny
- Ponad rok temu
-
Stronka klubu zapaśniczego "Bielawianka" Bielawa
- Ponad rok temu
-
sekcje - Włocławek
- Ponad rok temu
-
mistrzostwa polski dziewczyn w zapasach w kraśniku
- Ponad rok temu
-
Zaprenumeruj Zapaśnika
- Ponad rok temu
-
Zapasy w ciechanowie??
- Ponad rok temu